Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Primavara Militari

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#37
dvstt

dvstt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.07.2008
Sal,

Am vazut o chestie interesanta...pe primavara.ro au pus un filmulet cu ansamblul din Ghencea.

#38
wavve

wavve

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.05.2008
Se pare ca au facut un Update la site. Pentru cei interesati, check it out.
Andrei

#39
geo775

geo775

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 03.09.2008
Din cei care au contractat ne poate spune cineva de ce de exemplu la o garsoniera care e listata ca avand suprafata  construita inclusiv terase e vb de 52,81 mp ...si daca aduni efectiv suprafetele din schema care au dat-o ei ies de fapt 10 mp mai putin ?????????????????????

Problema asta am observat-o la toate garsonierele de ex ...Si in schita de pe site si in ce mi-au dat ei mie ..suprafata construita e de fapt mai mica decat ce scrie ! E o greseala in releveu  sau  !!!!!!!!!!!!!!!! ...

PS ...ca fapt divers  de fiecare data cand am fost si am discutat cu fetele alea de acolo ..aveam senzatia  ca nu stiu ce vorbesc !...Un pic ambigue , distrase Etc!..Poate sunt eu mai pretentios dar cand dau banii pe o hartie cred ca e normal ca subiectul sa prezinte o foarte mare incredere !
A dus cineva precontractul la un avocat inainte de semnare !?

Am cerut documentatia cadastrala si s-au eschivat pretinzand ca nimeni nu a mai cerut asa ceva pana acum !..Am vrut sa vad copii dupa autorizatia de constructie ...a ramas ca-mi trimit un email ca ma anunta  dar au trecut cateva zile si nu m-a contactat nimeni !..E oare doar lipsa de interes!?

pps  ...s-a inceput lucrarea la fundatie !

Edited by geo775, 03 September 2008 - 19:03.


#40
ketchup1981

ketchup1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.03.2007
In schite, daca aduni suprafata incaperilor iti va da suprafata utila. asa se fac toate schitele. la cea utila se mai adauga si grosimea peretilor, rezultand suprafata cosntruita.
intr-adevar si mie mi s-au parut cam nestiutoare fetele de la vanzari...

#41
geo775

geo775

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 03.09.2008
si la faza cu grosimea  peretilor se pierd aprox  7-9 m ...fctie de caz ...de fapt garsoniera care ma interesa iese cu 8 m mai mica deci de la 44 m cat speram sa aiba ...e de fapt cat o garsoniera ceausista , cum spunea cineva de mai sus !

una peste alta  observ ca au mai scazut preturile putin .. ...Ei sustin ca au vandut 120 apartamente ..Eu sincer nu prea cred ...Sunt curios ce oferta vor avea la targul imobiliar !.

#42
ketchup1981

ketchup1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.03.2007
mda, au oferta cam mare... 1000 de apartamente nu se vad asa usor. si cum nu prea mai sunt investitorii "strategici" care cumparau in trecut cate jumatate de proiect din faza de plan, nu o sa le vina prea usor sa vanda toate apartamentele. eu ma astept sa ofere cel putin locuri de parcare si/sau boxe gratis la targul imobilar ca sa mai impulsioneze putin vanzarile !

#43
macmac

macmac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 20.09.2006

View Postketchup1981, on Sep 3 2008, 22:32, said:

mda, au oferta cam mare... 1000 de apartamente nu se vad asa usor. si cum nu prea mai sunt investitorii "strategici" care cumparau in trecut cate jumatate de proiect din faza de plan, nu o sa le vina prea usor sa vanda toate apartamentele. eu ma astept sa ofere cel putin locuri de parcare si/sau boxe gratis la targul imobilar ca sa mai impulsioneze putin vanzarile !
Parcare gratis ? La traficul din Bucuresti, si mai ales la cel din zona aia ? Poate un pitic de gradina, ceva. :)

View Postarp, on May 4 2008, 11:03, said:

Eu nu inteleg, voi vreti sa va dati jos din bloc si sa intrati direct in metrou, hipermaket, bulevard principal dar in acelasi timp vreti sa aveti liniste, verdeata, loc de joaca,parc etc.  O locatie "izolata" la 5 minute de mers pe jos de bulevard/metrou/magazine, situata la marginea unui parc (unul prost intretinut, dar exista), fara zgomot de trafic, cu potential de dezvoltare semnificativ , o numiti locatie "mai slabuta" decat o ingramadeala de beton si fier?
Haha, si eu ma tot mir cand citesc chestii din astea... as mai adauga si cele 17 etaje, sau cate or fi, la lista.

View Postgeo775, on Sep 3 2008, 19:56, said:

Din cei care au contractat ne poate spune cineva de ce de exemplu la o garsoniera care e listata ca avand suprafata  construita inclusiv terase e vb de 52,81 mp ...si daca aduni efectiv suprafetele din schema care au dat-o ei ies de fapt 10 mp mai putin ?????????????????????
Pai am mai scris pe undeva. In Codul Fiscal, cand iti ia impozitul pe locuinta, se socoteste ca diferenta dintre supr construita si cea utila e de 20%. Am vazut si 16% spunandu-se pe pe forum, probabil asta se intampla cand nu prea sunt multi pereti interiori ?

#44
geo775

geo775

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 03.09.2008

View Postketchup1981, on Sep 3 2008, 22:32, said:

mda, au oferta cam mare... 1000 de apartamente nu se vad asa usor. si cum nu prea mai sunt investitorii "strategici" care cumparau in trecut cate jumatate de proiect din faza de plan, nu o sa le vina prea usor sa vanda toate apartamentele. eu ma astept sa ofere cel putin locuri de parcare si/sau boxe gratis la targul imobilar ca sa mai impulsioneze putin vanzarile !


sa faca si una si alta ....oricum imi parea cam scump locul de parcare mai ales in zona aia ...curios e ca ei nu vor permite accesul cu masina in complex daca nu ai loc parcare ..deci daca vin de la Cora cu portbagajul plin ..nu pot intra in fata scarii sa las bagajele si sa scot masina afara ? Parchez la benzinarie cu 50 ron pe luna la baieti si vin cu sacul in spate ... :lol:  :D

#45
dvstt

dvstt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.07.2008

View Postgeo775, on Sep 3 2008, 19:56, said:

Din cei care au contractat ne poate spune cineva de ce de exemplu la o garsoniera care e listata ca avand suprafata  construita inclusiv terase e vb de 52,81 mp ...si daca aduni efectiv suprafetele din schema care au dat-o ei ies de fapt 10 mp mai putin ?????????????????????

Problema asta am observat-o la toate garsonierele de ex ...Si in schita de pe site si in ce mi-au dat ei mie ..suprafata construita e de fapt mai mica decat ce scrie ! E o greseala in releveu  sau  !!!!!!!!!!!!!!!! ...

PS ...ca fapt divers  de fiecare data cand am fost si am discutat cu fetele alea de acolo ..aveam senzatia  ca nu stiu ce vorbesc !...Un pic ambigue , distrase Etc!..Poate sunt eu mai pretentios dar cand dau banii pe o hartie cred ca e normal ca subiectul sa prezinte o foarte mare incredere !
A dus cineva precontractul la un avocat inainte de semnare !?

Am cerut documentatia cadastrala si s-au eschivat pretinzand ca nimeni nu a mai cerut asa ceva pana acum !..Am vrut sa vad copii dupa autorizatia de constructie ...a ramas ca-mi trimit un email ca ma anunta  dar au trecut cateva zile si nu m-a contactat nimeni !..E oare doar lipsa de interes!?

pps  ...s-a inceput lucrarea la fundatie !

Diferenta intre suprafata construita si cea calculata de tine (suprafata utila) este data de stalpii de rezistenta, ziduri, coloane de utilitati...si apare la orice tip de apartament...cu 1, 2 sau 3 camere. Ca si valoare procentuala difera de la caz la caz in functie de suprafetele camerelor, precum si de structura blocului. Dar intre noi fie vorba, atunci cand iti construiesti o casa, tu cu mana ta...tot vei plati peretii, si tot va exista diferenta intre amprenta la sol a casei, si suma suprafetelor camerelor si a altor spatii utile...

Tu la ce ai cerut documentatia cadastrala? Ca daca ai cerut documentatia cadastrala pentru garsoniera de care te interesezi, e cam greu sa ti-o dea...din cate stiu eu, aceasta documentatie se face dupa ce este gata garsoniera (sau cel putin la rosu)...Daca ai cerut cadastrul terenului aici e alta poveste...pentru ca asta exista...fara el nu se da autorizatia de constructie.

View Postgeo775, on Sep 4 2008, 00:20, said:

sa faca si una si alta ....oricum imi parea cam scump locul de parcare mai ales in zona aia ...curios e ca ei nu vor permite accesul cu masina in complex daca nu ai loc parcare ..deci daca vin de la Cora cu portbagajul plin ..nu pot intra in fata scarii sa las bagajele si sa scot masina afara ? Parchez la benzinarie cu 50 ron pe luna la baieti si vin cu sacul in spate ...

Tu vrei sa imi spui ca intr-un Bucuresti sufocat de lipsa locurilor de parcare, si mai ales intr-o zona in care se ajunge pana la taiat de roti, semnaturi si mesaje cu cheia pe masina, sau in cel mai fericit caz, blocat in parcare...pentru ca "eu parchez de 10 ani aici...", tu nu iei loc de parcare? Pai la cati bani costa un loc de parcare, am pretentia ca atunci cand vin acasa, sa am unde parca masina, nu sa gasesc masina lui Gigi de la 2 ca a parcat el pe locul meu doar pentru ca are programul mai lejer la munca si ajunge acasa inaintea mea cu 2-3 ore.
Si sa nu uit...din Cora pana in ansamblu nu faci mai mult de 5 minute pe jos...asa ca venitu cu masina full de cumparaturi nu prea se aplica...

Edited by dvstt, 04 September 2008 - 12:38.


#46
bogdanpaul

bogdanpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.11.2007
nu ar trebui sa se vanda apartamente fara loc de parcare!!!
o sa criticam peste 5 ani aceste blocuri la fel cum criticam cartierele ceausiste

#47
geo775

geo775

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 03.09.2008
eu cumpar garsoniera pt. investitie nu sa locuiesc acolo, eu unde stau am loc de parcare ....si sincer nu as da 9000e pe un loc de parcare , sunt convins ca se va vinde si fara mai ales ca nici astea comuniste nu iti asigura un loc de parcare plus ca sunt multi oameni care prefera sa mearga cu metroul...deci o vand sau o inchiriez ulterior fara loc de parcare iar cu banii pt. locul de parcare 9000e imi mai cumpar eu o masina;)

#48
dvstt

dvstt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.07.2008

View Postgeo775, on Sep 4 2008, 18:04, said:

eu cumpar garsoniera pt. investitie nu sa locuiesc acolo, eu unde stau am loc de parcare ....si sincer nu as da 9000e pe un loc de parcare , sunt convins ca se va vinde si fara mai ales ca nici astea comuniste nu iti asigura un loc de parcare plus ca sunt multi oameni care prefera sa mearga cu metroul...deci o vand sau o inchiriez ulterior fara loc de parcare iar cu banii pt. locul de parcare 9000e imi mai cumpar eu o masina;)

E si asta o optiune, mai ales ca exista multi oameni care din diverse motive nici macar permis nu au...cat despre problema locurilor de parcare dintre blocurile comuniste...sa iti dau un mic exemplu...eu am o ruda care are masina, sta intr-un bloc comunist, loc de parcare platit la ADP, pauza (nu ca ar exista), iar cand e vorba sa plece undeva, se gandeste daca ajunge inapoi inainte de o anumita ora, pentru a putea parca. Daca stie ca ajunge seara, nici nu mai pleaca cu masina, ci cu RATB-ul, chiar daca ii este mult mai dificil sa isi rezolve treburile in acest fel...

#49
geo775

geo775

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 03.09.2008
eu am loc parcare ADP de 6 ani si nu am avut niciodata probleme ...toti vecinii il respecta iar altii din afara blocului nu parcheaza pe locurile unde scrie nu parca loc platit....cel putin eu nu am probleme de genul asta ce e drept blocul nu e chiar stradal si pe straduta noastra vezi doar masinile vecinilor in general.

#50
dvstt

dvstt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.07.2008
Esti printre putinii norocosi...

#51
dvstt

dvstt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.07.2008
Hei...am primit newsletter de la primavara.ro...au inceput sa toarne primele cife de beton la fundatie...

#52
9984

9984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 21.12.2007

View Postdvstt, on Sep 5 2008, 15:52, said:

Hei...am primit newsletter de la primavara.ro...au inceput sa toarne primele cife de beton la fundatie...


ce diferenta intre Quadra Place 2 si Primavara.. La QP2 aproape e finalizata fundatia si nu s-a lansat proiectul iar la Primavara au inceput vanzarile de ceva timp si inca nu au turnat deloc la fundatie :))

#53
valis24

valis24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 24.09.2007

View Post9984, on Sep 5 2008, 16:13, said:

ce diferenta intre Quadra Place 2 si Primavara.. La QP2 aproape e finalizata fundatia si nu s-a lansat proiectul iar la Primavara au inceput vanzarile de ceva timp si inca nu au turnat deloc la fundatie :))
Nu se poate, ce oameni prosti. Uni nu se mai imprumuta si le vand mai devreme iar alti le vand mai tarziu si un pic mai scumpe sa acopere ratele.

#54
dvstt

dvstt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.07.2008

View Post9984, on Sep 5 2008, 16:13, said:

ce diferenta intre Quadra Place 2 si Primavara.. La QP2 aproape e finalizata fundatia si nu s-a lansat proiectul iar la Primavara au inceput vanzarile de ceva timp si inca nu au turnat deloc la fundatie :))

Da...diferenta e ca la Primavara ai posibilitatea sa cumperi din faza de proiect, ceea ce inseamna preturi mai bune (din cate stiu eu, au folosit acelasi stil de vanzari si in cazul ansamblului din Ghencea), iar in cazul QP2, daca lanseaza proiectul si incep vanzarile dupa ce au ridicat jumate din blocuri, crezi ca mai vezi preturi? Si apoi pana acum la toate proiectele lansate in Bucuresti au inceput vanzarile inainte sa inceapa sapaturile la fundatie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate