Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Infiintare firma.

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Ma gandesc sa imi deschid o firma care sa se ocupe de consultanta cu privire la deschideri de firma, adica omul sa vina la mine cu niste acte, sa ma imputerniceasca si eu in schimbul unei sume de bani sa ma ocup de infiintarea firmei. Stiu ca exista deja astfel de firme, intrebarea mea este daca am nevoie de o anumita calificare pentru a intreprinde aceasta activitate, mai precis am auzit ca trebuie sa fi jurist sau avocat pentru a putea face asa ceva. Eu nu sunt jurist si nici avocat asa ca as dori sa stiu daca pot sa incep o astfel de activitate.

#2
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Nu stie nimeni? Chiar ma intereseaza... :(

#3
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
Deci tu nu esti in stare/nu stii sa faci o firma, dar vrei ca firma pe care planuiesti sa o deschizi sa fie de consultanta in vederea deschiderii de firme.

E ceva...

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 davidboy, on May 10 2008, 16:41, said:

......... Stiu ca exista deja astfel de firme..........


apeleaza la una din ele :)

#5
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Voi nu ati inteles ce am scris mai sus asa-i? :)
Stiu sa infiintez o firma, ideea era daca am voie sa infiintez firme pentru alti oameni care sa imi plateasca bani ca le fac eu firma. Si intrebarea era daca am nevoie de diploma de jurist ca sa ma poata imputernici cineva sa ii fac firma. Deci stiti sau nu treaba asta?

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 davidboy, on May 12 2008, 12:23, said:

Voi nu ati inteles ce am scris mai sus asa-i? :)
Stiu sa infiintez o firma, ideea era daca am voie sa infiintez firme pentru alti oameni care sa imi plateasca bani ca le fac eu firma. Si intrebarea era daca am nevoie de diploma de jurist ca sa ma poata imputernici cineva sa ii fac firma. Deci stiti sau nu treaba asta?

nu, tu nu ai inteles, asa-i ?

tu ar trebui sa cunosti aceste detalii pentru ca s-ar putea sa fi pus exact in aceeasi situatie cu un client !
nu, nu e nevoie sa fii jurist, dar ar trebui...mai ales ca uite ce se poate intampla !

#7
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006

 spare-me, on May 12 2008, 13:59, said:

nu, tu nu ai inteles, asa-i ?

tu ar trebui sa cunosti aceste detalii pentru ca s-ar putea sa fi pus exact in aceeasi situatie cu un client !
nu, nu e nevoie sa fii jurist, dar ar trebui...mai ales ca uite ce se poate intampla !
Pai cred ca este treaba mea ce se va intampla dupa ce imi fac firma. Deocamdata eu ma interesez de anumite lucruri si cand voi considera ca sunt pregatit voi trece mai departe la practica. Oricum merci de raspuns, am intrebat pentru ca cineva mi-a spus contrariul si vroiam sa ma asigur.

#8
gabicomanoiu

gabicomanoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.05.2008

 davidboy, on May 10 2008, 16:41, said:

Ma gandesc sa imi deschid o firma care sa se ocupe de consultanta cu privire la deschideri de firma, adica omul sa vina la mine cu niste acte, sa ma imputerniceasca si eu in schimbul unei sume de bani sa ma ocup de infiintarea firmei. Stiu ca exista deja astfel de firme, intrebarea mea este daca am nevoie de o anumita calificare pentru a intreprinde aceasta activitate, mai precis am auzit ca trebuie sa fi jurist sau avocat pentru a putea face asa ceva. Eu nu sunt jurist si nici avocat asa ca as dori sa stiu daca pot sa incep o astfel de activitate.


Iti raspund eu la intrebare. DA, poti infiinta firme cu firma ta avand ca obiect de activitate "consultanta in afaceri". Nu iti trebuiesc studii juridice, dar probabil trebuie sa practici tarife mai mici decat avocatii pt ca toti clientii prefera sa apeleze la un avocat. Acesta inspira "incredere", "seriozitate". Acesta este lucrul de care trebuie sa iti fie cu adevarat teama. Da un search pe google "infiintari firme" si vei vedea care va fi concurenta ta. Iti spun eu. Vei intalni avocati care fac firme aproape gratis doar ca sa atraga clientii pt lucruri mai banoase: litigii comerciale, contracte..etc. Gandeste-te ce sanse de reusita ai in "afacerea" asta. Eu unul, in locul tau, as opta pentru un domeniu oricat de nesemnificativ ar parea dar in care nu exista concurenta la noi..sau exista dar este inca foarte mica si ai sanse sa te impui.

Bafta! ;)

#9
winnwe

winnwe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.05.2008
Buna. Sunt in anul I la Drept si vreau sa infiintez o firma de consultanta in afaceri pentru IMM-uri. Lucrez in domeniul financiar-contabil. nu eram sigur daca trebuie sa fiu inscris in Uniunea Juristilor.

gabicomanoiu, sunt in masura sa-ti spun ca esti respectat daca practici tarife mari si modice. tarifele prea mici sunt semn de neseriozitate. Faza e ca  inspiri incredere percepand un onorariu moderat, in functie de client. Cu pretentii mult sub "piata" pici de fraier. clientul imediat zice: Ce avocat este asta care ia numai atat?

Sigur am dreptul sa-mi deschid afacerea fara sa intru in Barou sau in Uniunea Juristilor?

#10
gabicomanoiu

gabicomanoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.05.2008

 winnwe, on May 30 2008, 20:25, said:

Buna. Sunt in anul I la Drept si vreau sa infiintez o firma de consultanta in afaceri pentru IMM-uri. Lucrez in domeniul financiar-contabil. nu eram sigur daca trebuie sa fiu inscris in Uniunea Juristilor.

gabicomanoiu, sunt in masura sa-ti spun ca esti respectat daca practici tarife mari si modice. tarifele prea mici sunt semn de neseriozitate. Faza e ca  inspiri incredere percepand un onorariu moderat, in functie de client. Cu pretentii mult sub "piata" pici de fraier. clientul imediat zice: Ce avocat este asta care ia numai atat?

Sigur am dreptul sa-mi deschid afacerea fara sa intru in Barou sau in Uniunea Juristilor?


Pentru o firma de consultanta in afaceri ai nevoie de un obiect principal de activitate cu cod caen 7022, si anume "Activitati de consultanta pentru afaceri si management" (vezi ce include in noul cod caen 2008). Ceea ce banuiesc ca vrei tu sa faci nu se incadreaza la 6910 - "Activitati juridice".
In cazul in care doresti sa oferi servicii de contabilitate (6920 - Activitati de contabilitate si audit financiar; consultanta in domeniul fiscal) din cate stiu eu, trebuie sa fii Expert Contabil sau sa ai ca si asociat un Expert Contabil care sa detina peste 50% din actiuni.

Edited by clara_spiele, 08 June 2008 - 19:13.


#11
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Pai serviciile de infiintare firme presupun cu totul alta activitate decat "consultanta in afaceri si management". Vedeti, este foarte greu sa stabilim obiectul de activitate al societatii, cu atat mai mult sa coordonam o afacere fara cunostinte de specialitate.

#12
ANNYA

ANNYA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.01.2008

 clara_spiele, on May 31 2008, 14:50, said:

Pai serviciile de infiintare firme presupun cu totul alta activitate decat "consultanta in afaceri si management". Vedeti, este foarte greu sa stabilim obiectul de activitate al societatii, cu atat mai mult sa coordonam o afacere fara cunostinte de specialitate.


In primul rand, o societate care sa aiba ca obiect de activitate "Activitati juridice", deci si infiintarea de societati, nu puteti infiinta, nu mai este permis, desi codul CAEN exista inca in nomenclator. Poti infiinta firme numai in colaborare cu un avocat, care iti va da data certa pe actele pentru constituirea societatii.

Edited by clara_spiele, 08 June 2008 - 19:14.


#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
gabicomanoi, scoate link-ul extern din semnatura.
pe SP reclama se plateste.

nu ti-e putin jena sa-i spui sa se lase de business-ul asta cand el de fapt iti face concurenta si tie ?...

#14
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Va rog sa renuntati pe viitor la linkul din semnatura! Si folositi cu incredere posibilitatile de a va face reclama permise de regulament! Multumesc!

#15
anunturi208

anunturi208

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.06.2008
Daca vrei sa rezolvi aceste probleme iti trbuie un avocat. daca nu ai unul bun il poti gasii in Anuarul Avocatilor. Eu asa am rezolvat mai multe probleme, inclusiv de infiintare a firmei. acolo ai de unde alege sunt peste 12.000 de avocati!

Edited by clara_spiele, 17 June 2008 - 19:21.
reclama site


#16
dias77

dias77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.03.2007
stie cineva ce cadru legislativ exista pentru infiintarea unui loc de joaca pentru copii, in genul acelora care sunt prin mall-uri? multumesc!

#17
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Sper sa te ajute astea. Au intervenit unele modificari in privinta unei prescriptii legate de normele de securitate pe care nu le am. In rest, fa-ti firama alegand CAEn-ul corespunzator. Daca mai ai nelamuriri, te asteptam. :D

Attached Files


Edited by snipest, 22 July 2008 - 10:48.


#18
dias77

dias77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.03.2007

 snipest, on Jul 22 2008, 11:47, said:

Sper sa te ajute astea. Au intervenit unele modificari in privinta unei prescriptii legate de normele de securitate pe care nu le am. In rest, fa-ti firama alegand CAEn-ul corespunzator. Daca mai ai nelamuriri, te asteptam. :D
Iti multumesc foarte mult! M-am mai luminat! Nu am apucat sa citesc tot, dar voi reveni daca am nelamuriri!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate