Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Monitor pentru WebDesign sub 1400 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
gingic

gingic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.05.2006
Buna

sunt webdesigner si as dori sa-mi cumpar un monitor widescreen de 22-24 inch.
Nu am un buget prea mare, max 1400 lei totusi as dori o alegere buna si sa aiba si urmatoarele caracteristici:

1. Sa fie o marca de prestigiu: Dell, Samsung, deci nu LG, BenQ, deci fiabilitate
2. Sa aiba acuratete in culori si sa poata reda negru corect
3. Sa aiba un unghi de vizibilitate marit, min 160 grade
4. Nu e necesar sa aiba extrafeatures: tv tuner, boxe, webcam etc

Daca e posibil sa aiba un panel modern, IPS sau VA, de preferinta nu TN sau un TN bun

a. Are sens un monitor de 24 inch ieftin sau preferabil un 22 apropiat ca pret dar mai performant?
b. Voi ce ati alege intre Samsung si Dell? Se pare ca sunt singurele marci bune si ieftine de la noi. De Lacie si Eizo nu te poti apropia.
c. Ce parere aveti de Hanns-G? e taiwanez dar se pare ca e un dreamscrean: http://www.pcadvisor.co.uk/reviews/index.cfm?reviewid=1085

Apreciez orice sfat competent. Va multumesc foarte mult.

Edited by shiva, 05 September 2008 - 15:36.
De ce urli (size=4)?


#2
achim_andrei

achim_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 12.03.2006
LG-urile sunt foarte bune. Iti recomand L227WT, merita.
la 24'' ai dell si samsung, la preturi accesibile, ca LG-u care zici tu ca nu e fiabil sare de 1700 RON pt 24''.

Edited by achim_andrei, 13 May 2008 - 22:05.


#3
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Aproape toate LCD-urile wide de 22" sunt cu panel TN. LCD wide de 24" IPS sau PVA la pret mai mic de 1.400 RON nu gasesti (cel putin deocamdata). Ori cresti pretul, ori scazi din pretentii, ori cumperi un CRT.

#4
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Nu subestima LG-urile , sunt foarte bune , am remarcat si eu modelul L227WT-PF , are panou TN dar unul cu "wide gamut" si contrast 10.000:1

#5
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004

View Postflowrent, on May 14 2008, 07:07, said:

Nu subestima LG-urile , sunt foarte bune , am remarcat si eu modelul L227WT-PF , are panou TN dar unul cu "wide gamut" si contrast 10.000:1
Degeaba, daca e lat culoarea sufera unele mici schimbari, pentru ca acele cristale se misca intr-un anumit fel (TN = twisted nematic, adica cristalele se rasucesc cand sunt puse intr-un camp elecrtic). La VA-uri cristalele se rotesc in jurul propriei axe, ajungand perpendiculare pe ecran, lucru care face ca lumina sa treaca. Ideea e ca la TN-uri se mai reflecta niste parti de lumina polarizata de cristale, care trece si filtrul de polarizare de inainte de sticla monitorului si uite asa incepi sa vezi pe laterale alte culori.
Desi voi parea subiectiv, iti recomand Dell 2407WFP-HC, il am, am vazut si altele si tot sunt de parere ca e cel mai bun. Un bun amic care se ocupa de design este tentat si el sa il cumpere...

#6
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
O completare: Dell 2407WFP-HC costa 2.000-2.100 RON.

#7
gingic

gingic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.05.2006
Multumesc pentru sfaturi.

Ma surprinde intr-adevar propunerea acelui LG Flatron L227WT-PF . La review spuneau ca la banii pe care ii cere s-ar fi impus mai multa ajustabilitate si ca exista monitoare ce ofera "more bang for your buck". Desi contrastul e intr-adevar surprinzator. La fiabilitate nu stiu ce sa spun. Mie Coreea de Sud imi aduce aminte de Goldstar, Daewoo, Hyundai si imi creeaza o imagine de second hand brand.

Monitorul 24" Dell 2407WFP-HC e intr-adevar senzational, exact ce am nevoie insa e peste puterea mea financiara. Adica nu vad totusi de ce as investi asa de mult intr-un monitor.

Am gasit in schimb pe emag.ro modelul Dell SP2208WFP Silver 22" bun  1.296,77 lei , care are contrast 2000:1 si 2ms.
Exista varianta mai ieftina E228WFP 22 mai ieftin  966,17 care are 800:1, 5ms

Ar mai fi Samsung 225BW 22   1.068,48 RON (cu TVA) wide dar nu ma pot decide inca, as inclina spre Dell, am aceeasi fobie anticoreeana.

Cat despre problema monitoarelor widescreen ma surprinde. Chiar credeti ca widescreenurile au probleme de degradare a culorilor? In cazul asta nu mai bine imi iau unul clasic?

Va multumesc foarte mult

#8
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postgingic, on May 14 2008, 11:14, said:

Mie Coreea de Sud imi aduce aminte de Goldstar, Daewoo, Hyundai si imi creeaza o imagine de second hand brand.
Goldstar e fostul nume al LG.
Samsung e tot din Coreea.
Dell foloseste (si) panouri Samsung si LG, deci nu scapi de coreeni nici aici.

View Postgingic, on May 14 2008, 11:14, said:

Cat despre problema monitoarelor widescreen ma surprinde. Chiar credeti ca widescreenurile au probleme de degradare a culorilor? In cazul asta nu mai bine imi iau unul clasic?
Problema e panoul TN (cu unghiurile reduse de vizibilitate), nu formatul wide. Cu cat monitorul are o suprafata mai mare, cu atat variaza mai mult unghiurile sub care vezi diversele puncte de pe suprafata monitorului.

#9
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004

View PostSeb, on May 14 2008, 11:49, said:

Goldstar e fostul nume al LG.
Samsung e tot din Coreea.
Dell foloseste (si) panouri Samsung si LG, deci nu scapi de coreeni nici aici.

Problema e panoul TN (cu unghiurile reduse de vizibilitate), nu formatul wide. Cu cat monitorul are o suprafata mai mare, cu atat variaza mai mult unghiurile sub care vezi diversele puncte de pe suprafata monitorului.
Intre Dell si Samsung difera insa partea de implementare la nivel electronic. In teste Dell 2407WFP (fara HC) avea rezultate mai bune ca si Samsung 244T, desi aveau acelasi panou. Sfat: du-te intr-un supermarket si uita-te la monitoare.

#10
cosminlive

cosminlive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 27.01.2006
incerca Monitor LCD HP w2207H, 22inch e 13mil
mi-am cumparat eu si e ok. dilema asta cu LG,Benq, Samsung, Dell am avut-o si eu. Sincer merg pe Dell.

Attached Files



#11
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 01.11.2004

View Postcosminlive, on May 16 2008, 10:38, said:

incerca Monitor LCD HP w2207H, 22inch e 13mil
mi-am cumparat eu si e ok. dilema asta cu LG,Benq, Samsung, Dell am avut-o si eu. Sincer merg pe Dell.

Firma din link-ul postat de tine vinde produse REFURBISHED.

Ce inseamna asta :

1. Produse returnate de client - sa razdgandit, etc
2. Produse deteriorate la transport
3. Produse cu defecte cosmetice - zgarieturi , etc
4. Produse pentru demonstratii - toate televizoarele alea ce stau non-stop deschise in magazine , etc
5. Produse defectate in timpul fabricari.
6. Produsele inlocuite in perioada de garantie.

In concluzie orice produs care a fost reconditionat fie ca acest lucru inseamna doar inlocuirea ambalajului sau inlocuirea/repararea componentelor deteriorate este REFURBISHED.

Iar din ce vad eu pe site-ul preturile nu sunt diferite de alte magazine care vand aceleasi produse fara eticheta REFURBISHED , sau mai pe romaneste afacerea   e de partea firmei nu a clientului.

Si acum imi vine in minte o intrebare : Ce garantie avem ca alte magazine nu practica aceasi metoda de a vinde produse REFURBISHED pe post de noi fara a specifica acest lucru consumatorului final ?

#12
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 23.06.2004
Eu am un HP w2207 (fara H, nu are intrarea HDMI), cumparat din Italia anul trecut, a costat 350 euro. Deci pretul ala, daca e refurbished, cred ca e cam mare. Monitorul este insa unul excelent din toate punctele de vedere, incepand cu design-ul (e un monitor care te face sa exclami Wow! cand il vezi prima data) si terminand cu claritatea si puritatea culorilor, chiar daca panelul e TN. Nu cred ca intre w2207 si w2207H mai sunt si alte diferente ina afara de intrarea HDMI, asa ca pot spune ca prezentarea de pe site-ul ala 'minte' un pic: monitorul are si boxe (2W ce-i drept, dar are) iar stralucirea e de 250 cd/mp, nu 300 (oricum mai mult decat suficient). Iar la garantie, HP stiu ca dadea doar un an (o bila neagra), nu stiu cum de ei dau 3 ani. In plus monitorul mai are si doua porturi usb + pivot, HDCP. Daca-l gasiti in Romania la un pret bun, luati-l in considerare.

#13
inflamez

inflamez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 24.06.2008
Deci.
la banii aia care ii ai tu adica sub 14 mil nu iti iei monitor bun de grafica la 22-24 inch.
eventual iti iei unul de 20 " Philips 200P7ES care are panel ISP si e excelent pt grafica si nu e wide. in rest...vei fi foarte dezamagit de monitoarele "bune" de 22-24 cu panel TN.
daca zici ca esti webdesigner si iti petreci majoritataea timpului in fata calculatorului atunci merita sa investetsi mai multi bani.
bafta!

#14
iSandu

iSandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.02.2007

View Postinflamez, on Jul 15 2008, 10:04, said:

Deci.
la banii aia care ii ai tu adica sub 14 mil nu iti iei monitor bun de grafica la 22-24 inch.
eventual iti iei unul de 20 " Philips 200P7ES care are panel ISP si e excelent pt grafica si nu e wide. in rest...vei fi foarte dezamagit de monitoarele "bune" de 22-24 cu panel TN.
daca zici ca esti webdesigner si iti petreci majoritataea timpului in fata calculatorului atunci merita sa investetsi mai multi bani.
bafta!

Nu e adevarat! Nu-mi vine sa cred ca nimeni nu a amintit de Lenovo L220x - 22", S-PVA, 1920x1200, 6ms, pivot, USB etc

Review: http://www.prad.de/e...novo-l22sn.html

Eu cred ca e monitorul perfect pt tine.
Sau, daca nu-ti convine, poti sa-ti iei Dell 2007wfp de 20" cam pe la 1200 lei (din cate stiu este S-IPS, care e cel mai bun tip de panou pentru grafica), dar e cam mic.

Altfel, iti trebuie ceva mai scump, de la 1700 lei in sus. Bafta!

#15
bocxoa

bocxoa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.11.2007
aproape toate monitoarele de 22 sant cu panel tn ( mai putin Lenovo L220x) , iar toate monitoarele de 21 sant cu panel S-IPS sau S-PVA, nu ma intreba care o fi motivul dar daca intri pe www.prad.de te vei lamuri care ce panel are. si eu sant in aceasi dilema si am ajuns la concluzia ca monitor wide de 24 pt editare foto nu afli sub 2000RON, asa ca mai bine mai aduni ceva bani sau mai astepti sa apara monitoarele oled in speranta ca se vor ieftini actualele monitoare .

Edited by bocxoa, 16 July 2008 - 14:58.


#16
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
cumpara dellul, l-am vazut pe viu si am ramas o.O.

#17
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
ai putea lua in calcul si NEC asta ...

#18
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postaladdin2k, on Jun 6 2008, 15:52, said:

Iar la garantie, HP stiu ca dadea doar un an (o bila neagra), nu stiu cum de ei dau 3 ani.

am cumparat de la ei 3 monitoare LCD pana acum (IBM 15",Dell 17", Eizo 19") si nu am avut probleme cu nici unul.Toate merg ok. In plus poti sa te duci sa iti alegi tu care iti place. Toate sunt expuse si conectate. Poti face si teste. Probabil dau 3 ani pentru ca ei nu le duc la service HP sau dell sau whatever... il duc la service-ul lor si il repara... daca nu se poate atunci schimba... probabil au destula experienta si poate au vazut din statistici ca nu prea au probleme cu ele... nush.. poti sa-i suni sa-i intrebi daca esti curios...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate