Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

convertor 5v (usb) -> 7.5v

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
costing

costing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.10.2004
Salut,

Aveti idee cum as putea face un convertor de la cei 5v din usb la 7.5v (pentru a incarca un telefon mobil) ?

Multumesc si scuze daca intrebarea este triviala, dar nu am gasit nimic concret pe net in aceasta privinta, iar electronica stiu cam cat am uitat japoneza ...

.costin

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
7.5v??? ce mobil ai tu care se incarca la 7.5v?

#3
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002

Alice, on Oct 27 2004, 19:12, said:

7.5v??? ce mobil ai tu care se incarca la 7.5v?

NiMh presupun ;)

#4
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2003
Eu nu stiu care este curentul max pe care-l suporta portul USB pentru 5V, dar inainte sa treci la treaba (trebuie sa construiesti un up-convertor) trebuie sa stii ca o sursa ridicatoare de tensiune iti ofera la iesire un curent mai mic decat absoarbe pe intrare.
Toate telefoanele folosesc un regim de incarcare rapida a acumulatorului, curentul de incarcare fiind de multe ori f. apropiat de cel ce reprezinta capacitatea acumulatorului (ex. daca ai acumulator de 600mAh trebuie ca incarcatorul sa-ti asigure in jur de 600mA pt ca circuitul de incarcare din telefon sa functioneze corect).
Afla curentul disponibil pentru 5V/ port USB (in cazul in care nu-l stii) si fa un calcul simplu pentru a afla daca ceea ce vrei este si posibil.

Edited by nelu F, 28 October 2004 - 15:14.


#5
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
daca nu ma insel...pe usb nu ai mai mult de 500mA..;)

#6
pamihai

pamihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.07.2004

DrFan, on Oct 28 2004, 16:03, said:

daca nu ma insel...pe usb nu ai mai mult de 500mA..;)

<{POST_SNAPBACK}>


asta in functie de sursa...
poti sa ai si 2A

#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
pamihai: in standarde se spune ca valoarea trebuie sa fie de 500mA. Intr-adevar, pe unele PLACI DE BAZA (si nu surse!!!) aceasta valoare poate fi mai mare.

practic la 5V@500mA -> 7.5V ~ @300mA.

Totusi, personal nu am vazut incarcator pt. telefoane care sa scuipe mai mult de 5v. Cel putin nu in ultimul timp.

#8
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
intradevar...pt cele pe Li ce 5V@500mA sunt absolut deajuns pt a incarca un telefon

pamihai: ti-a explicat Alice destul de clar care treaba...nu e vb de sursa..;)



ps@ alice....daca te uiti pe un incarcator de alcatel DB o sa vezi ca scrie 12V...bine ca in sarcina scade ...asta e alta treaba:D:D

#9
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
E mult mai simplu sa reduci tensiunea de +12V la 7.5 , dar necesita interventie in calculator. E foarte interesant telefonu .. daca zici ca se incarca cu 7,5V. Cam toate merg incarcate sub 5V

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate