Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Care este cea mai mică particulă de materie?

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#19
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postrocknum, on Jun 8 2008, 21:28, said:

vrei sa zici grecii antici? pai de unde stiau aia de asa ceva?
Citeste, de exemplu, Lucretius - De Rerum Natura, si te vei convinge. El a preluat ideea de la Epicur, care era grec.

Edited by diorama, 09 June 2008 - 15:13.


#20
GIC

GIC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.03.2007

View Postender1975, on May 30 2008, 18:57, said:

Daca am considera nucleul unui atom de marimea unei mingi de fotbal, ar trebui sa ne imaginam electronul de varful unui ac aflat la kilometri distanta. Deci practic toata masa e concentrata in nucleu, restul e gol. Iar nucleul e format din protoni si neutroni, acestia la randul lor din quarkuri. Dar cum sunt distribuite quarkurile sau ce dimensiuni au inca nu se stie, e inca la nivel de speculatii. Deci structura nucleului poate continua mai departe ca si in cazul atomului. Realizam de fapt ca notiunea de materie este una cat se poate de abstracta.  
In M-theory sau teoria superstringurilor, notiunea de particula este inlocuita de stringuri (vibratii). Iar forta gravitationala (generata de masa) este inca cea mai misterioasa, fiind cu mult mai mica decat toate celelalte.
Si te tine sub control electronul care e la o asa distanta si se si roteste in jurul nucleului cu viteza luminii - dupa cum se stie si el are o masa deci apar si forte centrifugale? Ati ghicit! Forta de atractie dezvoltata de sarcina pozitiva a protonilor din nucleu (electronii fiind incarcati negativ), forta care dupa cum va dati seama e serioasa. Dar ce tine nucleu asa de compact cind bine stim ca plus cu plus se respinge. Prin urmare trebuie sa existe forte care sa tina nucleul compact in ciuda respingerii reciproce a protonilor. Ei bine aceste forte (sa le zicem forte neutronice) se dezlantuie atunci cind se rupe un nucleu si asa va dati seama de unde apare cantitatea imensa de energie atunci cind are loc o fisiune nucleara (controlata in centrale atomo-electrice sau necontrolata in cazul exploziilor nucleare). Pina acum citiva zeci de ani fortele nucleare erau luate ca atare (initial demonstrate matematic ca exista apoi si practic - v. Trinity, Hiroshima, Nagasaki .......) dar mai nou stiu ca au aparut teorii in care apar si alte particule in discutie.....

#21
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Infinitul exista atat la nivel macro cat si nivel micro. Cat putem noi descoperi/cerceta/observa e alta mancare de peste si evident ca exista limite impuse atat de nivelul tehnologic atins cat si de legile fizicii actuale (principiul incertitudinii sau nedeterminarii a lui Heisenberg). Din cate tin minte, in momentul de fata si demonstrat in acceleratoare de particule, este in continuare tot quarkul cea mai mica particula.

#22
Iulian_Craciun

Iulian_Craciun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.08.2008
cea mai mica particula gasita pana in prezent este neutrinul. are masa zero, sunt emisi de la big bang si tot universul este scaldat in ei. Viteza lor este apropiata de viteza luminii.

La discovery au aratat ca americanii le-au descoperit, facand sub pamant un depozit de apa grea, si din cand in cand detectau mici coliziuni cu aceste particule

#23
nkr

nkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.02.2007
Nu exista. Daca x este cel mai mare numar intotdeauna x+1 va fii mai mare. Prin analogie nu exista cea mai mica parte de materie. Pur si simplu te adancesti
pana intrii intr-o bucla sau alta "dimensiune".

#24
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View Postnkr, on Aug 4 2008, 22:03, said:

Nu exista. Daca x este cel mai mare numar intotdeauna x+1 va fii mai mare. Prin analogie nu exista cea mai mica parte de materie. Pur si simplu te adancesti
pana intrii intr-o bucla sau alta "dimensiune".
;)  Sunt de acord cu el.
Pur si simplu e infinit, e ca si cum ai zice:
-"Cate numere sunt intre 1 si 2?"
Universul nostru e fractal.

#25
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postnkr, on Aug 4 2008, 21:03, said:

Nu exista. Daca x este cel mai mare numar intotdeauna x+1 va fii mai mare. Prin analogie nu exista cea mai mica parte de materie. Pur si simplu te adancesti


View PostReVaNgEr, on Aug 7 2008, 19:40, said:

;)  Sunt de acord cu el.
Pur si simplu e infinit, e ca si cum ai zice:
-"Cate numere sunt intre 1 si 2?"
Universul nostru e fractal.

Voi sfidați ideea de bază a cuanticii.

#26
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View Postm3th0dman, on Aug 9 2008, 17:02, said:

Voi sfidați ideea de bază a cuanticii.
Bravo noua. Tot fractal e universul.
Detaliaza

Edited by ReVaNgEr, 09 August 2008 - 17:27.


#27
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostReVaNgEr, on Aug 9 2008, 17:19, said:

Bravo noua. Tot fractal e universul.
Detaliaza
Vezi etimologia cuvântului cuantă, de unde vine numele de cuantică.

#28
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View Postm3th0dman, on Aug 9 2008, 19:23, said:

Vezi etimologia cuvântului cuantă, de unde vine numele de cuantică.
how much, asta stiam. Eu stiam ca mecanica cuantica e doar pentru a umple goluri, un fel de petice, in lipsa multora. Pana si Einstein instramba cand auzea de ea.

#29
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostReVaNgEr, on Aug 9 2008, 18:26, said:

how much, asta stiam. Eu stiam ca mecanica cuantica e doar pentru a umple goluri, un fel de petice, in lipsa multora. Pana si Einstein instramba cand auzea de ea.
De fapt ideea îi că există ceva mic și indivizibil, numit cuantă. “How much” din astea există, cum există, cum intearcționează, etc ar fi treaba mecanicii cuantice.
Lui Einstein nu-i plăcea ideea că totul se petrece “la nimereală”.

#30
ender1975

ender1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.02.2008
Asa cum se tinde spre infinit, tot asa se tinde catre zero. Nu cred ca exista acea cea mai mica particula indivizibila, asta e doar o nascocire a modului nostru de gandire.
Asa cum sarcina electrica e genereaza forta electrica, tot asa masa m este acea marime fizica ce genereaza forta gravitationala (m = F/g). Dar asta nu inseamna neaparat ca exista acea particula materiala ("palpabila") cu care sa identificam masa m. Masa m este doar o marime fizica.
Cu cat avansam spre microcosmos lucrurile se schimba esential. In teoria superstringurilor se considera vibratii in loc de particule. Deci e posibil ca materia asa cum o intelegem noi nici sa nu existe, sa fie doar ceva inventat de modul nostru de perceptie sau de imaginatia noastra.

#31
basty_goofy

basty_goofy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 28.05.2007
Am citit in Universul intr-o coaja de nuca (Stephen Hawking) cum ca cea mai mica "chestie" posibila se numeste Lungimea Planck.

#32
MBD

MBD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.11.2005

View Postbasty_goofy, on Aug 11 2008, 23:17, said:

Am citit in Universul intr-o coaja de nuca (Stephen Hawking) cum ca cea mai mica "chestie" posibila se numeste Lungimea Planck.
Eu nu mi-as pune intrebarea care este cea mai mica si anume ce pot eu sa fac cu asa ceva ! De dragul de a ma da destept eu nimic nu fac, trebuie sa castig ceva, o viata avem si nu stau sa alerg dupa toate fantsmele astea. No offence  B) !!!

#33
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View Postbasty_goofy, on Aug 11 2008, 23:17, said:

Am citit in Universul intr-o coaja de nuca (Stephen Hawking) cum ca cea mai mica "chestie" posibila se numeste Lungimea Planck.
Planck a avut un rol decisiv in formarea mecanicei cuantice, sugerez sa citesti aia, chit ca dupa mine e cam aiurea, n-o inghitea nici Enstein.
LE:
Se incepe de la 10^-43 big bangul, teoria cunoscuta de noi ca si teorie formarii universului.
Deci cea mai mica lungime, lungimea Planck, adica cea de la secunda 10^-43.

View PostMBD, on Aug 11 2008, 23:33, said:

! De dragul de a ma da destept!
Nu o face! La ce ai zis mai sus orice ai face nu o sa reusesti.

Edited by ReVaNgEr, 12 August 2008 - 00:20.


#34
marius_sorin

marius_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.08.2008

View Postaccelerator, on Jun 4 2008, 14:33, said:

Particulele cele mai mici care reprezinta materia sunt quarcii, care interactioneaza unii cu altii schimband gluoni.

Daca vrei sa afli o particula cu adevarat mica (ca in cutuma aia, ce-i mai mica si mai mica decat putza de furnica?), extrem de greu de detectat, dar care are totusi masa atunci ia in considerare neutrino.

De la o anumita dimensiune incolo masa particulelor nu se mai masoara in subdiviziuni ale Kg, g, etc ci in MeV/c2 (energie pe patratul vitezei luminii).

Intr-adevar cea mai mica particula prezisa teoretic si detectata este gluonul. Daca insa s-ar detecta neutrino aceasta ar fi cea mai mica, dar deocamdata ramane la stadiul de "prezisa teoretic"

#35
basty_goofy

basty_goofy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 28.05.2007
Din cate stiu particulele neutrino au fost detectate.

#36
marius_sorin

marius_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.08.2008

View Postbasty_goofy, on Aug 24 2008, 16:50, said:

Din cate stiu particulele neutrino au fost detectate.

Da-mi articolul. Cei care l-au detectat ar fi trebuit sa fie propusi la Nobel.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate