Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat pentru un radio LW/SW?

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#19
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008

View Postistratei, on May 6 2008, 11:05, said:

pentru US beton erau receptoarele sovietice gen Selena .... la care banda de scurte era impartita in mai multe subgame.
Da, un receptor bun si comod de utilizat. In ceea ce priveste benzile sale de scurte, adica extensiile pe toata scala pentru fiecare banda de unde scurte, se constata urmatorul fenomen: daca comutatorul rotativ nu este actionat mult timp, apar oxizi pe cele 20 de contacte si, in consecinta, rezistenta - serie corespunzand contactului imperfect modifica putin frecventa oscilatorului local, astfel incat posturile din banda de scurte se decaleaza pe scala cu aprox. 1 cm.
Insa actionarea de 2-3 ori a comutatorului produce o autocuratire si revenirea la normal.  Dar si curatirea directa, cu lichid special, cat si reglarea arcuirii lamelelor de 2.5 cm lungime ale comutatorului sunt operatiuni foarte comode, totul fiind la vedere.
Selena este un fel de Kalasnikov: simplu, robust, putand fi folosit ca ghioaga, comparativ cu pusca de asalt americana din Vietnam, care facea multe figuri, se bloca exact cand nu trebuia.

View Posttom degetelu', on May 6 2008, 10:32, said:

Da, telecom in UPB..

Anca, tu ce meserie ai?

Tocmai am vorbit cu cei de la un magazin on-line, cica GRUNDIG nu prea mai vrea sa exporte in Romania, iar la importator pe stoc a ramas doar YB50... sa vad catre ce ma reorientez...

Draga, in privinta meseriei, iti dau un indiciu:
35 ani x 200 tineri/an = 7000 tineri

#20
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

View PostAnca12, on May 6 2008, 15:47, said:

Draga, in privinta meseriei, iti dau un indiciu:
35 ani x 200 tineri/an = 7000 tineri

Daca asta s-a intamplat si pe la Facultatea de Electronica si Telecomunicatii din Iasi, e posibil sa ne fi intalnit pe acolo... :)

#21
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

View Postistratei, on May 6 2008, 10:05, said:

pentru US beton erau receptoarele sovietice gen Selena .... la care banda de scurte era impartita in mai multe subgame.

Pe vremea lor performantele aparatelor Selena erau foarte bune. Mai ales in comparatie cu aparatele fabricate in Romania. Dar in comparatie cu un radio de calitate din ziua de astazi, selectivitatea si sensibilitatea sunt slabute. E si normal, tehnica a mai evoluat, nu?

#22
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostBeavix, on May 6 2008, 16:59, said:

Pe vremea lor performantele aparatelor Selena erau foarte bune. Mai ales in comparatie cu aparatele fabricate in Romania. Dar in comparatie cu un radio de calitate din ziua de astazi, selectivitatea si sensibilitatea sunt slabute. E si normal, tehnica a mai evoluat, nu?
tehnica a evoluat digital si prost ! [ http://dx-eriromania.netboarder.com/users/a2/48/02/89/smiles/849774.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
tom degetelu'

tom degetelu'

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.12.2004
Nu pentru ca sunt digitale sunt mai proaste, pur si simplu nu exista interes din partea marilor producatori pentru realizarea unor aparate radio. Un simplu exemplu: cate aparate de radio fara ceas gasiti in magazinele din Romania? Va zic eu: unul singur. Si am fost la toate marile magazine.

#24
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Posttom degetelu', on May 6 2008, 21:10, said:

Nu pentru ca sunt digitale sunt mai proaste, pur si simplu nu exista interes din partea marilor producatori pentru realizarea unor aparate radio. Un simplu exemplu: cate aparate de radio fara ceas gasiti in magazinele din Romania? Va zic eu: unul singur. Si am fost la toate marile magazine.
eu am thomson luat din magazinul electronica pana sa il desfiinteze , tin sa zic ca merge bec ! pe AM prinde bine si pe fm rupe , nu se intermoduleaza sau porcarii de genul asta cum sunt in solnitzele alea vandute , cum e grundicu , bou de behaie sau alti coceni cu sony y 7600 in frunte , oricum nu e digital e analog. e pe 9v bateria 6f22 , sau cum ziceau unii bateria cu " 3 limbi "

Edited by Zvartoshu, 06 May 2008 - 21:17.


#25
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Intamplator nu se mai gaseste si prin alta parte?
Pare interesant totusi acest model.

#26
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postchatnoir401, on May 6 2008, 21:51, said:

Intamplator nu se mai gaseste si prin alta parte?
Pare interesant totusi acest model.
am eu unu ! iiii beleeeeeeeeeeeeea de belea , uite ca am facut in film , am scos radio de la sac deoarece eu le tin la beci ce nu folosesc , asteapta pana pun pe tube , si da un refresh mai incolo peste 20 de min

9V
2 lungimi de unda
integrat tba570 , tranzistoare bf255 , totu sa te faca sa iti aduci aminte de timpurile celebre

Attached Files

  • Attached File  570.pdf   178.39K   85 downloads
  • Attached File  bf255.pdf   130.37K   33 downloads

Edited by Zvartoshu, 06 May 2008 - 22:16.


#27
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostZvartoshu, on May 6 2008, 22:13, said:

am eu unu ! iiii beleeeeeeeeeeeeea de belea , uite ca am facut in film , am scos radio de la sac deoarece eu le tin la beci ce nu folosesc , asteapta pana pun pe tube , si da un refresh mai incolo peste 20 de min

9V
2 lungimi de unda
integrat tba570 , tranzistoare bf255 , totu sa te faca sa iti aduci aminte de timpurile celebre
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/InrEwhzpKeA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Chiar ca ar fi fost bun odata pe vremuri!

#29
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008

View PostZvartoshu, on May 6 2008, 23:13, said:

am eu unu ! iiii beleeeeeeeeeeeeea de belea , uite ca am facut in film , am scos radio de la sac deoarece eu le tin la beci ce nu folosesc , asteapta pana pun pe tube , si da un refresh mai incolo peste 20 de min

9V
2 lungimi de unda
integrat tba570 , tranzistoare bf255 , totu sa te faca sa iti aduci aminte de timpurile celebre

Ah, valeu, daca e vorba de cinemateca de aur, sa va arat si eu ultima achizitie cu 20 RON : aparat cu sigiliul intact, carte tehnica, garantie, vandut in aprilie 1977 cu suma de 90 ruble, 34 copeici. Tranzistori cu germaniu MP. Functioneaza impecabil, model pentru export. Sunet curat, nu fasaie, nu fluiera.
Nu degeaba pe unii ii obsedeaza sa-si faca pedale pentru chitare cu tranzistori MP din anii '60. Nu mai zic de cei cu tuburile... :band:

Dragilor, nimic nu trebuie aruncat, din toate inveti cate ceva, fiecare obiect iti dezvaluie cum au gandit ceilalti, cum s-au bucurat la vremea lor.
Nu poti intelege/aprecia cele moderne, avantajele dar si lipsurile acestora, daca nu compari pe viu, adica experimentand.

Attached Files


Edited by Anca12, 06 May 2008 - 23:31.


#30
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
belea , sonata pentru victorii din romania ,aihoo , muuuu , asta da , este sora lu sony y 7600 ! ooooaaaauu ! bine ca ai puso , ca poate se imperecheaza ! ai vazut victoriene samaritene , ai aparat sonat , uiteti nevasta la sonatu tau! loooooooooooooooooooool

anca ai dreptate , sa sti ca nu arunc radiouri , ba din contra pentru bunicamiu aduc , repar , vreau sa il fac sa se bucure , asta cu ceas cu cuc si cu vasle thomnson , nu il mai folosesc si de ce sa ilmai tin in casa , bag la ghozdan , oricum maiaku e in casa model 205 , deci magnetofon am , sunt om care strange , aparatura la mine e ceva ce pretuiesc , repar si adaug .

#31
ctin

ctin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.04.2008

View Posttom degetelu', on May 4 2008, 20:58, said:

Salut, vreau sa cumpar un radio de calitate care sa aibe mai mult decat AM/FM. Optiunile sunt putine iar bugetul nu este nelimitat. Vreau sa il fac cadou cuiva care il va folosi pentru a asculta posturi straine (BBC, Radio France, Vocea Americii...), nu stiu in ce benzi sunt transmise astfel de posturi (SW, LW, MW)

Asta este ce am gasit pana acum, in ordinea pretului:

Panasonic RF-P150EG-S 61 de lei
http://www.talksmart...f-p150eg-s.html

GRUNDIG Music Boy 71 105 lei
http://www.electrofu...IG-Music-Boy-71

Sony ICF−404 89 de lei
http://www.sonycente...f-404-p729.html

GRUNDIG Yacht Boy 10 91 de lei
http://www.electrofu...IG-Yacht-Boy-10

Panasonic RF-2400EG-K 91 de lei
http://www.electrofu...nic-RF-2400EG-K

Philips AE2160/00C 99 de lei
http://www.electrofu...lips-AE2160-00C

GRUNDIG Yacht Boy 50 123 de lei
http://www.electrofu...IG-Yacht-Boy-50

GRUNDIG Yacht Boy 2000 125 de lei
http://www.electrofu...-Yacht-Boy-2000?

Panasonic RF-3500E-K 131 de lei
http://www.talksmart...rf-3500e-k.html

GRUNDIG Yacht Boy 80 205 lei
http://www.electrofu...IG-Yacht-Boy-80

Panasonic RF-U350EG-S 256 de lei
http://www.talksmart...f-u350eg-s.html

Panasonic RF-3700E9-K 284 de lei
http://www.talksmart...f-3700e9-k.html

De obicei, cand sunt cerute astfel de sfaturi, toata lumea indica produsul cel mai scump (EVIDENT), apreciez sugestiile care tin cont intr-o buna masura si de pret. Bugetul este de aproximativ 150 de lei, dar daca am motive serioase as da si 300, asa cum as prefera sa dau doar 90 de lei daca asta ar fi cea mai rezonabila optiune.

Orice sfat este bine venit.
Multumesc.
   sigur un sony din clasa ICF 7600  -pina acum 2,3 ani ramasesera cele mai bune,am unul de aproape 20 de ani si merge perfect si acum,mai am si yaht boy din aceiasi clasa mai nou dar nu e asa de bun,si unul taiwanez care este intre celedoua.La sony m-am uitat si am vazut ca au aparut cu unul nou in aceiasi serie.Ar trebui sa fie pe undeva la 5-600,dar recunoscute ca cele mai bune in SW.
Da un search pe la astia cu ham-ul si o sa vezi.Astea Grunding,Philips poate ca au fost bune in perioada interbelca.Nostalgia./Selga ,Vef,Gloria,etc/

#32
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
ma ce tot vedeti ma intr-un cxa , un circuit integrat , nu vad , sincer cand aud de coceanu asta ma strange in spate !
exact pot si eu sa zic ca daca imi fac un radio cu cxa1138 sau cu cxa1194 devastez romania pe am /lw / sw , nu prea as crede ca e un cocean chinezesc de te ia si rasu cum merge , mai ales unele daca pui mana pe capsula lor face ca dracu AM-ul

Edited by Zvartoshu, 06 May 2008 - 23:47.


#33
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

View Posttom degetelu', on May 6 2008, 21:10, said:

Nu pentru ca sunt digitale sunt mai proaste, pur si simplu nu exista interes din partea marilor producatori pentru realizarea unor aparate radio. Un simplu exemplu: cate aparate de radio fara ceas gasiti in magazinele din Romania? Va zic eu: unul singur. Si am fost la toate marile magazine.

Sa stii ca aparate radio se mai produc, unele chiar bunicele. Dar nu prea se importa in Romania. In ziua de azi (in general) oamenii asculta radioul intr-un mod pasiv, fara sa-i dea importanta, iar pentru asta FM-ul le ajunge.

#34
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Tocmai si acest dezinteres general face ca sa se gaseasca mai greu pe la noi, ceea ce vedem frecvent in magazine nu e de cine stie ce calitate.

#35
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
mai ales sony , ofera o calitate de tragi apa dupa ! sony 7600 = 0 , nu exista asa ceva pentru mine! ,am desfacut unu si m-ia cazut fazta cat de gresit este fm-u ! cum ma , overloadul mai are si amplificare dupa pe antena ??? nu-i ajunge 1 overload , vreea dublu overload , huuuuaaa , schema de kkt , 0 lei , fraier scrie pe ala ce isi ia solnita aia , 600 lei , vai , pai cu banu asta imi iau casuri de masina si leg cu scoci bateri , iau si antene telesopice si de nu prind semnale si langa emitator , pai asta cum il duci langa un emitator de 3kw de la 6km ai overload .. cine sustine sony , io dau la cioc sa se sature , sunt dement  , mai ales il bestelesc pana il desonyzez .. SUNT ANTI SONY 7600!!!

Edited by Zvartoshu, 07 May 2008 - 12:11.


#36
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View PostZvartoshu, on May 7 2008, 12:10, said:

mai ales sony , ofera o calitate de tragi apa dupa ! sony 7600 = 0 , nu exista asa ceva pentru mine! ,am desfacut unu si m-ia cazut fazta cat de gresit este fm-u ! cum ma , overloadul mai are si amplificare dupa pe antena ??? nu-i ajunge 1 overload , vreea dublu overload , huuuuaaa , schema de kkt , 0 lei , fraier scrie pe ala ce isi ia solnita aia , 600 lei , vai , pai cu banu asta imi iau casuri de masina si leg cu scoci bateri , iau si antene telesopice si de nu prind semnale si langa emitator , pai asta cum il duci langa un emitator de 3kw de la 6km ai overload .. cine sustine sony , io dau la cioc sa se sature , sunt dement  , mai ales il bestelesc pana il desonyzez .. SUNT ANTI SONY 7600!!!
Daca are toate aceste caracteristici nu merita nici pe departe banii astia...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate