Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Intrebare simpla

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006
Salut ! Vreau sa fac un programel In VB si m-am inpotmolit la o chestie : Vreau sa se introduca un cuvant intr-un text box, iar daca acesta este diferit de cele specificate de mine, atunci sa se afiseze mesaj cu eroare..Ce gresesc in cod ?
            If TextBox2.Text <> "heroina" & " opiu " & "hasis" & "Acid lisergic dietilamid" & "Codeina" & "DMT" & "Metamfetamina" & "Morfina" & "Opiate" & "Opioide" & "Pervitin" & "THC" & "Tebaina" & "marijuana" Then
            MsgBox("Atentie! Nu este drog")

Exemplu: in textbox scriu "marijuana", va afisa pagina ceruta, daca tastez "calculator" afiseaza msg. de eroare

Eu cand execut chestia asta imi afiseaza tot timpul mesajul de eroare, indiferent daca acel cuvant se afla in lista.

Edited by Champy0n, 06 May 2008 - 09:21.


#2
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
De ce te complici? Dacă tot ai un set de valori prestabilite, de ce nu folosești un dropdown?

#3
ManuV

ManuV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.03.2007

 Champy0n, on May 6 2008, 10:19, said:

Salut ! Vreau sa fac un programel In VB si m-am inpotmolit la o chestie : Vreau sa se introduca un cuvant intr-un text box, iar daca acesta este diferit de cele specificate de mine, atunci sa se afiseze mesaj cu eroare..Ce gresesc in cod ?
            If TextBox2.Text <> "heroina" & " opiu " & "hasis" & "Acid lisergic dietilamid" & "Codeina" & "DMT" & "Metamfetamina" & "Morfina" & "Opiate" & "Opioide" & "Pervitin" & "THC" & "Tebaina" & "marijuana" Then
            MsgBox("Atentie! Nu este drog")

Exemplu: in textbox scriu "marijuana", va afisa pagina ceruta, daca tastez "calculator" afiseaza msg. de eroare

Eu cand execut chestia asta imi afiseaza tot timpul mesajul de eroare, indiferent daca acel cuvant se afla in lista.


If TextBox2.Text <> "heroina" and TextBox2.Text <> " opiu " and TextBox2.Text <> "hasis" and TextBox2.Text <> "Acid lisergic dietilamid" and TextBox2.Text <> "Codeina" and TextBox2.Text <>  "DMT" and .....

#4
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006

 zaboss, on May 6 2008, 14:16, said:

De ce te complici? Dacă tot ai un set de valori prestabilite, de ce nu folosești un dropdown?

Fac chestia asta de putin timp, deci notiunea mi-e straina (acum imi dau seama ca varianta asta este una bruta si nerentabila), deci imi poti da un exemplu ?... Multumesc foarte mult Manu

Edited by Champy0n, 06 May 2008 - 19:05.


#5
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Scuze, am rămas cu terminologia de la web, care îmi este mai familiară. Poți folosi controlul ListBox sau ComboBox.

#6
ionut_y

ionut_y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.06.2005

 ManuV, on May 6 2008, 15:37, said:

If TextBox2.Text <> "heroina" and TextBox2.Text <> " opiu " and TextBox2.Text <> "hasis" and TextBox2.Text <> "Acid lisergic dietilamid" and TextBox2.Text <> "Codeina" and TextBox2.Text <>  "DMT" and .....

Varianta lui ManuV  o poti simplifica asa

If InStr(1,",heroina,opiu,hasis,.....,",   ","+Trim(TextBox2.Text)+"," )=0  Then
 ....
Endif

Valoarea din textbox am delimitat-o cu 2 virgule la extremitati deoarece functia Instr intoarce pozitia unui subsir intr-un sir,asa ca orice subsir din valorile tale,ar fi fost valid.


Mi se pare cat de cat ok si varianta lui zaboss,atata timp cat se poate alege un nr finit de articole,le poti incarca intr-un combo
caruia ii pui la  Style=2 Dropdown List

Edited by ionut_y, 06 May 2008 - 20:00.


#7
silviubogan

silviubogan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 01.06.2008
Nu sunt sigur dar cred ca ChampyOna a uitat sa pui End If .

Edited by silviubogan, 20 June 2008 - 14:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate