Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

css nelamuriri

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
comosicus22

comosicus22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 06.11.2007
Nici nu stiu de unde sa incep. Am o gramada de nelamurir.
Nu vreau sa intreb cum fac umbre sau cum schimb cutare sau cutare in css.Ci vrea sa inteleg css-ul dincolo de rolul superficial al codurilor dintr-o pagina css.
Deci......

1.Care este legatura dintre tipurile de pozitionare in css? Dupa ce criterii folosesc eu absolute position sau relativ sau float?
Dupa ce criterii aleg una din metodele de pozitionare descrise mai sus?
Adica vreau sa fac un site....si am nevoie sa pozitionez un div ce reprezinta o imagine.....sunt capabil sa o pozitionez cu float...sau cu absolut position sau relativ....dar dupa ce criteriu aleg una dintre astea?(sper la un raspuns mai complex decat cel cu "dupa layoutul fix sau liqiud)

2.Este bine sa fac pagina html completa si apoi sa fac css-ul? Adica mereu imi dorec ca pagina mea html sa arata ca o pagina normala de web...fara style...adica sa poata functiona ca o pagina de web normala (cu titluri ,paragrafe, formulare de contact...ca si cum as construi pagina web pentru cineva al carui browser nu interpreteaza css....adica chiar si in acest caz sa poata folosi pagina web intr-un mod normal)..Dar in cazul asta intervin unele probleme.
<body>
<div id="wrapper">
                   <div id="banner"><h1>Nu ma duce capul</h1></div>
</div>
</body>

si css-ul.............

body       {
        background: #000000;

}
#wrapper  {
          background: url(images/wrapper.gif);
                      width: 960px;
                      height: 1585px;
  margin: auto;
  margin-top: 48px;
  font-family: Tahoma;
          }


Daca vreau sa pozitionez #banner....in divul wrapper acesta se comporta diferit fata de h1 din html...e independent de el.
Care e diferenta dintre  <div id="banner"><h1>Nu ma duce capul</h1></div>  si

#wrapper  {
          background: url(images/wrapper.gif);
                      width: 960px;
                      height: 1585px;
  margin: auto;
  margin-top: 48px;
  font-family: Tahoma;
          }

si cum sa inteleg eu elementele astea doua in ceea ce priveste pozitionarea lor......Ele sunt independente?...Daca mut backgroundul h1 ramane ...care e logica? (asta o stiu ..vreau doar ca explicatiile mele sa fie mai plastice pentru ca voi sa le intelegeti sa-mi puteti da raspunsurile necesare) De positionarea celor doua e interpretata diferit? Si in ce fel?
  
    3. Care e rolul lui imag in html. De ce sa foloseste el in pagina html? De ce nu se foloseste numai in pagina css background?Dupa ce principii aleg sa folosesc imag in pagina html si/sau css? Pentru browserul ce nu interpreteaza imagini este atributul "alt" dar acesta poate fi inlocuit cu un h1 de exemplu,si imaginea s-o punem cu css.

offffff sper ca ati inteles ceva.....din ce am vrut sa spun

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

Quote

Nu vreau sa intreb cum fac umbre sau cum schimb cutare sau cutare in css.Ci vrea sa inteleg css-ul dincolo de rolul superficial al codurilor dintr-o pagina css.
Ma bucur ca te intrebi asa ceva.

Rolul CSS este separarea felului cum trebuie sa arate o pagina de datele documentului. Imagineaza-ti ca salvezi documentele html intr-o baza de date. Este mai usor si mai flexibil sa ai doar datele - sa zicem tot ce e in "<body>" - in DB, iar restul sa generezi cu PHP sau alt limbaj server-side. Bineinteles acest cod html probabil nu va fi tot body-ul, daca de ex ai un meniu in stanga, ci va fi un "<tr>" sau ceva asemanator ce contine doar documentul. Meniul din stanga, head-ul si toate cele le generezi apoi cu PHP.

In acest caz "complex", folosind CSS este mai flexibil. Sa zicem ca vrei sa schimbi culoarea textului in documentul creat dinamic de PHP. Nu trebuie decat sa schimbi body {color: ...;}, si schimbarile vor fi vizibile in toate cele zeci de mii de pagini html din baza de date - care defapt nu sunt pagini complete, ci doar fragmente.

Ca sa nu mai spun ca poti specifica mai multe stiluri posibile, si userul sa-si aleaga ce CSS doreste: http://textpattern.c...css-stylesheets

Pe scurt: cu CSS modularizezi structura unui site si separi vizualul de date.

1. mai intai despre DOM - Document Object Model. Articol complet: http://en.wikipedia....nt_Object_Model
Daca intelegi DOM-ul, intelegi usor si asta: http://www.barelyfit...ss/positioning/

2.

Quote

Ele sunt independente?
Citeste despre DOM, despre CSS ce ti-am dat, apoi te astept cu placere cu intrebari. E important sa stii terminologia, notiunile de baza, definitiile, relatiile, ca sa ne putem intelege de la egal la egal. In plus, vei putea pune intrebarea mai concret, caci asa cum e ea nu vad o intrebare concreta, ci ca esti foarte derutat. Citeste, apoi mai discutam :)

3. imag? ce imag? tag-ul imag? nu exista asa ceva: http://www.w3.org/TR...x/elements.html
Probabil te referi la tag-ul img. Nu inteleg intrebarea/nelamurirea pe care o ai. Revino dupa ce ai inteles bine punctul 1. de mai sus (in 1-2 zile MINIM :) )

PS: nu iti impun cand sa revii, vreau sa spun sa studiezi cum trebuie, sa intelegi totul si cand te-ai pus la punct sa revii ca sa ne putem intelege ca oamenii - daca mai ai intrebari. Citeste cu atentie despre DOM, nu numai pe wikipedia, ci si linkurile externe - intelege ce este DOM-ul!

Edited by OriginalCopy, 15 May 2008 - 10:22.


#3
comosicus22

comosicus22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 06.11.2007
Dap.....am sa ma apuc de dom....
Nu e vorba ca nu stiu la ce foloseste css-ul.....
Sa presupunem ca am o pagina css complet corecta. Si schimb o pozitionare a unui element ..Vreau sa pot "prezice" toate schimbarile ce intervin la celelalte elemente fara sa fac schimbarea si apoi sa vad in browser ce naiba am facut.....
Intelegi?....adica sa inteleg exact ce si cum face....
Pentru probleme in css gasesc eu solutii......dar una e sa le gasesc pe net si cu totul alta e sa le inteleg....si mai ales nu numai sa iteleg ce face cutare...nu asta vreau...ci sa inteleg cum se realizeaza toate legaturile dintre codurile css, si cum , dupa ce principii aleg o solutie sau alta pentru a rezolva o problema.

(img...am vrut sa spun...mda....scuze...logic ca img...)
Merci.....ma  apuc de dom si revin...imediat

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
citeste link-ul pe care ti l-am dat despre CSS si vei intelege.

poti incerca "live" modificand DOM-ul cu firebug

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate