Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Cat timp trebuie sa salut cu "Hristos a inviat " ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Pana cand ? si de ce  :huh:

#2
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008

 InTech, on May 1 2008, 00:02, said:

Pana cand ? si de ce  :huh:

pana la inaltare. nu stiu de ce.

Edited by subiect, 01 May 2008 - 00:12.


#3
Hogfather

Hogfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 02.02.2008
nu te obliga nimeni, teoretic trebuie sa o spui pana la inaltare.
De ce? pai fara motiv, e traditia ortodoxa

#4
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

 InTech, on May 1 2008, 01:02, said:

Pana cand ? si de ce  :huh:
Intradevar, nu esti obligat. Daca saluti numai pentru ca e traditie, mai bine lasa. Saluti asa pentru ca vrei sa transmiti bucuria ce o ai in suflet (daca o ai) si celorlalti sa fie comuniune. Bucurie ce nu o au cei ce cer tot timpul dovezi despre Dumnezeu, care nu stiu nici sa sufere nici sa se bucure cu adevarat si la care o sa vezi egoism, eventual sictir, robotei indestulati cu cele materiale.

#5
ral82

ral82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.01.2007

 sorin2007, on May 2 2008, 14:21, said:

Intradevar, nu esti obligat. Daca saluti numai pentru ca e traditie, mai bine lasa. Saluti asa pentru ca vrei sa transmiti bucuria ce o ai in suflet (daca o ai) si celorlalti sa fie comuniune. Bucurie ce nu o au cei ce cer tot timpul dovezi despre Dumnezeu, care nu stiu nici sa sufere nici sa se bucure cu adevarat si la care o sa vezi egoism, eventual sictir, robotei indestulati cu cele materiale.
Iar daca vrei, dupa Inaltare poti saluta cu "Cristos s-a inaltat!"

#6
tomi22

tomi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 11.04.2008

 Hogfather, on May 1 2008, 17:21, said:

nu te obliga nimeni, teoretic trebuie sa o spui pana la inaltare.
De ce? pai fara motiv, e traditia ortodoxa
Nu stiu de ce va plac traditiile doar de dragul de a avea traditii.
Stiti de ce a fost omorat Isus? pai din cauza traditiilor in mare, El se lupta cu ele!!!!
Cum asa? pai el a facut ceva de Sabat care nu era considerat conform traditiilor: a facut minuni!
Nu spun ca nu e bine sa spui: Hristos a Inviat! si apoi Adevarat a Inviat! Este cat se poate de crestinesc!!! dar asta nu se spune pentru a continua o traditie ci se spune pentru ca este Adevarat!

#7
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 tomi22, on May 5 2008, 14:39, said:

Nu stiu de ce va plac traditiile doar de dragul de a avea traditii.
Stiti de ce a fost omorat Isus? pai din cauza traditiilor in mare, El se lupta cu ele!!!!
Cum asa? pai el a facut ceva de Sabat care nu era considerat conform traditiilor: a facut minuni!
Nu spun ca nu e bine sa spui: Hristos a Inviat! si apoi Adevarat a Inviat! Este cat se poate de crestinesc!!! dar asta nu se spune pentru a continua o traditie ci se spune pentru ca este Adevarat!
Eu zic ca ar fi cazul sa mai citesti.

 Megara, on Oct 27 2007, 23:19, said:

Isus a fost condamnat dupa legea romana si nu dupa cea iudaica. Sinedriul l-a deferit sub acuzatia de impietate lui Pontius Pilat (functionar superior care, mai tarziu si-a incheiat cariera fara glorie, fiind demis pentru afaceri dubioase si cruzimi). Pedeapsa pentru aceasta fapta era condamnarea la moarte prin rastignire (pedeapsa nou instituita dupa ce Roma a devenit Imperiu).
De asemenea, ma mir ca ai cautat sa-l incadrezi pe Isus la o fapta anume, in loc sa te intrebi mai intai de ce acesta a fost deferit justitiei romane cand in acea perioada Iudeea se bucura de o autoguvernare limitata, exercitata de Sinedriu (compus din 71 de membrii, sub presedentia unui preot).
Istoriceste vorbind, daca dai timpul inapoi, ai sa vezi ca tinutul a fost intotdeauna un freamat patriotic si religios. Cu vreo doua secole si jumatate inainte, Iudeea reusise, prin curaj si diplomatie, sa se elibereze de stapanirea persana si isi regasise (pentru vreo 70 de ani), propria independenta sub conducerea regilor sai sacedoti, incepand cu Simon Macabeul. Palatul lor era Templul din Ierusalim. Aici s-au baricadat evreii pentru a rezista invaziei lui Pompei, care vroia sa-si extinda dominatia Romei si pe pamantul lor. S-au batut ca disperatii dar n-au avut curajul sa renunte la odihna din ziua de sabat, pe care le-o impunea religia. Pompei a observat asta si, tocmai in ziua de sabat, i-a atacat. Au fost masacrate 12.000 de persoane. Templul nu a fost pradat dar Iudeea a devenit provincie romana.
La cativa ani dupa aceea, Iudeea s-a revoltat. A platit tentativa cu libertatea a 30.000 de cetateni vanduti ca sclavi, si si-a gasit o licarire de independenta sub un rege strain, Irod, care a incercat sa introduca in tara civilizatia greaca si arhitectura ei  pagana. In felul sau, Irod a fost un mare rege, inteligent, crud si pitoresc, stiind sa se faca protejatul Romei fara sa devina sclavul ei, daruind supusilor sai un templu si mai frumos, insa impodobit cu acele imagini pe care austera credinta ebraica le respingea cu tarie, ca pacatoase si impotriva legii.
Sub urmasul sau, Arhelaos, evreii s-au razvratit din nou. Romanii au devastat Ierusalimul si au vandut ca sclavi alti 30.000 de oameni. August, ca sa nu mai lungeasca treaba, a facut Iudeea provincie de rangul doi, sub guvernamant sirian.
In perioada lui Isus, in Iudeea traiau circa 2 mil si jumatate de oameni, din care 100 mii erau ingramaditi in Ierusalim. Nu exista o unitate de rasa sau confesiune. In unele orase, chiar in majoritatea lor, traiau gentilii, adica neevreii, in special greci si sirieni. Satele, in schimb, apartineau evreilor, populatie alcatuita din tarani si mici mestesugari saraci, economi, austeri, muncitori si piosi. Isi petreceau viata muncind si rugandu-se, postind si asteptand intoarcerea lui Dumnezeu, care, dupa Cartile Sfinte ce constituiau insusi codul lor de legi, trebuia sa vina sa-si mantuiasca poporul si sa intemeieze pe pamant Imparatia Cerurilor.
Dupa cum spuneam, autoguvernarea limitata pe care le-a acordat-o Roma era exercitata de Sinedriu ce era impartit in doua fractiuni: una conservatoare si nationalista, a saducheilor, care inclinau mai mult spre cele pamantesti decat spre cele ceresti; si cea bigota, a fariseilor, a teologilor care isi petreceau vremea interpretand textele sfinte. Apoi mai exista o a treia grupare extremista, acea a esenienilor, care traiau organizati intr-un sistem de tip comunist (puneau tot produsul muncii lor la un loc, se serveau de obiecte pe care le confectionau singuri, mancau toti la aceeasi masa in tacere, iar in ziua de sabat nu-si faceau nici macar nevoile, pentru ca era contrar Legii).
La inceput, Sinedriul nu i-a acordat lui Isus prea multa atentie din doua motive: primul, pentru ca adeptii Lui erau putini; si al doilea, pentru ca ideile propovaduite nu erau, in general, incompatibile cu Legea si cu dogmele. Venirea Mantuitorului si a Imparatiei Cerurilor faceau parte din doctrina ebraica si a mesianismului, la fel ca si perceptele morale ale lui Isus. "Iubeste-l pe aproapele tau ca pe tine insuti", "Celui care ti-a dat o palma, intoarcei si obrazul celalalt", etc., faceau de mult parte din codul bunelor maniere a acestui popor. Apoi Isus spunea: "Eu nu am venit sa stric legea lui Moise, ci sa o implinesc pe ea".
Ruptura cu autoritatile s-a produs numai atunci cand Isus a afirmat ca El este Fiul Omului, Mesia asteptat de toti. Atunci cand multimea din Ierusalim, unde se inapoiase dupa ce predicase prin provincie si imprejurimi, l-a salutat ca atare, Sinedriul a inceput sa fie ingrijorat, in special din motive de ordin politic. Se temea ca Isus, profitand de convingerea nascuta in popor ca El ar fi Mesia, sa nu provoace cumva o rascoala impotriva conducerii romane, rascoala ce s-ar fi incheiat cu un nou masacru. Un rol important se pare ca l-au jucat si saducheii, despre care spuneam ca erau mai mult inclinati spre cele pamantesti decat spre cele ceresti.
Deci, existau doua motive pentru care Isus trebuia pierdut.
Conform legii iudaice, Sinedriul nu avea motiv de condamnare, deoarece acesta nu incalcase legea, si mai ales la o pedeapsa cu moartea. Asa ca a fost deferit autoritatilor romane sub acuzatia de impietate, acea crima de lezmajestate (adica ofensa adusa autoritatilor, imparatului in aceasta cauza prin autoproclamarea sa ca Mesia, adica regele iudeilor).
Mai trebuie luat in calcul inca un fapt. In Imperiu, justitia era corupta, judecatorii si autoritatile fiind foarte usor cumparate pe bani si chiar pe favoruri (s-a dovedit ca insusi Pilat era corupt). Deci o condamnare la moarte nu era greu de obtinut de catre Sinedriu.

Edited by Megara, 06 May 2008 - 00:49.


#8
tomi22

tomi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 11.04.2008

 Megara, on May 6 2008, 00:48, said:

Eu zic ca ar fi cazul sa mai citesti.
Megare esti lipsita de profunzime si te umpli de detalii pe care le stie cam toata lumea. Si care ai impresia ca nu le stie interlocuitorul tau!
Sa o luam direct si cosecvent Megara: Isus a fost crucificat pentru faptul ca S-a dat drept Mesia. dar El este Mesia si deci cei care nu L-au considerat Mesia L-au trimis la judecata!
De ce nu L-au vazut ca Mesia? asta e intrebarea defapt!
Printre altele, pentru ca este o tema f ampla, evreii au considerat ca Isus incalca traditia lor stramoseasca facand minuni de Sabat! Spune-mi ca nu este asa!!!!!!

Edited by tomi22, 06 May 2008 - 13:45.


#9
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 tomi22, on May 6 2008, 13:34, said:

Megare esti lipsita de profunzime si te umpli de detalii pe care le stie cam toata lumea. Si care ai impresia ca nu le stie interlocuitorul tau!
Sa o luam direct si cosecvent Megara: Isus a fost crucificat pentru faptul ca S-a dat drept Mesia. dar El este Mesia si deci cei care nu L-au considerat Mesia L-au trimis la judecata!
De ce nu L-au vazut ca Mesia? asta e intrebarea defapt!
Printre altele, pentru ca este o tema f ampla, evreii au considerat ca Isus incalca traditia lor stramoseasca facand minuni de Sabat! Spune-mi ca nu este asa!!!!!!
Pai vad ca tu nu le stii... ai doar impresia ca le cunosti. Dar trec si peste jignirea voalata pe care mi-ai facut-o in prima propozitie. Nu stiu la ce te referi prin profunzime... dar te asigur ca logica nu imi lipseste si am si oarece cultura pe care incerc sa mi-o inmultesc in fiecare zi.

Isus a fost judecat si condamnat dupa legea romana nu dupa cea ebraica. Deci nu avea cum sa fie rastignit fiindca incalca traditia stramoseasca evreiasca. Pe romani ii durea in fund de religia si traditia evreilor.
Isus a fost acuzat de impietate, adica ofensa adusa imparatului, fiindca se declarase Mesia, regele iudeilor. Ori pe teritoriul Imperiului Roman nu exista nici un rege... doar IMPARATUL la Roma, iar Iudeea ii apartinea lui. Pedeapsa era rastignirea.
Gandeste logic... pe tine Statul Roman nu o sa te judece si nu o sa te condamne niciodata fiindca ai incalcat o lege data de Honolulu.

Ca si evreii au considerat ca Isus a incalcat legea stramoseasca, este partea a doua. Dar nu a fost condamnat si rastignit pentru asta.

Pana si rastignirea s-a facut conform procedurilor romane.
Un post mai vechi de-al meu:
Atat evreii cat si romanii crucificau, fiecare cu metodele lor. Dupa cum se stie, Isus a fost crucificat de catre romani si nu de catre evrei.
Au existat o gramada de contradictii pe aceasta tema, si mai exista. Daca romanii crucificau pe cruce sau o faceau ca si evreii pe un simplu par? S-au folosit cuie la crucificare sau doar il imobilizau cu sfoara ca si evreii? Asta din urma a fost elucidata, s-au gasit marturii precum si cuie folosite la crucificare. Cuie de 15-20 cm lungime, diametru de aproape 1 cm si patratoase astfel incat si sfartecau. Apoi, unde erau infipte aceste cuie, in palme sau in antebrate? Aceasta controversa nu a fost elucidata dar s-a demonstrat ca doar cuiele infipte nu puteau sustine greutatea corpului, de aici concluzionandu-se ca a fost folosita si sfoara.
Probabil evreii foloseau metode ca zdrobirea picioarelor sau infiptul sulitei pentru a le grabi moartea dar nu si romanii, acestia din urma doreau o moarte lenta. Cu cat condamnatul traia mai mult pe cruce, cu atat era mai bine. S-a ajuns la concluzia ca un crucificat rezista pe cruce de la 3 ore la 3-4 zile. Se stie ca, inainte de crucificare romanii foloseau si diferite metode de tortura cum ar fi lipsa hranei sau biciuirea. Nu ranile lasate de cuie erau fatale (exista marturii ca la crucificare asista un medic sau o persoana avizata care dirija unde trebuia infipt cuiul, tocmai pentru evitarea hemoragiilor... asta nu cred ca mai ramane valabila in cazul crucificarilor in masa) ci tocmai deshidratarea si trauma prin imobilizare care duceau in final la aparitia emboliei pulmonare.
La evrei condamnatul la moarte prin crucificare era ingropat, la romani NU. Condamnatul era lasat pe cruce sa fie devorat de pasari si animale. SINGURA EXCEPTIE DIN ISTORIE CUNOSCUTA A FOST IN CAZUL LUI ISUS. Bineinteles, si mai ales in cazul crucificarilor in masa cum a fost si cea din 64 din timpul lui Nero, romanii nu puteau pune cate un soldat de paza la fiecare cruce pana ce pasarile il devorau cu oase cu tot. Altfel nu am mai fi avut noi atatea relicve de martiri in ziua de astazi.
In ceea ce priveste lancea, probabil a fost folosita si in cazul lui Isus dar contrar metodelor romane. Oricum, Lancea lui Isus (pe care am avut ocazia sa o vad si eu asta iarna in Kunsthistorisches Museum din Vienna), nu este cea folosita si biserica recunoaste acest fapt. De fapt nici nu este chiar o lance, singurul element din componenta ei, datand din sec 1, fiind un cui de crucificare aflat in centru, despre care se presupune ca ar fi fost folosit la crucificarea lui Isus.

Edited by Megara, 06 May 2008 - 17:55.


#10
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008

 ral82, on May 3 2008, 00:05, said:

Iar daca vrei, dupa Inaltare poti saluta cu "Cristos s-a inaltat!"
Si asta pana cand? Pana la Craciun??

#11
ral82

ral82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.01.2007

 Dyzygoteka, on May 7 2008, 20:10, said:

Si asta pana cand? Pana la Craciun??
Se saluta asa numai in ziua de Inaltare - dupa care se saluta in mod obsnuit. <_<

#12
tomi22

tomi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 11.04.2008

 Megara, on May 6 2008, 18:48, said:

Pai vad ca tu nu le stii... ai doar impresia ca le cunosti. Dar trec si peste jignirea voalata pe care mi-ai facut-o in prima propozitie. Nu stiu la ce te referi prin profunzime... dar te asigur ca logica nu imi lipseste si am si oarece cultura pe care incerc sa mi-o inmultesc in fiecare zi.

Isus a fost judecat si condamnat dupa legea romana nu dupa cea ebraica. Deci nu avea cum sa fie rastignit fiindca incalca traditia stramoseasca evreiasca. Pe romani ii durea in fund de religia si traditia evreilor.
Isus a fost acuzat de impietate, adica ofensa adusa imparatului, fiindca se declarase Mesia, regele iudeilor. Ori pe teritoriul Imperiului Roman nu exista nici un rege... doar IMPARATUL la Roma, iar Iudeea ii apartinea lui. Pedeapsa era rastignirea.
Gandeste logic... pe tine Statul Roman nu o sa te judece si nu o sa te condamne niciodata fiindca ai incalcat o lege data de Honolulu.
Honululu nu este in Romania, insa Ierusalimul se afla atunci in Imperiul Roman!
Ceea ce faci tu esta sa o iei pe calea juridica a mortii lui Isus si ai dreptate este logic. Insa chiar daca moralmente nu putem spune cu precizie care a fost cauza, eu spun ca putem presupune i mod credibil ca traditia stramoseasca evreiasca a avut u rol!

#13
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 tomi22, on May 9 2008, 17:19, said:

Honululu nu este in Romania, insa Ierusalimul se afla atunci in Imperiul Roman!
Ceea ce faci tu esta sa o iei pe calea juridica a mortii lui Isus si ai dreptate este logic. Insa chiar daca moralmente nu putem spune cu precizie care a fost cauza, eu spun ca putem presupune i mod credibil ca traditia stramoseasca evreiasca a avut u rol!
Ierusalimul era in imperiul roman si daca un om era judecat dupa legea romana insemna ca a incalcat legea romana si nu legea evreiasca. Ti-am mai spus, pe romani ii durea in fund de legea evreiasca.
Ca judecatorii romani erau corupti, si Pitat era dupa cum s-a dovedit mai tarziu, este partea a doua. Dar atata timp cat a fost judecata si condamnat dupa legea romana, aceea este invinuirea si sentinta.

Edited by Megara, 09 May 2008 - 17:41.


#14
tomi22

tomi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 11.04.2008

 Megara, on May 9 2008, 18:41, said:

Ierusalimul era in imperiul roman si daca un om era judecat dupa legea romana insemna ca a incalcat legea romana si nu legea evreiasca. Ti-am mai spus, pe romani ii durea in fund de legea evreiasca.
Ca judecatorii romani erau corupti, si Pitat era dupa cum s-a dovedit mai tarziu, este partea a doua. Dar atata timp cat a fost judecata si condamnat dupa legea romana, aceea este invinuirea si sentinta.
Este foarte corect ce spui tu Megara.
Insa din pacate iti scapa o idee, n-ai prins esebta a ceea ce am vrut eu sa spun despre "traditia evreiasca".
vad ca esti o femeie f bine informata, culta, cunoscatoare de istorie, drept dar si de multe altele insa inima ta trece cu vedere unele lucruri. Macar intelege ce am vrut sa spun prin "vina morala" a traditiei chiar daca nu ai accepta ideea.
Dumnezeu sa fie cu tine Megara!

#15
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008
Daca nu erau acuzele preotilor evrei, Iisus n-ar fi ajuns in fata judecatorului roman. Dar tomi22, nu conflictul lui Iisus cu traditia evreiasca L-a adus pe Iisus in fata lui Caiafa ci conflictul cu interpretarea searbada, inchistata si limitata a scripturilor. Parca ti-am mai zis: voi, [neo]protestantii sunteti fariseii moderni - la fel de serbezi, inchistati si limitati - in definitiv idolatri, chiar daca subiectul adoratiei vostre este Scriptura.

#16
tomi22

tomi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 11.04.2008

 Sylvestru, on May 13 2008, 18:27, said:

Daca nu erau acuzele preotilor evrei, Iisus n-ar fi ajuns in fata judecatorului roman. Dar tomi22, nu conflictul lui Iisus cu traditia evreiasca L-a adus pe Iisus in fata lui Caiafa ci conflictul cu interpretarea searbada, inchistata si limitata a scripturilor. Parca ti-am mai zis: voi, [neo]protestantii sunteti fariseii moderni - la fel de serbezi, inchistati si limitati - in definitiv idolatri, chiar daca subiectul adoratiei vostre este Scriptura.
Da sylvestru sunt unii oameni care idolatrizeaza la propriu Scriptura si este gresit lucrul acesta si ei sunt si trebuie aratati ca oameni ce gresesc. Recunosc cinstit lucrul acesta, sunt asemenea oameni si la noi neoprotestantii!
Sylvestru a cunoaste Scriptura (ceea ce este scris despre si de Tatal nostru) nu inseamna ca automat idolatrizam Scriptura!
Daca ai fi citit cu ATENTIE Scriptura ai fi vazut ca "traditia evreiasca" tinuta cu ingustare si limitare a dus SI ea la acuzele impotriva lui Isus!
Insa tu sustii alte traditii (decat cele de atunci) pe baza UNICULUI FAPT CA SI CEILALTI DINAINTEA TA AU DUS-O MAI DEPARTE! Oare nu aceasta este aceasi INGUSTARE DESPRE CARE VORBESTI!
Insa a sustine ceea spune Dumnezeu nu este ingustare si sunt sigur ca o poti face si tu!

#17
gladioc

gladioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 23.05.2019
Zeul mort e în realitate Viu în sensul cel mai complet al cuvântului, ceea ce se traduce în limbaj imperfect omenesc cu afirmaţia că Zeul a Înviat. În realitate, nici în trupul Lui n-a murit nici un moment căci nălucitoarea aparenţă a morţii e cea mai desăvârşită desemnare posibilă, deci negativă, a Vieţii Totale, pe care viaţa lui obişnuită, perceptibilă oamenilor, nu o putem designa în toată plenitudinea.

#18
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 tomi22, on 14 mai 2008 - 08:58, said:

Da sylvestru sunt unii oameni care idolatrizeaza la propriu Scriptura si este gresit lucrul acesta si ei sunt si trebuie aratati ca oameni ce gresesc. Recunosc cinstit lucrul acesta, sunt asemenea oameni si la noi neoprotestantii!
Sylvestru a cunoaste Scriptura (ceea ce este scris despre si de Tatal nostru) nu inseamna ca automat idolatrizam Scriptura!
Daca ai fi citit cu ATENTIE Scriptura ai fi vazut ca "traditia evreiasca" tinuta cu ingustare si limitare a dus SI ea la acuzele impotriva lui Isus!
Insa tu sustii alte traditii (decat cele de atunci) pe baza UNICULUI FAPT CA SI CEILALTI DINAINTEA TA AU DUS-O MAI DEPARTE! Oare nu aceasta este aceasi INGUSTARE DESPRE CARE VORBESTI!
Insa a sustine ceea spune Dumnezeu nu este ingustare si sunt sigur ca o poti face si tu!

Cred ca ar trebui sa faci distinctie intre a ”idolatriza” Scriptura si a ”cinsti” Scriptura. Protestantii o idolatrizeaza, toti, fara exceptie, pe cand ortodocsii o cinstesc. Scriptura, fara de Traditie, este precum copacul fara radacina: un lucru mort, un idol.

 InTech, on 01 mai 2008 - 00:02, said:

Pana cand ? si de ce  Posted Image

Pana la Inaltare, apostolii si-au tot vestit unul altuia, cu mare bucurie, ca Hristos a inviat! Dupa Inaltare bucuria nu a mai fost aceeasi, pentru ca Hristos plecase si nimeni nu se mai putea intalni cu El in forma lui umana. Pavel, de exemplu, cand s-a intalnit cu Hristos, pe drumul Damascului, Hristos luase deja forma lui dumnezeiasca.
De aceea si noi facem acelasi lucru, in amintirea Invierii si Inaltarii Domnului nostru.

Edited by Dorel666, 09 July 2019 - 11:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate