Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Radioul românesc în anii '90

- - - - -
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,535
  • Înscris: 13.06.2004
În afară de magnetofoane "Sony" stereo pe lămpi ce magetofoane se mai foloseau? (ca marcă)
Dar ce mărci de cassette-deck-uri se foloseau?

#20
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
erau magnetofoane TESLA , grundig  orice TK , mai erau philips , lampa buna de acasa! amintiri ce nu se vor uita
nu am sa uit tesla b - nu mai stiu cat, cumircofon pe geam vorbeai in strada si te auzeai bine pe banda !

#21
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 15.04.2007
o istorie mai detaliata referitor la radiourile Unifan, Fun, Uniplus, M2+, Meridian, Europa Nova.... si care mai erau la inceputurile anilor '90 in Bucuresti ...m-ar interesa...
cand au inceput emisia, frecventa, cand au incetat emisia, cauza opririi emisiei etc...

#22
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
UNIPLUS de exemplu si-a schimbat denumirea in RADIO STAR apoi actualul MAGIC FM. EUROPA NOVA la Iasi  pe 72.92 MHz si-a incetat emisia acum cativa ani odata cu expirarea licentei pentru acea frecventa.

#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,535
  • Înscris: 13.06.2004
Care au fost primii D.J. și realizatori de emsiuni de la Pro F.M., Uniplus, Contact... ?

#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,535
  • Înscris: 13.06.2004
Cam ce muzică era difuzată sâmbătă și duminică seara la Radio București prin 1995-1999?
În afară de TV.R. 2, Radio București, Radio Romantic mai emitea vre-un radio în F.M. (U.K.W.) (U.U.S.) est prin anii '90 în București și Prahova?

#25
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
In Moldova  multe posturi locale au inceput sa apara incepand de prin 1991 la Suceava si Iasi apoi in urmatorii ani si in celelalte localitati.

#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,535
  • Înscris: 13.06.2004
No, mai vreau și eu ceva informații

#27
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
In 1993 incepe emisia la Bacau pe 67.79 RADIO STAR B - post 100% local, din pacate n-a rezistat decat pana in 1998, tot in 1993 apare si RADIO ALFA, de altfel singurul care a supravietuit si este si azi. In 1996 apare RADIO VOX T pe 71.42 din 2000 trece pe 95.1 insa nu rezista decat pna in 2004 cand frecventa e cumparata de KISS FM. Tot in 1996 si la Roman apare pe 72.62 NORD EST FM, trece ulterior pe 90.2 si iarasi o modificare 2 ani mai tarziu pe 106.6 frecventa pe care emite si in prezent. La Piatra Neamt apare tot la inceputul anilor '90 RADIO TERRA pe 70.46 trece si acesta pe 90.9 si ulterior (in 2004) pe 89.8 odata cu afilierea cu KISS FM care insa nu a tinut mult timp, in prezent postul are doar emisiuni proprii. Alte exemple ar mai fi la Iasi RADIO VOX T pe 70.76 in prezent pe 104.0 respectiv 102.2 la Pascani si NORD EST 72.44 trecut pe 100.4 ulterior; la Focsani RADIO TINERET (post local) pe 68.36 pe urma odata cu schimbarea frecventei si-a schimbat si numele; la Galati RADIO GALATI pe 68.75 actualul LIDER FM de pe 92.4 afiliat cu PRO FM si bineinteles exemplele mai pot continua.

#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,535
  • Înscris: 13.06.2004
Magneotofon "Revox" (G36-cu lămpi sau A77, B77 pe tranzistoare) avea vre-un studio?
Casetele audio erau originale sau piratate?
Cam ce casetofoane deck foloseau (cineva a zis că pe la ei erau "Technics" din anii '90).
Cineva a văzut casetofoane D.A.T.?

#29
_Colectionaru_

_Colectionaru_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.01.2008

View Postdjl, on Dec 16 2008, 13:59, said:

Magneotofon "Revox" (G36-cu lămpi sau A77, B77 pe tranzistoare) avea vre-un studio?
Casetele audio erau originale sau piratate?
Cam ce casetofoane deck foloseau (cineva a zis că pe la ei erau "Technics" din anii '90).
Cineva a văzut casetofoane D.A.T.?
            
             Nu cred ca s-a folosit in Romania Revox G36, in schimb a77 si b77 se folosesc si acuma la radio. O cunostinta a salvat de la casat, de la radio Europa(nu mai stiu sigur) un Revox A77. Casetele audio cred ca sunt originale, nu piratate.

#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,535
  • Înscris: 13.06.2004
Dar în afară de radiourile de stat, cine mai avea emițătoare cu lămpi în anii '90?

#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,535
  • Înscris: 13.06.2004
Când a apărut gunoiul numit m.p. 3 la posturile de radio românești?

#32
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

View Postdjl, on Feb 22 2009, 23:16, said:

Când a apărut gunoiul numit m.p. 3 la posturile de radio românești?


asta nu stiu dar mp3 e chiar sclab!

iti dai seama ca le e grele sa tot bage cd-uri audio sau casete chrome :D

P.S.:Oricum nici eu nu sunt de acord cu compresiile astea excesive , dar toate tehnologiile dijitale utilizeaza compresii atit la video cat si la audio deci.............

#33
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,535
  • Înscris: 13.06.2004
O fi greu cu schimbatul casetelor/benzilor/C.D.-urilor/vinilurilor, dar măcar să folosească flac-uri.
Dar să nu o dăm prea mult în discuții actuale!

#34
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003

View Postdoktorofsat, on Feb 22 2009, 23:36, said:

asta nu stiu dar mp3 e chiar sclab!

iti dai seama ca le e grele sa tot bage cd-uri audio sau casete chrome :D

P.S.:Oricum nici eu nu sunt de acord cu compresiile astea excesive , dar toate tehnologiile dijitale utilizeaza compresii atit la video cat si la audio deci.............


View Postdjl, on Feb 22 2009, 23:39, said:

O fi greu cu schimbatul casetelor/benzilor/C.D.-urilor/vinilurilor, dar măcar să folosească flac-uri.
Dar să nu o dăm prea mult în discuții actuale!
Nu neaparat flac, un mp3 bine facut, la VBR (nu dezvalui parametrii recomandatzi pt lame ca sa iasa treaba buna, sorry) e super OK, fatza de 96 sau 112 cat folosesc astia la radio.

Revenind la subiect, ca deh, varsta imi permite, poate am mai uitat cate ceva dar ca sa nu uit chiar tot o sa incerc sa fac o mica istorie a FM-ului bucurestean din anii '90:

Inainte de... "revolutzie" aveam doar pe banda est: 68.25 (Radio Romania Tineret), 70.4 (Romania Actualitati, devenit dupa 90 Antena Bucurestiului) si... 72.1, parca (Romania Cultural)
Pe banda vest erau exclusiv bulgari & propagare (aveam radiouri pe ambele norme...)
11 sau 12 Ianuarie 1990 e ziua cand am gasit, abia-aparutul UniFun (asa parca era initzial, datorita Fun Radio Paris), pe 69.8. In februarie sau martie (nu mai stiu exact) Arhitectura, ca sa faca concurentza Universitatzii su UniFun, infiintzeaza Radio Contact (68.7), cu sprijinul belgienilor Contact Bruxelles.
La destul de scurta vreme, dupa 2 incercari esuate de a intra in eter, apare pe banda vest Radio Nova 22, pe 92.7, apoi in noiembrie 1990 apare Radio Delta-RFI, pe 93.5 (eram clasa a zecea, Andrei isi aminteste sigur, ca am ramas amandoi surprinsi de cat de tare venea)
In 1990 si 1991 UniFun si-o lua de multe ori in freza de la niste bulgari care erau tot pe 69.8

In 1991 au aparut certurile intre partea romana si frantzuji, si astfel UniFun s-a "spart" in doua: "partea franceza" devine Fun Radio (67.8MHz) in timp ce "klingonianul" si ai lui (sorry ca dau din casa) au ramas ca UniFan (69.8)
Radio Contact, undeva in iarna lui 1991 (sau 1992, nu mai stiu exact) trece pe banda vest, pe 96.1 si devine pentru mai mult de 10 ani etalonul supramodularii si al compresiei "in blana", frecventza din est, de 68.7, fiind luata in 1993 de Tinerama lui Max Banus. In 1993 dispare Radio Nova 22 (singurul post a carui disparitzie chiar am regretat-o, era bun pt emisiunile de rock ale lui Lenti Chiriac)
Radio Romantic a aparut tot undeva prin 1993, pe banda est pe 72.7 or something. Tot 1993 e anul in care radiodifuziunea incepe sa experimenteze (QRP la inceput), banda vest, primele aparute au fost Romania Tineret 101.3 si QRP-ul (l-am facut zob pe aproape 1km, fara sa vreau, cu 10W) Antena Bucurestiului 98.3 De asemeni in acea perioada au aparut, dupa ploaie, ciupercile Radio Total 94.2, Radio 21 100.2 si ProFM 102.8

Dupa jumatea anilor 90 au inceput migrarile:
Apare Radio 2M+ pe 92.7, devenit apoi, Activ sau asa ceva...
Radio Total s-a "prelins" unde este acum pe 96.9, lasand 94.2 sa se lafaie evanghelistii
Radio Romantic migreaza de pe est, pe 101.7, apoi 101.9 unde este acum
Radio Tinerama "migreaza" si el, cu un fel de drag'n'drop + rename, devenind Mix FM sau ceva de genul asta, pe 100.6, devenit in ultimii ani, One FM sau dracu stie cum ii mai zice.
Radio Unifan, devenit intre timp Uniplus, urmeaza si el strategia de drag'n'drop + rename, trezindu-se ca se cheama Radio Star si canta pe 99.3
Apare ucigatorul de radiouri proaste din nordul orasului, la care doar radioul meu facea fatza, RRA 105.3
Apoi ultimul venit din est a fost Fun, tot cu drag'n'drop + rename, s-a gorilat pe 94.8

Ce a urmat se stie...

#35
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 15.04.2007
despre Radio Nord 22 Suceava  stie  cineva mai multe informatii....?
stiu doar ca a existat o perioada scurta de vreme in Suceava.....

#36
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
ajutati-l pe napster ca vrea si el ceva pentru facultate ..:D

eu am pe o caseta cu sunet varza un jingle radio as 100.9

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate