Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Primul receptor romanesc HDTV

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Receptor HD -model HD 7100ST

[ http://www.dht.ro/images/dht.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

1. Generalitãti
Acest receptor de satelit este proiectat pentru receptia canalelor codate si a celor necodate.
Functie de pozitia dvs. va puteti bucura de receptia a 10.000 de canale diferite dintr-un  larg domeniu cum ar fi cultura,
sport, cinema, stiri, evenimente etc. Acest receptor este construit cu componente electronice de mare calitate.





2. Caracteristici principale
¢        Respecta standardele  MPEG-II/ MPEG-IV/ H.264.
¢        2 tunere (DVB-Satellite & DVB-Terrestrial).
¢        Respecta standardele  DVB-S/ S2  & DVB-T.
¢        Rezolutie  1080i, 720p, 576p, 576i.
¢        1 iesire tip HDMI.
¢        Cautare multisatelit.
¢        Afisare meniu pe ecran la culoare si rezolutie maxima.
¢        Accepta DiSEqC versiunile 1.0, 1.1, 1.2 si compatibil USALS.
¢        Grupare îmbunatatita pe 16 canale.
¢        Control usor prin functii cum ar fi preferinte, blocare, omitere, comutare si stergere.
¢        Sortarea canalelor în ordine alfabetica, dupa canal  transponder si CAS.
¢        Meniu in mai multe limbi (OSG & Menu): Engleza, Romana, Italiana, Turca,  Persana, Araba,
         Germana, Franceza, Rusa, Spaniola, Portugheza, Greaca, Olandeza.
¢        Ajutor online la instalare.
¢        EPG extins si rezervare programe prin EPG.
¢        Subtitrare si teletext prin  OSD si VBI.
¢        Functie de memorare a ultimului canal.
¢        10.000 de canale programabile.
¢        Preprogramare canale (Optional).
¢        Iesire Dolby digital audio (S/PDIF).
¢        S-Video.
¢        Iesire format (YPbPr).
¢        Diverse jocuri.
¢        Upgrade pentru soft si baza de date a canalelor prin port serial RS-232C: PC la STB/ STB la PC.
¢        Blocare parentala / Blocare instalare / Blocare receptor.
¢        Functie de marire în pauza sau functionare.
¢        Afisare multiimagine.
¢        Functie de ajustare video color.
¢        Upgrade de mare viteza prin portul USB 2.0.
¢        Vizualizare imagini tip JPEG si redare formate audio MP3.
¢        Produs sub licenta Dolby Laboratories.
         "Dolby" si simbolul dublu-D Symbol sunt marci înregistrate ale Dolby Laboratories.

#2
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
si cat ar costa ?

#3
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

 ploiesteanu, on May 11 2008, 21:10, said:

si cat ar costa ?

1400 ron, am auzit ...

ps: seamana cu http://www.clarke-te...a...yid=9&lang=
[ http://www.clarke-tech.com/cm/upload/1_7_C-Tech-5000C.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by amadeus79, 11 May 2008 - 21:17.


#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003
Putin cam mult insa sa nu uitam ca are si tuner dvb-t & norma atat mpeg2 cat si 4 (deci se vede cu el si Pro TV)
Din cate am auzit, respectivii care l-au facut au lucrat sau lucreaza la Eboda

http://www.dht.ro/index.html

#5
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

 amadeus79, on May 11 2008, 22:12, said:

1400 ron, am auzit ...

ps: seamana cu http://www.clarke-te...a...yid=9&lang=
[ http://www.clarke-tech.com/cm/upload/1_7_C-Tech-5000C.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ar trebui lamurite niste chestii:

Receptorul este scump si prost" slab dotat la pretul pe care il are"

La pret rivalizeaza cu  KATHREIN UFS 910 High definition  care are urm spec.:

receptor HDTV KATHREIN este capabil sa receptioneze televiziune digitala TV de rezolutie inalta (HDTV) precum si semnal conventional. Dispune de porturi HDMI, USB, Ethernet, interfata pentru module Pay TV, sistemul de operare fiind LINUX

Iar ca si dotari este in stadiul de novice mult sub  "OptiboX 7710 HD CICX" la 8 batrane jumate cu urm spec.:
Pocket for 2 CI access modules - 1 Smart Card Interface with Conax Embedded - VFD (Vacuum Fluorescent Display) - 6000 Channels Memory - Electronic Program Guide (EPG) for OSD Channel information - HDMI (High Definition Multimedia Interface)

Deci in concluzie nu se merita.

Vorba lui "spaniolul" "OptiboX 7710 HD CICX" merita toti banii. :D

#6
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

 doktorofsat, on May 11 2008, 22:54, said:

Ar trebui lamurite niste chestii:

Receptorul este scump si prost" slab dotat la pretul pe care il are"

un receptor sagem DOAR pentru ProtvHD costa vreo 700 RON. luand in calcul acest factor, merita 1400 RON. in rest, doar pentru satelit, sunt alte variante mai ieftine si mai bune.

#7
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002
Si cand apare in comert?

#8
DHT-DTH

DHT-DTH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.05.2008
Legatura dintre E-Boda si DHT (receptorul testat) este Directorul Tehnic, adica Eu, care dupa vanzarea partilior E-Boda am infiintat compania DHT.
www.dht.ro
DHT va continua sa practice aceeasi politica de vanzare, service si update software.
Receptoarele DHT vor putea fi achizitionate in retelele marilor retaileri si de la distribuitorii autorizati.

DHT va tine cont in principal de cerintele, criticile si sfaturile utilizatorilor prin update-uri si bug-fix-uri frecvente.
Pe langa licentele de la Dolby, HDMI,etc, software-ul este dezvoltat sub licenta STAPI(STMicroelectronics) care ne asigura suportul tehnic necesar.

Multumesc tuturor celor care au sustinut cat si celor care au criticat E-Boda si sunt convins ca DHT va reusi sa puna in practica sugestiile dvs




Garantie 2 ani.
Service "Rapid" - 15 min pt Bucuresti, 48 ore pt provincie (un curier rapid ridica aparatul pe cheltuiala noastra si il aduce inapoi reparat sau inlocuit).

HD7100ST este produs de compania HUB-Tech in colaborare cu firma noastra.
Software-ul este si va fi in continuare dezvoltat pentru piata romaneasca pe baza testelor noastre si recomandarilor utilizatorilor.

Familia STi71xx in jurul careia este construita platforma tehnica reprezinta cea mai puternica resursa hardware in acest moment, astfel putem adauga foarte multe facilitati noi imediat ce acestea se dovedesc utile si trec testele noastre.

Pana la aparatia in magazine HD7100ST poate fi achizitionat de la sediul nostru sau prin curier cu plata ramburs.


Va multumim,

DHT

#9
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
succes maxim in noua afacere !

felicitari !

#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003

 DHT-DTH, on May 12 2008, 16:52, said:

Legatura dintre E-Boda si DHT (receptorul testat) este Directorul Tehnic, adica Eu, care dupa vanzarea partilior E-Boda am infiintat compania DHT.
www.dht.ro
DHT va continua sa practice aceeasi politica de vanzare, service si update software.
Receptoarele DHT vor putea fi achizitionate in retelele marilor retaileri si de la distribuitorii autorizati.

DHT va tine cont in principal de cerintele, criticile si sfaturile utilizatorilor prin update-uri si bug-fix-uri frecvente.
Pe langa licentele de la Dolby, HDMI,etc, software-ul este dezvoltat sub licenta STAPI(STMicroelectronics) care ne asigura suportul tehnic necesar.

Multumesc tuturor celor care au sustinut cat si celor care au criticat E-Boda si sunt convins ca DHT va reusi sa puna in practica sugestiile dvs
DHT

Multumim pentru precizari & informatii si te mai asteptam aici, pe forum softpedia...

#11
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002
Eu le-am dat un e-mail sa ma conving de pret! Intradevar e 1400lei!
Nu pot sa zic ca e un pret mic, insa avand in vedere dotarile... asta e! (pun pariu ca intr-un an o sa fie la mai putin de jumatate).
Daca apare in magazine precum DOMO, Media Galaxy ca sa il pot lua in rate, eu imi iau! Daca nu - mai astept!

#12
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005
totusi... un dm800 e in jur de 1600 ron...

#13
zildan

zildan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 09.03.2004
Asa cum s-a intamplat cu Eboda care s-a vandut un playr DIVX  la un pret mult peste valoare prin entuziasmul si munca lui  MTZ ( si a altora) si putin suport din partea firmei, se pare ca acum  a inceput promovarea la acest nou produs.

Un Kathrein UFS-910 e 13 milioane si are linux si net.
Acum a aparut si DM 800.

Un receptor HD DVB-S2 fara net e 8,5 milioane ... si nu e "romanesc" deci clar e bagat in preturi.
Asta e pentru amatorii de rate.

#14
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005
pai mai bine ramanem la ss2-hd rev2... la 100 eur...  totusi un dm800 e 450 eur asa ca... mi se pare un pic umflat pretul pt ex-eboda. daca ar fi undeva la 800-1000 ron ar mai merge dar asa...

#15
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

 dan b., on May 15 2008, 23:21, said:

pai mai bine ramanem la ss2-hd rev2... la 100 eur...  totusi un dm800 e 450 eur asa ca... mi se pare un pic umflat pretul pt ex-eboda. daca ar fi undeva la 800-1000 ron ar mai merge dar asa...
Daca ti-l baga pe gat Digi, il iei  ca altfel nu se potriveste cartela.

#16
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002

 ploiesteanu, on May 16 2008, 06:54, said:

Daca ti-l baga pe gat Digi, il iei  ca altfel nu se potriveste cartela.

Nu cred ca intereseaza pe cineva DIGI mai ales in acest thread.

 GOR, on May 12 2008, 22:13, said:

Eu le-am dat un e-mail sa ma conving de pret! Intradevar e 1400lei!

1400RON???? E o gluma cumva? Cine o sa dea atitia bani pe EBODA cind poti cumpara o scula mult mai buna si de firma la banii astia? Nici DVDurile nu erau grozave, daca nu aveau decodorul 5+1 si suport neoficial cred ca nu il cumpara nimeni.

#17
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 01.02.2006
STM defineste familia STi71xx ca fiind low cost
HW are suport pentru CardReader / ethernet / USB / SATA
SW are suport STLinux pentru toate bunatatile prevazute de priectantul cipsetului
nu prea vad ce suport sw ar putea viabiliza un asa bugetofag

#18
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
salut cine zice ca un dm800 e in jur de 1600roni, ia uita-ti aici la cat va aparea in curand si asta daca pastreaza pretul pana cand apare primul lot:  http://www.elstar.ro...e952df9f85d474b  iar cumparat de afara cu tot cu transport in ro 472euro.
receptorul se aseamana foarte mult 98% cu "clarke-tech 5000hd combo" cel putin estetic si nu stiu in ce masura si hw :  http://www.clarketec...?...d=9&lang=en
asa a mai aparut in comertul nostru si http://digitalsateli...04cba5088d0ce3c sau tot un receiver combo ( dvb-s/s2 + dvb-t) http://www.alfastar..../receptoare.php  "technomate 6900hd combo"
cititi aici pirmele impresi legate de receiverul de la "dht.ro"  http://rdi-board.com...ead.php?t=67264  si aici prima problema aparuta practic la noul dm800 http://rdi-board.com...?t=67527&page=3 concluzile le trageti singuri.
imi cer scuze daca am fost putin offtopic aducand in discutie si alte modele, dar cam asta este oferta legata de receivere hdtv de la noi din tara a si am uitat kathrein ufs 910 care la sediu este parca 270euro fara tva.
in concluzie o parere personala este ca pt. un receiver cu "linux" (unde ai multe facilitati de instalare a : imaginilor, emu-ri, plug-inuri s.a) trebuie sa scoti din buzunar destul de mult, cine doreste doar un simplu receiver hdtv (cu limitarile de rigoare doar patch-uri si noi imagini de la producator cand apar) atunci poate scoate mai putin totul depinde de dorinta voastra catre ce doriti: normal sau cu linux.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate