Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Primavara Militari

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#19
bobinus

bobinus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.05.2008

 wavve, on May 24 2008, 02:34, said:

@Toma-N
"Problema nu este ca va fi lipit de Cora ci ca este lipit de blocul din fata, de la bulevard, unde locuiesc (10 etaje) si ne vom uita pe geam unii la altii"

Nu este corect. Blocurile au geamuri/terase orientate spre Est, Vest, si Sud. Spre nord exista doar geamurile din holul de la fiecare etaj. Blocurile de la strada (iuliu maniu ) sunt orientate (aici ma refer la apartamente/geamuri/balcoane) spre nord si spre sud. Deci nu o sa fie de genu ca iesi pe balcon si iti saluti vecinul dintr-un alt bloc. Asta cel putin nu in urmatorii 3--5 ani ca cine stie poate se vor construi si alte ansambluri exact langa. Asta consider eu o problema. Din cate stiu eu prin lege trebuie sa fie un 15  m intre gardul despartitor dintre 2 propietati, adica fiecare trebuie sa lase 15 m distanta, deci facand un calcul simplu ar iesi un 30 m intre blocuri (minim) ceea ce este destul de putin.

in rest multa sanatate :D

Mai oameni buni, voi sunteti pe langa subiect. Proiectul primavara este pe langa cora, dar acel "langa" inseamna vreo 5 km distanta si nu in parcarea hypermarket-ului. Ca sa detaliez "langa" reprezinta Str. Prelungirea Ghencea intre intersectia cu Valea Oltului si Soseaua de Centura in curtea fostei sau actualei (nu stiu daca s-a desfiintat) Fabrici de Paine Primavara.
Expresia "langa" este o nefericita gaselnita de marketing f prost inspirata pentru ca ii alunga pe potentialii clienti, prin faptul ca ei au asteptari mari vis a vis de locatie si cand vad efectiv unde se afla complexul se descurajeaza.
Ca o paranteza din toamna lui 2007 pana in primavara asta au ridicat la rosu 2 sau 3 etaje (nu cunosc starea finisajelor interioare), ceea  ce dupa parerea mea este destul de putin.

#20
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Hahah, sunt doua locatii diferite omule, doua proiecte, nu acelasi...mai pe langa subiect ca tine nu poate sa fie nimeni :)

Una e la Prelungirea Ghencea, alta e lipit de zidul Cora. Nu langa, ci LIPIT, intelegi? Intre cele doua proprietati nu are loc sa treaca nici macar un caine.

Asta e threadul de Primavara MILITARI. Pe B-dul Iuliu Maniu. Adica locatia cu acces la tramvaiul 41 si metrou (Armata Poporului), pentru care platesti o groaza in plus, fata de cei de la Pr. Ghencea...

Edited by GunX, 27 May 2008 - 16:04.


#21
DS19

DS19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 05.06.2006
http://www.primavara-lujerului.ro/

#22
wavve

wavve

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.05.2008
azi am auzit si reclama lor pt primavara lujerului la radio. Deci incep sa se miste.

#23
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Aaaaa, excuse me...  :unsure: Cate etaje ar trebui sa aiba blocurile respective?!? Eu vad cam 17 in imaginea de pe site, in timp ce toate schitele de pana acum aratau 14! E o boala molipsitoare sau l-a luat valul pe designer? :huh:

#24
bobinus

bobinus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.05.2008

 gunx, on May 27 2008, 16:12, said:

Hahah, sunt doua locatii diferite omule, doua proiecte, nu acelasi...mai pe langa subiect ca tine nu poate sa fie nimeni

Una e la Prelungirea Ghencea, alta e lipit de zidul Cora. Nu langa, ci LIPIT, intelegi? Intre cele doua proprietati nu are loc sa treaca nici macar un caine.

Asta e threadul de Primavara MILITARI. Pe B-dul Iuliu Maniu. Adica locatia cu acces la tramvaiul 41 si metrou (Armata Poporului), pentru care platesti o groaza in plus, fata de cei de la Pr. Ghencea...

De acord, greselea mea, am confundat. Cateva comentarii totusi.
1. Poluarea. Voi ati vazut cat de aglomerata e acea intersectie? De abia poti sa respiri din cauza poluarii iar inaltimea blocurilor noi o vor accentua.
2. Locurile de parcare. Ca un plus vis a vis de ceea ce afirma gunx despre  locurile de parcare care exista in incinta de la Cora ce vor fi in numar mare credeti ca magazinul va  permite ocuparea unei jumatati din parcare de locatarii noilor blocuri fara sa ia masuri? In plus, parcarea externa la suprafata de la Cora dispare pentru a face loc unei galerii comerciale ramanand doar cea subterana. O alta remarca ar fi ca parcarea la Cora pr timpul noptii e interzisa, daca lumea abuzeaza Cora poate bloca rotile percepand o taxa usturatoare.
3. Privelistea. Peste tot unde investitorul vrea sa maximizeze incearca sa vinda din faza de proiect iar tu cumparator de buna credinta dupa ce ai dat banii constati ca iti rasare un hotel sau un alt bloc la 5 metrii de fereastra. Sa nu mai zic ca se incalca norme de urbanism in vigoare ce privesc distanta obligatorie la constructiile cu regim mare de inaltime (vezi 14 sau 17 etaje functie de care are dreptate: proiectul sau schita asa cum comenta cineva pe forum) ce are ca scop obtinerea de lumina naturala pe timpul zilei...

Sfatul meu este, asigurati-va ca sloganurile publicitare corespund cu realitatea si nu va luati teapa! Contractele nu contin doar pasaje cu litere mici dar pot contine si omisiuni la fel de paguboase!
Interesant ar fi de comparat un apt nou in blocul de 14 etaje cu unul vechi in blocurile imediat alaturate sau cu cele din Quadra care este un pic mai jos la 500m spre Semanatoarea... Macar la Quadra, chiar daca luati la mana 2-a complexul este finalizat am inteles si poti sa vezi efectiv pe ce dai banii: dinstantele intre blocuri, daca ai sau nu spatiu verde, finisajele. E cea mai mare prostie pe banii tai greu munciti si bine dijmuiti de banci prin imprumuturi ipotecare sa crezi pe cuvand o fatuca platita de dezvoltator sa va minta frumos si care va va inrobii pe 30 sau 40 de ani (durata unui contract ipotecar).
Si la incheiere, as putea adauga ca 'investitorii' din Quadra ar putea sa inceapa sa lase din pret in conditiile scumpirii creditarii si datorita faptului ca scaderea preturilor la apt vechi pun presiune atat pe chirii cat si pe preturile celor noi!

Edited by bobinus, 29 May 2008 - 13:07.


#25
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008
Am auzit si eu de ansamblul asta , situl e destul de putin facut, dar gasesti preturi.
Inainte de asta am fost foarte incantat de Rasarit de soare pe langa Auchan titan.
Ca preturi si zona eu zic ca este ok, o sa le fac si eu o vizita , din cate am inteles din garsoniere s-au dat , de exemplu intre etajele 5 si 10 luat cate un tronson intreg.

#26
mcc

mcc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.10.2002
Mie mi se par niste hoti. Am gasit pe parbrizul masinii un mic "fluturas", cu reclama la acest complex.

Ce e de vazut? Pe langa faptul ca in poza se pot numara, intr-adevar, 17 etaje, textul este absolut stupid:

- "Ai o gradina intreaga numai pentru tine! Gradina Botanica!" - probabil au simtit nevoia sa aduca vorba de spatiul verde, avand in vedere ca in jurul blocului vor fi numai betoane, praf, poluare. Au uitat insa sa mentioneze ca Gradina Botanica este la 3 statii de autobuz si BILETUL DE INTRARE este de 5 RON. Cine vrea sa aiba acces la expozitiile speciale plateste un bilet aditional.

- "Terenuri de fotbal, baschet - in cadrul Campusului Politehnicii !" - din nou, probabil au simtit nevoia sa discute despre extraordinarele facilitati sportive oferite de acest minunat complex. DAR campusul este PROPRIETATEA PRIVATA a UNIVERSITATII !!!!!

"Investitorii" cumpara o bucata de pamant, construiesc pe un procent de suprafara MAXIM posibil, inaltima MAXIMA. Suprafetele apartamentelor sunt comuniste (sa "intre" cat mai multe apartamente) => profit maxim.

Puteau sa cumpere o suprafara mai mare de teren? Puteau.
Puteau, pe aceeasi suprafata, sa construiasca un bloc mai mic, si sa lase mai mult spatiu verde? Puteau.

Dar nu ar fi fost atat de profitabil. Asa ca, desi acesti "investitori" injura infrastructura din Bucuresti ei NU AR MISCA UN DEGET, NU AR RENUNTA LA UN CENT DIN PROFIT pt a construi ceva, pt a oferi ceva comunitatii.

---
KEA

#27
bogdanpaul

bogdanpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.11.2007

 mcc, on Jun 26 2008, 12:29, said:

Mie mi se par niste hoti. Am gasit pe parbrizul masinii un mic "fluturas", cu reclama la acest complex.

Ce e de vazut? Pe langa faptul ca in poza se pot numara, intr-adevar, 17 etaje, textul este absolut stupid:

- "Ai o gradina intreaga numai pentru tine! Gradina Botanica!" - probabil au simtit nevoia sa aduca vorba de spatiul verde, avand in vedere ca in jurul blocului vor fi numai betoane, praf, poluare. Au uitat insa sa mentioneze ca Gradina Botanica este la 3 statii de autobuz si BILETUL DE INTRARE este de 5 RON. Cine vrea sa aiba acces la expozitiile speciale plateste un bilet aditional.

- "Terenuri de fotbal, baschet - in cadrul Campusului Politehnicii !" - din nou, probabil au simtit nevoia sa discute despre extraordinarele facilitati sportive oferite de acest minunat complex. DAR campusul este PROPRIETATEA PRIVATA a UNIVERSITATII !!!!!

"Investitorii" cumpara o bucata de pamant, construiesc pe un procent de suprafara MAXIM posibil, inaltima MAXIMA. Suprafetele apartamentelor sunt comuniste (sa "intre" cat mai multe apartamente) => profit maxim.

Puteau sa cumpere o suprafara mai mare de teren? Puteau.
Puteau, pe aceeasi suprafata, sa construiasca un bloc mai mic, si sa lase mai mult spatiu verde? Puteau.

Dar nu ar fi fost atat de profitabil. Asa ca, desi acesti "investitori" injura infrastructura din Bucuresti ei NU AR MISCA UN DEGET, NU AR RENUNTA LA UN CENT DIN PROFIT pt a construi ceva, pt a oferi ceva comunitatii.

---
KEA

"Good point"

Cioroianu

#28
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
peste tot in Buc pretul zonei creste functie de apropierea mijloacelor de transport in comun, de un supermarket sau un teren de sport. normal ca unele au taxa de acces sau sunt proprietate privata. ce ai vrea, un apartament la 100m de o gura de metrou sa coste la fel ca unul din Dr Taberei, din cauza ca reteaua de trenuri e totusi proprietarea metrorex si nenorocitii aia, ca sa mergi cu metroul iti cer sa dai bani pe cartele???!?!?! ce daca primavara lujerului e gard in gard cu Cora, atat vreme cat produsele de acolo nu sunt gratuite, hai sictir?

ai o logica tare dubioasa.

maximalizarea profitului unuei afaceri (atata vreme cat nu este ilegal asu cu comprmisuri ascunse) nu inseamna hotie, asa cum reclama nu inseamna viol.

#29
hardanro

hardanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 12.12.2005
Eu mai degraba as fi insistat pe parcul politehnicii, ca spatiu verde, nu pe gradina botanica. Pana la gradina botanica e destul de mult de mers, mai ales ca din cate stiu eu este deschisa doar intrarea de la eroilor (daca ma gandesc mai bine cred ca si parcul din drumul taberei e mai aproape).

#30
Tina78

Tina78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.07.2008
Eu am contractat un apartament cu 2 camere in Primavara Lujerului. Pret: 119.687  EUR. Initial vroiam sa iau in West Park, insa m-am razgandit in momentul in care am incercat sa ajung acolo cu 178 pe care l-am astepat vreo 40 de minute, undeva pe la 6 seara. Masina sau mers pe jos... iar zona nu mi-a inspirat prea mare incredare. Am aflat apoi de Primavara Lujerului care are o amplasare mult mai buna. A mai contat si faptul ca e cel de-al doilea proiect al celor de la CAN Serv. Am mers in recunoastere in Ghencea si mi-a placut ce am vazut acolo. Asa ca ne-am hotarat sa contractam la Lujerului. Ar trebui sa fie gata intre decembrie 2009-aprilie 2010, la care se mai pot adauga alte 3 luni.
A mai contractat cineva?

#31
9984

9984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 21.12.2007

 Tina78, on Jul 12 2008, 19:36, said:

Eu am contractat un apartament cu 2 camere in Primavara Lujerului. Pret: 119.687  EUR. Initial vroiam sa iau in West Park, insa m-am razgandit in momentul in care am incercat sa ajung acolo cu 178 pe care l-am astepat vreo 40 de minute, undeva pe la 6 seara. Masina sau mers pe jos... iar zona nu mi-a inspirat prea mare incredare. Am aflat apoi de Primavara Lujerului care are o amplasare mult mai buna. A mai contat si faptul ca e cel de-al doilea proiect al celor de la CAN Serv. Am mers in recunoastere in Ghencea si mi-a placut ce am vazut acolo. Asa ca ne-am hotarat sa contractam la Lujerului. Ar trebui sa fie gata intre decembrie 2009-aprilie 2010, la care se mai pot adauga alte 3 luni.
A mai contractat cineva?
  

119.687 pret cu TVA sau fara? Ce suprafata are apartamentul? In aceasta suma e inclus si locul de parcare?

#32
Tina78

Tina78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.07.2008
Cu TVA inclus. In aceasta suma nu este inclus locul de parcare. Apartamentul are 60,21 m construiti. Raman vreo 55 utili.

#33
andren15

andren15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 24.01.2007

 Tina78, on Jul 14 2008, 17:00, said:

Cu TVA inclus. In aceasta suma nu este inclus locul de parcare. Apartamentul are 60,21 m construiti. Raman vreo 55 utili.

Poti sa-mi spui ce model de apt ai platit?
Ma intereseaza si pe mine...m-am uitat si la west parc, aia nu e locatie pentru unu care sta la apartament. Mai repede vin din Pitesti in Buc decat sa vin de acolo.
Totusi, imi e frica sa nu se lungeasca si mai mult proiectul, altfel va trebui sa imi inchiriez ceva..caci ca sa dau  90% din pret inainte, trebuie sa vad ceva pe la Pitesti.

#34
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

 andren15, on Jul 18 2008, 20:23, said:

Poti sa-mi spui ce model de apt ai platit?
Ma intereseaza si pe mine...m-am uitat si la west parc, aia nu e locatie pentru unu care sta la apartament. Mai repede vin din Pitesti in Buc decat sa vin de acolo.
Totusi, imi e frica sa nu se lungeasca si mai mult proiectul, altfel va trebui sa imi inchiriez ceva..caci ca sa dau  90% din pret inainte, trebuie sa vad ceva pe la Pitesti.

Dude, ce tot aberezi cu Pitesti-ul si locatia west park? Pana mea, or avea ei alte probleme dar locatia e foarte buna. La 5 minute de ei se face Sema Park, iar zona este cotata mai sus decat Militari si drumul Taberei.

#35
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002

 atech, on Jul 18 2008, 21:36, said:

iar zona este cotata mai sus decat Militari si drumul Taberei.
Cum sa fie cotata mai buna o zona cu acces infinit mai dificil, fara metrou, fara hypermarket si mall la o aruncatura de bat, fara o groaza din avantajele Primavara Lujerului si mai departe de centru?  
Sau poate vorbiti de alt West Park? harta

Edited by GunX, 18 July 2008 - 22:42.


#36
dvstt

dvstt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.07.2008
Salut,

Se pare ca sunt la un pas sa imi iau si eu un apartament cu 2 camere in ansamblul de la lujerul...sa vad cum ma descurc cu banca, si voi sti si care tip de apartament il iau.
Cum imi place sa ma documentez temeinic atunci cand e vorba sa dau o caruta de bani, am intrat si pe net...si am gasit acest forum care mi-a dat o serie de informatii contradictorii. In concluzie am iesit un pic pe teren sa vad ce este real si ce nu.
In primul rand ideea ca "langa Cora" inseamna in Ghencea e o mare prostie. In Ghencea e primul proiect al celor de la Primavara. Iar cealalta idee ca "langa Cora" inseamna in parcare la Cora e si mai aberanta...din cate stiu eu pentru niste blocuri asa de mari, trebuie fundatie nu gluma, nu poti sa pui blocu pe o placa de beton de 1m si 20 de stalpi. Realitatea e ca ansamblul se construieste pe un teren de langa Cora, unde cica au fost niste depozite la fabricii de lapte.
Am intrat in curte si am aruncat un ochi in spate...dupa adancimea gropii, cred ca va fi o parcare subterana pe mai multe nivele.
Una peste alta e superok locatia, cu toate caile de acces alternative la traficul asta infernal. O alta chestie care mi-a placut e ca am unde sa alerg seara, fara sa mai fie nevoie sa scot masina din parcare. Btw...am dat si o tura pe la primul complex pe care il fac...si daca o sa aiba atata grija cu finisajele si aici...o sa fie bine.
In rest mai ma interesez, sa mai vad si alte detalii...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate