Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

casa noua - prima si speram ultima

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
EugennI

EugennI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 11.03.2008

View Postlucas22010, on May 5 2008, 17:08, said:

am vorbit deja de astazi cu ei, ne-am inteles la 3100 si m-au asigurat de implicarea lor totala oricand va fi nevoie. sper sa nu fie nevoie...

e mult..dar in fine, sa iasa treaba buna

View Postlucas22010, on May 11 2008, 07:37, said:

multumesc pentru idei.
o sa radeti, dar constructorul cu care am vorbit e ... medic. ma rog, a renuntat la rezidentiat din cauza salariilor "fulminante" din acest domeniu si s-a apucat de constructii impreuna cu un asociat, crezand ca in domeniul asta se castiga foooaarte biiine... se pare ca s-ar fi inselat.
saptamana viitoare ma duce sa vad niste case facute de el. chestia este ca de fapt eu l-am gasit tocmai la recomandarea unora...
oricum, mai am de vorbit cu alti 2 constructori, dar inca n-am avut timp.

ia-ti un diriginte bun care sa ii urmareasca, ai grija la furturilede materiale

View Postdon_King, on May 10 2008, 22:34, said:

lucas22010 , te rog :
- posteaza si o pozitionare a casei pe terenul tau
Sugestii:
- renunta la garajul din casa (=costuri), fa un carpot. E mult mai practic.
- baia de la parter fa-o langa intrarea in casa. La fel, e mai practic sa o ai acolo decat biroul.
- excelenta ideea de a NU plati avans 20%


lucas22010, alte idei ref la etape
- prima etapa: pana la inclusiv placa parterului
- a doua etapa: stalpii parter, caramida si scara
- a treia etapa: placa peste parter
- a 4-a: stalpi et.1, caramida
- et.5 - centura peste
- et.6 - sarpanta

ca idee: sparge lucrarea in etape mai multe si mai mici (a se citi mai usor de urmarit.). Daca ceva iese prost, nu platesti urmatoarea etapa decat daca s-a reparat 100% ce s-a gresit anterior

Ultima idee: FUGI de un constructor fara experienta, studii si care iti ofera recomandari reale. Mergi la casele facute de el si discuta cu proprietarii in 4 ochi.

lucas22010 , despre gard:
- daca spatiul iti permite (ai unde sa pui materialele) , fa si fundatia la gard odata cu casa. EX: stalpii la 2.5m intre ei, adamcimea de 90cm (cota de inghet). Intre ei nu e nevoie sa te duci atat de adanc, un 40cm e ok. Ai grija daca din start iei in calcul sa iti inalti terenul.
- cand vei turna betoanele, vei putea sa comanzi cife pline (economie costuri). Dupa ce faci turnarea propriuzisa o sa iti mai ramana beton in cifa. Torni cati stalpi poti. Si tot asa pana cand termini stalpii/gardul.

sunt doar idei, fa cum crezi ca e mai ok pt tine. Retine: nu te increde decat in tine, stai cu ochii cat cepele, mai ales pe buget  :P

sfaturi excelente...inca un sfat..fugi si de constructorii cu experienta..ai grija si la astia

#20
ngr

ngr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 12.03.2008
multa bafta!

am vazut ca esti din timisoara; nu stiu cum sunt costurile acolo, insa pt Bucuresti mi se pare ok. si nu ma refer la pretul total, care a crescut si din cauza taxei pt avize, si pt ca au facut ei studiul geo (un pret f bun de altfel pt studiul geo). altfel, ar fi 8e/mp arhitectura si structura faza DDE. adica super ok.
de constructori nu pot zice nimic, inca nu am ajuns la capitolul asta.
ai grija insa sa aiba si oameni, am mai citit pe aici pe la cineva ca facut contract cu cineva si la o saptamana de la inceperea lucrarilor nu avea cine sa munceasca. poate la conu... nu mai retin

#21
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
la mine sigur nu. mie mi-au fugit moldovenii de la finisaje

#22
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
pai zicea ca are "echipa" de 4 baieti:)

#23
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
in mod normal cat ar trebui sa dureze contsructia la rosu, sa zicem de aprox. 200mp, fara chestii complicate?

#24
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 26.11.2001
pt P+1 maxim 2-3 luni

#25
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
nu zic nimic de pret ca poate il fac pe baiat sa se razgandeasca ( si nu imi fac reclama aici pe forum) dar putea sa gaseasca si mai bine la unele chestii. Bafta si spor al construit. Dar sfaturi pe care le dau la oricare:
1. Fa cu o firma si lasa regia proprie ca la bani astia nu merita riscul de a face cu cine stie ce "mester"
2. Studii de specialitate in domeniu nu medici si profesori ca aia nu au o treaba cu constructiile
3. Bine ai facut ca i-ai lasat sa se ocupe pe aia de la firma de proiectare de avize ca nu merita bataia de cap si firele albe.
4. Constructia dureaza de la 2 luni la 2 ani:)) depinde banii pe carei dai si cu cine contractezi lucrarea.

Edited by deianadrian, 12 May 2008 - 19:21.


#26
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007

View Postdeianadrian, on May 12 2008, 20:19, said:

1. Fa cu o firma si lasa regia proprie ca la bani astia nu merita riscul de a face cu cine stie ce "mester"


sa se termine proiectul si vedem daca merita cu firma sau nu  ;)  :naughty:

Edited by lucas22010, 15 May 2008 - 13:18.


#27
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Depidne ce se intelege prin "firma". Multe echipe au si firma facuta, deci tot "firma" sunt :). Daca faci cu acte si tot ce trebuie, pe bune, atunci dai aprox 20-25% in plus cred. Si intrebaera ar fi: de ce sa faci asa ceva? Ok, nu iei orice prastie de echipa, cauti si tu, dar eu nu vad de ce ai face cu firma in adevaratul sens? Poate doar daca banii nu sunt o problema, atunci da, ok, inteleg.

#28
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
azi m-am intalnit cu lucian.. si sa speram ca vom putea scrie in viitor amandoi pe threadul asta. Si cu bune ( multe) si cu rele( foarte putine ca deloc nu se poate). Da prin firma poti sa intelegi multe.. ca asa cum zice cel de mai sus orice echipa ( mesteri) au si o firma facuta care de multe ori nici macar nu a platit vreodata un impozit la stat sau sa aiba vreunu o carte de munca.

Edited by deianadrian, 15 May 2008 - 21:53.


#29
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
probabil ca pe majortitatea ii intereseaza calitatea lucrarii si le este indiferent daca e firma sau echipa

#30
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
ne apropiem de obtinerea autorizatiei de constructie.

dupa inceperea lucrarilor, procesele verbale din programul pentru controlul calitatii lucrarilor cine le initiaza? daca beneficiarul le initiaza, adica eu, are cineva niste modele de astfel de procese verbale?
ma refer la pv de predarea amplasamentului, trasarea constructiei, verificare cota fundatie etc.??

#31
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
sper sa te ajute  aceste procese verbale iar de completat sincer ti ar fi mai usor daca le ar completa un diriginte.

#32
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
multumesc, foarte util!
voi vorbi cu dirigintele, posibil sa aiba si el niste modele.

#33
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
sau aici , daca mai ai nevoie si de alte pv -le : http://casamea.info/...ese_verbale.php

#34
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
astazi s-a sapat fundatia, mecanizat, constructorul n-a mai facut baliza, ca se grabea ala cu utilajul... :( dar mi-a garantat (verbal :deadtongue:   ) ca zidurile vor iesi drepte
poze:

Attached Files


Edited by lucas22010, 04 August 2008 - 16:59.


#35
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
baliza cred ca o sa trebuiasca si in continuare, pana termina cu elevatia...

#36
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007

View Postvimp, on Aug 4 2008, 19:37, said:

baliza cred ca o sa trebuiasca si in continuare, pana termina cu elevatia...

in ce sens "in continuare"? ca n-o am deloc  :curse:
e prea tarziu s-o mai faca?
oricum, multumesc de sugestie

Edited by lucas22010, 04 August 2008 - 19:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate