Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm
 Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Scoala cu 30% reducere!

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

duculeana

duculeana

Erou de sacrificiu

• Grup: Banned

View Postvisez.trance, on May 28 2008, 09:23, said:

Stii, tie ti se par lucrurile grele, dar deja au fost diminuate considerabil. Am vazut ce se preda la 1-8(o pagina despre Vlad Tepes.. trist.), si elevii au tot felul de discipline fictive(multe predate de aceiasi dascali pentru a-si completa catedra) si mai putina istorie, matematica. Nu ma astept sa se scape de muzica, desen, sport vre-odata pentru ca absolventi noi sunt mereu si statul nu le poate lua painea. Tu ca elev nu realizezi asta, dar ca profesor e din ce in ce mai greu sa predai. Si in principiu e mai usor sa predai teorie toata ora dandu-le elevilor ocupatie, decat sa-ti faca peri albi. De aici si motivul pentru cele 30% ore reducere - per ansamblu, din ce in ce mai putine persoane lucreaza in invatamant. Nu este nici plan pentru a revolutiona sistemul, ma rog, nimic nou cel putin.
Probabil ca intotdeauna scoala va fi prea grea pentru elevi. Cand nu va mai fi, stiu ca s-a ales praful de noi.
Da' de ce sa se scape de ele? Si daca un elev vrea sa dea la un liceu cu profil tehnic sau sportiv, ce propui? Sa se faca clase speciale pentru copii astia in primara sau gimnaziala unde sa li se predea numai discipline tehnice 30 de ore/saptamana? Deci, cum e mai bine? Asa sau cate o ora-doua de muzica/sport/desen pe saptamana (adica 36 de ore/an scolar, in care copilul poate invata treptat-treptat strictul de cunostinte necesare pentru ce-si doreste sa urmeze in viitor?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate