Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Radioul românesc în anii '90

- - - - -
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#73
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
evident muzical supramodulat si compresie prea mica ... adica il calca de il ia frigurile din cabina si saracu procesor da pe dinafara la unele asaje hard din unele piese .
105.3 nu are treaba .. e super , pai daca ar regla petarda aia de 104.8 identic cu 105.3 nu ar mai fi probleme cu garjaiala si fluieratura aia ca la oi de la rds dat ca neamu prost .. dat nene la modul barbar .
na ca tzi-am facut si print sa vezi cata supramodularea are pe tzeava si am notata cu alb une normal e limita maxima a rds standard um au toate statiile si mai ales 105.3mhz

lista de semnale cu rds dat de pomana :
romania - trinitas , muzical
iordania - sawt almadena
italia - subasio rtl 102.5
franta - musique si una inter
anglia bbc r3 90.5
germania - wdr
rusia - retro fm , auto radio
turcia - show radio trt zonguldak

crezi ca sunt incepator ??? sunt staul de vazut diagrame spectrice 24/24 cu semnale mai ales vara cand e sporadic .

Attached Files

  • Attached File  rds.PNG   12.99K   48 downloads


#74
flenches

flenches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 23.03.2009
Te referi la postul Romania Muzical ? Daca da, stiu si eu ca sunt multe reclamatii la adresa prestatiei tehnice si este totusi un post care ar trebui sa aiba o inalta tinuta.

#75
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
intocmai ca doamna care e pe tehnic a spus celor de la SNR si cei de la snr cam ploua .. si nu prea dau atentie
deci inca o data SRR 105.3 e reglat in standard idem cu 102.2mhz .. si 105.0 tulcea ,, au RDS dat exact pana unde am dat eu cu ALB in poza , deci pana in -45.7dB nu mai mult cum au astia la -38.3dB ..
:D

#76
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Stimate tovarășe moderator Zvartoșu și stimați tovarăși useri, vă rugăm să încetați cu off-topicul...

#77
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
:))))))) LOOOOL .. hahahaha
pai daca a venit rractualu pe aici .. hai sa dam cu problemele ca daca dansu a zis ..  ca ne ofera detalii ..  nu puteam sa nu dau cu LAMPILE explodate ale muzicalului

#78
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Dar la ce post de radio a lucrat Andrei Gheorghe la începutul aniilor '90?  :scratchchin:

Edited by djl, 21 April 2009 - 15:46.


#79
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Intreaga poveste a lui Andrei Gheorghe aici.

#80
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
La televiziune a existat întotdeuana o diferență între frecvența pe care se transmitea imaginea și cea pe care se transmitea sunetul. Conf. normei O.I.R.T. această diferență de frecvență era de 6,5 M.Hz., iar conform normei C.C.I.R. era de 5,5 M.Hz.

#81
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Tot prin 1995 avea o emisiune in comun cu TELE 7 ABC de la ora 15:30.

#82
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
ceva de ras tradus de la faurel munteanu din USA

e mai mult sporadic-E si sunt sanse minore de a capta F2. F2 în ani de activitate solara maxima cum a fost în 1990-91 sau în 2000-2001 depaseste benzile înalte de unde scurte si atinge si undele ultrascurte pâna la 50-70 MHz, dar, din pacate, nu atinge 87.5 MHz


F2 in 50mega .. vrei sa zici ca ostankino nu a dat votca la egipteni .. cauta 2005 06.23 dupamiaza ..  al uqsur 3900km cu radiourile din sankt petersburg .. sau  IRIB 2 teheran in zona sudului portugaliei . 5160km in 2007.

ca aici în 65-75 sunt doar posturi de TV VHF1 canalele A3 si A4, = dvb-t ..

Singurul post de RADIODIFUZIUNE este pe 69 MHz, toata lumea îl asculta si e post de radio erotic cu muzica subliminala
canta la doape de c.. .. si mai ales mesajele le da subliminale ...

poate captati si voi la Bucuresti 69 MHz prin multiple-hop sporadic E layer skip sau prin F2
expresie ceva de genul ..  cu multiple hop sporadic-e strat .. un fel de OU nu se curcanu

si am dat cu fasait peste 95.3 Cartier FM. Difuzau în prostie Backstreet Boys - Get Down (Get Movin' All Around) si Playahitty - THE SUMMER IS MAGIC...numai ca, din motive oarecum neconuscote, Cartier FM se prindea când bateriile se consumau...ca si cum bateriile ar fii avut o directionalitate în receptie... Când erau noi noute, atunci prindeam mai bine Sfinx 95.2 MHz !
indiciu - 95.3 reflex  , 96.5 radio sud [95-97] , sfinxii si cartieru pantelimon pica .. ala baraia in 95.0 la greu . oricum lista e enorma .. stand in aparatori aveam kilogramu de pirate langa mine :lol:  mixu 97.3 :lol:

In lunile august-octombrie 1996 descoperisem o avalansa de posturi pirat în banda vestica bucuresteana: Radio Activ (parca pe 94.8 Mhz era), VIP FM 97 cu 9 (sub Antena Bucurestilor 98.3)
nie ca aici ai dat cu bata in capac si nu in copac .. vip e ok .. insa plusu era 94.4 din cate stiu si mai era rapu pe 94.7 , asta pe sud unde nu ajungea fanu 94.8 .. oricum ala era astupat de pirtai pe vremea aia la modul gros .. acu mai astupati gorila pe 94.8 in aparatori  :lol: .


VOX104.2
- nie ca nui 104.2 e 102.65 si ulterior 102.5 , nu uita ca aveam tricital si vedeam pe cat se baga pirateria , uneori tzutzu de la sky ma suna pe mobilu lu maicamea sa isi regleze ferita ca e reece .. 092253225 :lol:

RAMA - a dat o bata in copac pe 105.3 si dupa aia in 105.7 a ramas

La vremea respectiva, posturile pirat ma atrageau pentru doua motive:
1) se auzeau slab, si eram fascinat de posturile de radio la limita confortului sonor
2) difuzau aprope exclusiv muzica eurodance, iar pe vremea acea nu prea îmi placea rock-ul sau R&Bul tongue.gif ! Acuma ascult de toate, pâna si viking folk black metal norvegian (Windir, Arcturus, ...)


gresit .. se auzeau bine si inca cum supramodulate , se auzeau cu inalte dalea de caseta super pronuntate si uneori cu efectul de stereo de canal .. avand pirat in vremea aia stiu cum suna

Nu difuzau eurodance . tzeapa .. difuzau , si rap , si populara de pe picap si petrecere de pe casete donita fulturu , oirizont si maulti alti .. eurodance a apaut in 1997 si a durat nitel ca dancele a lovit mai tare si dupa asta trancele de 1992-1998 de gloria radio cu aceeasi coloana , unu prezinta ca la rap si una canta foarte striat si cu echo a cedat .

1) Nici o data n-am auzit un post pirat pe banda estica...
- radio pro dance 73.45 asa ziceau igreu pe vremuri ca emitea unu artizanal intre bezni si 0o armonica de putere acolo atarna

)Stiati ca primul post de radio în BUCURESTI în banda vestica a fost Radio Nova 22 (92.7 MHz) în 1990 iar în tara Radio
in 91 dragi tovarasi , erau sigur nova si rfi pe banda noastra , 92.7 /93.5
NU uita nova 22 pe vremurile pana sa cada avea dementza noaptea de sambata , ieseau reporteritele si unii din reporteri , spun ce zicea maicamea , si incepeau sa se ia de lume pe strada la modul curnt si ori picau in plasa ori isi dadeau seama , maicamea a picat in plasa lu una ca era cu reportofon si o intreba de ce noaptea de vara ies astia in strada " evident pe vremuri aparuse si un radio meridian , sanki , iau dat licenta si dupa aia ia retraso ca nu lea mers ..  oricum daca e so luam babeste MONA Mea de la azur era melodia 1989 in euro cd pe placa de picap cu calitate inferioara adica maxim 7khz audio . a urmat imedita dupa revolutie lautarizarea in serie , ca stiu ca tu plangi dupa mynele , urmata de albatros = acustic , si pe urma de odeon si in final frati peste . :lol: facem radio pirat ca stiu ca dai tarcoale ca tot intrebi ce modulator vrei sa ai :lol: looool

în 1990 iar în tara Radio Vacanta (100.1 MHz) în 1984 .. mai mult pana ajungi la data care ai nevoie.. oricum pana la data viitoare iti donez eu introul vechi





http://www.trilulilu.../eaab58c6ffd2c0  ASTA E ORIGINALUL RADIO VACANTA de la RADIO TELEVIZIUNEA ROMANA 1982

http://www.trilulilu.../03dc7238d6a0b7 aici am unit intre 1995 - 2008 ce au pus toti cei ce aveau pe laptopuri casete crom , mini disc .. inregistrarile sub 1 singura amintire

Edited by Zvartoshu, 03 May 2009 - 21:41.


#83
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Dar eu sunt curios, în anii '90 de unde făceau rost de casete cu muzică, ținând cont că în anii '90 casetele audio înregistrate care se găseau în comerț sunau ca naiba (inclusiv alea imprimate în Vest).

Edited by djl, 30 May 2009 - 07:05.


#84
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Din cate imi amintesc se gaseau si casete cu o calitate audio buna insa erau la un pret ceva mai mare, se gaseau si prin magazinele de specialitate.

#85
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
La ce jaf de casetofon aveam eu atuncea, un TEC cu difuzoare de 1 watt, nici n-am stiut ca sunau ca naiba casetele, dar parca nu prea era vreo diferenta fata de RRA, pe MW evident. N-aveau inalte sau care le era problema? Ca putem spune ca Minisat FM se aude precum casetele din anii 90.  :D

#86
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Am studiat de-a lungul timpului si eu pe tot felul de casetofoane, dar totusi indiferent ca e jaf sau nu, se poate sesiza diferenta de calitate (cat de cat se aud si inaltele), depinde si de calitatea inregistrarii.
De exemplu pe un casetofon performant si cu o caseta originala sa zicem se poate obtine o calitate buna a auditei.

#87
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
va zic ca sanyo sl 5151 cu crom o 2 daca inregistrezi de pe radio vezi si nitel pilod de 19khz ! sunt unele recorduri facute de francezi sau nemti pe casete de au si 16khz pe spectru .
Multe casetofoane , multi nu stiu dar au filtre de 6.8khz si uele de 10.5khz si auzi sasahiala si nu ssssiala .

sincer daca ati auzi in realitate cum se aude casul meu ala de pe vremea lu 82 va dati palme nu gluma , ori faceti ca uni , frate am ramas prost ce inalte reda pe fm radioul ala !

Edited by Zvartoshu, 30 May 2009 - 14:34.


#88
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004

 Neaceasca85, on 30th May 2009, 13:07, said:

La ce jaf de casetofon aveam eu atuncea, un TEC cu difuzoare de 1 watt, nici n-am stiut ca sunau ca naiba casetele, dar parca nu prea era vreo diferenta fata de RRA, pe MW evident. N-aveau inalte sau care le era problema? Ca putem spune ca Minisat FM se aude precum casetele din anii 90.  :D

Poate din cauza radiourilor proaste nu țin unii la calitatea audio a emisiei... zic că mulți au aparate proaste și dacă lumea are aparate proaste, de ce să mai fie calitate audio...
Dintre casetele mele originale... cea care se aude cu adevărat bine e produsă în 1983! :w00t: Am și de prin anii '90, dar se aud cam prost. De aceea întrebam de casete... mă gândesc dacă nu cumva unele posturi își aduceau casete trase special în studiori, pentru posturile de radio.

Până la urmă viniluri (discuri de pick-up) folosea oare cineva?

#89
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
bre am brother luie si aia cu singhedon noua , mai tare se aude singhedonu fata de ce venea prin 95 pe piata m VIVo casetele alea negre

#90
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

 djl, on 30th May 2009, 16:45, said:

Până la urmă viniluri (discuri de pick-up) folosea oare cineva?
Viniluri stiu ca se mai foloseau dupa 1990 pe la RADIO IASI insa destul de rar. Erau usor de recunoscut dupa calitatea audio.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate