Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

DHCP issue

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
alex.bumbacea

alex.bumbacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.03.2007
Salut, revin si pe forum dupa mult timp...
Hai sa fiu la subiect:

Retea cu mai multe AD pe ea, dar din alte clase de ip-rui, nici un alt dhcp activat pe retea.
Ip-uri de forma 192.168.59.0/24.
Masina cu DHCP: Windows 2003(AD, DHCP, DNS, RIS/WDS).

Problema: clientii nu primesc dhcp
Detalii: DHCP statistics spune ca el primeste cereri, dar nu vrea ofera...

Solutii? Ma gandeam ca poate s-a mai intalnit cinva cu situatia sau poate are idee.

#2
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
era o chestie la DHCP-ul de pe AD. trebuia certificat sau ceva de genu... imi scapa acum.

#3
alex.bumbacea

alex.bumbacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.03.2007
Autorizat.[RIS-ul verifica singur cand ii faci check daca dhcpul e autorizat]
Acum am dat de alt issue. Am doua servere in acel AD(2008 si 2003, 2003 e controller). Si a mai intrat si un server de linux pentru acel installer pxelinux.0.
Ideea e ca nu reusesc sa bootez diferit.
Am setat pentru o statie din AD controler ca sa folosesca serverul de installer de pe 2008(aici mi-a generat o eroare ca nu gaseste server de RIS pe el.... 2008 are decat wds). Am modificat optiunile in dhcp pentru statia respectiva, dar tot cu installerul de pe 2003 pleaca.

Damn celor de la windows ca sistemele de wds/ris nu sunt compatibile intre ele. Am vazut ca am legacy imag in wds, dar e f nefunctional fiindca nu am un singur tip de hw pentru 2003.

Daca aveti idee cumva ce optiuni trebuie stabilite daca RIS/wds e pe alta masina(care nu e in domeniu)? Eu am setat 60,66,67 cu aceleasi setari care erau si pe masina cu RIS, insa nu vrea sa plece. Adica clientul in loc sa incerce sa faca tftp cu serverul de la optiunea 66... face tftp cu serverul de dhcp. :| Iar apoi face relase la ip-ul ala. :|

Rezolvate toate problemele.
Ideea e ca atunci cand clientul de PXE face o cerere de dhcp o primeste si serverul de RIS/WDS.
Exista un bug legat de serverele de dhcp pe linux si pxeclient. info despre amble aici: http://www-w2k.cs.be...ocs/dhcpris.txt

#4
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
ma bucur ca s-a rezolvat pana la urma, si ca ai revenit pana la urma si ai zis si cum ai facut, poate se mai lovesc si altii de ele.

da, chestia ce am remarcat-o si eu e ca totul intr-un AD e foarte legat unul de celalt si rar accepta alte sisteme pe langa...

#5
alex.bumbacea

alex.bumbacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.03.2007
Mie nu mi se pare normal fiindca si RIS si WDS sunt tehnologii M$. Ar fi trebuit sa le faca cat de cat compatibile.
E cam cum fac cand ai subdomenii.... ca nu te lasa sa adaugi un domeniu copil cu win2008 daca main este 2003. :|

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate