Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

AVOCATUL

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#1
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Va salut!

In primul rand, nu vreau sa fac din acest topic un loc de aruncat cu pietre.
Vreau sa aud parerea, in special a celor care nu sunt juristi, in legatura cu instituti avocatului. Cum este vazut avocatul, ce credeti ca face el, ce gusturi credeti ca are etc.

Vreau sa vad daca avocatul e privit ca un simplu om care-si face treaba, isi ia banii si pleaca acasa, sau este vazut ca un vampir caruia nu-i pasa decat sa castige cat mai mult, indiferent pe cei cai. Credeti ca intr-o imprejurare litigioasa avocatul va este prieten, sau un strain pe care-l doare-n cot de ce se intampla ?

Multumesc

#2
mihaelam

mihaelam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.06.2007
Din ultima experienta avuta cu doua "distinse" avocate: mama si fiica, ar trebui sa fraternizez cu zicala " avocatul n-are inima si pt bani isi vinde si mama"...dar...pentru ca nu poti generaliza de la un caz sau doua...ma abtin. Ale mele au primit 120 milioane lei vechi pt o prestatie tabulara si n-au miscat un deget: am fost rugata sa trimit eu scrisori la evidenta populatiei in alta localitate pt informatii, anunt la ziar tot in alta localitate pt citare, habar nu aveau ce acte au sosit la dosar ca sa poate interveni intr-un fel sau altul pt scurtarea termenului de judecata pierzandu-se astfel vreo 3 luni, etc , etc.

Iar impresia mea despre avocati este ca isi deformeaza grav si irecuperabil caracterul dupa o perioada in care presteaza aceasta meserie...se dezumanizeaza...dar repet: e o parere personala n-am facut studii care sa probeze acest lucru. Nu mi-as directiona copiii inspre aceasta meserie din considerentele amintite anterior, i-as ruga sa se gandeasca bine inainte de a lua hotararea.

Exista intr-adevar ideea ca avocatii pot fi si corecti, loiali clientului etc., e perfect adevarat doar ca presiunea pentru a tepui si duce cu zaharelul clientul  e asa mare incat  e foarte greu de rezistat asa incat aproape toti as spune eu aluneca incet, incet pe panta respectiva si nici macar nu realizeaza asta.

#3
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Interesant!
Dar nu credeti ca majoritatea oamenilor alearga dupa un castig usor? Deci, te schimba functia, sau iesi TU la iveala atunci cand e vorba de diverse cai pt a obtine foloase?

#4
mihaelam

mihaelam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.06.2007

 snipest, on May 15 2008, 09:48, said:

Interesant!
Dar nu credeti ca majoritatea oamenilor alearga dupa un castig usor? Deci, te schimba functia, sau iesi TU la iveala atunci cand e vorba de diverse cai pt a obtine foloase?

Se prea poate sa fie asa cum spui...

#5
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008

 snipest, on May 15 2008, 08:34, said:

In primul rand, nu vreau sa fac din acest topic un loc de aruncat cu pietre.
Dar se vor arunca, totusi.

 snipest, on May 15 2008, 08:34, said:

Vreau sa aud parerea, in special a celor care nu sunt juristi, in legatura cu instituti avocatului. Cum este vazut avocatul, ce credeti ca face el, ce gusturi credeti ca are etc.
Una e institutia avocatului, alta e cum e vazut sau ce gusturi are. E vazut ca un personaj pe trei sferturi negativ, un fel de rau necesar. E o meserie de multe ori ingrata, in care se moare bine-mersi de foame cu unele exceptii. Cu multi neaveniti, care sunt in stare sa promita orice, sa nu faca nimic si la sfarsit sa spuna ca a fost justitia corupta, de-aia au pierdut procesul, nu pentru ca nu a avut habar ca o cerere oarecare trebuie timbrata, de exemplu.

 snipest, on May 15 2008, 08:34, said:

Vreau sa vad daca avocatul e privit ca un simplu om care-si face treaba, isi ia banii si pleaca acasa, sau este vazut ca un vampir caruia nu-i pasa decat sa castige cat mai mult, indiferent pe cei cai. Credeti ca intr-o imprejurare litigioasa avocatul va este prieten, sau un strain pe care-l doare-n cot de ce se intampla ?
E  greu de generalizat. Sunt si simpli oameni care-si fac treaba, sunt si sugatori de sange care n-au nici o legatura cu ceea ce ar trebui sa fie meseria asta.
Nu cred ca imi e prieten si nici nu am nevoie sa-mi fie prieten, am nevoie sa-si faca treaba pentru care l-am platit, nu sa faca tot ce poate pentru a imi mai lua niste bani.

#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
scuze, dar e mult prea on topic :D

ATTORNEY: Doctor, before you performed the autopsy, did you check for a pulse?
WITNESS: No.
ATTORNEY: Did you check for blood pressure?
WITNESS: No.
ATTORNEY: Did you check for breathing?
WITNESS: No.
ATTORNEY: So, then it is possible that the patient was alive when you began the autopsy? WITNESS: No.
ATTORNEY: How can you be so sure, Doctor?
WITNESS: Because his brain was sitting on my desk in a jar.
ATTORNEY: I see, but could the patient have still been alive, nevertheless?
WITNESS: Yes, it is possible that he could have been alive and practicing law somewhere.

#7
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Care credeti voi ca este diferenta inte avocat si consilier juridic?
Spiritual si ca nivel de pregatire.

#8
resenbrink

resenbrink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 04.12.2007

 snipest, on May 21 2008, 13:45, said:

Care credeti voi ca este diferenta inte avocat si consilier juridic?
Spiritual si ca nivel de pregatire.
Avocatul știe cel puțin lucrurile de bază, știe "cum se pune problema". Consilierul juridic, mai ales în orașele mici și la firmele mici, e complet paralel cu orice. Când omul îi spune executorului judecătoresc "pe ăla nu poți pune sechestru, că nu e al meu", iar consilierul juridic îi face plângere penală pentru "sustragere de sub sechestru"  :D chiar nu mai e nimic de discutat. În schimb, știe să mituiască judecătoarea, ca să-i admită sechestrul fără nici un fel de cauțiune, ceea ce "ține" până la recurs, când Tribunalul îi casează hotărârea și i-o trimite aceleiași instanțe, cu motivarea clară: lipsa cauțiunii.

#9
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Avocatii se impart dupa cum urmeaza in doua grupe:

-seriosi
-neseriosi


-pregatiti
-nepregatiti

In functie de criteriile astea doua (poate si altele) e diferenta de la "ieftin si bun" la "bani aruncati pe fereastra"

#10
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Da' de bancul ala "Un avocat prost tine un proces pe rol si 5 ani, iar unul bun il tine cel putin 10."ce ziceti?

#11
orthodoxis

orthodoxis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 28.05.2008
Avocati sunt multi, si buni si rai.
Rai pentru ca multi nu sunt bine pregatiti, au terminat ei stiu cum facultatile de drept si de obicei sunt fii sau fice de judecatori, procuror, copii de bani gata multi dintre ei.
Unii au chiar succes intretinut de cazurile plasate de mama judecatoare sau tata procuror.
E usor sa jumulesti batranii si neinitiatii si sa-i tarai prin procese lungi si costisitoare.
Marea majoritate a avocatilor iti vor spune sincer ca sunt atrasi de bani si de aceea au si optat pentru avocatura.
De obicei nu prea au scrupule majoritatea, de la caz la caz pretind onorarii astronomice iar consilierea de 5 minute poate ajunge de la 100 de RON la 100 EURO.
Si ar fi foarte ok sa pretind aceste onorarii, daca iti rezolva problemele, de cele mai multe ori te afunda mai rau.
Majoritatea ce au deaja 10 ani de avocatura sunt peste cap prinsi in procese si nu au timp sa ti-l dedice 100% si te preia ucenicul, care si el este pana peste cap cu dosare.
Si nu toti cei faimosi se vor comporta ok. In general sunt foarte diplomati si te scurg de paralute zambind si chiar peci de la ei foarte linistit.
Pentru ceiimplicati in procese sau probleme penale, civile comerciale, este foarte bine sa-si cunoasca ei insasi problemele, sa se informeze prealabil inainte de a face orice pas,
si cel mai important sa consulte 2 avocati diferiti in aceasi problema si dupa sa actioneze.
In timpul unui proces sau plangeri sau mai stiu eu ce sa urmareasca situatia indeaproape sa nu lase in seama avocatilor totu si sa verifice constant cele intrepinse de acesta.
Din experienta proprie am intalnit si avocati cu 12 ani de experienta ce s-au pierdut in chestii minore.
Cel mai bun sfat oameni buni evitati la MAXIM orice legatura cu procese, tribunale, justitie, neintelegeri pentru ca odata intrat in angrenajul justitie ve-ti iesi storsi de bani, nervi, sanatate si ve-ti castiga doar par alb si depresii!

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
1) nu exista ve-ti...amice...numai veti
2)...prevenirea e mai buna decat vindecarea...deci cu sfatul asta sunt de acord...
3) nu (chiar) toti avocatii "are in 4 the money"

#13
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 orthodoxis, on Jun 26 2008, 23:49, said:

Avocati sunt multi, si buni si rai.

Nimic mai corect

Rai pentru ca multi nu sunt bine pregatiti, au terminat ei stiu cum facultatile de drept si de obicei sunt fii sau fice de judecatori, procuror, copii de bani gata multi dintre ei.

Aici te pripesti un pic cu concluziile. Nu neg in totalitate, dar de obicei, niciun judecator sau procuror nu-si permite ca odrasla sa sa-l faca de ras. De multe ori, acesti avocati reusesc sa fie mai pregatiti decat restul.

Unii au chiar succes intretinut de cazurile plasate de mama judecatoare sau tata procuror.

Judecatorii si procurorii nu au cum sa plaseze cazuri. In plus intervine si incompatibilitatea pe grade de rudenie.

E usor sa jumulesti batranii si neinitiatii si sa-i tarai prin procese lungi si costisitoare.

Normal ca e usor, daca esti fara scrupule


Marea majoritate a avocatilor iti vor spune sincer ca sunt atrasi de bani si de aceea au si optat pentru avocatura.

Pana ajungi sa te intretii din avocatura dureaza. Gandeste-te cat costa sa-ti deschizi un cabinet si cate taxe ai de platit. Iar daca te angajezi la o firma ai un salariu de ultima jena.

De obicei nu prea au scrupule majoritatea, de la caz la caz pretind onorarii astronomice iar consilierea de 5 minute poate ajunge de la 100 de RON la 100 EURO.
Si ar fi foarte ok sa pretind aceste onorarii, daca iti rezolva problemele, de cele mai multe ori te afunda mai rau.

Sedinta de consiliere NU ESTE sedinta de judecata. Atunci ti se dau sfaturi,  eventual ii faci cunoscut avocatului cazul tau. Iar daca, sa zicem, dupa ce discut 3 ore cu tine, timp in care alti clienti ma asteapta, si tu nu vrei sa ma angajezi, nu ti se pare normal sa fiu remunerat pentru timpul irosit? Irosit pt mine, ca tu capeti niste informatii. Onorariile sunt si mai mici si mai mari, asta se intampla nu doar in avocatura. La Mariot e buna mancarea, nu, dar cand te uiti la pret parca te-ai duce un pic si pe la Pizza Hut. Asa e si cu avocatii, sunt unii mai scumpi si altii mai ieftini.

Majoritatea ce au deaja 10 ani de avocatura sunt peste cap prinsi in procese si nu au timp sa ti-l dedice 100% si te preia ucenicul, care si el este pana peste cap cu dosare.

Tu faci contractul de asistenta cu Cabinetul de avocatura, nu cu ucenicul. Asa ca, avocatul care are 10 ani are tot interesul sa-l sprijine in rezolvarea situatiei.

Si nu toti cei faimosi se vor comporta ok. In general sunt foarte diplomati si te scurg de paralute zambind si chiar peci de la ei foarte linistit.
Pentru ceiimplicati in procese sau probleme penale, civile comerciale, este foarte bine sa-si cunoasca ei insasi problemele, sa se informeze prealabil inainte de a face orice pas,

Nu asta faci la sedinta de consiliere?

si cel mai important sa consulte 2 avocati diferiti in aceasi problema si dupa sa actioneze.

Ca la medic, nu?

In timpul unui proces sau plangeri sau mai stiu eu ce sa urmareasca situatia indeaproape sa nu lase in seama avocatilor totu si sa verifice constant cele intrepinse de acesta.

Normal, doar nu sti niciodata peste cine dai. Daca ai dat peste un avocat neserios, NU EZITA sa-i faci reclamatie

Din experienta proprie am intalnit si avocati cu 12 ani de experienta ce s-au pierdut in chestii minore.

Nu te pronunta asupra complexitatii unor lucruri. Dreptul e mult mai complicat decat pare si de obicei detaliile simple iti dau cele mai mari batai de cap.

Cel mai bun sfat oameni buni evitati la MAXIM orice legatura cu procese, tribunale, justitie, neintelegeri pentru ca odata intrat in angrenajul justitie ve-ti iesi storsi de bani, nervi, sanatate si ve-ti castiga doar par alb si depresii!

Da, sa stii ca unora chiar le place prin sala de judecta. D'oooooooohhh, oricine stie asta.


#14
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Acum ceva vreme am avut de-a face indirect cu niste avocati, doar nume cunoscute in Cluj si am constatat ca ei nu s-au facut cunoscuti prin "mama judecatoare", ci prin procesele pe care le-au castigat. Am cunoscut si un avocat cu "tata procuror sef", dar dupa prima infatisare la tribunal am renuntat la serviciile lui.
Cel pe care l-am angajat a fost chiar un inger pentru mine.
A fost intelegator pe parcursul procesului, mi-a acordat foarte mult timp, niciodata nu s-a aratat ca este deranjat de unele intrebari prostesti ale mele,  mi-a oferit sfaturi, mi-a ridicat moralul si s-a bucurat sincer la sfarsit. L-am simtit intr-adevar un prieten foarte apropiat, devotat si sincer. Am apreciat si faptul ca mi-a cerut o suma la inceput, bineinteles ca destul de mare, dar apoi nu am mai avut discutii pe tema banilor. Celalalt imi cerea bani pe fiecare infatisare plus o suma consistenta la inceput.
Acum de fiecare data cand am vreo nelamurire il sun si imi raspunde foarte frumos, iar pentru chestii minore nu imi ia bani niciodata.
Sunt si avocati cu care iti este rusine sa intri in sala, dar secretul este sa stii sa il cauti pe cel mai bun. Din fericire, eu l-am gasit.
Sunt curioasa cum ar fi fost postul meu daca nu intalneam acest avocat...

#15
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 noha_1508, on Oct 15 2008, 16:19, said:

Acum ceva vreme am avut de-a face indirect cu niste avocati, doar nume cunoscute in Cluj si am constatat ca ei nu s-au facut cunoscuti prin "mama judecatoare", ci prin procesele pe care le-au castigat. Am cunoscut si un avocat cu "tata procuror sef", dar dupa prima infatisare la tribunal am renuntat la serviciile lui.
Cel pe care l-am angajat a fost chiar un inger pentru mine.
A fost intelegator pe parcursul procesului, mi-a acordat foarte mult timp, niciodata nu s-a aratat ca este deranjat de unele intrebari prostesti ale mele,  mi-a oferit sfaturi, mi-a ridicat moralul si s-a bucurat sincer la sfarsit. L-am simtit intr-adevar un prieten foarte apropiat, devotat si sincer. Am apreciat si faptul ca mi-a cerut o suma la inceput, bineinteles ca destul de mare, dar apoi nu am mai avut discutii pe tema banilor. Celalalt imi cerea bani pe fiecare infatisare plus o suma consistenta la inceput.
Acum de fiecare data cand am vreo nelamurire il sun si imi raspunde foarte frumos, iar pentru chestii minore nu imi ia bani niciodata.
Sunt si avocati cu care iti este rusine sa intri in sala, dar secretul este sa stii sa il cauti pe cel mai bun. Din fericire, eu l-am gasit.
Sunt curioasa cum ar fi fost postul meu daca nu intalneam acest avocat...
Ai avut noroc si ma bucur pentru tine. Recomanda-l si altora, e mai bine ca lumea sa inceapa sa caute juristi de calitate in locul celor ieftini. In plus, si pe el poti sa-l verifici cu un alt avocat, cine stie.

#16
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008
Un tanar termina facultatea, este luat de un maestru avocat 2 ani, timp in care invata unde sunt condicile, registratura si arhiva instantelor! Devine avocat peste 2 ani si are cate 2-3 procese pe luna si alea divorturi sau partaje. Asta bineinteles dupa ce a "sponsorizat" bine breasla! De unde vreti experienta???
Daca doriti un sfat competent intr-o situatie juridica, intr-un viitor proces, sfatul meu este sa va adresati unui judecator de la Tribunal, Curte de Apel sau, daca nu cunoasteti un judecator, unui consilier juridic cu mai mult de 3 ani vechime dintr-o autoritate publica (primarie de oras, directii de munca, asistenta sociala, ITM, consilii judetene, etc).
Spun asta pentru ca:
1. in cazul unui judecator a judecat in mod sigur cauze civile, pe contencios, litigii munca, a avut exceptii de judecat, cu alte cuvinte s-a lovit de multe intitutii de drept si legislatie.
2. in cazul consilierului juridic la fel. O autoritate publica are procese si spete de rezolvat de: litigii munca, contencios administrativ, functionari publici, contracte de achizitii, comisi de disciplina, etc.
Un consilier juridic dintr-o astfel de autoritate publica are in 3-4 ani de practica de 4-5 ori mai multa experienta decat un avocat cu aceasi vechima.

Spun asta in urma unui caz concret: In institutia in care lucrez s-au deschis mai multe procese intre angajati si angajator pentru plata unui drept salarial retroactiv cu 3 ani in temeiul legii nr.53/2003. Un grup dintre colegi (~450 de persoane) s-au adresat unui domn avocat, doctor, profesor universitar, etc. Acesta a castigat pentru acei colegi respectivul drept salarial dar la punerea in executare a sentintei s-a constatat ca dl avocat emerit a uitat sa ceara actualizarea sumelor cu rata inflatie, care insemna ~40%.

Edited by zildjian, 17 October 2008 - 11:34.


#17
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Da, e bun sfatul. Dar daca te avanti intr-un proces, iti trebuie avocat. Judecatorul sau juristul n-or sa-ti sustina ei cauza. In plus, din experiente, am inteles o chestie. Rareori auzi de la un consilier ca un anume avocat e bun. Si mai rar o sa-l vezi sa citeasca niste concluzii si sa fie de acord cu ele. Dreptul e si-asa un domeniu incert, iar juristii au dezbaterea in sange. Asa ca, vezi cum un consilier cu gura mare te poate face sa renuntila un avocat competent.

#18
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008
Eu nu propun o solutie 100% viabila! Nu am spus ca toti avocatii sunt slabi si e departe de mine gandul acesta. Un consilier juridic poate reprezenta pe oricine in instanta cu procura notariala speciala! La judecator e mai greu... se poate reprezenta pe sine si eventual rudele de gradul 1.
Referitor la dezbateri: eu as intreba prima data, cati dintre judecatori mai au chef de dezbateri mai mult de 2-3 minute per proces cand intra in sala cu peste 60 de dosare per sedinta de judecata!?
Ma repet, eu am dat doar un sfat iar cat timp clientul este multumit de avocat sau persoana care il apara si-l reprezinta totul este OK.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate