Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Boxe pt Nunta la Restaurant

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
sorin82

sorin82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.08.2007
Salut!

As vrea sa-mi cumpar vreo 4 boxe care sa faca fata unei nunti la restaurant, dar care sa nu fie prea voluminoase (sa intre lejer pe bancheta unei dacii berline).

Imi puteti recomanda ceva?

Multumiri anticipate!

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006
Caută niște boxe active în plastic (15 inchi+driver) după cum te ține buzunarul. Toate patru nu cred că intră pe bancheta aia, da mai bagi și-n portbagaj :)

#3
sorin82

sorin82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.08.2007
mersi frumos  ;)

#4
viorasdelaoras

viorasdelaoras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 07.03.2006

 sorin82, on May 13 2008, 17:23, said:

mersi frumos  ;)
Eu am 4 boxe cu care fac chestii de astea..doua SHARP de 2x200w(inalte cam de-un metru) si inca 2 UNIVERSUM(2x120w) o idee mai mici am 2 statii una de 40w si cealalta de 35w(AKAI SI TECHNICS).Pe statii am montat ventilatoare luate de pe surse de calculator si merg reci.Meseriasii or sa spuna ca e putin,ca nu sunt boxe active si ca statiile sunt prea mici,insa eu din proprie experienta pot sa spun ca fac fata linistit in orice carciuma(cu volumul pe la jumatate spre trei sferturi),si toate sculele incap intr-o dacia berlina :P ,plus pc-ul ca nu mi-am luat inca laptop!

Edited by viorasdelaoras, 15 May 2008 - 00:24.


#5
haralambie13

haralambie13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.04.2008
noooo...
recomand sistem audio profesional...nu boxe de casa
http://www.thomann.d...215e800_set.htm
sistem mai ieftin ca asta si mai performant mi-e greu sa cred ca exista
site-ul e de renume mondial,trimite si in ro,platesti cu orice card....vine marfa in 4-6 zile
preturi ft bune...

#6
megh

megh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 27.08.2007
am eu de vanzare o pereche de Unitra de 150W pe 8 ohmi care se preteaza perfect la asa ceva si pe care vreau sa le vand pt a-mi cumpara un 5+1 .. ca altfel ma scot vecinii afara din bloc
am dat cateva chefuri cu ele si nu m-au facut niciodata de rusine
da-mi un semn pe PM daca te intereseaza

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006
Sunt și eu curios ce model de Unitra de 150W se pretează la chestia asta  :P

#8
haralambie13

haralambie13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.04.2008
unitra acum 20 de ani erau boxe "jmechere"...acum nu
hai sa iti mai dau o indicatie daca prima nu ti-a placut
http://www.neomax.ro...p10108s336.html

#9
megh

megh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 27.08.2007
sunt convins ca 4 boxe Unitra de ex, second hand, sunt o solutie f ieftina si la indemana
dupa cum am mai zis, am mai dat si eu petreceri din astea si am pus Unitrele astea "la treaba" cu inca o pereche similara intr-un restaurant care statea f prost cu acustica
ei bine, am rezolvat problema oamenilor in felul asta si fara sa fie nevoiti sa recurga la solutii profesionale si mult mai costisitoare

eu oricum vroiam pret f decent pe boxele astea... isi rezolva omul treaba si apoi le putea vinde

a fost doar o idee de care nu trebuie sa tina sa se tina neapart cont...

ps: sa fie intr-un ceas bun :D

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate este peste ceea ce vroiai tu, insa din experienta personala stiu ca nimic nu strica o nunta mai repede ca sunetul distorsionat sau prost la o nunta/petrecere, decat o bataie :D

Deci, iti recomand un sistem genul: http://www.thomann.d...d_lite_1000.htm

Nu e cel mai scump, nici cel mai ieftin, insa e relativ mic, compact, autoamplificat si se instaleaza repede. De cum se aude, nu mai vorbesc. Un mixer digital cu efecte, un mic fara fir, doua cu si gata instalatia! Poate pe bancheta de dacie nu incape, dar daca scoti bancheta... B)

Si sa nu-mi ziceti ca e scump, ca (,) cant si eu la nunti si stiu ce bani se fac

#11
Kentech

Kentech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.04.2008
bai, terminati si nu ii recoamndati omului boxe de camera si alte prostii, gen unitra sau stiu eu...
pt nunti si de astea, ai nevoie de niste boxe adevarate, pe care sa poti trage.
nici boxele T.Box de pe thomann, care sunt facute de Thomann, nu sunt stralucite !
Zi in primul rand un buget ! in cati te incadrezi ? nu ai limita ?
difuzoare f ieftine si boxe f bune afli pe www.discopro.ro
la fel si amplificatoare de inalta clasa gen, ECLER. Din moment ce mergi la nunti, imi dau seama ca ai nevoie de un sunet placut, sa sune si tare. Banuiesc ca numergi pe gratis, deci eu zic sa investesti cat de cat in sunet. Zi ce buget ai !

#12
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006

 Kentech, on Jun 4 2008, 18:55, said:

bai, terminati si nu ii recoamndati omului boxe de camera si alte prostii, gen unitra sau stiu eu...
pt nunti si de astea, ai nevoie de niste boxe adevarate, pe care sa poti trage.
nici boxele T.Box de pe thomann, care sunt facute de Thomann, nu sunt stralucite !
Zi in primul rand un buget ! in cati te incadrezi ? nu ai limita ?
difuzoare f ieftine si boxe f bune afli pe www.discopro.ro
la fel si amplificatoare de inalta clasa gen, ECLER. Din moment ce mergi la nunti, imi dau seama ca ai nevoie de un sunet placut, sa sune si tare. Banuiesc ca numergi pe gratis, deci eu zic sa investesti cat de cat in sunet. Zi ce buget ai !
Cred ca tu te referi la nuntile date prin hale industriale,Casa Poporului si alte stadioane....cine-ti da atatia bani la o nunta sa-ti poti recupera investitia?Omu a zis pentru nunta...nu pentru concert,cred ca e o diferenta!Scule scumpe si performante poate oricine sa vada cu un simplu search pe net...treaba e daca-si poate permite!

#13
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006

 atlet1305, on Jun 11 2008, 09:29, said:

Cred ca tu te referi la nuntile date prin hale industriale,Casa Poporului si alte stadioane....cine-ti da atatia bani la o nunta sa-ti poti recupera investitia?Omu a zis pentru nunta...nu pentru concert,cred ca e o diferenta!Scule scumpe si performante poate oricine sa vada cu un simplu search pe net...treaba e daca-si poate permite!
Întâmplător cunosc niște persoane care trăiesc destul de bine din nunți, botezuri și alte evenimente de gen. O investiție de 2-3000 de euro se poate amortiza, în funcție de calibrul respectivului, într-o perioadă de timp mai mult decât rezonabilă (de la o lună până la maxim 2 ani).

#14
sorin82

sorin82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.08.2007
va multumesc pt toate sugestiile...

am gasit ceva la 15 mil. care suna cam asa: Amplificator Panasound 5.1, 600W (200Wx2, 80Wx2, 40Wx1), 2 Boxe Omnitronic TMX-1530 + stative, 1000 W RMS , 8 Ohms, Woofer: 15'', 1 x 8" middle, 1 x tweeter, 30 - 18,000 Hz (http://cms.omnitroni...wgtree=A8600330)

ce ziceti?

#15
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006
Amplificator:
Cred că singurul lucru bun care se poate spune despre el este că e ieftin...
Nu l-aș cumpăra.
Boxe:
Nu am folosit, în schimb mi-a atras atenția (nu știu de ce dar bănuiesc :) ) chestia asta:
Max. sound pressure: 97 dB
Nu pot să mă pronunț, având în vedere că nu le cunosc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate