Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Transformarea unei ghene nefunctionale in camera

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Am cautat si pe net si pe forum si nu am gasit nimic de genul acesta!

Tocmai am aflat ca vecinul de la unu a facut o lucrare de zidire a ghenei si impartire in doi (jumate el, jumate cel de vizavi de pe palier) si si-a mai adaugat la apartamentul de 3 camere inca una! Din cauza ca romanii sunt imputiti si inca mai arunca pe putul ghenei dezafectate tone de gunoaie, vecina de sub mine de la doi (careia i-au ajuns gunoaiele pana la fereastra baii mici) vrea si ea sa-si inchida ghena. In acest caz se ajunge la mine .... si toate gunoiele vor domni in dreptul proaspatului meu dressing.

Ma teneteaza foarte mult si pe mine sa fac extinderea (desi ma doare sufletul pentru ca totul a fost finisat deja) dar as vrea sa stiu daca a mai facut cineva lucrul acesta si cum a facut! Probabil imi voi calca si pe inima si voi ruga vecinii sa-mi arate cum au facut ei ... dar parca vreau si alte pareri.

Voi atasa astazi si schita apartamentului.

Multumesc!

#2
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Aceasta este schita originala, iar ce e desenat cu pixul e spatiul ghenei!

[ http://i164.photobucket.com/albums/u23/geo_ana/DSC00240.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007
Peste tot pe unde am mai locuit eu peretii in prelungirea conturului casei scarilor sunt turnati dintr-o bucata (diafragme, cred, ca le-ar spune cei de meserie) si fac parte din structura de rezistenta a blocului. Eu nu prea m-as simti confortabil sa stiu ca vecinii fac gol de usa acolo. Sper sa fi avut proiect si asa ar trebui sa faci si tu. Pe de alta parte trebuie sa te astepti la niste armaturi serioase in zona in care vrei sa decupezi.

#4
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Eu sunt curios ce anume va confera dreptul de proprietate asupra ghenei.

#5
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Daca vecinii tai ar si cat e amenda pentru interventiile respective (nu au cum sa obtina autorizatie pentru asa ceva) imi e greu sa cred ca s-ar fi inhamat la asa treaba. Aviz amatorilor.

Sai-i fereasca Al-de-sus de vreo reclamatie la primarie de la un vecin al dreq de insistent. -_-

#6
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008

 C.F.S., on May 16 2008, 12:47, said:

Daca vecinii tai ar si cat e amenda pentru interventiile respective (nu au cum sa obtina autorizatie pentru asa ceva) imi e greu sa cred ca s-ar fi inhamat la asa treaba. Aviz amatorilor.

Sai-i fereasca Al-de-sus de vreo reclamatie la primarie de la un vecin al dreq de insistent. -_-

Din cate am inteles exista autorizatie! Cel putin vecinul de la 1 cica are.

Ghena a iesit din uz acum mult timp datorita unei hotarari ale primariei. In tot orasul au fost dezactivate ghenele!

Sincer nu-mi trebuie asa ceva, mai ales acum dupa ce abia s-a uscat zugraveala! Nu am chef de spart pereti si stricat faianta; dar daca si vecina de la doi face proiectul, trebuie sa ma gandesc si eu serios la problema pentru ca mai apoi voi fi inundata de gunoaiele celor de sus. Nesimtirea este atat de crunta incat nu se poate rezolva prin comunicare!

#7
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
la noi a fost o asfel de discutie ceva mai de mult legat de spalatorie/uscatorie. Am aflat de la primarie ca ce e spatiu comun, e spatiu comun si e musai sa fie utliziat/accesibil in comun, chiar daca si-a schimbat destinatia - nu mai e ghena, e depozit, etc. utilizarea de catre un singur individ/familie nu se poate face decit prin inchiriere, in urma deciziei adunarii generale. asta daca intreg blocul este proprietate. daca nu, trebuie si avizul primariei. ca sa fie scoasa din spatiu comun si trecut in proprietate, trebuie avizul primariei si hotarire judecatoreasca, pentru ca asta inseamna sa dai cuiva de dar un ceva care a fost facut cu bani publici. din cite stiu eu, la iasi s-au judecat niste ani buni unii de la un bloc care la un moment dat au hotarit sa vinda terasa unui colocatar, ca acesta sa isi mansardeze apartamentul.
asa cum spui tu pare ceva facut la mica intelegere. din cind in cind va veni cite un inspector de la primarie, va lua o spaga modica si va pleca. si lucrurile vor continua asa pina la calendele grecesti. evident ca si iluminarea camerei si incalzirea ei se va face ilegal, pentru ca un proiect nu se aproba pentru o incapere care nu iti apartine.
daca cei doi nu fac altceva decits a transforme camera intr-o debara cu intrare separata, mai e cum mai e. da daca sparg peretele ca sa faca usa... he, he, he...
singurul mod in care as zice eu ca s-ar putea considera ceva cit de cit legal ar fi daca cei de la primarie au considerta spatiul ca balcon. da e greu de crezut.

Edited by gomez99, 19 May 2008 - 13:32.


#8
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Mutumesc mult pentru ca mi-ati spus ce stiti!!
Macar imi fac o idee generala despre problema. Sper din suflet ca vecina de sub sa nu faca proiectul sa pot sta linistita!


Totusi daca mai sunt persoane care au auzit sau au trecut prin asa ceva ii rog sa-mi spuna cum au rezolvat!

#9
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008
Eu nu pricep ceva. Spui că au dezafectat ghena, cel de la 1 a închis-o dar vecinii încă mai aruncă gunoiul acolo?  :eek: Și nu cred că ar avea cineva voie să facă acest lucru în primul rând.

#10
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Problema trebuie rezolvata legal si nu facand ce fac toti ceilalti.
Daca se umbla fara autorizatie la structura blocului, se risca chiar amenda penala si puscaria.
La un cutremur, daca blocul este afectat, se fac expertize si cei vinovati pot fi acuzati de ucidere din culpa.
Poate cu gandul asta vei suporta mai usor gunoaiele. Din cate stiu, prin perete nu trec, nici mirosurile, altfel cei de la parter, din zona ghenei n-ar mai putea locui acolo.
Izoleaza cat mai bine zona, fa sesizare la primarie pentru interventiile asupra blocului, si la protectia mediului pentru aceasta situatie.
Acestea sunt singurele cai legale de a rezolva problema si nu de a muta aceasta problema la etajul urmator.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate