Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

varsta ideala ca sa te apuci de sala

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

pr1mal

pr1mal

New Member

• Grup: Members
adica...cam la ce varsta ar trebui sa te apuci de sala si cam cat sa te tii,nu ca sa devii un culturist,ci ca sa arati bine nu un "molesit" sau mai stiu eu cum
revenind la varsta am auzit multe zvonuri ca nu e bine sa te apuci cam pana pe la 17-18 ani,organismul fiind in dezvoltare nu trebuie fortat,oasele fiind si ele in dezvoltare pot creste stramb sau chiar unele peste altele...si inca multe altele.
banuiesc ca v-ati dat seama ca am mai putin de 18 ani :) si chiar vreau sa stiu ce varsta ar fi ideala avand in vedere ca fac sala de 3 luni.ms
precizez ca nu am auzit pe strada sau de la niste necunascatori chestiile astea.mi-a spus o asistenta medicala,un sportiv care a facut sala timp de 7 ani si multi altii

Edited by pr1mal, 14 May 2008 - 21:14.

Valy1

Valy1

Senior Member

• Grup: Senior Members
Nu cred ca exista varsta ideala.
Multi culturisti cunoscuti s-au apucat de la 14-15 ani de sala , altii chiar si la 20 si tot au obtinut titluri importante in sportul asta (e drept ca sunt mai rari si geneticul bun isi spune cuvantul).
Acum depinde de fizicul tau.
Aia cu oasele strambe si unele peste altele e abureala.

pr1mal

pr1mal

New Member

deci am 16 ani...si arat ca un baiat de 16 ani...inaltime normala,greutate normala...eu consider ca mai trebuie sa ma dezvolt(sa ma mai inalt) si chiar nu stiu ce sa fac,,daca sa continui sau nu

zalman

zalman

Member

du-te la sala daca ai timp si vointa...si eu m-am apucat tot cam asa si nu am patit nimic...am mai crescut vreo 5 cm de atunci...nu-ti fa griji...o sa mai cresti pt ca in procesul de dezvoltare al masei musculare se secreta mai mult hormon de crestere...asa ca daca nu fortezi coloana....si nu faci prostii poti sa mergi linistit

Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

Member

Eu m-am apucat la 15 jumate. E OK.

Recomand insa sa nu se apuce lumea mai repde de 14, ca inca ti-s prea fragile toate.
Multi zic ca daca tragi la sala nu mai cresti, nu-i adevarat, cresti, insa nu trebuie sa ridici greutati mari in picioare sau greutati care sa forteze coloana vertebrala. Aici trebuie sa ai cea mai mare atentie. Conteaza iarasi foarte mult sa stai foarte corect cu spatele in timpul exercitiile, asta pentru a preveni eventualele probleme.

Tine-te cat vrei tu, pana cand consideri tu ca e suficient. Desi, in mod normal e cel mai bine sa te tot ti, sa faci o scurta pauza dupa fiecare 3 luni de sala, cam 1 sapt. pauza. Altii nu fac, altii fac dupa mai multa vreme, depinde, eu asa fac mereu si sunt foarte multumit de rezultat.

Sa ai BAFTA

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate