Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Optic vs Laser

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Vreau sa achizitionez un mouse wireless si am urmatoarele variante:

Logitech LX5
Logitech LX6
Logitech LX7
Logitech LX8 (laser)

Ultimele doua sunt ceva mai scumpe (30 ron), dar nu stiu sigur daca merita vreunul din ele diferenta de bani. Logitech LX7 este optic si are rezolutia de 1200 dpi, pe cand LX8, care foloseste tehnologia laser, nu are rezolutia decat de 800 dpi. Are vreo relevanta comparatia? Imi trebuie un mouse in marime "naturala", confortabil si cat se poate de precis la pretul acesta. O sa il folosesc doar pe mouse pad, deci nu am pretentia sa functioneze pe sticla sau oglinda. Mouse-ul o sa fie folosit in aplicatii gen Photoshop, deci am pretentia ca acesta sa nu dea rate-uri cand mi-e lumea mai draga.
LX5 si LX6 cred ca sunt unul si acelasi mouse, singura diferenta fiind marimea "body"-ului si culoarea. Ca performante, ma indoiesc ca exista vreo diferenta.
Am senzatia ca LX7 este sensibil mai generos in dimensiuni fata de LX8 si LX5, deci deocamdata e primul pe lista, urmat indeaproape de LX8.

Astept opinii si sugestii.

#2
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Sa stii ca toate mousurile "lase" sunt "optice" si toate "opticele" sunt "laser".
Probabil ca ultimul ar avea un senzor cu o rezolutie mai mare, care ar duce la o precizie mai buna.
Denumirile sunt exclusiv comerciale si se refera la tipul senzorului pe care producatorul in poate numi Bioenergie, Titan, Smart, ABS, Uraniu sau pur si simplu... Laser.

Led-ul din orice mouse optic este un led laser. (Radiatie optica de frecventa si faza constanta).

#3
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
:huh:  
Atunci de ce difera atat de mult din punct de vedere al constructiei? Ia compara tu senzorul unui mouse "laser" cu cel al unui mouse "optic" si vezi daca diferentele nu sunt decat la nivel comercial asa cum zici tu.

Quote

robabil ca ultimul ar avea un senzor cu o rezolutie mai mare, care ar duce la o precizie mai buna.
Se pare ca nu ai citit tot ce am spus in primul post. Din contra, LX8 (singurul dintre cele 4 care foloseste tehnologie laser) are rezolutia cea mai mica (800 dpi fata de 1200 dpi cat are LX7, care este optic).
Are vreo relevanta comparatia rezolutiei unui mouse laser cu cea a unui mouse optic.

PS: Mouse-ul optic foloseste de fapt un led la frecvente destul de reduse, vizibil ochiului. Nu e nici un laser pe acolo.

#4
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postady_9, on May 5 2008, 09:40, said:

PS: Mouse-ul optic foloseste de fapt un led la frecvente destul de reduse, vizibil ochiului. Nu e nici un laser pe acolo.


In mod paradoxal la LX5, desi nu este Laser, lumina NU este vizibila.

#5
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Eu am un A4Tech SWOP3 de 800dpi si inca nu a dat rateuri dupa 3 ani de functionare zi de zi, si milioane de click-uri :P inca este destul de precis.

#6
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Daca "lumina" nu este vizibila atunci led-ul emite radiatie cu lungimea de unda mai mare
de 700nm (infrarosu) sau mai mica de 400nm (ultraviolet).

Daca o sa il folosesti la laptop si ai comunicatie tot wireless cu un router, verifica
daca nu apar interferente intre canalele de comunicatie ale celor 2 device-uri.

#7
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Desi am avut un A4Tech la desktop timp de 4 ani si in tot acest timp a functionat ireprosabil pana in ultima zi (cand l-am dat odata cu destop-ul), nu sunt prea incantat de ideea de a cumpara un A4Tech. Am avut ocazia  sa folosesc unul wireless acum cateva saptamani si nu am fost incantat...nu mi-a prea placut cum se simte in mana. Probleme la nivel de receptie nu am intalnit.

LE: Folosesc intr-adevar router wireless D-Link AirPlusG 524, dar tot ce stiu este ca funtioneaza la aceeasi frecventa cu cele Logitech de mai sus, adica 2.4 Ghz. Canalul pe care transmite router-ul poate fi schimbat, deci nu cred ca o sa fie probleme.

Edited by ady_9, 05 May 2008 - 09:24.


#8
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Eu inca n-am auzit de interferente intre Wifi si mousi. La mine, LX5-u sta la vreun metru de router (MSI) si n-are nici pe dracu.

Cat despre marca, dupa multe incercari, inclusiv doua nereusite de Microsoft, recomand cu mare caldura Logitech.

#9
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Am incercat sa scriu mai devreme o intreaga teorie, dar mi s-a pierdut textul la un moment si nu mai am chef sa mai scriu din nou.
Pe internet se pot gasi materiale diverse care explica functionarea unui mouse optic.

Sa stii ca sunt documentat si nu incerc doar sa imi spun parerea asupra a ceea ce cred, ci asupra a ceea ce stiu.
Daca tu crezi ca informatiile mele sunt inutile, nu este nici o problema, nu ma supar.

Diferentele dintre mousi nu sunt de ordin constructiv, ci de calitatea a fabricarii.

Acea tehnologie pe care Logitech o numeste tehnologie laser este de fapt utilizarea unor elemente optice care se folosesc in general cu diodele laser, si anume lentila colimatoare. Aceasta, combinata cu un senzor mai bun sau chiar cu acelasi senzor, da o precizie mai buna. Posibil sa difere si procesorul care analizeaza imaginea senzorului.

Am incercat sa va atrag atentia ca laser nu inseamna neaparat ceea ce ati vazut in filme, ci inseamna o radiatie coerenta (frecventa si faza constanta).



View Postady_9, on May 5 2008, 08:40, said:

:huh:  
Atunci de ce difera atat de mult din punct de vedere al constructiei?
De unde stii ca difera mult? Ca isi fac reclama cei de la Logitech?
Daca un producator numeste procesorul unui aparat foto "Smart", asta inseamna ca e "destept" ?



View Postady_9, on May 5 2008, 08:40, said:

PS: Mouse-ul optic foloseste de fapt un led la frecvente destul de reduse, vizibil ochiului. Nu e nici un laser pe acolo.

Destul de reduse in comparatie cu ce? Infrarosul are frecventa si mai mica.
Poti face un mouse optic cu orice culoare. Dar led-urile rosii sunt mai ieftine si genereaza o intensitate mai mare pentru acelasi consum, comparativ cu altele. Oare  de ce led-urile de la laserele-breloc sunt mai mult rosii?
Ai demontat vreodata un astfel de laser? Ai observat ca dupa ce ii indepartezi lentila colimatoare, lumina este exact la fel cu aceea a unui mouse optic?

Da, nu e nici un laser din StarWars pe acolo.

LX7 este cu lumina in infrarosu, deci invizibila.


View Postady_9, on May 5 2008, 08:40, said:

Ia compara tu senzorul unui mouse "laser" cu cel al unui mouse "optic" si vezi daca diferentele nu sunt decat la nivel comercial asa cum zici tu.
Se pare ca nu ai citit tot ce am spus in primul post. Din contra, LX8 (singurul dintre cele 4 care foloseste tehnologie laser) are rezolutia cea mai mica (800 dpi fata de 1200 dpi cat are LX7, care este optic).
Sa stii ca si mousurile laser sunt tot optice, doar nu o fi termice sau mecanice sau electrostatice.

Rezolutia mai mica inseamna un procesor mai putin incarcat, deci un consum mai redus de energie.
Compromis comercial.

Nu confunda rezolutia senzorului cu rezolutia mousului (precizia pe ecranul calculatorului). Senzorul are o definitie foarte redusa.


Eu personal as alege LX7 pentru rezolutia mai mare (rezolutie=precizie), autonomia buna (pana la 8luni cu o pereche de baterii).
Ambele mousuri am impresia ca folosesc transmisia pe 27MHz, ceea ce se traduce printr-o raza mare de actiune si interferente scazute cu telefoanele mobile si retele wierless.

Edited by nelu97, 06 May 2008 - 14:28.


#10
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005

View PostBerti, on May 5 2008, 10:07, said:

Eu inca n-am auzit de interferente intre Wifi si mousi.

Ai auzit acum.
Probabil cum nu ai auzit nici de interferentele dintre unele cuptoare cu microunde (mai "pocnitori") si routerele (aflate aproape) setate sa functioneze pe canalele 8-9.
Lucreaza pe aceleasi frecvente,numai ca router-ul "baga" in antena cam 100mW si
magnetronul radiaza asa cam vreo 850W.Cazuri extrem de rare cei drept,dar existente.

Datorita acestor interferente in ultimul timp au inceput sa apara placi wireless care
printre multe alte setari au si o setare pentru lucru in "vecinatatea" mouse-urilor wireless
si a bluetooth-urilor care lucreaza pe frecvente de 2,4GHz.

Cum spunea @nelu97 sunt si mouse-uri optice care lucreaza pe frecventa de 27MHz (CB).
27,045 MHz-27,195MHZ mai exact.

Edited by bit 61, 06 May 2008 - 15:36.


#11
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Multumesc pentru informatii :)
nelu97, am citit si eu ulterior cateva ceva despre mouse-uri pe internet si se pare ca aveai dreptate de fapt. Imi cer scuze pentru contrazicere.
Din pacate nu am avut ocazia sa pun mana pe nici un mouse wireless de calitate, dar am inteles ca mai toate mouse-urile (daca nu toate) ar avea un oarecare lag. Cel putin asa mi-a spus o persoana care a pus mana pe ceva mouse-uri la viata lui :P.
Este adevarat? O sa folosesc destul de des mouse-ul in actiuni fine, deci si cel mai mic lag m-ar face sa iau mouse-ul si sa il arunc pe geam.
Am mai luat in considereare o varianta wired de la Logitech (cu asa numita tehnologie laser). Logitech MX400 se numeste modelul.
Deci deocamdata alegerea se restrange la LX7 (wireless) si MX400 (wired).

#12
cortez23

cortez23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 09.10.2007
in concluzie ? LX7 sau LX8 ?:D

#13
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Pana la urma am cumparat un Logitech RX300 si am renuntat la ideea de wireless  :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate