Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Radioul românesc în anii '90

- - - - -
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#55
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Coincidenta de nume, cum e si in cazul KISS FM, un post cu acelasi nume care n-are nici o legatura cu reteaua emite pe 104.4 in Braila.

#56
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Ala parca difuza manele, nu?

#57
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Din cate am aflat si ascultat nu difuzeaza, am mai gasit undeva informatia asta ca ar da si asa ceva.

#58
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Ca si la INFINIT, unde edyttzu nu credea in ruptul capului ca da manele, pana cand a auzit cu propriile sale urechi.

#59
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
L-am ascultat in cateva randuri cand mergeam la Galati - nici vorba de asa ceva. De fapt ar mai exista o presupunere: posibil sa difuzeze manele noaptea.

#60
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Pai si INFINIT difuzeaza manelele doar noaptea.

#61
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Stiam faza asta, de ce au ales totsui numai noaptea?

#62
andreea_axinte

andreea_axinte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.03.2009
De pe la orele 22,pe unde medii apar 2 posturi pirat de manele si din cand in cand se intrerup,poate nu vor sa fie descoperite

#63
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Totuși cică aici se vorbește despre radioul românesc din anii '90.

Edited by djl, 30 March 2009 - 12:46.


#64
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Corect.

#65
flenches

flenches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 23.03.2009
Sunt unul dintre regizorii de emisie de la Romania Actualitati si lucrez in Radiodifuziune din 1991. Daca vreti detalii dar nu foarte tehnice despre vremurile si oamenii de atunci si de acum astept intrebarile voastre.

#66
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Nah, totuși am să pun ceva întrebări tehnice. Cam cât de vechi erau magnetofoanele și pick-up-urile care le folosea studioul din București, și eventual dacă se poate spune și marca. Știu că S.R.R. mai folosește din când în când și acuma așa ceva... măcar pentru transferul pe digital. Mai existau emițătoare pe lămpi în anii '90? :huh: Casetofoane folosite la emisie existau și înainte de 1989 s-au S.R.R. a avut așa ceva numai după 1989?
Dacă reușești să-ți mai amintești și ceva din grila de programe, ar fi super interesant.

#67
flenches

flenches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 23.03.2009

 djl, on Apr 2 2009, 12:04, said:

Nah, totuși am să pun ceva întrebări tehnice. Cam cât de vechi erau magnetofoanele și pick-up-urile care le folosea studioul din București, și eventual dacă se poate spune și marca. Știu că S.R.R. mai folosește din când în când și acuma așa ceva... măcar pentru transferul pe digital. Mai existau emițătoare pe lămpi în anii '90? :huh: Casetofoane folosite la emisie existau și înainte de 1989 s-au S.R.R. a avut așa ceva numai după 1989?
Dacă reușești să-ți mai amintești și ceva din grila de programe, ar fi super interesant.
Cand m-am angajat eu in ianuarie 1991 o cabina de emisie era alcatuita dintr-un mixer(ce pretios mi se pare cuvantul)vechi de 40 de ani, marca Siemens si 2 magnetofoane Telefunken. Cu atat emitea un post de radio inclusiv Romania Actualitati. Nu exista pick-up, casetofon sau CD. Pupitrul de emisie semana cu bordul unui tramvai vechi cum obisnuiam noi sa glumim. Ceea ce ma fascina in acele vremuri era atmosfera din emisie. Cand m-am angajat eram o gramada de pusti de 20 de ani entuziasmati si dornici de munca , iar numarul noilor angajati il depasea pe cel al batranilor. Toti lucram prin rotatie pe toate programele: Actualitati, Cultural, Tineret, Romania International(3 programe),Antena Bucurestior, iar mai tarziu Antena Satelor si Romania Muzical. Prin 1992 s-a adus aparatura noua cu care au fost echipate cabinele Rom Tineret si Ant buc. Erau Sony si pentru noi pareau desprinse dintr-un film SF. De-abia prin 1997 s-au montat cabinele care sunt si in prezent marca STUDER sau strudel cum ii spunem noi. In acei ani s-au facut echipe separate pe fiecare program iar cei mai buni am ales sa lucram pentru Romania Actualitati. Poate o sa va mire dar nu ma pricep la foarte multe detalii tehnice. Mie imi place munca de ,,suprafata'', adica mixaje, ora exacta, etc. Apropo de asta circula o vorba pe vremea lui Ceausescu; de unde esti ma de unde se da ora exacta ? Am fost foarte incantat sa fiu printre cei care apasau butonul cu impulsurile orare sau bipuri cum li se mai spune. In prezent Cabina postului Romania Actualitati unde lucrez este impartita in 4 camarute: regia de emisie, studioul mare, studioul mic de unde se prezinta in general stirile si o camera de protocol. Sursele mixate sunt urmatoarele: ora exacta, 8 microfoane, 5 telefoane hibride, 6 surse de transmisii exterioare, 3 magnetofoane, 2 cd, 2 mini-disk, 2cai care au legatura cu sistemul Radioman un server cu muzica si 2 cai prin care se primesc semnale si muzica de pe un alt server numit DIGIMEDIA. Cat despre Grila de programe,in urma cu vreo 15 ani era urmatoarea(aproximativ),vorbesc de Romania Actualitati: 5-8 Matinal. Realizatori: Paul Grigoriu, Nicolae Mihai, Dragos Ciocarlan,Ion Ghitulescu, Pompilius Onofrei, Teoharie Coca-Cozma, Septimiu Roman. 8-9 O melodie pentru fiecare. Realizatori: Magdalena Savescu, Marcel Dragomir, George Ioanid, Titus Andrei, Ana Maria Zaharescu, Sanda Valeria Dan, Gabriela Scraba. 9-11 Raspundem Ascultatorilor. Realizatori: Ioana Cristea, Maria Filipescu, Dorina Zdroba. 11-12 era muzica populara. La 12 pentru jumatate de ora Memento Muzical cu Iosif Sava. Era sa uit la 11.50 Buletin Hidrologic :D . Acum s-a mutat pe Antena Satelor. La ora 13 incepea Post-Meridian cu Victoria Andrei si Adriana Calian Frateanu. De la 15 la 16 era Melo de la 3 la 4. Dupa 16 incepea Azi in tara si in lume sau Pulsul Zilei cum s-a numit mai tarziu cu Viorel Popescu,Ruxandra Sararu, Ioan David, Elena Petrescu Calciu. Sa va amintesc cateva nume celebre de la Radiojurnal; Doina Andries, Constantin Oprisiu, Vasile Angelescu, Ieremia Cazacu, Rodica Madosa. Ma opresc fiindca cred ca v-am plictisit teribil :P . Daca mai aveti intrebari va astept.

#68
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Magnetofoanele alea 2 erau pe lămpi sau pe tranzistoare?

#69
flenches

flenches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 23.03.2009

 djl, on Apr 3 2009, 00:03, said:

Magnetofoanele alea 2 erau pe lămpi sau pe tranzistoare?
Erau cu tranzistoare.

#70
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 flenches, on Apr 2 2009, 08:46, said:

Sunt unul dintre regizorii de emisie de la Romania Actualitati si lucrez in Radiodifuziune din 1991. Daca vreti detalii dar nu foarte tehnice despre vremurile si oamenii de atunci si de acum astept intrebarile voastre.
baha degetul in semnalul de RDS de la muzical si dal jos de la 9% spre 4% ca se aud distorsiuni pe audio de la supramodularea rds ! sunteti primi si unci din romania la supramodulare excesiva
dupa asa ceva mai se numara si ouatu de rds trinitas 96.5 care si pe pureci indica rds !
tot din tehnic schimbati modulul de rds la 98.30 ca sa nu mai dea pe 98.05 si 98.55 cum pleaca rds . evident stins nu face excrementele alea inainte si dupa !

#71
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Si pe langa 96.5 mai e si 104.9 RADIO MOLDOVA Balti - aceeasi situatie pe pureci indica RDS.

#72
flenches

flenches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 23.03.2009

 Zvartoshu, on Apr 3 2009, 21:40, said:

baha degetul in semnalul de RDS de la muzical si dal jos de la 9% spre 4% ca se aud distorsiuni pe audio de la supramodularea rds ! sunteti primi si unci din romania la supramodulare excesiva
dupa asa ceva mai se numara si ouatu de rds trinitas 96.5 care si pe pureci indica rds !
tot din tehnic schimbati modulul de rds la 98.30 ca sa nu mai dea pe 98.05 si 98.55 cum pleaca rds . evident stins nu face excrementele alea inainte si dupa !
Eu lucrez la EMISIE ROMANIA ACTUALITATI. N-am legatura cu receptia programului, cu statiile, sau cu controlul general, adica locurile unde se prelucreaza semnalul. Eu trebuie numai sa-l trimit din cabina la un anumit nivel. Ce se intampla dupa iesirea din cabina de emisie nu stiu. Ce stiu din receptia de acasa este ca in general posturile din Radiodifuziune se aud submodulat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate