Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Travesand Rep. Moldova...

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006
in privinta de spaga pot sa zic ca ai platit MULT MULT peste amenda legala....de exemplu pentru speeding le dai undeva 2 euro maxim 3 E.....pentru depasirea unei coloane de masini pe contrasens incalcand marcaju contiunu 4-5 euro....daca vrei....pot sa aflu amenda care ti se cuvine in cazul tau :D
acolo era stationare sau parcare interzisa ? prin ce zona ai parca ?

cu privire la detector....nu te ajuta :D ei au pistoale care parca nu sunt depistate de anti-radar
cum ti sa parul drumul de la leuseni pana la chisinau (soseaua balcani) :D placut ?
doar 2 localitati pe drum sub 1km lungime
la vama ai stiut unde si ce sa le platesti?
in chisinau nu e bucuresti-soferi "nebuni" care te claxoneaza la greu daca nu ai zburat de la semafor.

daca lasi spaga 5-10lei - astea cui ?
daca vrei iti povestesc vo 2 intamplari haioase cu politia pe PM :)
cu limba rusa cam asa e....mai ales pe la magazine....care nu stiu o boaba romana

Edited by Chiril, 17 May 2008 - 22:41.


#20
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006
Un link unde puteti gasi informatie cu adevarat utila cu privire la actele necesare si indicatii rutiere, vamale pentru intrarea pe teritoriul R. Moldova :D
http://chisinau.mae....?lang=ro&id=660
de exemplu....din rutier:
nu ai voie sas muti masina in caz de accident pana nu vine politia rutiera si nu face constatari/masuratori si toate necesare.....ce accident nu s-ar produce (doar atunci cand e cineva grav ranit si nu este o ambulanta disponibila se poate utiliza un vehicul) chestii de genu asta

Edited by Chiril, 18 May 2008 - 01:35.


#21
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
am parcat pe puskin (daca am scris bine) la intersectia cu stefan cel mare,cu rotile din spate pe trecerea de pietoni,nu stiu cat era amenda

la vama am platit 6 lei moldovenesti

5-10lei spaga la taximetristi,parcari

am fost la o nunta si i-am lasat ospatarului 50lei (sa aiba grija de mine si de inca cativa),nu s-a miscat din capul mesei cateva ore

#22
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Legat de asigurari si de casco care nu acopera furtul/accidentul in R. Moldova... Cred ca se poate incheia o carte verde separat, nu? Valabila pentru Moldova si pentru o luna n-ar trebui sa fie mai mult de 10 euro. Eu asa am patit cu Ucraina, casco ala al meu nu acopera si fosta URSS, asa ca am dat fuga la Asiban si am incheiat asigurare separata :)

#23
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
De ce nu s-or muta toti rusii din Moldova in Transnistria(sa fie de capu lor :death: ) si romanii sa se uneasca (cu tot cu teritoriul pe care stau de atata amar de ani) cu Romania?
Eu o sa ma duc in Moldova cand o sa fie parte a Romaniei. Pana atunci, merg in directia opusa sau spre Sud, ca e valabila Cartea Verde...Si asa , mare lucru nu ai ce vedea pe-acolo...sincer acuma...din cele vazute la TV.

#24
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View Postspe, on May 18 2008, 07:50, said:

Legat de asigurari si de casco care nu acopera furtul/accidentul in R. Moldova... Cred ca se poate incheia o carte verde separat, nu? Valabila pentru Moldova si pentru o luna n-ar trebui sa fie mai mult de 10 euro. Eu asa am patit cu Ucraina, casco ala al meu nu acopera si fosta URSS, asa ca am dat fuga la Asiban si am incheiat asigurare separata :)

15zile=20euro la vama

#25
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006

View Postionut_ionut, on May 18 2008, 13:11, said:

15zile=20euro la vama
cred si eu ca e cam pe aici pretu....fiindca din moldova sa faci carte verde costa vo 40-50 euro 15 zile

pentru GPS cred ca iti trebuie harta....am colegi care au gps mobile si au si intreaga harta bucuresti, chisinau, si traseul de la buc la chisinau si orasele din drum
oricum in chisinau nu prea te poti rataci pe strazi ca sunt mai toate paralele si perpendiculare

Edited by Chiril, 18 May 2008 - 14:13.


#26
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006

View Postionut_ionut, on May 17 2008, 21:35, said:

am avut si un eveniment cu politia in chisinau in centru,parcasem unde stationarea era interzisa,parcau multi acolo,insa pe mine m-a pandit ca aveam nr de RO,exact asa a zis politaiul,mi-a cerut 20euro initial,insa dupa cateva negocieri am ajuns la 10e+50lei MD,adica 13e
uite insfarsit am gasit acel cod administrativ intrun final am gasit si articolul care se refera la amdenda ta :D
deci pentru tine este Art. 121/1 (121 la puterea 1)
o unitate conventionala este salariul minim=20 lei MDL (1 USD=10.6 MDL)
asta este ce trebuia sa primesti ca amenda
un avertisment sau aplicarea unei amenzi  în mărime de la unu  la trei  unități convenționale.
ii rog pe toti prezenti si care citesc si care vor sa mearga in R.Moldova sa download-ati acest "file" sa il printati (capitolul 10 se refera la circulatia rutiera) si mereu sa il aveti in masina.....cand politaiu zice articolu hopa si hai sa ne uitam in cod.

ei stiu bine ca in Ro amenzile sunt mult mai mari si mai aspre....asta e motivu pentru ca a cerut asa o mita mare
deci bafta si sa nu incalcati regulile de circulatie :D

Attached Files



#27
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
obisnuit cu amnezile de aici mie mi s-a parut ok sa platesc suma de aprox 13e

aveam harta cu MD,bine nu la nivel de numar si cu toate stradutele,insa cuprindea 2-3 bulevardele mari,insa pe alte stradute se pierdea semnalul (ca si cum as fi fost intr-o cladire de beton)

...si mi-au placut localitatile,practic casele nu sunt langa sosea,mergeam chiar tare

#28
emceul

emceul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.04.2007
acum vreo 4 ani am fost in ucraina ... am luat avionul pana la chisinau si dupa aia masina la odessa....

am trecut prin Transnistria ... era seara ... eram cu un sofer moldovean si un italian ... desi nu sunt un stat totul e dupa alte reguli acolo ... nu ti se pune stampila pe pasaport sau ceva ... mi-au dat un bilet pe care urma sa-l dau la iesire... oricum nu mai stiu exact dar la iesirea din Transnistria si intrarea in ucraina am stat vreo 2 ore in masina ... misunau numai indivizi cu kalasu` ne-au dat sa completam o hartie scrisa in rusa... dpdv-ul meu putea sa fie si o auto condamnare la moarte ca habar nu am ce era... moldoveanu radea si imi spunea scrie scrie...
in tiraspol m-am socat ... la pod erau cuiburi de mitraliera... si imi mai amintesc de un tanc pe un soclu ... :)

la intoarcere a fost mai bine ... pana am mers la un nene in tiraspol ... ne-am asezat la o cafea si dupa 15 minute m-a intrebat de cat timp sintem in Transnistria... am zis ca de vreo juma de ora.... de ce? pai ca cetatean roman nu ai voie sa stai mai mult de 2 ore fara sa te anunti la politie si sa spui cine are grija de tine, in responsabilitatea cui esti ... m-am ridicat si am plecat....

100% poveste reala cum vreo 4 ani ... nu stiu care mai e situatia ... in moldova in afara ca sunt amarati si trebuie sa dai spaga la politie totul mi s-a parut ok ... chisinau e chiar frumos ... curat.. cladiri mici ... e ok ...

eu unul nu as merge prin Transnistria ... sa fie iubiti ... as merge doar cu tancul:)) si nu singur ci cu inca vreo 100 :))

#29
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006
si apropo de niste reguli de circulatie. in moldova transportul public are prioritate la plecare din orice tip de statie (in ro transportu are prioritate la plecare din statii prevazute cu alveola)

#30
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006
Puteti merge in Moldova linistiti eu merg in fiecare an, daca vreti sa ajungeti in Ucraina evitati Transnistria pana si soferii moldoveni evita regiunea asta .
Pentru cei care dau sfaturi le recomand sa fie de actualitate, in Moldova s-au mai schimbat lucrurile in ultimii ani si sa nu generalizeze .. opinii iti poti forma dupa ce cunosti bine o tara nu dupa ce ai parcurs doar maxim 100-200 km prin tara respectiva si ai stat cateva zile.

#31
Spyrex63

Spyrex63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 29.07.2008
Eu is Moldovean si singer mii rusine de ce politica avem in tara,il avem doar pe Dorin Chirtoaca care mai poate face ceva!  Cu comunistii estia am ajuns o tara de ripa!  Vrem unire cu ROMANIA,cu fratii nostri!

#32
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostSpyrex63, on Jul 30 2008, 20:42, said:

Eu is Moldovean si singer mii rusine de ce politica avem in tara,il avem doar pe Dorin Chirtoaca care mai poate face ceva!  Cu comunistii estia am ajuns o tara de ripa!  Vrem unire cu ROMANIA,cu fratii nostri!
De atunci si pina acum nu a mai ajuns nimeni in Moldova cu masina?
Trebuie sa merg pina la Chisinau pina in martie si ma gindeam, desi am pina acum cam 100.000 km facuti in tara si prin Europa, sa merg cu "Prietenia" pentru ca este mai simplu .... si fara mari probleme....

#33
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Poate ca e mai simplu cu Prietenia,dar poti sa ajungi linistit la Chisinau si cu masina.
Iesi din tara pe la Albita si esti la Chisinau intr-o ora.Drumul este foarte bun,liber,fara sate si orase.Mai sunt eventual politisti care stau si ei la ciupit ceva,dar atat.
N-ai de ce sa iti faci mari probleme.Chisinaul e un oras in regula,bine asta daca nu iti lasi masina in cartierele mai rau famate, dar asta e valabil si la noi nu  :lol:  ?

#34
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006
Pentru cei care pleaca in R.Moldova sa fie atenti fiindca s-au modificat contraventiile. Eu stiu doar de cateva:
-daca esti prins beat la volan ramai fara permis pentru o perioade de 6 ANI !
-faci accident si esti vinovat, fara permis pe 6 ANI !
deci aveti grija la regulile de circulatie...banuiesc ca si pentru viteza exccesiva >50 peste limita te faci pieton pentru mult timp

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate