Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...
 Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!
 Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4
 Aplicație nivel scazut baterie

Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Viza de Ucraina...există așa ceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

deserto

deserto

Junior Member

• Grup: Members
Salut...vreau sa plec pana la cernaurti vara asta la nishte neamuri, tot am auzit k iti trebe shi o viza ... inca nu stiu exact dar se spune ca se rezolva cu viza in suceava contra unei sume de bani, eu vreau sa merg cu mashina shi ma gandesc k precum ucraina nu este in UE nici asigurarile noastre nu mai sunt valabile acolo , deci o sa trebuiasca shi o asigurare la mashina ceva gen carte verde; daca ati fost careva in situatia mea shi ati plecat pana la urma va rog sa-mi spuneti shi mie de unde ati facut rost de viza shi la ce bani, shi daca trebuie intradevar rca pt mashina sau ceva taxe de drum

herlino

herlino

Active Member

Nu iti trebuie viza turistica pt Ucraina.

vladut_v

vladut_v

Senior Member

• Grup: Senior Members
Vizele pentru romanii care calatoresc in Ucraina, s-au scos de la 1 Ianuarie 2008 ! Pana atunci se lua viza, cum zici si tu, de la Suceava sau Bucuresti, contra cost.

Asigurarea masinii in exteriorul Romaniei se face pe baza cartii verzi. RCA-ul e valabil doar in tara ! Astfel vei avea nevoie de carte verde. Mai mult ca sigur e atasata la RCA-ul tau existent. Sau nici din asta n-ai ?! Ai grija sa fie trecuta Ucraina in lista tarilor acceptate. Probabil ca este si foarte putin probabil sa nu fie ...

Iti mai trebuie o asigurare de calatorie (asigurare medicala pentru tine), la o companie privata, nefiind vorba de UE. Asigurarea nu e obligatorie dar e bine sa o ai, iar pentru Ucraina e foarte indicat sa existe ...

Edited by vladut_v, 30 April 2008 - 18:51.

deserto

deserto

Junior Member

multumesc foarte mult, o sa ma uit pe asigurare rca sa vad dak e trecut shi ucraina, altfel cred k va trebui facut una special pt ucraina, la fel shi cu cea de sanatate...multumesc inca odata shi sa auzim numa de bine

vladut_v

vladut_v

Senior Member

Nu uita de rovinieta pentru masina. Lucratorii vamali sunt in lista organelor care pot verifiva existenta acesteia. Cum excesul de zel e destul de ridicat la vama asta, sunt sanse sa te intoarca din drum + amenda (vamesii romani), daca nu ai platita taxa. Se poate achita la cel mai apropiat peco sau posta si reveni in vama, dar in perioada asta, de cateva saptamani incoace, e destul de greu de gasit o rovignieta de vanzare !

deserto

deserto

Junior Member

pai shi de unde se poate cumpara rovinieta aia - ma gandesc k-i pt Ucraina? dak trebuie sa o prezint la vama inseamna k o cumpar din tzara....dar de unde?

ah, shi m-am uitat pe RCA, este trecuta shi Ucraina...deci de o chestie am scapat

ukrtel

ukrtel

Junior Member

View Postdeserto, on May 3 2008, 09:33, said:

pai shi de unde se poate cumpara rovinieta aia - ma gandesc k-i pt Ucraina? dak trebuie sa o prezint la vama inseamna k o cumpar din tzara....dar de unde?

ah, shi m-am uitat pe RCA, este trecuta shi Ucraina...deci de o chestie am scapat

RO-vinieta o cumperi pt Romania, nu pt Ucraina;
de vinzare la Posta romana, sau benzinarie Petrom.

jimmyy

jimmyy

Member

Si daca vrei sa iti faci asigurare impotriva furtului?
In sensul ca ai casco in tara, dar daca vrei sa ai aceleasi conditii casco si pe teritoriul ucrainian , se poate?

Multumesc

jimmyy

jimmyy

Member

Pentru cine mai e interesat sa mearga in Ucraina:

Am fost acolo, intr-adevar cunosteam pe cineva, dar in principiu nu mi s-a parut deloc periculos, am fost cu masina, nu am avut nici o emotie ca mi-ar fura cineva masina. Nu am fost in Kiev de data asta.

As zice ca nu mi-a fost mai frica decat mi-ar fi in Romania, daca ai grija si nu te bagi in belele, e ok.

AA la vama, la ucrainieni, trebuie data ceva spaga, daca nu mergeti cu avionul, dar am inteles ca era ceva cam un euro...

Succes

lecar

lecar

Junior Member

Stie cineva cum e drumul Medyka (granita PL/UA) - Lviv - Cernauti - Hotin - Mamaliga (granita UA/MD)?

Sper ca nu s-a schimbat nimic in ultima vreme legat de vize, nu? In sensul ca romanii nu au nevoie de viza pentru a intra in Ucraina. Oare e greu de cumparat carte verde pentru Ucraina din Polonia, de undeva aproape de granita?

Si inca o intrebare, ca se pare ca tot post-ul meu e numai din intrebari :-) : ar putea cineva recomanda ceva loc de cazare decent in Cernauti?

copjob2000

copjob2000

Senior Member

Românii nu au nevoie de vize la intrarea în Ukraina!
Se poate cumpăra carte verde la intrarea în Ukraina, din Polonia.
Cernăuți este un oraș mare, așa că nu trebuie să-ți faci mari probleme despre cazare...

Edited by Tyby, 08 December 2009 - 15:48.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate