Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Panouri radiante infrarosu

- - - - -
  • Please log in to reply
3862 replies to this topic

#3745
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Cam mică puterea. Nu o să facă mare lucru.

#3746
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Dar de ce spui ca-i mica,poate omul vrea sa-l puna in debara...Posted Image

#3747
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostXTH, on 27 decembrie 2016 - 07:44, said:

Dar de ce spui ca-i mica,poate omul vrea sa-l puna in debara...Posted Image

Il pun in casuta cainilor care are 2,2 pe 2m cu inaltimea de 2m deci 8.8mc si trebuie sa asigure o temperatura intre 10 si 15 grade. Eu cred ca ajunge tinand cont ca e nevoie de 50w/mc. Le-am pus bec cu infrarosii dar fug din casuta cand aprind becul. Nu stiu de ce se sperie de lumina rosie. Poate au impresia ca e foc, nu-mi dau seama.

#3748
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Atunci îți trebuie un panou de temperatura joasă.
http://www.frico.se/...rmocassette-hp/

#3749
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Da, ar fi bun dar cum il procur? Nu are pret si nici indicatii despre livrare. Ar fi bine, daca ati sti de unde pot comanda ca mi-e teama ca vine un ger de -10-20 grade si imi ingheata cainii( nu ingheata ei dar cand erau minus 5-6 grade, unul din ei tremura destul de tare). Cand au fost minus 8 grade a trebuit ca noaptea sa-l tin in casa pe unul din ei fiindca l-am tuns pe la sfarsitul lui iunie si nu apucase sa-i creasca blana.

#3750
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Da o căutare pe google cu selecție pentru limba română și găsești mai multe variante.
Din păcate nu sunt prea ieftine.

Mai poți merge si pe astea
http://www.frico.se/.../thermoplus-ec/
Au termostat inclus si sunt ceva mai ieftine. Ai si varianta de ip.

#3751
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Am gasit asta http://panou-incalzi...f4w-p336619946/
E cam scumpa dat fiind ca e pentru incalzirea cainilor si nici nu stiu daca ar fi ok pentru un tavan din lemn. Scrie ca ajunge la 90 grade. Panoul Sunjoy de care am in bucatarie nu se incinge prea tare dar e extrem de scump pentru scopul propus adica ajunge pe la 330-350€

#3752
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postswtm, on 27 decembrie 2016 - 11:34, said:

Atunci îți trebuie un panou de temperatura joasă.[...]
... sau de IPEL (încălzire electrică în pardoseală) adaptată pentru acest caz. Posted Image

#3753
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Postraduk, on 27 decembrie 2016 - 15:16, said:


... sau de IPEL (ĂŽncălzire electrică ĂŽn pardoseală) adaptată pentru acest caz. Posted Image
He, he, acum 4 ani cand le-am montat casuta, le-am pus si incalzire in pardoseala care a mers bine pana acum dar s-a intamplat ceva ca nu mai face fata. Ca s-o schimb, trebuie sa scot gresia ceea ce nu se poate iarna si oricum e mult mai complicat decat sa agat un panou in tavan. Il voi lua pe cel de 470 lei, asta e. Au anuntat azi la buletinul meteo ca iar se strica vremea si vine un val de aer rece.

#3754
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Eu le-am făcut cuști din lemn montate pe paleti. Cea mai mare, un metis de vânătoare cu parul scurt a trecut deja o iarnă. Cel mic, un alsacian negru are o blana groasă și nu da semne ca i-ar fi frig.

#3755
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,915
  • Înscris: 03.12.2005
Ia o patura electrica si pune-le-o pe jos. Prinsa intre izolatia din podea si corpul animalului ar trebui sa fie foarte eficienta. Eventual un substrat izolant sub, daca nu e deja.

#3756
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Postswtm, on 27 decembrie 2016 - 23:02, said:

Eu le-am făcut cuști din lemn montate pe paleti. Cea mai mare, un metis de vânătoare cu parul scurt a trecut deja o iarnă. Cel mic, un alsacian negru are o blana groasă și nu da semne ca i-ar fi frig.
Au si custi unde stau ziua cand e mai cald dar noaptea se retrag in casuta. Ai noroc cu alsacianul, sunt caini care rezista foarte bine la temperaturi scazute. Unul din ai mei e metis de C.G. El  rezista cel mai bine. Ceilalti doi au cate 20kg si nu suporta frigul extrem adica sub minus 5 grade. La mine bate  vantul aproape tot timpul si senzatia de frig e mai mare decat pe calm plat.  Nu inteleg de ce se sperie de becul cu infrarosii. Toti cunoscatorii recomanda asta si uite ai mei ce pocinog sa-mi faca. Le-am pus  bec de 100w si in 2ore a crescut temperatura cu 3grade, ar fi fost cea mai ieftina solutie.

#3757
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
S-or fi speriat o data de ceva asemănător și nu ii mai dezobisnuiesti.

Și faptul că nu e pretențios a contat la alegerea lui. Deocamdată abia are 6 luni și încă învață.

Manca la greu și "produce" pe măsura.

#3758
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Impresie despre un panou radiant
I-am cumparat mamei anul trecut in toamna un panou Trotec 700S fiindca statea cu un radiator pe cuart. Locuieste intr-un bloc cu termoficare si in zilele cu ger se facea destul de rece. Dupa un an pot spune ca panoul si-a facut datoria cu brio si mai mult decat atat, consumul de curent pe timpul iernii nu a fost mult mai mare decat cel din sezonul calduros . Dar nu va spun cat a trebuit sa parlamentez cu ea ca s-o conving sa i-l montez iar acum e foarte multumita.

#3759
kikk284

kikk284

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.06.2006

View PostFreddy12, on 19 septembrie 2017 - 16:29, said:

Impresie despre un panou radiant
I-am cumparat mamei anul trecut in toamna un panou Trotec 700S fiindca statea cu un radiator pe cuart. Locuieste intr-un bloc cu termoficare si in zilele cu ger se facea destul de rece. Dupa un an pot spune ca panoul si-a facut datoria cu brio si mai mult decat atat, consumul de curent pe timpul iernii nu a fost mult mai mare decat cel din sezonul calduros . Dar nu va spun cat a trebuit sa parlamentez cu ea ca s-o conving sa i-l montez iar acum e foarte multumita.

Salutare, spune-mi te rog la ce te referi cand spui ca si-a facut datoria cu brio, te referi la o camera, sau la intreaga suprafata a spatiului de locuit ?

#3760
tlucian12

tlucian12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.04.2017
Salutare, ce fel de panouri imi recomandati pentru doua camere la mansarda de aprox 9mp fiecare? mansarda are structura din lemn unde am pus vata si  polistiren de 10 cm.  jos ma incalzesc electric cu cabluri electrice sub gresie.  din pacate, la masarda nu pot pune incalzire in pardoseala.
eu ma gandeam la doua panouri de 400w in fiecare camera, puse pe pereti diferiti.

Multumesc,

#3761
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu sint prea mici ?

#3762
tlucian12

tlucian12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.04.2017
o. camera are 19.8 mc. eu ma  gandeam ca e suficient.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate