Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Viza de flotant

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

 _Smiley_, on Aug 7 2008, 09:28, said:

daca nu ai contract de inchiriere, atunci tu nu locuiesti acolo, din punct de vedere legal.
poti incerca sa vorbesti cu proprietarul sa te ia in spatiu sau sa-ti faca un contract de comodat pe apartament, la ala nu platesti impozit.
Ideea de baza este ca ai nevoie de un Contract, sa stai in spatiu LEGAL. Logic, cum sa primesti viza de flotant cand tu nu locuiesti in baza unui temei legal: contract de inchiriere, comodat?!

#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
a scris germi un pic mai sus

#21
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 clara_spiele, on Aug 8 2008, 07:19, said:

Ideea de baza este ca ai nevoie de un Contract, sa stai in spatiu LEGAL. Logic, cum sa primesti viza de flotant cand tu nu locuiesti in baza unui temei legal: contract de inchiriere, comodat?!
Si daca sunt "prieteni", "amanti" sau cum vrei sa le zici, nu are voie sa ii faca flotant fara contract?
In fapt toata povestea asta sovietica cu flotantul este absurda. In tari mai destupate exista numai notiunea de resedinta. Adica aia unde stai in majoritatea timpului, unde votezi si unde iti platesti taxele.

Edited by SuperDuper, 10 August 2008 - 01:34.


#22
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Omule, trebuie sa stai in Bucuresti avand o baza legala: chirie, comdat, ce vrei dumneata. Unde vezi legalitatea sovietica? Sau in capitalism nu domnea legea? Aberezi rau.
In fine, rog sa ma anunte si pe mine cineva care a primit viza de flotant fara un contract oarecare. Astept, cererea scanata, aprobata, nu cred pe vorbe. Si in Romania exista notiunea de resedinta: unde MUNCESTI LEGAL, nu ilegal draguta. Spre exemplu, cunosc un caz intr-o tara civilizata in care o doamna care statea la agatat pretindea ca are resedinta in tara res[ectiva. A fost frumusel urcata in avion dupa procese la CEJ, circul de rigoare, fiindca nu statea legal acolo.
Amant? Bun, sa-i faca contract de comodat, nu ma amestec in viata personala a nimanui. Treaba fiacruia ce face, numai sa inregistreze legal contractul. Problema este urmatoarea: de ce nu refuza un contract parafat?

Cine te-a mintit ca in Romania nu exista notiunea de resedinta? Unde muncesti, stai LEGAL si iti platesti taxele.

Edited by clara_spiele, 10 August 2008 - 23:08.


#23
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Stau in US si nu am nevoie de nici o viza pe nicaieri sa stau in ce oras vreau eu. Singura cerinta este la schimbarea statului (unul din cele 50) sa imi schimb permisul (ca de, sunt republica federala). Si nu cred ca in Germania sau Franta au vize de flotant pe buletine. Dar in Rep. Moldova si Ucraina am vazut asa ceva... de acolo referinta la sovietici. Pt ca ma refeream la viza de flotant in special, cand ai un alt domiciliu "permanent" pe actul de identitate:

 SuperDuper, on Aug 9 2008, 19:33, said:

In fapt toata povestea asta sovietica cu flotantul este absurda.
Resedinta este unde muncesti legal? Adica eu daca fac naveta la munca saptamana asta intr-un oras si celalta in altul trebui sa imi iau viza de flotant?
Nu mai amesteca notiunea de rezident legal al unei tari cu rubrica "resedinta" din buletinul/CI romaneasca. Numele suna la fel, dar insemna altceva.
Resedinta este unde iti alegi tu domiciliul. Atata tot. Nu are legatura cu unde muncesti sau daca muncesti (adica aia de nu muncesc nu au dreptul la resedinta, nu?).

PS: Este pacat cand un "moderator" insulta userii acestui forum. Din pacate nu avem ce face... ce ati invatat la Stefan Gheoghiu este probabil ce se vede.

 clara_spiele, on Aug 10 2008, 16:09, said:

Aberezi rau.

Edited by SuperDuper, 11 August 2008 - 02:54.


#24
BNG

BNG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.03.2005
Am fost la politie, am depus toate actele si pe 21 trebuie sa merg sa imi iau cartea de identitate cu viza de flotant pe ea si ia ghiciti ce?....nu e nevoie de contract de inchiriere pentru asta!!!!! Nu este nevoie decat de prezenta proprietarului care sa semneze ca este de acord.
Asa ca cei care o tot tin pe a lor cum ca nu se poate flotant fara contract de inchiriere va rog abtineti-va in a mai dezinforma!!!

#25
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Poti sa-ti schimbi si domiciliul din C.I. tot numai cu declaratia completata, proprietarul + actul sau de proprietate a casei.

#26
LuciHas

LuciHas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.09.2008

 BNG, on Aug 12 2008, 19:43, said:

Am fost la politie, am depus toate actele si pe 21 trebuie sa merg sa imi iau cartea de identitate cu viza de flotant pe ea si ia ghiciti ce?....nu e nevoie de contract de inchiriere pentru asta!!!!! Nu este nevoie decat de prezenta proprietarului care sa semneze ca este de acord.
Asa ca cei care o tot tin pe a lor cum ca nu se poate flotant fara contract de inchiriere va rog abtineti-va in a mai dezinforma!!!
De 3 ani stau in aceeasi locatie si imi fac de fiecare data flotantul FARA sa depun si contract de inchiriere. Doar proprietarul vine cu mine la Politie si semneaza in fata functionarului ca e de acord. E adevarat, cei ce doar presupun cam ce si cum, sa se abtina.

Edited by LuciHas, 06 September 2008 - 11:13.


#27
lutu

lutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 28.06.2008
Buna.Locuiesc intr-un imobil pe care am acte de proprietate dar actul de identitate este facut pe alta adresa.Pentru imobilul pe care am acte de proprietate am nevoie de viza de flotant daca locuiesc acolo?Va multumesc.

#28
Tud0rH

Tud0rH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.08.2007
Am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva cu raspunsul.Sa va zic mai intai situatia : prietena mea s-a mutat in chirie in alt oras, cu contract si toate formalitatile, finante,etc. Acum intrebarea : as putea sa imi fac flotant pe adresa aceea(am nevoie la serviciu)? Si daca da, de ce ar fi nevoie? Va rog raspundeti la obiect, nu dati cu presupusul, asa nu o sa ma ajutati.

Edited by Tud0rH, 03 March 2009 - 21:39.


#29
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 Tud0rH, on Mar 3 2009, 22:38, said:

Am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva cu raspunsul.Sa va zic mai intai situatia : prietena mea s-a mutat in chirie in alt oras, cu contract si toate formalitatile, finante,etc. Acum intrebarea : as putea sa imi fac flotant pe adresa aceea(am nevoie la serviciu)? Si daca da, de ce ar fi nevoie? Va rog raspundeti la obiect, nu dati cu presupusul, asa nu o sa ma ajutati.

Te duci cu proprietarul la Evidenta Populatiei care declara ca te ia in spatiu si gata.

#30
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 Tud0rH, on Mar 3 2009, 21:38, said:

Am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva cu raspunsul.Sa va zic mai intai situatia : prietena mea s-a mutat in chirie in alt oras, cu contract si toate formalitatile, finante,etc. Acum intrebarea : as putea sa imi fac flotant pe adresa aceea(am nevoie la serviciu)? Si daca da, de ce ar fi nevoie? Va rog raspundeti la obiect, nu dati cu presupusul, asa nu o sa ma ajutati.
Proprietarul si http://www.evidentap...Doc/anexa19.pdf

#31
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Dar ce vă agitați atât pentru viza asta de flotant? Acum 3 ani am lucrat vreo 8 luni în Brașov fără viză de flotant și am stat acolo cea mai mare parte a timpului (doar week-end-urile le petreceam în București) și nu am avut nicio problemă cu nimeni. Așadar, pentru ce ar fi necesară?

#32
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 inside_spy, on Mar 4 2009, 19:14, said:

Dar ce vă agitați atât pentru viza asta de flotant? Acum 3 ani am lucrat vreo 8 luni în Brașov fără viză de flotant și am stat acolo cea mai mare parte a timpului (doar week-end-urile le petreceam în București) și nu am avut nicio problemă cu nimeni. Așadar, pentru ce ar fi necesară?

Pentru talon de parcare de resedinta de la primarie, de exemplu. Sau pentru inscriere copil la gradinita, prioritate avand cei care locuiesc aproape de ea. Si multe, multe alte cazuri....

#33
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Pentru parcare de reședință nu îți trebuie viză de flotant, cel puțin nu la noi în sector. :P

Deci până la urmă totul se rezumă la grădiniță mai aproape pentru cel mic? Nu credeam că s-a ajuns așa departe cu grădinițele astea, o să mă mai protejez câțiva ani buni de acum încolo... :P

#34
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 inside_spy, on Mar 4 2009, 19:49, said:

Pentru parcare de reședință nu îți trebuie viză de flotant, cel puțin nu la noi în sector. :P

Ma refer la parcarile de resedinta oficiale demarcate de primarie. Nu de trotuarul din fata blocului.

Pentru Bucuresti pot sa-ti dau exemplu loc de parcare inchiriat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate