Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Izolatie SUB astereala

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
In curand voi ajunge la astereala si inca nu stiu cum voi face izolatia sub astereala. Am cautat si nu am gasit pe forum nimic concret. Stiu ce cuprinde in proiect, insa va cer si voua sfatul.

Concret voi pune tabla tip Lindab pe casa, ce anume se pune sub astereala, pana la rigips ?

multumesc

#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
vezi documentatia de la isover.

Din pacate pe situl celor de la rockwool n'am gasit nimic.

#3
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Important ar fii sa nu pui vata caserata,ci necaserata si  apoi sa montezi extra folie PPE(anticondens)in felul acesta o sa ai o bariera de vapori etansa!!

#4
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
folia vine cu rolele de vata. ma rog...sunt si exceptii.

#5
savelcristian

savelcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.11.2006
Domnule,o sa va dau toate datele ca sa faceti o izolatie buna.Sub astereala ,ca sa va izolati bine mansarda veti pune vata minerata cu o grosime de min.10 cm(cu cat mai multa vata,cu atat mai bine),apoi folia anticondens,apoi profilele pentru placile de gips carton,apoi placile de gips carton.Ati renuntat la tencuieli mecanizate?Mare geseala.Cu respect,Cristian.

#6
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postadi_master, on May 14 2008, 00:11, said:

Important ar fii sa nu pui vata caserata,ci necaserata si  apoi sa montezi extra folie PPE(anticondens)in felul acesta o sa ai o bariera de vapori etansa!!


de ce trebuie vata necaserata daca pui folie?

eu vrea sa pun kronotherm FG si ala e caserat. Poate explici diferenta inre folosirea vatei la rulou si folosirea cele caserate in conditiile in care estul de pasi e identic.

#7
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Vata caserata are pe o parte folie de aluminiu,ce tine loc de folie PE(bariera de vapori),insa nu se poate face o bariera de vapori etansa cu vata caserata!!de acea am recomandat necaserata si apoi se monteaza folie PE etans!!cu banda dubluadeziva!!.E vorba de etanseitatea barierei de vapori.

#8
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postadi_master, on May 20 2008, 15:00, said:

Vata caserata are pe o parte folie de aluminiu,ce tine loc de folie PE(bariera de vapori),insa nu se poate face o bariera de vapori etansa cu vata caserata!!de acea am recomandat necaserata si apoi se monteaza folie PE etans!!cu banda dubluadeziva!!.E vorba de etanseitatea barierei de vapori.


atunci nu inteleg eu exact termenul de caserata. Eu inteleg prin caserata, acea vata care nu e la rola, cum e cea de la TOPLAN , sau cum e echivalentul pe baza de lemn kronotherm fg. parca nu au folie de aluminiu din cate stiu.

oricum am inteles ideea ca daca are folie de aluminiu nu mai pui si cea de plastic si ca e mai bine sa pui ceva care merge cu folia de plastic pentru o izolatie mai buna, corect?

#9
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View PostMirelaLucia, on May 20 2008, 15:48, said:

atunci nu inteleg eu exact termenul de caserata. Eu inteleg prin caserata, acea vata care nu e la rola, cum e cea de la TOPLAN , sau cum e echivalentul pe baza de lemn kronotherm fg. parca nu au folie de aluminiu din cate stiu.

oricum am inteles ideea ca daca are folie de aluminiu nu mai pui si cea de plastic si ca e mai bine sa pui ceva care merge cu folia de plastic pentru o izolatie mai buna, corect?
Aia cu folie de aluminiu se cheama caserata

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate