Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Magnat Monitor 880 vs Magnat Monitor 1000

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Am ascult de curand  2 boxe magnat monitor 880.Suna destul de bine, basul este scurt si exact asa cum imi place mie.Insa modelul 1000 nu am unde sa-l ascult.Rog pe cineva care l-a ascultat sa-mi spuna parerea.Nu am mai scris in thread-ul de jos deoarece numai raspunde nimeni .. :confuzzled: .
Multumesc.

Edited by CPX, 02 May 2008 - 16:26.


#2
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Nimeni nu are nici o parere? :deadtongue:

#3
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Iti recomand sa citesti tot ce sa scris pe subiectul asta de mai jos: "Incinte acustice - 2 căi versus 3 căi, Discuții diverse despre diferitele tipuri de incinte audio" la un moment dat este o comparatie directa intre MM880 si MM1000.

#4
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004

 FC72, on May 8 2008, 08:29, said:

Iti recomand sa citesti tot ce sa scris pe subiectul asta de mai jos: "Incinte acustice - 2 căi versus 3 căi, Discuții diverse despre diferitele tipuri de incinte audio" la un moment dat este o comparatie directa intre MM880 si MM1000.
L-am citit..de acela si spuneam ca nu raspunde nimeni.Pemtru mine nu e relevanta discutia..vreau pareri de la oameni care le-au ascultat comparativ.Chiar am vorbuit cu cineva recent care mi-a spus ca 1000 suna ca si 880 cu diferenta ca au bass mai adanc...

#5
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu cred ca ai citit tot:

"Concret Monitor 1000 o incinta impozanta 4 difuzoare, 3 cai si un pret incredibil de mic 3,9 mil bucata...pana aici toate bune si frumoase dar trecem la ascultat ...oribil difuzorul de medii incurca tot, suna amestecat, incoerent scena, stageul este haotic , nimic nu este focalizat se aud doar niste difuzoare, ca si la JBL E90, nu se formeaza un spatiu acustic perfect determinat unde fiecare instrument voce sa aiba o pozitie precis stabilita.
Poate pe unii nu ii intereseaza stageul asa ca trecem mai departe: basul...19Hz ne spune specificatia...e adinc nimic de spus si la ureche dar este artificial coborit din rezonatoare e un rumble fara atac si decay fara precizie, o gingaveala menita sa infunde urechile si sa creeze uimire celor mai putin experimentati.
Inaltele...aici avem alte probleme tweterul folosit la toata seria Monitor este fortat sa tina pasul cu faptul ca exista mai multe cai cu SPL mai ridicat si trebuie sa sune mai tare...urit lucru se pare ca nu ii place deloc sa sune mai tare, devine strident, tipa, si cade rapid in compresie de dinamica.
Per total boxa face galagie ca si un E60 de la JBL dar cu ceva mai multa prestanta si mai multa neutralitate.
Trecem acum sa le comparam cu Monitor 880 identice ca dimensiuni folosind aceleasi difuzoare dar numai 3 bucati in configuratie 2 cai, pret 3 milioane bucata.
Surpriza, basul nu mai este fortat sa coboare suna mai rapid mai ferm, mediile bine integrate nu sufera de de stridente si au si ceva stage, poti localiza usor pozitia dar focusul este difuz.
Inaltele nu mai sant stresate lucreaza mai incet si se simt mult mai bine, sant detaliate fara sa devina agresive si obositoare.
Echilibrul tonal este bun nu se sesizeaza excese in nici o parte a spectrului si sunetul nu numai ca este legat dar are coerenta si muzicalitate iti da impresia ca se aude chiar muzica nu o cutie cu difuzoare.
Cistigatoare fara drept de apel 880.
Pentru cine are dubii ca ce scriu nu corespunde realitatii il invit sa le asculte(daca are unde)dar sa mai intrebe si alti utilizatori, posesori sa isi spuna parerea despre aceste doua modele.
Eu vreau insa sa merg mai departe cu studiul asta comparativ si afirm fara nici o retinere ca modelul Monitor 220 pe 2 cai bookshelf da clasa la ambele M880 sau M1000 si costa jumatate din M 880 si anume 3 milioane perechea.Practic 220 sint cele mai echilibrate , reusesc cel mai rapid si nervos bas , dispun de o dinamica de invidiat , inalte brici , detaliate, medii bine articulate, au un sunet viu, uneori percutant ce te tine treaz, demonstrind inca odata ca amortelile de genul Technics, Sony&Company nu au stiut niciodata sa faca incinte.
Diferentele sint atit de evidente incit am impresia ca difuzoarele folosite la seria Monitor au fost facute numai pentru 220 si apoi au fost bagate si in cutii mai mari sa fie gama completa.
Daca iar cineva are dubii se poate verifica ca revista AUDIO-VIDEO a declarat modelul Monitor 220 cele mai bune incinte sub 200 euro perechea la mare distanta de concurenta."


Eu cred ca am explicat destul de detaliat care sunt diferentele si nu mai este nevoie de detalii suplimentare, sau poate ca afirmatii de genul "au bas mai adac" sunt mai precise si relevante?

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006

 FC72, on May 10 2008, 07:33, said:

... sau poate ca afirmatii de genul "au bas mai adac" sunt mai precise si relevante?
Nu mai adânc, mai gras :P

Edited by antinari, 10 May 2008 - 21:56.


#7
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Da..se pare ca nu am citit tot...:(
Eu vreau sa modific incintele 1000 sa fie pe 2 cai.Asa oare cum ar suna?Am ascultata 880 si nu mi s-au parut asa stralucite(care costa 350 ron nu 300 ca o paranteza)...inaltele sunt foarte sterse.Asta ma si ingrijoareaza...tweet-erul este prea jos..
Ar trebui sa  fac eu  comparatia...din pacate nu am unde..cred ca nu-mi ramane decat sa le cumpar  pe cele mari si sa compar.
As vrea insa si alte pareri.
Multumesc mult.

Edited by CPX, 11 May 2008 - 23:02.


#8
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

 CPX, on May 11 2008, 21:53, said:

Da..se pare ca nu am citit tot...:(
Eu vreau sa modific incintele 1000 sa fie pe 2 cai.Asa oare cum ar suna?Am ascultata 880 si nu mi s-au parut asa stralucite(care costa 350 ron nu 300 ca o paranteza)...inaltele sunt foarte sterse.Asta ma si ingrijoareaza...tweet-erul este prea jos..
Ar trebui sa  fac eu  comparatia...din pacate nu am unde..cred ca nu-mi ramane decat sa le cumpar  pe cele mari si sa compar.
As vrea insa si alte pareri.
Multumesc mult.


Cum adica e tweeter-ul prea jos? te referi la inaltimea la care este montat sau la frecventa? Cum ai ascultat? Erai in picioare sau stateai pe un scaun? Pe ce amplificator le-ai testat? Si ce sursa ai avut?

Nu cred ca tweeter-ul de la 1000 se va comporta mai bine ca cel de la 880, mai ales ca saracu' trebuie sa faca fata acum la presiunea acustica a 3 difuzoare. Dintre care 2 sunt de bas. Mai ales ca 1000 pare sa foloseasca acelasi tweeter ca si 880.

Eu iti recomand 880.

#9
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Toate difuzoarele sunt identice la ambele modele , defapt MM1000 are un difuzor de medii in plus, nu de bas! Acest difuzor este similar constructiv ca si cele de bas numai ca are un compartiment etans separat in partea superioara a incintei si primeste numai frecvente medii din crossover.
Pozitia twetereului in configuratie simetrica la MM880 asigura o dispersie uniforma iar faptul ca este mai jos nu impiedica cu nimic auditia, directivitatea incintei nefiind critica iar o simpla aplecare pe spate cu cateva grade din spikeurile reglabile, poate asigura focalizarea perfecta pe pozitia de ascultare.Eu chiar recomand inclinarea pe spate si punerea in unghi cu fetele incintelor indreptate catre zona de ascultare , preferabil la minim 30cm de peretele din spate pentru a evita bubuiala la bas.

Dupa cum ai insistat cerand pareri despre MM1000 eu trag concluzia ca defapt vrei confirmarea faptului ca merita si vrei sa fii impacat cu ideea ca nu arunci banii aiurea.
Daca citeai printre randuri ai fi gasit faptul ca MM1000 suna mai tare(au randament superior) , acopera o banda de frecvente superioara si la o prima impresie suna mai dinamic.
Cum am mai precizat din punct de vedere hi-fi si pentru cine asculta muzica cu pretentii MM880 sunt superioare dar pentru fanii hip-hop, trance, dance, chiar si rock, metal, unde notiuni ca soundstage , focus, precizie, acuratete sunt nonsens, MM 1000 pot reprezenta o alternativa mai atractiva.Happy now?

#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006

 CPX, on May 11 2008, 23:53, said:

Eu vreau sa modific incintele 1000 sa fie pe 2 cai.Asa oare cum ar suna?Am ascultata 880 si nu mi s-au parut asa stralucite(care costa 350 ron nu 300 ca o paranteza)...inaltele sunt foarte sterse.Asta ma si ingrijoareaza...tweet-erul este prea jos..
Eu nu cred că o să-ți iasă mai bine decât le-a ieșit lor 880-ul.

Ca să fiu ontopic, dintre MM1000 și MM880 aș alege MM220 :P


PS MM1000 nu au randament mai mare. Doar pare la prima vedere. Tot la prima vedere apar și niște defazaje oarecum supărătoare, care din păcate persistă și la vederile următoare :D din punctul ăsta de vedere MM880 sunt superioare MM1000 (deh, avantajele incintelor pe două căi  :D )

#11
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

 FC72, on May 12 2008, 09:02, said:

Toate difuzoarele sunt identice la ambele modele , defapt MM1000 are un difuzor de medii in plus, nu de bas! Acest difuzor este similar constructiv ca si cele de bas numai ca are un compartiment etans separat in partea superioara a incintei si primeste numai frecvente medii din crossover.


Eu am inteles de pe site-ul producatorului ca 1000-le  ar avea 2 dif de bass.

Uite:

http://www2.magnat.d...php?id=2317&L=1

Edited by SA-HE75, 12 May 2008 - 12:16.


#12
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Pai si MM880 au doua difuzoare de bas...diferenta este ca la MM1000 sunt alte puncte de crossover difuzoarele fiind aceleasi.
La MM880 difuzoarele de bas lucreaza pana la o frecventa mai ridicata in rest sunt cuplate acustic in aceeasi cutie ca si la MM1000.
Treaba cu randamentul este aparenta la ureche modelul MM1000 suna mai tare la aceeasi putere aplicata.

#13
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Ok..multumesc mult pentru pareri....Nu vreau sa cumpar neaparat versiunea 1000 dar atata pot spune ca pot sa le cumpar pe fiecare la acelasi pret(700 lei) deci decizia este grea.Sa dau mai multe detalii despre camera si locul unde vor sta boxele ...cred ca este si asta important.Suprafata este de 20 mp.In partea din fata sunt 2 dulapuri lipite de peretii laterali care au loc spre perete frontal de ~26 de cm deci boxele vor intra in acel spatiu.Nu vreau sa sune basul cu intarzieri..la mine in camera apar niste defasaje foarte urate si unde stationare si subwooferul este nefolosibil.Nu am material fonoabsorbant lipit de pereti.In aceste conditii ce pot sa fac?
Eventual daca aleg 880 o sa modific filtrul sau difuzoarele de inalte si o sa astup gaurile de reflex..

Edited by CPX, 12 May 2008 - 19:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate