Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Venă umflată după recoltare

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
bellatrix_

bellatrix_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 17.11.2007
In urmă cu 2 zile am mers la medicul de familie pentru analizele de la guvern, și mi s-a recoltat sânge. De atunci am rămas cu o senzație de jenă dureroasă la nivelul antebrațului, mai jos de locul înțepăturii. Îmi simt vasul ca pe un elastic întins la aproape orice mișcare, ușor dureros și rece ( uneori, fără să fac vreun efort, am o senzație de gheață care se prelinge pe antebraț, dinspre degete spre cot) și comparativ cu celălalt antebraț, vena e mai proeminentă, mai dilatată. Am mai făcut analize de sânge și nu mi s-a întâmplat niciodată ceva asemănător. Ce să fie oare și ce aș putea să fac?
Trebuie să mai menționez și că în momentul recoltării asistentei îi tremurau mâinile și a fost destul de brutală în manevre, în momentul în care a retras acul am simțit cum mă săgeată ceva de-a lungul antebrațului, ca o arsură/ străfulgerare

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pune gheata si vezi-ti de treaba

Edited by mianna, 15 May 2008 - 19:58.


#3
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
mai, nu fiti rai!

bellatrix: se mai intampla sa simti "o jena", pe mine ma tine cate o saptamana dupa recoltare si fac niste vanatai cat jumatate bratul, indiferent cine-mi ia sange si cat tin vata aia acolo. Daca esti chiar asa de ingrijorata spune-i medicului de familie sa se uite putin la mana ta cand te duci cu rezultatele analizelor.

#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postspare-me, on May 15 2008, 18:36, said:

pune gheata si vezi-ti de treaba


@spare-me, cam asa arata un post care isi are locul pe medical. de rastit rasteste-te in casa ta la cei care-ti pun o intrebare civilizata. de la carman n-am pretentii, dar de la tine mai am vreo cateva. daca nu se poate, spune-mi si te sterg si pe tine din reflex, ca pe el.

#5
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
acu ceva vreme fusăi și io să donez niște hematii, și la analizele preliminare s-a hotărât vena că nu mai vrea să pompeze, și s-a apucat asistenta să răscolească p-acolo, de mi se înmuiau picioarele numa când mă uitam ș-am rugat-o să se ajute de la mâna dreaptă. s-a învinețit nițel , crecă ieșise cu acu pe partea alaltă, da n-am simțit nicio clipă ce zici tu acolea. :D

#6
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Data viitoare cand iti ia sange tine apasat cu vata 5 minute, cu mana intinsa si relaxata!

#7
drdsv

drdsv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.01.2007
Daca vrei o vanataie cat casa "tine apasat cu vata 5 minute, cu mana intinsa si relaxata!", deoarece daca tine apasat ii va creste presiunea venoasa si va creste cantitatea de sange extravazat prin locul de punctionare. Hemodinamica.......bat-o vina!
Cea mai buna solutie este sa maseze locul punctionarii!  ;)

#8
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View Postdrdsv, on May 15 2008, 23:17, said:

Cea mai buna solutie este sa maseze locul punctionarii!  ;)
E pentru prima data cand aud asa ceva. Cum naiba sa masezi locul punctiei ?
Cum se mai produc etapele "vindecarii" peretelui venos cand tu faci masaj ? Adica alea cu trombocitele care adera ..etc.
In plus facand masaj hematomul este imprastiat pe o suprafata si mai mare...

#9
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006
analiza de sange acum cativa ani: imi baga asistenata acul in vena si tasneste sangele peste tot! pe jos, pe halatul ei, pe pereti... era ca in Saw! doar cand ma gandesc ca era spital de copii, ,a apuca groaza!
acum doua luni i-au luat sotiei sange pentru analize. a avut o "vanataie" imensa doua saptamani!
cred ca totusi asistentele nu pregatesc cum trebuie "locul". la Universitar a fost o placere sa dau sange...

#10
drdsv

drdsv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.01.2007

View PostMig VWFan, on May 16 2008, 10:04, said:

Cum naiba sa masezi locul punctiei ?
Cum se mai produc etapele "vindecarii" peretelui venos cand tu faci masaj ?
Ce nu ai inteles? Doar nu masezi o zi intreaga, coagularea va urma etapele ei, fii tu fara grija!
Prin masaj (cateva secunde-1 minut) "intrerupi" traiectul de punctionare si cantitatea de sange extravazat va fi foarte redusa sau chiar deloc (vanataie minima/absenta, adica). Incearca si ai sa te convingi!

@penny_s:
Nu este vorba in mod deosebit de cum este pregatit locul ci de atitudinea ulterioara. Toate asistentele iti vor spune sa tii apasat si cu cotul flectat, "sa nu mai curga"! O tampenie.........., am argumentat de ce!

P.S.: Asta nu am descoperit-o eu, am invatat-o de la profesori mai batrani de chirurgie, si a dat rezultate de fiecare data.

#11
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View Postdrdsv, on May 16 2008, 12:16, said:

Incearca si ai sa te convingi!
Nu e nevoie sa incerc, nu mi-a ramas niciodata hematom dupa punctie 9nu ca mi-as fi luat de mai mult de 3 ori sange in viata :) )
Eu mai recomand si tinerea mainii in sus tot pt o presiune venoasa cat mai mica.

#12
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006
este adevarata ca dupa ce ti se ia sange trebuie sa bei vin rosu ca sa ti-l refaci?

#13
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postpenny_s, on May 16 2008, 14:28, said:

este adevarata ca dupa ce ti se ia sange trebuie sa bei vin rosu ca sa ti-l refaci?
habar n-am, eu de bonurile de le-am primit mi-am luat bere :D

#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postpenny_s, on May 16 2008, 13:28, said:

este adevarata ca dupa ce ti se ia sange trebuie sa bei vin rosu ca sa ti-l refaci?


  Un singur lucru e sigur . Vinul este plin de minerale printre care si fierul , un element absolut necesar in refacerea masei sangvine .

#15
beatryse

beatryse

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.10.2016
Hey!
Stiu ca problema nu mai este de actualitate, dar poate cineva o sa mai aiba nevoie de raspuns.
Se numeste TROMBOZA VENOASA si cu aplicarea de gel HEPATHROMBIN durerea va disparea in circa 15 minute.
Se aplica unguientul local, pt cateva zile.
Zi buna.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate