Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Cum e mai bine sa stocam poze pe DVD?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
RAY'

RAY'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 13.04.2007
Intrebarea mea este...cum e mai bine sa stocam poze pe dvd....in forma originala sau ca arhive.....si la ce viteza ar trebui scris dvd-ul????.....si inca ceva,pe niste cd-uri scrise de mine cu nero pe care erau poze in forma normala nu arhivate cand dadeam copy paste la poze....la anumite poze imi dadea eroarea click redudancy sau ceva de genu aveti idee de ce?

#2
florin_buftea2000

florin_buftea2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 25.01.2007
calitatea cd-urilor foarte proaste si zgarieturile sunt de vina ..incearca sa iei un hard extern sau sa stochezi pozele pe carduri SD apoi sa pe pui pe read only..io am vreo 20 si ceva de carduri pe care imi tin amintiri etc ..mentionez ca am si ince sa le tin ..umn mediu uscat ,antistatic etc ..sau iati un hard extern

#3
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
In primul rind, nu stoca pe DVD. Sint mult mai sensibile decit CD-urile. Plus ca daca se paradeste un disc pierzi 4 giga de poze, pe cind la un cd pierzi doar 700 Mb.
Apoi, nu stoca arhive. Se strica o arhiva, pierzi toate pozele din ea. Daca pui poze separate, se strica o portiune de disc, pierzi doar acele poze.
Ia niste CD-uri cit de cit bune (mai scumpe/de marca). Scrie cu viteza maxim 16x. Si o unitate buna, nu una care strica 3 discuri din 2 !!!
Eroarea apare din cauza ca discul este paradit. Incearca ISOBuster, CDRoller, Unstopable CD Copier, Bad Copy pro.
Eu mi-am pus toata arhiva de poze pe net, la Picasa!!! Deocamdata 14 conturi la 1 Gb bucata ! Sa vad ce fac cu filmele !!!

#4
Slypky

Slypky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 23.01.2007
Da cele mai bune sunt USB-urile le stochezi pe Usb in plus ai si avantaje poti sa le stergi si sa le re-copiezi de multe ori ,dar si dezavantaje s-ar putea sa se arda usb-ul dupa prea multe copieri stergeri si re-copieri.

PS:CD-urile DVD-urile fac zgarieturi ce-i drept exista cateva soft-uri de copiat continutul de pe CD-uri DVD-uri care sunt zgariate.

Edited by Slypky, 15 June 2008 - 21:58.


#5
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View PostSlypky, on Jun 15 2008, 22:57, said:

Da cele mai bune sunt USB-urile le stochezi pe Usb in plus ai si avantaje poti sa le stergi si sa le re-copiezi de multe ori ,dar si dezavantaje s-ar putea sa se arda usb-ul dupa prea multe copieri stergeri si re-copieri.

PS:CD-urile DVD-urile fac zgarieturi ce-i drept exista cateva soft-uri de copiat continutul de pe CD-uri DVD-uri care sunt zgariate.


da normal ca se strica usb-ul dar dupa vreo 10.000 de utilizari. Si nu cred ca ajungi intr-o viata de om sal distrugi prin uzare

#6
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

View PostCap-shoot, on Jun 15 2008, 22:15, said:

da normal ca se strica usb-ul dar dupa vreo 10.000 de utilizari. Si nu cred ca ajungi intr-o viata de om sal distrugi prin uzare

Da??? Dupa 10.000 ?? Pai si atunci de ce este plina sectiunea Storage, dar si pe aici pe La Windows, de topicuri gen: "buhuuu, nu-mi mai mereg sticu" ??? Or fi stat oamenii sa-l frece de zece mii de ori?! Si de ce am aruncat eu pina acum 3 sticuri? Sigur nu le-am utilizat de 10.000 de ori !!!

#7
Slypky

Slypky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 23.01.2007
10.000 de ori parca ar costa un usb 20 de milioane de lei.

#8
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003

View Postqueensoft, on May 14 2008, 12:53, said:

In primul rind, nu stoca pe DVD. Sint mult mai sensibile decit CD-urile.
Imi permit doar sa te contrazic. Nu e nevoie sa mai facem flame pe tema asta aici.

Oricum, indiferent daca e vorba de cd sau dvd, acestea rezista foarte bine in timp daca:
- sunt de calitate buna (nu cumparate dupa criteriul cel mai ieftin de pe taraba);
- sunt stocate coespunzator (fiecare in carcasa lui sau in mape, nu la gramada in cutia cu care au venit, in plicuri sau aruncate prin sertar)
- sunt ferite de caldura si umezeala;
- in momentul folosirii sunt manevrate cu atentie fara sa fie murdarite, udate sau zgariate;
- nu imprumutati discurile la nimeni pt ca nu se stie cat de "binevoitori" sunt. Personal, prefer sa le fac cadou o copie a discului decat sa-l imprumut pe cel original.
- nu folositi unitati optice vechi sau uzate care au tendinta sa le zgarie. La urma urmei, o unitate optica noua este foarte ieftina in ziua de azi.

Poate nu ma credeti dar am cd-uri vechi de 8 ani si dvd-uri de 4-5 ani si merg impecabil.

#9
RAY'

RAY'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 13.04.2007
Ok am priceput in mare care e ideea.....si eu sunt de parere ca trebuie in primu rand pastrate bine...eu imi tin toate cd-urile de la o vreme in carcase si nu am avut probleme,acelea de care vorbeam la inceput nu le tineam protejate,cat despre stick-uri,eu va recomand sa va luati un cititor de carduri mobil nu incorporat in unitate care se conecteaza la orice pc cu intrare usb,un card sau mai multe  de 1,2,4 giga,iar cand vreti sa vedeti anumite informatii poze filme doar bagati card-ul pe care le aveti in cititorul de carduri si apoi in intrarea usb a calculatorului.

Preturile sunt cam asa: un cititor de carduri:aproximativ 20 lei,un card SD de 1 giga(17 lei)2giga(30lei)4giga(50 lei) si tot se ieftinesc........
Ca sa va faceti o idee...ganditiva ca pe asfel de carduri de memorie(SD) sunt stocate imaginile din camerele digitale,va da-ti seama ca daca si cei care fac camere digitale se bazeaza pe astfel de memorie sunt bune,personal am facut cu camera mea cateva zeci de serii de poze pe un astfel de card de 1GB si cardul nu are nimic,plus ca cu ajutorul cititorului de carduri descarci mult mai rapid pozele decat cu cablu de date de pe o camera.

Edited by RAY', 25 June 2008 - 15:24.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View PostRAY, on Jun 25 2008, 16:20, said:

...un card SD de 1 giga(17 lei)2giga(30lei)4giga(50 lei) si tot se ieftinesc........

Unde ai vazut preturile astea?

#11
Skat3r

Skat3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.06.2008
Astea sunt preturile. Eu am cumparat cam acum un an un card de 1 gb cu 30 lei. Acum se ieftinesc pe zi ce trece.

#12
RAY'

RAY'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 13.04.2007

View Postdani.user, on Jun 25 2008, 19:17, said:

Unde ai vazut preturile astea?
  


pe siteurile de profil.....doar scri carduri de memorie in google .....si ai sa gasesti o groaza.........majoritatea tipurilor sunt ieftine SD   Micro-SD  Transflash......XD sunt un pic mai scumpe dar sa fim seriosi daca nu ai camera digitala olympus nu vad de ce ti-ai lua un XD cand si restu sunt foarte bune si de calitate.....

#13
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Asta mă intrebam și eu...cum să le trag mai bine, arhivate, sau nu. Am peste 20GB de poze importante, care le am trase in 2 randuri pe DVDuri, si le am evident, si in PC.
Mai e o alta problema, daca trag pozele normal, nearhivate, pe DVD, daca le dau copy pe HDD, dureaza o vesnicie pana sunt copiate atatea fisiere mici, plus ca de multe ori se blocheaza. Să le trag pe CD-uri este ciudat, imi vor trebui foarte multe, mă incurc in ele. Am incercat cu DVD-DL dar aici iarasi este ciudat, la ~8,5GB, daca se strica, te dai cu capul de pereti.
Totuși pe discuri optice, ca sunt cele mai des intalnite si folosite, e mai bine sa fie arhivate, facute un ISO, puse direct, sau cum? Pentru ca DVD-urile le tin intr-o cutie ca a DJ-ilor, din aceea solida, cu lacatel, deci este in siguranta discul. :P
Pozele (dar si alte lucruri...) care sunt foarte importante, amintiri, etc, chiar nu vreau sa fie altfel, decat in siguranta!

#14
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Daca le arhivezi, pentru viteza copiere, tot nasol este. Daca se strica o bucata din arhiva, cam sanse ai sa pierzi toata arhiva. Daca se strica o bucata din disc, poate recuperezi restul de fisiere si pierzi putine.
Daca vrei neaparat sa le pastrezi.... ani de zile... Eu am si scos pe hirtie destule si am deja 15 conturi Picasa unde am pus toate pozele. Cu filmele e mai greu... inca mai studiez problema.

#15
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Pe net, diferite conturi, si am 2 HDD de 250GB Simple Tech. La 140$/bucata consider ok raportul pret/cantitate-calitate. Pe astea le folosesc ptr. ca nu am acces la net tot timpul de la vapor. Trei sferturi din poze sunt din voiaje asa ca le car cu mine.

#16
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Eu zic ca la momentul actual exista o singura varianta:
- copii pe DVD pentru acces uzual, la indemana;
- copie de siguranta pe un HDD extern, tinut in conditii optime, fara socuri etc.
Daca observi ca nu mai accesezi datele de pe un DVD, sau le accesezi greu, mai scrii unul nou si il arunci pe cel vechi.
Scrierea pe DVD e recomandat sa se faca la ~ 80% din capacitate si, de preferat, la viteza 4x.

Pe stick-uri nu as pastra pozele pentru ca:
- de stricat se strica fara niciun motiv aparent sau semne premergatoare si pierzi dintr-o data toate datele (nu partial, ca la un cd/dvd);
- raportul pret/viteza/cantitate nu este la fel de bun ca la HDD-uri;
- din ultimul concediu, care a fost unul scurt de 4 zile, m-am intors cu >300 poze, care ocupa > 2GB... gandindu-ma la mine, cel putin, mi-ar trebui cam 2-3 stick-uri de 8 GB / an ca sa pastrez o arhiva -> ar fi un pic neplacut ca dupa cativa ani sa stau sa rascolesc prin SD-uri cand pot da search pe un HDD.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Daca le arhivezi, pentru viteza copiere, tot nasol este. Daca se strica o bucata din arhiva, cam sanse ai sa pierzi toata arhiva.

Poti face RAR cu Recovery cat mai mare - cam 10% ar fi ok.

Oricum cel mai bine se pastreaza pe hard. Sunt deja studii facute, un search pe net duce catre ele.

#18
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Despre arhive, da, se pot face cu recovery record 10%, dar si lock archive si test archive, si daca iese bine (eventual o testezi si tu manual), o pui la loc bun. Ce trebuie neaparat sa NU fie selectat este "create solid archive".
Spre haddisk bateam si eu, capacitate mate, siguranta ok fata de alte medii care ba se zgarie, crapa, fac figuri etc. Eventual rack + hdd normal, ca in felul asta parca am mai mare incredere.

P.S Am sa caut si eu studiile alea, sa vad ce spun, chiar sunt interesat si nu stiam ca s-a facut asa ceva. :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate