Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

cat pot circula cu nr de germania (de ex)

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
dr4qul4

dr4qul4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.03.2005

View Postcniky, on Oct 26 2004, 07:56, said:

logic ar fi cam asa cu verificari si asigurare...

- asigurare obligatorie (adica cea impusa) nop..., nu cred ca se poate face, dat fiind faptul ca este o obligativitate impusa de statul roman.Nu ma intelegeti gresit, nu spun asta in senul ca in alte tari nu este asa ceva, vb-esc strict de prevedere pt. masini inmatriculate in ro, dar sigur poti sa-ti faci acelas tip de asigurare dar nu se va numi `obligatorie`.
- asigurare CASCO da, poti sa-ti faci.
- inspectia tehnica periodica, da o poti face in RO, doar e masina ta si o mai duci la un control uneori...  :D
- verificarea RAR (registru auto roman) NU, aceasta este verificarea pt. obtinerea sau prelungirea numerelor de circulatie romane, tu n-ai nici o treaba cu asta...

:notangel:

RCA- faci in tara unde e inmatriculata, ai nevoie si de carte verde facuta tot acolo
ITP- il faci tot acolo, la ei, si acolo nu merge cu smecherii
la rar nu faci nici o verificare
dar tot trebuie sa iesi odata la 90 de zile in afara ca alfel s-ar putea sa ai probleme

#38
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
chestia cu iesitul in afara tarii la 90 de zile nu mai e valabila, oameni buni! se vede ca n-ati iesit din tara dupa anul asta. daca mergi intr-o alta tara din UE, nu-ti mai stampileaza nimeni nimic, nu te ia in evidenta pe nicaieri. nu ai cum sa demonstrezi ca ai iesit, dar nici nu au cum sa demonstreze ca n-ai iesit.

#39
tsunamicg

tsunamicg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.03.2005
dar totusi daca iau o masina din germania cat pot circula cu ea in RO pana trebuie sa o inmatriculez? Fara a avea asigurare platita afara

#40
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
pana expira numerele straine

#41
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004

View Post_Smiley_, on Jul 5 2007, 22:46, said:

pana expira numerele straine
Sau cartea verde

#42
tsunamicg

tsunamicg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.03.2005
pai si cam cat sunt valabile?

#43
tsunamicg

tsunamicg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.03.2005
si mai merge faza cu inmatricularea pe fundatie?

#44
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
sunt valabile cam o luna

#45
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

View Posttsunamicg, on Jul 6 2007, 18:54, said:

si mai merge faza cu inmatricularea pe fundatie?
Cam de prin 1995 incoace te referi? ...... NU.  :lol:

De fapt merge. Ii platesti taxa, si pe urma o inmatriculezi pe ce vrei tu.

#46
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006
Am o intebare asemanatoare si nu mai deschid alt topic.

Vreau sa cumpar p masina pana in 3000 de euro din germania. Am inteles ca exista posibilitatea pastrarii numerelor cu conditia achitarii unei taxe de 70 de euro pe luna plus asigurarea.

Cunoasteti situatii asemanatoare? Adica, pot sa tin numerele de germania mai mult de 30 de zile?

#47
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
daca cunosti un neamt dispus sa tina masina inmatriculata pe numele lui si  sa o dea unui roman riscand ca acesta sa faca un accident sau orice ilegalitate cu masina neamtului si platesti tu taxele in germania cam 800 de euro pe an la o masina de 1,6 L da poti sa circuli cu ea
legal 120 de zile insa e destul de greu de demonstrat aceste zile deci teoretic poti sa circuli insa te asigur ca practic vei fi oprit mai des de politia rutiera si vei da explicatii interminabile si inca ceva in caz de accident esti mare boier mai mult ca sigur va fi destul de greu sa il duci pe neamt la asigurari sa explice cum tu un roman ai lovit cu masina lui un Mercedes si ai provocat daune de 20 de mii de euro ,asa ca e bine sa vorbiti cu parintii sa pregateasca apartamentul pt vanzare
' asa cum incepe acest topic cu faze de genul ''vreau sa fac o jmecherie'' aceste lucruri sunt pt ''jmekeri'' si daca tragi linie la final vei afla ca iesi mai ieftin fara jmecherii incarcand sa mergi pe caile obisnuite

#48
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006
Esti cumva ruda cu nemernicii de guvernanti care au pus taxa de inmatriculare? stii ca inmatricularea pentru o masina de 3000 de euro in germania face in romania tot atat?
Nu iesi deloc mai ieftin daca o inmatriculezi aici.

Din tot raspunsul retin ca pot merge 120 de zile cu nemerele alea. In rest fii mai clar.

#49
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Mai clar: Nu gasesti in toata Germania FRAIER care sa tina inmatriculata masina dupa ce o vinde. Taxele sunt mari deci o radiaza. Simplu, nu?

#50
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006
Nu este vorba de FRAIER care sa tina masina pe numele lui. E vorba daca se poate ca eu, locuitor din Romania, sa pot utiliza, contra unei sume de 70 de euro lunar, numerele provizorii date de politia germana, dupa radierea masinii de pe numele proprietarului anterior pentru o perioada mai mare de 120 de zile.

Am inteles ca se poate si acum vreau sa verific daca e basm sau realitate. Atata tot. Iar apoi sa demarez procedurile daca raspunsul e afirmativ. Daca nu ramane varianta inmatricularii in Bulgaria. deci posibilitati exista. Depinde de creativitatea fiecaruia.

Da, nici eu, om normal la cap, nu as tine o masina inmatriculata pe numele meu pe care am vandut-o altuia. Desi sunt si personaje din astea.

#51
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
nu are rost sa fiu mai clar oricum esti destul de creativ incat sa stii ca numerele provizorii si la ei ca si la noi se acorda o singura data pana la inmatricularea definitiva exceptie cazurile de forta majora ceea ce nu e cazul tau ca roman sa scoti a doua oara numere provizorii la ei
adica scoti numere galbene pe 5 zile sau rosii cu valabilitate maxim o luna dupa care inmatriculezi definitiv masina sau faci ce vrei tu cu ea
da cunosc valoarea taxei de prima inmatriculare de aia prefer masinile ieftine  cu euro 4 gen agila corsa fiesta Hyundai etc cu care poti iesi la un pret decent de 4-4500 euro pe numele tau si da detest ''jmekerii'' care nu sunt suficient de creativi, incat au nevoie de sfaturi de la oamenii obisnuiti
fii creativ cat vrei tu
nu sunt ruda decat cu rudele mele
intamplator cunosc domeniul asta destul de bine(ma lovesc de problema asta saptamanal )

Edited by pimi, 14 July 2007 - 12:48.


#52
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View Postpimi, on Jul 14 2007, 13:43, said:

da detest ''jmekerii'' care nu sunt suficient de creativi, incat au nevoie de sfaturi de la oamenii obisnuiti

Nu stiu daca ai observat, dar nu eu am initat topicul. Prin urmare nu inseamna ca sunt intru totul de acord cu titlul. Am specificat deja ca intreb aici ca sa nu mai deschid alt topic cu acelasi subiect si titlu, dar fara subtitlul de rigoare.

View Postpimi, on Jul 14 2007, 13:43, said:

intamplator cunosc domeniul asta destul de bine(ma lovesc de problema asta saptamanal )

Aha, deci tot in gasca celor care pun biruri esti. Scuze, voiam sa spun a celor care vegheaza si aplica legile.

Suntem obligati sa fim "creativi" pentru ca magarii de la guvern ne pun biruri doar ca sa o duca ei mai bine. Si ca magaria sa fie si mai mare schimba euro la 3.5+ ca asa vor muschii lor. bine ca nu au pus cursul din 2004.

#53
HHHHH

HHHHH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.09.2006
Am cumparat din Germania o masina cu euro 2 (Suzuki samurai),am vrut sa o inmatriculez in ro, dar preturile sunt enorme, asa ca am inmatriculat-o pe un amic in Ungaria, acolo platesc asigurarea, cartea verde si o imputernicire din parte amicului ca mi-o imprumuta pe termen nelimitat, care trebuie sa o traduci la un traducator autorizat, sa o inteleaga militianul. Totul a costat 300 euro, nu 3000 ca la noi.
Pot sa o conduc atata timp cat asigurarea, cartea verde si verificarea tehnica sunt valabile.
Nu exista alte restrictii de acest gen(numere,iesit din tara)
Toate documentele se reinoiesc in tara de origine.
Sper ca in 2008 sa scada taxa de prima inmatriculare si sa o inmatriculez aici.Daca nu, voi plati statului maghiar taxele, ca nu este asa de haparet ca al nostru.

#54
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
[quote name='rolo' date='Jul 14 2007, 14:46' post='3099252']

Aha, deci tot in gasca celor care pun biruri esti. Scuze, voiam sa spun a celor care vegheaza si aplica legile.

as vrea eu sa fie asa,din pacate sunt in gasca celor ce scot numere rosii aproape saptamanal si din germania si din romania
nu am nimic cu tine personal ci cu o anumita categorie
va urez bafta si sa gasiti portite
din pacate singura portita e cea obisnuita, pe alea mai mici din pacate per ansamblu vei iesi mai scump crede-ma pe cuvant

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate