Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deadpool & Wolverine (2023)

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS

Topul rușinii la nivelul PE
 probleme domeniu sau configuratie...

Se poate vedea on-line filmul ...

Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...

NATO - Articolul 5

Sa-mi scot amigdalele?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

Luke

Luke

Member

• Grup: Members
Am o belea ofticanta :(
De cate ori beau un suc/bere , mananc ceva direct din frigider mi se umfla gatul.
Ies afara, respir pe gura la 10 grade racesc iar.
Ma enerveaza de acu, racesc cam 1 data la 2 sapt.
Vine vara si berile reci(toata lumea bea berea la bar numai eu cer s-o mai incalzeasca) .....

Ceva sfaturi de la cineva care le-a scos?

Merci

-Luke-

Startpause

Startpause

Guru Member

• Grup: Senior Members
empiric vorbind, daca infectiile au loc atat de des, atunci da...se impune scoaterea lor. cel mai bine mergi la un control orl...chiar asa nu gasesti 15 minute intr-o dimineata ?

eu am respirat pe gura 3 ani aproape si mi s-au inflamat amigdalele doar de 2 ori si mi-au trecut in 2 zile

Luke

Luke

Member

La doctor evident ca am fost (s-a saturat de mine si eu de farmacii).
Recomandarea lui e sa le scot dar eram curios care ar fi belelele dupa.

Edited by Luke, 29 April 2008 - 17:31.

Startpause

Startpause

Guru Member

n-ar fi !
nu mai pleca urechea prea mult la "gura lumii"...
sunt convins ca medicul ti-a explicat f. clar riscurile dar tu preferi sa nu ai incredere in el, cu toate ca e calificat in ce spune, si sa asculti gura lumii :)
nu e bine...

spider8

spider8

Member

Cam în urmă cu o lună am văzut un documentar foarte intersant pe Discovery referitor la modul în care se produce reacția instinctivă de fugă în cazul unui pericol și cum se poate inhiba aceasta în cazul soldaților spre exemplu. Un aspect pe care l-am reținut a fost că declanșarea reacției respective își are originea în amigdale.
Asta arată cât de puțin cunoaștem în realitate despre corpul nostru.
Referitor la operația propriu-zisă, doar tu poți decide dacă să o faci sau nu, dar din punctul meu de vedere, atâta timp cât nu ai probleme medicale grave nu are rost, iar motivația, tot din punctul meu de vedere este următoarea :
-corpul uman este rezultatul unei lungi perioade de evoluție, unde niciun organ nu este la voia întâmplării;
-având în vedere că nu poți comunica direct cu propiul corp, există un vast sistem de semnale de alarmă, care îți atrag atenția că ceva este în neregulă : de exemplu, dacă te tai sângerezi și te doare, dar în același timp, ca urmare a unei substanțe existente în sânge, dacă rana nu este prea adâncă, sângele se coagulează, iar sângerarea se oprește. Dacă în sânge nu ai substanța respectivă, care am uitat cum se cheamă, de la o banală extracție poți să sângerezi până mori, deoarece sângele nu se coagulează; totodată, dacă pui mâna pe un obiect fierbinte, o vei lua imediat, deoarece te va frige, dar dacă în zona respectivă nu ai mai avea terminațiile nervoase care transmit respectiva senzație probabil ai ține mâna acolo până ar arde;
-în cazul tău, dacă eu, spre exemplu, pot mânca o săptămână totul direct din frigider și să nu am nimic, iar ție după o bere rece, ți se inflamează amigdalele, înseamnă că ai o problemă, pe care înlăturarea amigdalelor nu o va rezolva (tot ca exemplu, dacă te lovești la un deget și te doare, nu-ți tai degetul);
-cred că înlăturarea amigdalelor nu va face decât să elimine simptomele evidente ale problemei pe care o ai, iar prin problemă nu trebuie să înțelegi neaparat o boală - poate corpul tău este mai sensibil decât al altora - în timp ce problema va râmâne și se va agrava, deoarece nu vor mai exista amigdalele care să semnalizeze încă de la început că se întîmplă ceva.

crz

crz

Senior Member

:wallbash:
Adica un om care are amigdalele scoase nu mai fuge de frica? WTF?! :huh:

C.F.S.

C.F.S.

Jos comunismul!

• Grup: Banned

spider8, on Apr 29 2008, 20:31, said:

[...]ca urmare a unei substanțe existente în sânge, dacă rana nu este prea adâncă, sângele se coagulează, iar sângerarea se oprește. Dacă în sânge nu ai substanța respectivă, care am uitat cum se cheamă [..]

colagen?

Edited by C.F.S., 29 April 2008 - 20:21.

Laberta

Laberta

Senior Member

crz, on Apr 29 2008, 20:55, said:

:wallbash:
Adica un om care are amigdalele scoase nu mai fuge de frica? WTF?! :huh:

Cred ca voia sa spuna amigdala creierului, nu alea din gat. :lol:

antigen

antigen

Djilawurr

C.F.S., on Apr 29 2008, 21:21, said:

colagen?

Nu, factori de coagulare, dar nu e unul, e mai multi.

Si cum spune Laberta, nu e vorba de amigdalele din gat.

maryus_med

maryus_med

Junior Member

eu personal mi le-am scos acum 2 luni (am 23 ani).....ce pot sa-ti spun? Operatia a durat 30 min, iar recuperarea 10-14 zile.
Operatia am efectuat-o cu anestezie locala si nu am simtit nimic, mai rau a fost cand m-am dezmortit......adik dureri intense la nivelul gatului care iradiau spre urechi (foarte nasoale si intense), care au scazut in intensitate in zilele urmatoare, dar au persistat la inghitit si dimineata pana la 14 zile. Mai rau a fost cu mancatul pt ca nu puteam consuma decat lichide si chestii moi...si alea cu dificultate in prima saptamana...dar au trecut....
Te sfatuiesc sa consulti cel putin 2 medici orelisti si sa compari sugestiile lor....iar daca ambii iti spun sa le scoti, scoatele.
Exista si posibilitatea sa nu poti bea bauturi reci nici chiar dupa operatie deoarece inflamatia poate aparea la nivelul peretelui posterior al faringelui, insa nu vei mai simti durerile de gat pe care le-ai avut pana amigdalectomie(operatie).
Eu personal daca beau acum rece sau acidulat imi simt gatul iritat, insa nu ma mai doare

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate