Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tutoriale Joomla

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
arrasoft

arrasoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.03.2008
Am realizat un site, www.webcms.ro cu lectii si tutoriale in limba Romana despre Joomla!, pentru a veni in sprijinul webmasterilor care utilizeaza Joomla! pentru dezvoltarea siteurilor de orice tip.

Deoarece site-ul este adresat nu numai utilizatorilor Joomla!, ci si celor care vor sa utilizeze in viitor acest CMS, va astept cu sugestii si opinii pentru a putea mari lista cu tutoriale si pentru a le putea face din ce in ce mai bune.

Nu este necesara inregistrare pe site, tutorialele sunt gratuite.

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
:thumbup:

#3
andrey_kewl

andrey_kewl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.05.2008
bravo arrasoft!Acest site m-a impresionat intr-un mod placut.Nu am mai gasit pana acuma vreun site asa complet cu tutoriale despre joomla de la un capat la altul si scrise si in limba romana.Nu pot sa-ti spun decat sa o tii tot asa si te mai asteptam si cu tutoriale despre alte cms-uri scrise tot asa de bine pe intelesul tuturor.

PS:altii ar da bani pe asemenea tutoriale,incearca sa scoti un profit pe cat posibil ca ce ai tu pe site e foarte valoros.  :first:

#4
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
Faină treaba cu tutorialul...FELICITĂRI. Asta m-a determinat să încerc și eu Joomla. L-am instalat deocamdată "pe plan local", pentru a mă acomoda cu el. "The big problem" este Session save path.

Inițial, în "pre-installation check" îmi apărea ca Not set.  M-am dus frumușel în php.ini (menționez că rulez un Vertrigo server) și am zburat "punct și virgula" din fața lui session.save_path = "/tmp", am restartat serverul apoi "check again"...rezultat: apare /tmp dar Unwriteable
Normal ca unwriteable din moment ce directorul tmp nu există pe niciunde in www-ul meu...
Acum întrebarea - știu că e stupidă, dar dacă nu știu, ce să fac, întreb - e următoarea: unde trebuie creat directorul asta tmp?

Am căutat răspunsuri la problemă, am găsit unele rezolvări, de exemplu aici:http://forum.joomla....t-t3811.15.html
În cazul de mai sus, se dădea ca soluție crearea/editarea fișierului .htaccess, neputându-se modifica php.ini pe host-urile respective. La mine nu există .htaccess, dar ce sens ar avea să-l creez și editez din moment ce am în php.ini session.save_path = "/tmp"? Am creat directori tmp astfel:

C:\Program Files\VertrigoServ\tmp
C:\Program Files\VertrigoServ\www\tmp
C:\Program Files\VertrigoServ\Php\tmp

Și până la urmă, buba să fie în faptul că idiotul asta de xp nu-mi reține debifarea lui read-only din Proprietăți??!!
Am citit ce spune Bill aici: http://support.micro....com/kb/326549/ m-am lămurit întrucâtva...in fine, poate cineva mă poate scoate din ceață...

#5
arrasoft

arrasoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.03.2008
floryyn am vazut ca ai rezolvat pana la urma nu? si ti-am raspuns si pe joomla.ro cum sa faci.

#6
arrasoft

arrasoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.03.2008
Mai zilele trecute, caut pe net sa vad cine mai fura din continutul site-ului meu.
Ce sa vezi, dau de o firma de hosting, care copiaza fara nerusinare sursa paginilor mele, text si imagini, in total vreo 5 articole de tutoriale Joomla!.
Fara sa isi dea seama insa, in sursa linkul catre imagini este catre serverul meu meu, asa ca am inlocuit si eu o imagine la mine pe server si sa vezi ce a iesit la ei.

Halal hoti in ziua de azi!!!
:D

Attached Files



#7
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postarrasoft, on Jun 17 2008, 14:42, said:

Mai zilele trecute, caut pe net sa vad cine mai fura din continutul site-ului meu.
Ce sa vezi, dau de o firma de hosting, care copiaza fara nerusinare sursa paginilor mele, text si imagini, in total vreo 5 articole de tutoriale Joomla!.
Fara sa isi dea seama insa, in sursa linkul catre imagini este catre serverul meu meu, asa ca am inlocuit si eu o imagine la mine pe server si sa vezi ce a iesit la ei.

Halal hoti in ziua de azi!!!
:D

Super  :lol:  bine le-ai făcut. (asta cu condiția că într-adevăr sunt creația ta)

M-am uitat acum, și încă apare imaginea ta. Încă nu s-or fi prins... :D

Edited by Fr3ak, 23 June 2008 - 16:29.


#8
arrasoft

arrasoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.03.2008

Quote

(asta cu condiția că într-adevăr sunt creația ta)
Normal ca sunt creatia mea, eu protejez site-ul cu copyscape si asa am dat de ei.
Apoi, odata ce eu modific o imagine la mine pe server si apare la ei pe site, iti dai seama ca sursa lor e furata cu copy/paste din sursa paginii mele.
Culmea hotiei ce sa mai, insa, in afara de acea imagine nu am reusit decat sa le fac trafic pana acum, ei nu au vazut nimic, maine schimba imaginea, sa ma gandesc la ceva haios :)

#9
arrasoft

arrasoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.03.2008
Gata, le-au dat jos, am dat cateva email-uri si pe pare ca am dat de o persoana responsabila pe acolo.
Acum sa caut, poate mai e si altul care fura la fel :)

#10
XWD

XWD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.12.2007
multumesc mult. am reusit sa instalez si eu un cms. acum insa imi caut o tema , totusi cred ca voi cumpara una pentru ca ce am gasit free nu m-a prea impresionat.
dar o alta chestie.
daca am facut un layout in Photoshop , exista ceva tutorial care sa ma ajute sa il transform in template joompla ?
sunt web designer, stiu HTML si CSS bine , pot sa fac o tema joomla dupa ceva tutorial ?

#11
arrasoft

arrasoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.03.2008

View PostXWD, on Jul 1 2008, 23:32, said:

daca am facut un layout in Photoshop , exista ceva tutorial care sa ma ajute sa il transform in template joompla ?
sunt web designer, stiu HTML si CSS bine , pot sa fac o tema joomla dupa ceva tutorial ?

Nu stiu de tutoriale da in principiu este simplu. Pui tema joomla default, apoi incepi si modifici pe sursele ei, adica: inlocuiesti imaginile existente cu ale tale, modifici clasele pentru style si tot asa. Ideal este sa gasesti o tema free, cat mai aproape de psd-ul tau si modifici pe sursele ei. Noi am facut de multe ori asa si a mers la fix. Vezi la mine pe site, la dowload, e un tutorial de creare template in categoria Design si Grafica, poate te ajuta.

Edited by arrasoft, 03 July 2008 - 10:17.


#12
luccyann22

luccyann22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.02.2009
Am incercat sa fac tutorialul "Cum sa instalez si sa configurez sh404SEF" dar nu gasesc sh404SEF free... nu stii de unde il pot descarca?

#13
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
luccyann22 sh404SEF nu e free. vezi aici.

#14
tudor07

tudor07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 19.05.2010
Mi-a fost de mare folos site-ul.  :thumbup:

#15
luccyann22

luccyann22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.02.2009

View Postgoesalajan, on 13th July 2010, 14:26, said:

luccyann22 sh404SEF nu e free. vezi aici.

In tutorial asa scria ... poate ca e mai vechi tutorialul...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate