Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cu mașina în Ucraina

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007

View Postalecsus27, on 12 ianuarie 2018 - 17:39, said:

Ai de plm ! Vama Siret e parfum fata de ce scrie acolo.

#56
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007
Vesti bune se pare

Anul acesta se vor deschide punctele de trecere frontier de la
- Racovat
Attached File  PCTF Racovat.jpg   518.68K   42 downloads
http://www.google.ro...M3PZrjjtRnCSS3G
- Vicovu de Sus
Attached File  PCTF Vicovu de sus.jpg   456.09K   52 downloads
http://suceavanews.r...al-acest-lucru/

Asta pentru ca ucrainienii dupa ani de zile de la acordurile initiale isi vor termina partea lor de lucrari

La PCTF Ulma nu par sa fi facut nimic insa
Attached File  PCTF Ulma.jpg   471.72K   52 downloads
http://www.gandul.in...tional-10108136
Articoul de mai sus este din 2012 si de atunci nimic

Iar punctul de Izvoarele/Sipotele Sucevei pare sa fi abandonat de ambele parti
Attached File  PCTF Sipotele Sucevei.jpg   445.41K   57 downloads
http://bucpress.eu/s...ei-inca-un-2001

Edited by Kokoshmare, 07 February 2018 - 13:29.


#57
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009
Salut!
Daca am la masina un far de ceata crapat/putin spart este o problema prin Ucraina?
Multumesc!

#58
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Buna seara ,intentionez luna viitoare sa fac un drum pana la Lviv cu masina.
Poate cineva sa imi dea niste sfaturi legate de drumurile/traficul din Ucraina?!Am citit partea cu Legile si tot ce am mai gasit on line.Mentionez ca am sa parcurg drumul in doua etape,Bucuresti-Suceava si Suceava-Lviv.
Multumesc anticipat

#59
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostAdrianradu, on 19 septembrie 2018 - 20:58, said:

Buna seara ,intentionez luna viitoare sa fac un drum pana la Lviv cu masina.
Poate cineva sa imi dea niste sfaturi legate de drumurile/traficul din Ucraina?!Am citit partea cu Legile si tot ce am mai gasit on line.Mentionez ca am sa parcurg drumul in doua etape,Bucuresti-Suceava si Suceava-Lviv.
Multumesc anticipat
Revin tot eu cu informatii poate ajuta pe altcineva.
Bucuresti -Lviv- Bucuresti
Vama Siret/am stat ~ 1 ora atat la Iesire cat si la Intrare,au verificat doar Pasapoartele/Talon si s-au uitat in portbagaj.
Drumurile in general sunt bune (80%) in afara localitatilor.
In Cernauti iti rupi masina efectiv,nu am vazut strazi mai proaste,pavate cu piatra cubica,pline de denivelari si gropi.
Fara incidente cu Politia rutiera,am vazut cateva Radare in masini marcate.
Atentie,localnicii nu tin cont de marcajul Linie continua si depasesc.

#60
LaurentiuBadescu

LaurentiuBadescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.03.2009
Buna  seara,

Am o mare  rugaminte,as  dori   sa   fac  un traseu  in Ucraina-Bucuresti-Odessa-Kiev  si    doresc sa aflu  mai multe   informatii   despre   traseul   cel mai    bun,starea  drumurilor,circulatia prin vami.Sper   ca mai sunt  persoane   care  au facut recent  acest traseu   si    au   informatii  utile   despre  cele mentionate de mine.
Multumesc anticipat.
Cu multa stima

#61
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostLaurentiuBadescu, on 11 aprilie 2019 - 17:41, said:

... as dori sa fac un traseu in Ucraina, Bucuresti-Odessa-Kiev ...

Nu ştiu cât te ajută experienţa mea din luna mai 2011, când am trecut vama pe la Giugiuleşti, apoi am intrat în Odessa ca să fac plinul şi să schimb nişte euro în grivne, după care am continuat spre est (destinaţia a fost Zaporojie). Spre Kiev nu am fost cu maşina, dar aveam atunci informaţia că drumul dintre Odessa şi Kiev e ok, în mare parte drum expres (îmi spusese asta un prieten).
Deci au trecut aproape 8 ani de atunci, şi cred că multe s-au schimbat (în bine, sper). De aceea nu dezvolt decât dacă nu intervine nimeni altcineva ca să te ajute.
În principiu, mai bine mergi prin România către Suceava şi apoi intră în Ukraina un pic mai la nord. În felul acesta scurtezi destul de mult drumul prin Ukraina. E musai să treci pe la Odessa ? Doar aşa s-ar justifica ruta Giurgiuleşti - Odessa - Kiev, altfel e mai direct pe la Suceava.

Ok, aştept şi eu informaţii mai recente.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 12 April 2019 - 23:11.


#62
LaurentiuBadescu

LaurentiuBadescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.03.2009
Buna seara,

Multumesc  mult.
Nu   pot   face   1000  km    fara    oprire  si pentru    ca   nu am mai  fost   la Odesa    m-am  gandit   ca   ar fi   interesant   sa   stau   2  zile   si acolo.
Am   vazut pe You  Tube   ca  a   fost  reparat  drumul   intre   Odesa  si Reni  si ca  se   poate circula bine.
Sper   ca   intre   timp   sa   mai fie   cineva care   a fost recent  pe aceste rute   si ne  poate   da   informantii   noi.
Daca  voi pleca   ,la intoarcere   voi   incarca   aici  si   pe Am fost  acolo  toate impresiile mele.

Toate cele bune   si multa sanatate !

#63
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostLaurentiuBadescu, on 13 aprilie 2019 - 21:33, said:

... m-am  gandit   ca   ar fi   interesant   sa   stau   2  zile   si acolo ...

Aaa, atunci se schimbă socoteala. Daaaa, Odessa e superoraş. Parcă Voronţov se numeşte palatul ăla cu tablouri de mari maeştri (Caravaggio etc.). Şi mai sunt şi alte obiective. Citisem în ghidul Lon-ly Pl-net şi deja visam să petrec cca. o săptămână în Odessa. Dar nu s-a materializat încă.

Plus că drumul Odessa - Kiev e drept - drept, e greu să nu depăşeşti limita de viteză. Prietenul îmi spusese atunci în 2011 că el se căznea s-o ţină până-n 110 la oră.


Sănătate şi tcb !

#64
gabriel17

gabriel17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 18.12.2005

View PostOvidiuNS, on 14 aprilie 2019 - 12:42, said:


Aaa, atunci se schimbă socoteala. Daaaa, Odessa e superoraş. Parcă Voronţov se numeşte palatul ăla cu tablouri de mari maeştri (Caravaggio etc.). Şi mai sunt şi alte obiective. Citisem în ghidul Lon-ly Pl-net şi deja visam să petrec cca. o săptămână în Odessa. Dar nu s-a materializat încă.

Plus că drumul Odessa - Kiev e drept - drept, e greu să nu depăşeşti limita de viteză. Prietenul îmi spusese atunci în 2011 că el se căznea s-o ţină până-n 110 la oră.


Sănătate şi tcb !

Daca mergeti in Odesa, aveti grija mare de numerele de inmatriculare de la masina.
Se obisnuieste sa le fure si pe urma sa se ceara recompensa. (multi au patit-o)  Cand am fost anul trecut , am avut grija si le-am demontat, cat timp masina a stat parcata.

#65
gabriel17

gabriel17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 18.12.2005

View Postgabriel17, on 15 aprilie 2019 - 10:03, said:


Daca mergeti in Odesa, aveti grija mare de numerele de inmatriculare de la masina.
Se obisnuieste sa le fure si pe urma sa se ceara recompensa. (multi au patit-o)  Cand am fost anul trecut , am avut grija si le-am demontat, cat timp masina a stat parcata.
Sa nu uit, daca mergeti la Odessa, obligatoriu de mers la delfinariu. Spectacolul face toti banii.
Nu veti regreta.

#66
LaurentiuBadescu

LaurentiuBadescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.03.2009
Buna seara,

Cam   asta ar fi planul  meu,ramane de vazut    ce voi face pana la urma.
Despre   numerele de inmatriculare   am mai    citit undeva   ca se   practica  asa ceva   si la Chisinau. M-am   gandit la un hotel   cu parcare pazita   ca sa   nu am surprize.
Ce   nu am gasit   pe  nicaieri   -cum   este   drumul   in zona trecerilor  la vama. In plus ,am auzit   ca sunt tot felul  de practici   ale    vamesilor si granicerilor   de   a cere  bani-pusi in pasaport-,ca   politia te opreste   si    la  alcool tester   pun alcool  putin   pe el    inainte  de    a cere  sa sufli…….Nu stii  ce sa crezi   pana la  urma.

Multumesc mult   celor  care   au    raspuns  la rugamintea  mea  precum   si celor   care   vor  adduce si alte   informatii.

Toate  cele bune!

#67
dimonty

dimonty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.01.2008
Salut!

Ajung prin Bucovina in premiera luna viitoare si as vrea sa trag o fuga de cateva ore pana la Cernauti. Plec din Botosani dimineata pe la 7, sper ca la 12 cel tarziu sa fiu in Cernauti. Aici am alocat 4 ore pentru o vizita la pas prin centru. Apoi plec spre Suceava, unde ajung seara.

Pentru cine a fost recent:
  • Cat dureaza trecerea frontierei?
  • Pe site-ul MAE scrie ca trebuie sa faci dovada ca ai la dispozitie 400 E pentru o saptamana. In cazul meu, fiind vorba doar de 1 zi, se aplica? Stiu ca ei nu au cum sa stie cat stau eu, dar totusi...
  • Tot pe site-ul MAE scrie:
Declaraţia vamală se completează în cazul introducerii pe teritoriul Ucraine de:
autoturisme proprietate personală sau aparţinând instituţiilor de stat şi altor persoane juridice române;
Eu intru cu masina proprietate personala. Deci se aplica declaratia vamala?
  • Alte sfaturi utile?

Multumesc!

Edited by dimonty, 18 July 2019 - 14:47.


#68
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Buna seara,

ne gandim sa mergem cu masina in sept. pe traseul Iasi, Sighetul Marmatiei, Lvov, Cernauti, Iasi. Probabil in Lvov stam 2 nopti, in Cernauti o noapte.

Sunt noutati in legatura cu asteptarea in vama si cu unele probleme semnalate (sosele proaste in orase, sau etilotest pozitiv chiar daca nu am consumat alcool de 24 ore?)
Orice altceva despre care ar trebui sa stiu, la care in mod normal n-ar trebui sa ma astept pe soselele din Romania?

Multumesc!

#69
blocnotes

blocnotes

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.05.2019
Salutare. Fac si eu un update la calatoria cu masina in Ucraina. Am plecat din Sapanta in jur de 9,30-10 in vinerea Pastelui ortodox 26.04.2019.Cineva ne-a zis ca de obicei sambata este targ in Ucraina si ca nu o sa fie asa aglomerat la vama. Am ajuns destul de repede la vama din Sighetul Marmatiei. In fata noastra cam 15 masini.Pana sa ajungem in vama romaneasca ma dau jos din masina sa il intreb pe un cetatean ,ce parea sa faca tranzitul romano-ucrainian destul de uzual, daca review-urile citite acasa cu privire la trecerea acestei vami sunt adevarate. Mi-a zis ca toate alimentele sunt mai ieftine in Ucraina si ca toti romanii care sunt din zona fac micul trafic.Vedeam cum se intorc romanii cu cutii de prajituri care nu aratau tocmai comercial, majoritatea dintre ei . Era si vinerea Pastelui si poate si asta era un motiv. Am ajuns la vama romaneasca cam in 30 de minute, control de acte , actele masinii si superficial portbagajul. Iar la intrebarea de ce mergem in Ucraina iar de la noi turismul era raspunsul , ei radeau si un pic nevinovat si intrebau :"Dar de ce mergeti in Ucraina ca ei au drumurile proaste" . Noi nu prea luam in seama aceste vorbe nestiind ce ne asteapta. Mai mult ,l-am intrebat pe un vames daca sunt politisti , radare etc. De aceasta intrebare ne-am amuzat copios , mai tarziu, pe drumul ce abia il incepeam . El ne-a zis doar ca e bine sa respectam regulile de circulatie. Si am plecat din vama romaneasca plini de entuziasm si curiosi cum este in Ucraina. Am traversat raul Tisa , granita dintre cele 2 state , pe un pod de lemn destul de solid cu o banda de mers pentru autoturisme si cu 2 benzi pentru pietoni care treceau fie cu biciletele fie pe jos caci primul orasel ucrainian este foarte aproape de granita . Si acum review-urile care le-am citit inainte sa plecam de acasa s-au confirmat , si de cel cu care am vorbit inainte de vama romaneasca si de noi care am trecut .Ne-am apropiat de vama ucrainiana unde ne-a intampinat un soldat tanar. Acesta ne-a dat o foaie de hartie tipizata cu numarul masinii si numarul de persoane din masina . Noi aveam pregatiti pentru el in pasapoarte 2 lei pentru el . Nu stiu din ce motiv el nu s-a uitat in ele asa ca nu i-am mai dat 2 lei . Dupa aceea am asteptat sa ne vina randul la ghisee. Am stat cam in jur de o ora caci treceau inspre Ucraina multi pietoni si acestia aveau prioritate, ii controlau imediat. Ne-am apropiat de primul ghiseu unde aveam 2 lei pregatiti in pasaport . Vamesul are o dexteritate in a lua banii din pasaport extraordinara. Pietonii trebuie sa bage 1 leu in pasaport, iar la cei din zona nici nu le mai pune viza pe pasaport. Iti verifica pasaportul si treci la ghiseul al doilea . Acolo am pus 3 lei si acolo ne-a pus viza de intrare pe pasapoarte. La ambele ghisee vamesii trebuie sa aiba masina in fata lor , sau sa vada un pic din masina.Controlul la portbagaj a fost sumar .Cam 2 ore am stat la vama si am intrat increzatori si nerabdatori in Ucraina. La revenire in Romania , cetateanul cu care am vorbit , mi-a zis sa cumpar 1 litru de alcool , ceva bere , tigari macar 2 pachete pana la 2 cartuse ca sa nu par suspect la intoarcere si sa nu fiu controlat mai amanuntit.Am intrat in Ucraina curiosi si nerabdatori sa descoperim o noua tara . Tinta noastra era sa mergem pe ruta Ivano-Frankivsk - Strii - Lvov.Insa primii 40km sunt groaznici, drumul este plin de gropi adanci si dese. La unele poti face slalom dar altele sunt imposibil de evitat. Sunt si adanci gropile ( aprox.15-20cm adancime) fapt care o sa il resimta si masina si pasagerii. Acesti 40 de km cred ca i-am facut intr-o ora jumate.E o zona saracacioasa asa ca asezarile nu sunt asa ingrijite . In schimb cam toate bisericile au cupole mari, aurii. Dupa cei 40 de km drumul este bun spre foarte bun cam 70-80 de km . Se poate merge si peste limita de viteza , nu am intalnit nici un echipaj de politie. Pana la Lvov drumul alterneaza: dupa o bucata de vreo 50 de km  de drum bun urmeaza o portiune de vreo 2-3 km plin de gropi , asta ca sa nu uiti ca esti in Ucraina.Am facut pana la Lvov cam 6 ore fara sa oprim (am stat cam 45 de min blocati in trafic in apropiere  de Strii unde circulatia era restrictionata pe o banda de circulatie fiindca se asfalta). Lvov are farmecul lui , plin de cladiri vechi , stradute inguste . In Ucraina parca oamenii nu sunt asa stresati , grabiti,nesimtiti sau cel putin asta asa am vazut numai din masina. Am facut ceva cumparaturi in Lvov , la un Auchan si am si alimentat cu benzina.Drumul de la Lvov pana la Krakovet (granita cu Polonia) e bun si merge sa conduci peste limita de viteza. Eu am avut ghinionul si m-am intalnit cu un echipaj de politie cand faceam o depasire peste linia continua si aveam si ceva viteza ( ne grabeam sa ajungem la granita). Ne-au oprit dar le-am dat 10 euro si ne-au lasat sa plecam mai departe. Ajunsi in vama se repeta aceeasi procedura, de data asta fara bani. Un vames iti da o hartie cu numarul masinii si cate persoane sunt in masina dupa care vine altul sa controleze masina(destul de sumar) si iti pune stampila pe bonul care ti l-a dat primul vames(nu trebuie sa il ratati pe acesta fiindca nu faci nimic la primul ghiseu fara stampila lui). La primul ghiseu dai pasapoartele,talonul masinii si bonul de la vames, iti verifica pasaportul si talonul si te trimite la al doilea ghiseu unde iti pune stampila de iesire. La vama de parte ucrainiana nu am stat asa mult , cam 45 de minute dar atentie ca unii ucrainieni sunt nesimtiti si se baga in fata fara nici o jena. Dar daca tii aproape scapi repede. La iesire dai bonul care l-ai luat de la primul vames altui vames . Deci atentie sa nu pierdeti bonul. Scapati de partea ucrainiana am stat la o coada destul de mare la vama poloneza. Fiind o poarta de intrare in Uniunea Europeana nu ai voie sa introduci cartofi , carne , oua, in general produse alimentare.Odata ajunsi la ghiseu, dai actele la verificat :pasaport si talonul masinii si trebuie sa scoti toate bagajele din masina atat din portbagaj cat si din interiorul masinii ( poti aseza bagajele pe niste banci din apropierea ghiseului). Dupa care vine un vames si te controleaza in toata masina,inclusiv la motor. Dupa aceasta ultima verificare esti liber sa pleci . Noi am stat cam 4 ore in vama poloneza intr-o zi de vineri 26 aprilie 2019. De la granita si pana la Cracovia a fost numai autostrada,noaptea,liber si am mers constant cu 170-180km/h fara frica . Drumul  Sapanta-Ivano Frankivsk-Strii-Lvov-Cracovia l-am facut in 17 ore ( cu tot cu asteptatul in vami) ceea ce a fost un pic obositor, noroc ca am fost la inceputul vacantei . Nu recomandam trecerea celor 2 vami in aceeasi zi asa cum s-a intamplat la noi.

#70
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Multumesc pentru update. Vad ca si drumul celalalt spe Lvov (mai spre vest), care jumate e trecut pe Google Maps ca drum european, cealalta jumatate pare, de asemenea (acolo unde am intrat pe street view - e adevarat ca pozele sunt din 2015) cam plina de gropi. Nu-s prea mari dar destule si incetinesc mersul. Daca la asta mai adaugam si asteptarea in vama....cred ca ne mai gandim in legatura cu vizitarea Ucrainei. Probabil o sa facem excursia doar prin Maramures.

#71
dimonty

dimonty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.01.2008
Din ce am gasit pe internet, nu exista vigneta pentru Ucraina. Asa este?

#72
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Normal, din moment ce nu au decât o singură autostradă, şi aia scurtă.


Sănătate şi toate cele bune !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate