Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

PRETUL COMBUSTIBILULUI LA POMPE

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hotia atinge cote alarmante in Romania. Benzina si motorina au ajuns la niste cotatii imense. In multe tari europene combustibilii sunt mai ieftini ca la noi desi guvernul spune ca avem cele mai mici accize, iar jumatate din combustibili vin din productia interna!!!  <_<
In Canada opinia publica (soferii) au sabotat unul din marii distribuitori de combustibili (se intampla acum cativa ani), nu au mai cumparat de la ei.., si i-au fortat sa scada pretul, artificial crescut. Credeti ca la noi e posibila o actiune de acest gen?  :rolleyes:

#2
girokanu

girokanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2008
nu cred cae posibil la noi. La noi se intinde coarda atat cit sa nu se rupa.

#3
Doctoru_lu_peshte

Doctoru_lu_peshte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 30.03.2008
Hmm... chestia asta cu --sa nu mai cumparam de la un anumit producator-- suna bine.

#4
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
ma duc in iunie in grecia, oare e bine sa fac plinul al noi la granita sau la bulgari ? o fi mai ieftin?ms

#5
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Pot sa-ti spun ca atunci cand m-am intors din grecia am observat ca la granita cu bulgarii ( la max 1 km de granita), pe partea lor a grecilor, era mai scump decat mai in interiorul tarii . S-ar putea sa fie la fel si la bulgari sau romani, nu stiu.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDoctoru_lu_peshte, on May 18 2008, 18:47, said:

Hmm... chestia asta cu --sa nu mai cumparam de la un anumit producator-- suna bine.
In felul asta il fortezi pe respectivul producator (gen Rompetrol, Petrom-astia mari) sa reduca pretul, chiar daca ei intre ei au aranjat (ilegal) o limita minima de pret. Producatorul respectiv va avea intr-un termen relativ scurt pierderi foarte mari, care il vor face sa iasa din "sistem"  :naughty:  Eu ii propun pe cei de la Petrom fiindca oricum sunt cu preturi ridicate fata de Rompetrol. Toata chestia s-a realizat prin mesaje mass pe email si messenger si multa ambitie, spirit civic!

#7
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
Pai hai sa ne hotaram, pe care producator il aranjam ? :lol:

#8
sasha_r0

sasha_r0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.02.2008
nu conteaza pe cine! trebuie sa facem ceva! insa daca sabotam petrom, implicit sabotam si omv !!!!!!!!!
- sunt total de acord cu acest lucru!!!!
- ma distruge pretul motorinei! in toata europa sunt decat vro 4 tari care au pretul mai mare ca al nostru...

#9
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
pai eu zic tot Petrom + OMV.
El are la dispozitie toate resursele de petrol ale tari pe care plateste o redeventa calculata la 20 $ barilul si nu la 120 cat e acuma, iar productia interna ii asigura mai mult de 50% din necesar. de verificat urmarind profitul de anul acesta - un trimestru ~ 1miliard de euro-
Din pacate e cam degeaba deoarece toti combustibili de pe piata, exceptand Rompetrol si sortimentele scumpe gen carera 100, diesel 5 etc, sunt din productia Petromului.

#10
dean

dean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.09.2005
ce sa mai fie de facut dupa ce ne-am vandut petrolul si resursele,formand astfel inca unul sau mai multi miliardari in euro??
ironia e ca producem petrol si platim pe benzina decat aia care nu au strop in sol..

#11
dog_tractoras

dog_tractoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.03.2008
ooooo pai eu m-am apucat de o luna sa nu mai bag motorina =))) deci stiam de dinainte cu o luna ca vreti sa punem tara la cale.Lasand gluma deoparte asa ceva nu cred ca o sa vedem prea curand.Eu unul ma bucur ca a ajuns benzina cat motorina.....in rest numai bine!

#12
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Lucrez la o multinationala si imi aduc aminte atunci cand au boicotat nu stiu ce producator, o incompetenta a dat mail pe cateva zeci de grupuri :lol: (inclusiv in tari care n-aveau nici o legatura si credeti-ma ca sunt destule), ca sa nu se mai cumpere benzina de le compania X. Bineinteles ca proasta si-a prezentat demisia a doua zi :D.
Revenind on topic, romanii nu se solidarizeaza niciodata pe principiul "sa moara si capra vecinului" asa ca nu cred ca se va ajunge la vre-un rezultat notabil printr-o actiune de genul. Singurele rezultate cred ca s-ar obtine prin greve serioase ale transportatorilor, distribuitorilor, taximetristi, etc.

#13
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,959
  • Înscris: 06.04.2007
Pretul nu se va opri aici.  :death:
Chiar discutam zilele trecute cu un nemtalau si nu putea sa isi dea seama - ce secret avem -  ca totusi putem trai cu veniturile si cu PRETURILE care le avem (la multe produse, lejer peste occident).

PS: la Germania litrul de motorina=1,4 Euro

#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
de dimineata anuntau la tv ca un pret de 200$ pe baril e asteptat la sfarsitul anului
asta ziceau ca s-ar traduce la un estimativ 7 lei litrul de benzina la noi

deocamdata, raportat la numarul de masini de pe strazi, e inca ieftina benzina
cand vor incepe sa dispara, atunci se va numi pret mare

#15
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Ba, nu mai deviati!
Boicotam Petromu' su nu?
Eu dau mass la toata lista. Uite asa strang vreo 20 care stiu sigur ca m-ar asculta.

#16
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Eu nu mai cumpar de la Petrom si nici de la OMV, o sa incerc sa bag mai ales de la Rompetrol care stiu ca importa titeiul si ca intradevar plateste pretul ala pe baril, nu baga la profit.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai hai sa-i ardem atunci...trebuie facut un text serios cu explicarea gestului si sa lansam campania. Asteptam propuneri de text...

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
doare in c... pe petrom de boicot

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate