Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum sa: creezi un CD bootabil cu Windows XP SP3

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
nick1971

nick1971

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2010

View PostRavy, on 28th April 2010, 21:05, said:

Comanda este aceasta:
d:\XPSP3\windowsxp-kb936929-sp3-x86-enu.exe -x

Bafta!


Multumesc am avut o problema cu internet explorerul si nu-mi afisa imaginile , dar s-a rezolvat.
Stii cumva cum pot sa adaug si ultimile updateuri de la microsoft in cd-ul bootabil, sau driverele care imi trebuiesc ?

#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Cu nLite, RyanVM Integrator sau manual ca aici: http://unattended.ms.../unattended.xp/

#39
Kinohop

Kinohop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.06.2009
- pentru a extrage continutul apasati Start->Run si  tastati comanda:
"d:\XPSP3\windowsxp-kb936929-sp3-x86-enu.exe  -x     "
aici imi da o eroare cand tastez in RUN comanda indicata
Attached File  screen.jpg   24K   29 downloads
Extragerea se poate face si cu un program gen WinRAR ?
Am folosit numele si partitia din tutorial.

Edited by Kinohop, 11 June 2010 - 13:19.


#40
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
In loc de windowsxp-kb936929-sp3-x86-enu.exe trebuie sa pui denumirea fisierului de instalare SP3 (poate are o denumire diferita la tine).
Bineinteles trebuie sa indici si calea corecta catre directorul unde ai copiat fisierul (in tutorial este d:\XPSP3\, tu poate l-ai copiat in  alt director).
Nu se poate extrage cu WinRAR. Nu uita optiunea -x (extract).

Edited by ear1976, 11 June 2010 - 18:22.


#41
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
http://www.softpedia...ws-XP-SP3.shtml

Nu faci cd bootabil, descarci Network Instalation Package si instalezi update-ul.

Edited by ear1976, 06 July 2010 - 17:30.


#42
kin3zu78

kin3zu78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.11.2007

View Postrushmepls, on 8th March 2009, 23:14, said:

nu ma descurc sa creez imaginea image1.bin


am si eu aceeasi problema am ajuns la acest pas si am exact aceeasi poza ca la acest post , cand stiu ca procesul sa incheiat ?? Si unde caut ceea ce sa creat ??
AM asteptat mai bine de 10 minute si in folderul D: BBIE nu am decat 26 kb cu programul in sine. Ce nu a mers ?? Merci

Attached Files


Edited by kin3zu78, 12 August 2010 - 14:32.


#43
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
sectorul de boot se poate extrage si cu isobuster

Quote

After you install IsoBuster, you can choose to use only the product's free functionality for what we want to do, IsoBuster will look like the image below (you need to have your original Windows XP CD in the CD-ROM drive).

Start to extract the boot loader from the original Windows XP CD. Using IsoBuster, select the "folder" Bootable CD, and right-click Microsoft Corporation.img. From the menu choose Extract Microsoft Corporation.img, and extract it to the folder on your hard drive where you have your Windows XP files (D:\XP-CD in my case).

Attached File  xp_sp2_10.png   9.72K   33 downloads


Va rezulta un fisier .img, nu .bin. In rest se face la fel in Nero.

Attached File  xp_sp2_5.png   14.51K   29 downloads

Edited by ear1976, 12 August 2010 - 16:00.


#44
hunters

hunters

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 04.04.2010
Sal. Stie cineva, concret, pe aici, din ce cauza nu imi boot-eaza un cd cu Windows, facut cu Nero - CD boot ???

Am incercat toate variantele, si la restart, nu apare treaba aia, cu apasarea unei taste pentru a boota de pe cd..

Multumesc!

#45
alecovici

alecovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.01.2011

View Posthunters, on 23rd January 2011, 00:38, said:

Sal. Stie cineva, concret, pe aici, din ce cauza nu imi boot-eaza un cd cu Windows, facut cu Nero - CD boot ???

Am incercat toate variantele, si la restart, nu apare treaba aia, cu apasarea unei taste pentru a boota de pe cd..

Multumesc!

Nu inteleg de ce va complicati cu nero sa faceti cd-uri bootabile. E mult mai simplu cu Ultra Iso si Daemon Tools. Cel putin asa mi se pare mie.

Uite aici un exemplu. E imposibil sa nu functioneze: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FM-T0k0Q3xo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alecovici, 21 April 2011 - 16:45.


#46
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Ba e mult mai simplu cu nero. Sau cu alte solutii. Folosesti un singur soft. Dar trebuie sa faci cum trebuie.

De ce crezi ca daca nu reuseste folosind un singur soft, va reusi cu doua?

#47
alecovici

alecovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.01.2011

View Postear1976, on 21st April 2011, 22:28, said:

Ba e mult mai simplu cu nero. Sau cu alte solutii. Folosesti un singur soft. Dar trebuie sa faci cum trebuie.

De ce crezi ca daca nu reuseste folosind un singur soft, va reusi cu doua?


pai practic tot unul este, Ultra Iso, pentru ca ma gandesc ca cine vrea sa instaleze un windows stie sa monteze si o imagine... astea sunt lucruri elementare. Acuma daca sunt multi care au descoperit ieri a 8-a minune a lumii, respectiv calculatorul si vor sa faca cd-uri si sa instaleze sisteme de operare cand ei nu au notiunile de baza insusite... normal ca se vor incurca si cu nero si cu ultra iso, si cu Winamp si cu orice

Cel putin mie mi se pare foarte simplu cu Ultra Iso si DTools pentru ca ai 4 pasi: 1. montezi imaginea, 2. extragi bif-ul, 3. incarci bif-ul, 4. burn imaginea si gata, e imposibil sa nu mearga

Edited by alecovici, 22 April 2011 - 09:08.


#48
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

View Posthunters, on 23rd January 2011, 00:38, said:

din ce cauza nu imi boot-eaza un cd cu Windows, facut cu Nero - CD boot ???
Am incercat toate variantele, si la restart, nu apare treaba aia, cu apasarea unei taste pentru a boota de pe cd..
Multumesc!

View Postalecovici, on 21st April 2011, 17:42, said:

Nu inteleg de ce va complicati cu nero sa faceti cd-uri bootabile. E mult mai simplu cu Ultra Iso si Daemon Tools. Cel putin asa mi se pare mie.
Eu stiam ca sa "apare treaba aia, cu apasarea unei taste pentru a boota de pe cd" trebuie mai intii setat bios-ul  ca sa boot-eze dupa CD... :)

#49
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Cea mai simpla solutie pentru win xp e CDIMAGE GUI. Nu mai extragi nici un .bif, .bin etc, are toolul imaginea de boot gata pregatita.

http://unattended.ms...xp/view/web/15/

#50
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Paste Fericit tuturor !!!

imi spune si mie cineva la ce viteza sa ard cd-ul dupa ce integrez SP3 in windows-ul meu (original) SP2 ?!
chiar nu stiu  :deadtongue: viteza "normala" la care se arde cd-ul dupa slipstreaming ! am inteles ca cd-ul se arde de la 8x in jos, dar la ce viteza se arde cd-ul pentru a putea fi SIGUR citit de orice unitate optica ?!
multumesc anticipat.....

#51
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Incearca 4x.

#52
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Intreaba la misto. I s-a mai spus ca indiferent de situatie, pentru discuri importante e recomandata viteza minima de scriere suportata de mediul optic/unitate optica. Dar o face pe avionul, ba pe aici ba pe alte arii.
Provocator de doi lei (de fapt colectionar de posturi)
Propun cu incredere  :ban:  (sau macar o tragere de urechi serioasa).

Edited by ear1976, 25 April 2011 - 21:05.


#53
user277

user277

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 26.04.2008
Am incercat sa creez un CD boot-abil cu Windows XP sp3 urmand acest tutorial:

http://forum.softped...hp/t383581.html

M-am incurcat chiar la ultimul pas (pasul 4). Cum fac activa fereastra pt a vedea tab-ul Boot? Ce versiune trial pt Nero tb sa folosesc si de unde o descarc ? Multumesc.

#54
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
la cat de bine merge xp sp3....eu zic sa renunti la idee si sa treci pe W7.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate