Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Panouri radiante infrarosu

- - - - -
  • Please log in to reply
3862 replies to this topic

#37
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

View PostAlinZen, on Dec 15 2008, 15:09, said:

Eu folosesc aceste panouri, le vind si sunt super multumit de ele, atit eu cit si cei care le-au cumparat.
Valorile de consum de en. electrica difera de la un mediu la altul si de la o suprafata la alta.
Va stau la dispozitie pentru orice intrebare legata de subiect
Folosesc versiunile de panouri de 350w, 650w, 1000w, 1200w si 2000w.


ia baga ceva preturi

#38
bozo85

bozo85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.11.2008
lasa un numar de telefon, vreau sa cumpar pentru o camera, si apoi daca sunt multumit iau pentru toata casa.

#39
AlinZen

AlinZen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.12.2008

View Postbozo85, on Dec 15 2008, 15:37, said:

lasa un numar de telefon, vreau sa cumpar pentru o camera, si apoi daca sunt multumit iau pentru toata casa.

Eu sunt dealer pe Caras-Severin. Numarul meu il gasiti pe site, la harta cu reprezentanti
Scopul postarii mele, aici pe forum este acela de a da informatii utile cu referire la aceste panouri cu infrarosu.
Nu ma intereseaza in mod cert vinzarea
Sunt genul de om care mai intai incearca produsul si se asigura ca este ok si apoi il pune in magazin spre vinzare.
Nu-mi place sa ma injure oamenii si sa-mi spuna ca i-am tras in piept si mai stiu eu ce.
In al doilea rind, pentru ca acest sistem sa fie eficient si eficace sunt deosebit de importante urmatoarele:
1. Dimensionarea corecta(adica la n metri cubi = n watti putere panou)
2. Gradul de izolatie
3. Pozitionarea panourilor in incaperi
De retinut ca aceste panouri au ca idee principala incalzirea obiectelor solide, unde acestea la rindul lor vor incalzi aerul din incapere. Desigur ca va fi si un fenomen asemenator convectiei, in sensul ca pe o raza de 1 m se va simti caldura radiata mai intens si in niciun caz intr-un mod neplacut.
Nu sitiu daca se stie, insa aceste panouri (fiecare in parte) se leaga la un termostat de camera in acelasi mod ca si la o centrala termica - deci acestea nu vor functiona intr-o veselie ci se vor opri de indata ce vor fi decuplate de termostat, in urma atingerii temperaturii dorite.

#40
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Sincer ma indoiesc de eficienta acestor panouri dpdv al consumului de curent. Daca aerul se incalzeste prin intermediul corpurilor solide, care atrag caldura radianta, atunci termostatul va decupla foarte tarziu.

#41
bozo85

bozo85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.11.2008
mda, din ce m-am documentat intradevar incalzeste obiectele din incapere si nu aerul, si pana se ajunge la o temperatura buna dureaza si 1-2 chiar 3 zile, daca in incapere e foarte frig, insa odata ce incalzeste caldura se piarde mai greu.sunt foarte curios de aceste panouri.o sa iau legatura cu dealarii si o sa vad care are oferta mai buna apoi o sa probez sistemul intr-o incapere.
revin cu rezultate

#42
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Eu am testat un panou, nu m-a impresionat. Caldura este absorbita imediat de catre corp, mai ales daca esti in imediata apropiere, dar aerul se incalzeste foarte greu.
Daca ma intrebati pe mine panourile astea sunt potrivite pentru baruri/cafenele, acolo unde intri si stai o perioada limitata de timp. Pentru casa in niciun caz. Prefer calorifer electric pe ulei.

#43
bozo85

bozo85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.11.2008
si de unde ai luat panoul ala?

#44
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
O firma de scara de bloc din Bucuresti.

#45
bozo85

bozo85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.11.2008
POATE ASTA E PROBLEMA...

#46
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Cum adica asta sa fie problema? Erau panourile alea produse la Cluj (sau unde naiba se fac, in vestul tarii). Nu are legatura comerciantul cu producatorul.

Ma rog, eu mi-am spus parerea. Poti sa-ti insusesti ce am scris mai sus sau sa treci mai departe, pe mine prea putin ma intereseaza. Ideea principala e ca NU o sa gasesti solutie alternativa si ieftina. My 2c.

#47
AlinZen

AlinZen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.12.2008

View PostLED, on Dec 19 2008, 09:39, said:

Cum adica asta sa fie problema? Erau panourile alea produse la Cluj (sau unde naiba se fac, in vestul tarii). Nu are legatura comerciantul cu producatorul.

Ma rog, eu mi-am spus parerea. Poti sa-ti insusesti ce am scris mai sus sau sa treci mai departe, pe mine prea putin ma intereseaza. Ideea principala e ca NU o sa gasesti solutie alternativa si ieftina. My 2c.

Cum sa nu? Chiar tu ai spus: un calorifer pe ulei !

Ca veni vorba despre bani, concret, o centrala pe gaz, cu calorifere, teava, etc sare mai bine de 8000 RON - pt un apartament cu doua camere - unde mai pui ISCIR, curent consuumat de centrala si gazul aferent.
E normal ca un sistem de incalzire cu panouri sa nu fie eficient daca nu este dimensionat asa cum trebuie si mai important daca panourile nu sunt pozitionate corect.

Mai concret, un caz, apartament cu 3 camere - din care, in doua camere + bucataria au fost puse panouri, pereti beton, geamuri vechi de lemn deci grad de izolatie 0 sau poate -0. Clientul avea 22 de grade lejer, deci nu s-a plins de comfortul termic nicidecum, insa s-a plins ca are un consum de 140 Kw la sapte zile de functionare 24 din 24. Panourile montate fiind de 1000w pt camera de zi, 650w pt dormitor si 350w pt bucatarie.

Mai mult, daca este cineva interesat sa achizitioneze astfel de panouri, si ar dori niste informatii concrete, cu cea mai mare placere - repet nu ma intereseaza vinzarea prin aceste posturi, ci mai mult de atit sa ajut cu niste sfaturi pertinente.

Si inca ceva, nu cred ca dureaza citeva zile ca un panou sa aduca la temperatura dorita, unde nu dureaza mai mult de o ora doua sa aduca de la 16 grade la 20 de grade.

#48
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Eu zic sa va luati adio de la metoda asta de incalzire. Am cumparat eu pentru  un spatiu de 50mp folie radianta in infrarosu, 3,5Kw putere instalata. Am pus termostatul la 21 grade. Consuma undeva la 80Kw/zi verificat dupa contor.
Daca ai suprafata mai mare iti trebuie priza de forta.
Cost : 3500Ron folia+montaj+termostat. Am montat aceasta folie doar experimental.
Nu merita, revin la centrala termica.

View PostAlinZen, on Dec 19 2008, 11:29, said:

Cum sa nu? Chiar tu ai spus: un calorifer pe ulei !

Ca veni vorba despre bani, concret, o centrala pe gaz, cu calorifere, teava, etc sare mai bine de 8000 RON - pt un apartament cu doua camere - unde mai pui ISCIR, curent consuumat de centrala si gazul aferent.
E normal ca un sistem de incalzire cu panouri sa nu fie eficient daca nu este dimensionat asa cum trebuie si mai important daca panourile nu sunt pozitionate corect.

Mai concret, un caz, apartament cu 3 camere - din care, in doua camere + bucataria au fost puse panouri, pereti beton, geamuri vechi de lemn deci grad de izolatie 0 sau poate -0. Clientul avea 22 de grade lejer, deci nu s-a plins de comfortul termic nicidecum, insa s-a plins ca are un consum de 140 Kw la sapte zile de functionare 24 din 24. Panourile montate fiind de 1000w pt camera de zi, 650w pt dormitor si 350w pt bucatarie.

Mai mult, daca este cineva interesat sa achizitioneze astfel de panouri, si ar dori niste informatii concrete, cu cea mai mare placere - repet nu ma intereseaza vinzarea prin aceste posturi, ci mai mult de atit sa ajut cu niste sfaturi pertinente.

Si inca ceva, nu cred ca dureaza citeva zile ca un panou sa aduca la temperatura dorita, unde nu dureaza mai mult de o ora doua sa aduca de la 16 grade la 20 de grade.
La mine a durat 4 zile pana sa ajunga la 21grade in conditiile in care spatiul a stat inchis si are termosistem. Afara erau undeva la 5 grade C.

#49
AlinZen

AlinZen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.12.2008

View Postexorcistul, on Dec 19 2008, 13:56, said:

Eu zic sa va luati adio de la metoda asta de incalzire. Am cumparat eu pentru  un spatiu de 50mp folie radianta in infrarosu, 3,5Kw putere instalata. Am pus termostatul la 21 grade. Consuma undeva la 80Kw/zi verificat dupa contor.
Daca ai suprafata mai mare iti trebuie priza de forta.
Cost : 3500Ron folia+montaj+termostat. Am montat aceasta folie doar experimental.
Nu merita, revin la centrala termica.


La mine a durat 4 zile pana sa ajunga la 21grade in conditiile in care spatiul a stat inchis si are termosistem. Afara erau undeva la 5 grade C.

Nu stiu nimic despre aceasta folie, insa pot sa te asigur si poti sa-ti dau si un nr de tel al unui client care are la suprafata asta un panou de 1Kw si lui ii consuma undeva la maximul maxim 10 Kw pe zi, si asta la -6 grade afara. Hai te rog nu confunda folia cu panourile - si plus de asta un panou nu te-ar fi costat mai mult de 2000 RON

#50
bozo85

bozo85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.11.2008
hai sa facem forumul asta util ok?
deci eu am o casa cu aproximativ 130 mp, 300 metrii cubi ; camere:
1-  22 mp 50 mc
2-  13 mp 30 mc
3- 13mp 30 mc
4- 16mp 37 mc
5- 16mp 37 mc
6- 16mp 37 mc
hol 1- 14mp 32 mc
hol 2- 12mp 28 mc
baie -8mp 19 mc
tamplaria este din pvc, geam termopan
o sa fie izolata cu polistiren de 5 pe dinafara
rog pe cei care comercializeaza aceste panouri sa calculeze puterea acestora si sa ne comunice:
pretul sistemului(care sa cuprinda panourile, termostatele, sistemul de control, daca exista , montaj)
consumul estimat, pentru cea mai friguroasa luna a anului

aceste informatii sa fie cu scop informativ, nu comercial;

#51
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
ati dat-o si-ati invartit-o pana v-ati prins ca orice consum depinde de pierderile cladirii nu de tipul de incalzire.  Daca nivelul de izolatie permite mentinerea unei temperaturi de 25 de grade cu 72 kwh pe zi - atatia kwh vor fi consumati in ziua respectiva , indiferent  cum ii scoti - cu panouri infrarosii,  becuri, gaze, lemne sau robotei cu baterii - tot aportul ala de caldura e necesar.

#52
AlinZen

AlinZen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.12.2008
1-  22 mp 50 mc - panou 1000w
2-  13 mp 30 mc - panou 650w
3- 13mp 30 mc - panou 650w
4- 16mp 37 mc- panou 1000w
5- 16mp 37 mc- panou 1000w
6- 16mp 37 mc- panou 1000w
hol 1- 14mp 32 mc - panou 1200w - am ales puterea asta deoarece banuiesc ca aceste holuri sunt mai lungi
hol 2- 12mp 28 mc - panou 1200w
baie -8mp 19 mc - aici eu as pune tot un panou de 650w - le-am vazut in practica pe cele de 350w si sincer mi se par destul de slabe le-as folosi la maxim 10 mc, depinde de tine!

Desi, la camerele de 37mc s-ar putea merge si pe 650w, insa 40 mc este pragul cel mai inalt pentru aceasta putere. Acuma eu am pus si asa si clientul este super multumit.

" tamplaria este din pvc, geam termopan
o sa fie izolata cu polistiren de 5 pe dinafara
rog pe cei care comercializeaza aceste panouri sa calculeze puterea acestora si sa ne comunice:
pretul sistemului(care sa cuprinda panourile, termostatele, sistemul de control, daca exista , montaj)
consumul estimat, pentru cea mai friguroasa luna a anului"

Dupa calculele mele, ar fi un total de putere instalata de 8,35 Kw, iar ele ar functiona undeva la maxim maxim 10-12 ore din 24 - insa dupa citeva saptamini se stabilesc undeva la 4-8 ore pe zi.
Panou alb 650w - 1300 Ron cu TVA
Panou alb 1000w - 1900 Ron cu Tva
Panou alb 1200w - 1550 Ron cu Tva
Panourile pot avea rame din inox sau lemn si pot avea diferite culori - unde 20 Ron / culoare si 5% in plus la pretul fara TVA pt lemn, repsectiv 10% pt inox. Termostatele sunt intre 70 si 145 RON. Pretul montajului difera de la caz la caz
Mai explicit de atit nu as putea fi, restul depinde de fiecare dealer in parte.

#53
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View PostAlinZen, on Dec 19 2008, 15:51, said:

Dupa calculele mele, ar fi un total de putere instalata de 8,35 Kw, iar ele ar functiona undeva la maxim maxim 10-12 ore din 24 - insa dupa citeva saptamini se stabilesc undeva la 4-8 ore pe zi.
Panou alb 650w - 1300 Ron cu TVA
Panou alb 1000w - 1900 Ron cu Tva
Panou alb 1200w - 1550 Ron cu Tva
Panourile pot avea rame din inox sau lemn si pot avea diferite culori - unde 20 Ron / culoare si 5% in plus la pretul fara TVA pt lemn, repsectiv 10% pt inox. Termostatele sunt intre 70 si 145 RON. Pretul montajului difera de la caz la caz
Mai explicit de atit nu as putea fi, restul depinde de fiecare dealer in parte.
Cum ai facut tu calculul asta de "stabilizare"?

Preturile sunt exorbitante.

#54
AlinZen

AlinZen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.12.2008

View PostLED, on Dec 19 2008, 16:16, said:

Cum ai facut tu calculul asta de "stabilizare"?

Preturile sunt exorbitante.

Mi se pare ca tie ti-am mai raspuns - calorifer pe ulei ! Ti-as spune mai multe dar nu vreau off-topic si nici gradul tau de intelegere nu cred ca merita efortul!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate