Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Care-i faza cu ouale de Pasti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#37
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007
Iisus o fost barbat...oua, oare care ii legatura?

#38
wanilia144

wanilia144

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 25.03.2018
Ce-mi plac mie  astia  cand tot restul anului ii spurca pe altii si fix in saptamana mare devin crestini de ocazie, ba chiar mai si vopsesc ouale si coc cozonacul  si se duc cu catel, cu purcel la Inviere sa ia lumina,  cu toate ca Biblia nu specifica nimic despre astea....

Dimpotriva, nu se zice nimic despre cum sa comemoram exact Invierea Mantuitorului decat prin rugaciune, milostenie,   oferit suport  si cuvinte frumoase celor neajutorati sau aflati in probleme  si bunacuviinta .





Crestinii de azi, paganii de ieri!

#39
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 andreiandrei, on 29 aprilie 2008 - 20:09, said:

Io n-am inteles care-i faza cu iepurele .
Iepurele vine de la nemti. E o chestie pagana.

https://www.cotidian...sului-de-paste/

Edited by Clovis, 06 April 2018 - 18:49.


#40
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Clovis, on 06 aprilie 2018 - 18:47, said:

Iepurele vine de la nemti. E o chestie pagana.

corect. scrie si in ziarul cotidianul. ziarul cotidianul stie despre ce vorbejte. ziarul cotidianul e plin de baetzi care stiu, cunosc.

#41
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,517
  • Înscris: 16.03.2004

 freekidro, on 30 decembrie 2012 - 21:34, said:

Iisus o fost barbat...oua, oare care ii legatura?
Oul este un vechi simbol al fertilității. Nu doar că sărbătoarea Pastelui nu are legătură cu ouăle, dar Paștele în sine nu are legătură cu creștinismul.

#42
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Isus a tinut Pastele evreiesc.

#43
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,517
  • Înscris: 16.03.2004
Păi e un singur Paște, cel evreiesc, cel creștinesc este o parodie.

#44
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Isus, ce zici are legatura cu crestinismul?

#45
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,517
  • Înscris: 16.03.2004

 Signed_on_ice, on 04 mai 2018 - 20:48, said:

Isus, ce zici are legatura cu crestinismul?
Oarecum.

Sau, altfel spus, din ce în ce mai puțin...

#46
Sierra_Tango

Sierra_Tango

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 11.01.2019
Ouale rosii simbolizeaza metamorfoza vietii, nasterea si renasterea si singele varsat de Isus Cristos pentru omenire

#47
smartmanx

smartmanx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 23.04.2019
Ironia e ca nu scrie nicaieri in Biblie de ele, dar traditia e tot practicata de cateva secole.

#48
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Ironia e că toți cei care contestă sunt zero la nivel de cunoștințe, de religie, de religie comparată, dar trăncăne că niște proști despre un ritual care nu i afectează. Vor doar sa para interesanți, să li se dea și lor un like.

#49
smartmanx

smartmanx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 23.04.2019

 Amaryl, on 27 aprilie 2019 - 22:47, said:

Ironia e că toți cei care contestă sunt zero la nivel de cunoștințe, de religie, de religie comparată, dar trăncăne că niște proști despre un ritual care nu i afectează. Vor doar sa para interesanți, să li se dea și lor un like.
Asa, bine ca sunteti voi destepti ca tineti post vreo cateva saptamani, mergeti sa va spovediti, sa va impartasiti, sa luati lumina, apoi sa infulecati ca porcii oua, cozonac, drob, fripturi, doar zilele asta va abtineti sa va dati milostivi si buni,  iar in restul anului va porcaiti, va injurati, pacatuiti si va faceti ca ploua cand vedeti cate un sarac pe strada.  



Am dreptate ca voi astia traditionaistii  n-ati pus mana vreodata pe Biblie? Sau ca n-ati inteles nimic din ce a predicat Isus?
Tare as vrea sa stiu unde scrie ca ne-a zis Isus sa vopsim oua (care-i datina pagana preluata de la babilonieni)  sau sa mancam miel (datina de la evrei si persi), sa facem cozonac (datina modernista frantuzeasca)?
Unde scrie ca de Paste trebuie sa purtati cele mai bune haine, sa dansati si sa petreceti la masa cu rudele?
Unde scrie despre Iepurasul de Paste, care iarasi este o figura folclorica germana?  Unde scrie ca trebuie sa faceti cadouri?
Unde scrie  ca trebuie sa luati lumina de  la biserica anual?

Cand Isus vorbea despre o altfel de lumina, aia sufleteasca, invizibila,  nu de lumanari aprinse.
Voi degeaba va duceti sa luati lumanari aprinse ca tot nu se aprinde nimic in voi, daca nu inteligenta, macar milostenia si bunatatea, dar nici atat.

Mi-e sila de habotnicii ipocriti.
Eu macar ma declar ca-s ateu si pacatuiesc des, dar macar nu sunt un ipocrit sa ma pretind mai presus decat altii ca cel mai devotat religios

Edited by smartmanx, 28 April 2019 - 12:22.


#50
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Nu prea ești smart, cum ar presupune numele...
Dacă citeai și înțelegeai ce am scris, "religie comparată" îți dădeai seama că sunt departe de un habotnic însă nu sunt afectat de cei care sunt.
Pe tine ce te privește cât mănâncă ei ? Rămâne mai puțin pt tine sau ce ?
Sau te deranjează importul de ritualuri străine in religia ortodoxă ? Tu nu vezi că ești nervos fara să știi de ce ești ?

Și dacă ești ateu ce treabă ai mă tu cu religioșii ? N ai loc de ei sau ce te deranjează ?

Ah, vai tu nu ești ipocrit măcar. Vă facem o statuie domnu, monument de virtute.

Edited by Amaryl, 28 April 2019 - 12:32.


#51
smartmanx

smartmanx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 23.04.2019
Daca Isus ar invia cu adevarat acum si ar vedea in ce hal am ajuns sa-l comemoram, cu biserici cu cruci, cu magazine si talciocuri cu suveniruri religioase,  supermarkete,  oamenii care vopsesc oualele, prepara cozonacii si asteapta iepurasul de Paste, cred ca ar fi ultra-dezamagit.
Ar zice ca noi nu suntem adeptii lui, ci adepti al NEOPAGANISMULUI consumerist si comercial.
Si ca suntem mai pacatosi si mai ipocriti decat fariseii iudaici.  
Ar plange, s-ar infuria, si probabil ar lua un toiag sau un bici si s-ar duce peste talciocurile de langa biserici care vand carti de rugaciuni, cruciulite, icoane si ar sparge vitrinele.
Apoi s-ar duce in biserici sa distruga icoanele cu chipul sau, inclusiv crucile de aur si i-ar blestema pe preotii  aroganti ca Preafericitul Daniel, spunand ca a  desacralizat Casa Tatalui sau.












[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tciBru32oDU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by smartmanx, 28 April 2019 - 18:35.


#52
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

 AndyM, on 29 aprilie 2008 - 20:18, said:

dilema si mai mare :lol:
iepurele acum!
Iepurele e comercial caci in ouale de ciocolata intra prea mult material si s-au gandit sa faca iepuri. Daca nu se vand, se schimba ambalajul si devin mosi craciuni de ciocolata. Simplu. Totul se reinventeaza 😂😂 Am vazut poza pe net

#53
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 rodica1978, on 27 mai 2019 - 17:55, said:

Iepurele e comercial caci in ouale de ciocolata intra prea mult material si s-au gandit sa faca iepuri. Daca nu se vand, se schimba ambalajul si devin mosi craciuni de ciocolata. Simplu. Totul se reinventeaza ���� Am vazut poza pe net
Oh doamne, deci a trebuit sa astept 11 ani pentru a deslusi acest mister.
Iti multumesc!  Posted Image Posted Image Posted Image

#54
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Mai bine mai tarziu decat niciodata 😂😂😂

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate