Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cu mașina în Ucraina

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
marusoi

marusoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 12.03.2007
In  Cernauti si in zona subcarpatica a Ucrainei soselele sunt f. proaste, pline de gropi ( la fel si la noi, in Maramures)

Am fost in apriilie in Ucraina ( Hotin-Kamenets-Cernauti-Siret) si acum o saptamana in Maramures. In Maramures sunt decente drumurile daca e sa le comparam cu bombardamentul din Ucraina.

#38
aron_pumnul2010

aron_pumnul2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.07.2010
As vrea sa stiu daca a fost cineva recent la Odesa cu masina, ce drum recomandati? Prin Republica Moldova, Giurgiulesti - Vulcanesti si trecere in Ucraina la Bolgrad, sau pe malul Dunarii, Giurgiulesti - Reni - Ismail? Care drum e mai bun, ca de scurt am vazut ca e mai scurt cel de la nord. De asemenea, limanul Nistrului cum e mai bine de ocolit, pe la nord, cu reintrare in Republica Moldova, prin Palanca, sau pe la sud, prin Bilhorod - Zatoka? Am inteles ca daca masina e pe firma iti trebuie procura sa o conduci pe teritoriul Ucrainei. E suficient ca procura sa fie tradusa in engleza, sau trebuie si in ucraineana sau rusa? Multumesc.

#39
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Treci pe la Bolgrad, uită de Reni. În legătură cu procura, acum am una până în 2015, vezi că am dat detalii pe pagina 2 (o pagină în urmă).
În ce priveşte Limanul Nistrului, în 2011 am trecut pe lângă Palanca, dar, din păcate, între timp pe acolo s-a închis drumul pentru nişte lucrări. Spun "din păcate", pentru că temporar, anul trecut se circula doar prin sud, pe la Zatoka, unde nu te ajută GPS-ul şi nici nu prea sunt indicatoare. Dacă nu s-a redeschis drumul prin "No man's land" (aka pe lângă Palanca), atunci înarmează-te cu o hartă detaliată a zonei Zatoka (eventual confecţionează şi printează una de pe maps.google). Ca să afli dacă s-a redeschis drumul prin nord, va trebui să întrebi pe cineva în Tatarbunar, sau cel mai târziu în Sarata (urmăreşte pe maps.google).

Aaa, şi atenţie la combustibil, să fie la standard european. Noi am pus numai de la Shell sau Katral.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 25 October 2013 - 19:02.


#40
aron_pumnul2010

aron_pumnul2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.07.2010
Multumesc mult, stimate domn!

#41
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Eventual pentru o harta detaliata vezi: OpenStreetMap
Eu am pe Android varianta OsmAnd Maps & Navigation, ce-ti permite download-area unei harti, de obicei o tara si apoi poti sa folosesti si serviciul de navigare pentru acea harta, tot offline.
Aplicatia de mobile mananca mult din baterie, cam in 4... 5 ore ar fi golita o baterie ce in mod normal tine 24... 48 ore maxim, trebuie sa ai telefonul / tableta conectata permanent la curent pentru alimentare, insa e ok pentru navigare auto.
Eu am folosit aplicatia pentru concediul din vara asta: Iasi - Satu Mare - Zagreb - Plitvice - Mostar - Dubrovnik si retur.
Joaca-te cu ea inainte de a pleca la drum, vezi daca-ti convine si te descurci cu ea.
Eu o recomand doar pentru ca are hartile foarte detaliate, datorita contributiei membrilor OSM.
Aplicatia e mai mult o aplicatie pentru harti si nu una de navigare, eu am folosit-o pentru navigare cu masina, iar pietonal, pentru orientare cand vizitam obiective turistice in orasele vizitate.

Aplicatia de android iti sugereaza aceleasi rute pe care le sugereaza si Project OSRM. Asadar poti verifica acasa, la calculator ceva rute online si vezi daca-ti convin.

Edited by Ciubex, 31 October 2013 - 15:01.


#42
titavasile

titavasile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.07.2009

View Postaron_pumnul2010, on 25 octombrie 2013 - 17:25, said:

As vrea sa stiu daca a fost cineva recent la Odesa cu masina, ce drum recomandati? Prin Republica Moldova, Giurgiulesti - Vulcanesti si trecere in Ucraina la Bolgrad, sau pe malul Dunarii, Giurgiulesti - Reni - Ismail? Care drum e mai bun, ca de scurt am vazut ca e mai scurt cel de la nord. De asemenea, limanul Nistrului cum e mai bine de ocolit, pe la nord, cu reintrare in Republica Moldova, prin Palanca, sau pe la sud, prin Bilhorod - Zatoka? Am inteles ca daca masina e pe firma iti trebuie procura sa o conduci pe teritoriul Ucrainei. E suficient ca procura sa fie tradusa in engleza, sau trebuie si in ucraineana sau rusa? Multumesc.
Poate ca am gasit cam tarziu acest post asa incat raspunsul meu sa fie tardiv. Am fost in aceasta vara, in iulie, la Odesa. Sunt din Tulcea si am masina pe firma. La plecare, prin vama Giurgiulesti, nu am stiut ca imi trebuie procura. Am trecut de vamesul roman, care nu m-a intrebat decat de asigurare, insa nu am putut intra in Moldova. A trebuit deci sa ma intorc, sa merg acasa si sa-mi emit o procura, in limba romana, cu stampila societatii, fara legalizare fara nimic. Prin procura ma imputerniceam sa folosesc masina oriunde si in orice conditii (totul repet in limba romana).
   M-am intors, am gasit acelas vames moldovean care acum a fost satisfacut, am intrat in Moldova si apoi in Ucraina. Aici procura nu a mai contat foarte mult, important era ca ea sa existe (nu era citita de catre nimeni).
   In legatura cu limanul Nistrului, eu am trecut pe la nord, era deschisa zona "No man's lan" adica nu exista propriu-zis o vama. La intrarea in rep.Moldova, un "tovaras cu AKM iti da un bilet pe care este trecut numarul masinii, ora si numarul de persoane, si, la reintrarea in rep.Ucraina, un alt "tovaras" , tot cu AKM iti ia biletul. Nimic altceva.
   Daca la dus am fost prin Giurgiulesti-Reni-Ismail (cazare)-Palanca-Odesa, la intoarcere am facut drumul prin Palanca-Bolgrad (GPS la setarea Galati asa mi-a recomandat). Poate ca dumul este putin mai scurt, insa calitatea asfaltului prin Bolgrad este mult inferioara celui prin Ismail.
       In septembrie am facut o alta iesire si anume Siret-Cernauti-Balti-Chisinau-Iasi. Am fost cu aceeasi procura, care deja avea vechime, si lucrurile s-au desfasurat asemanator, in sensul ca la intrarea/iesire din Ucraina nu au fost probleme, doar in Moldova vamesii erau foarte atenti la acest aspect.
      Sper ca, desi cam tarziu, sa-ti fie de folos cele expuse.

Edited by titavasile, 11 November 2013 - 23:39.


#43
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Posttitavasile, on 11 noiembrie 2013 - 23:33, said:

... calitatea asfaltului prin Bolgrad este mult inferioara celui prin Ismail ...

Sigur ? Eu ştiam exact contrariul !
E drept că eu nu am fost prin Izmail, însă am un prieten care merge des, de la el ştiam că e de evitat varianta Reni - Izmail.

Mulţumesc pentru update-ul referitor la drumul prin "no man's land". Bine că s-a redeschis circulaţia.


Sănătate şi tcb !

#44
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Pe 18 aprilie 2016, am iesit din RO prin vama de la Halmeu...
Urmatorii 10 km in Ucraina sunt cosmar, practic nu mai exista asfalt, ci doar gropi....viteza cu care poti merge e de 10..20 km pe ora.
Dupa cei 10 km de cosmar, drumul se transforma in vis urat, adica  gropile din asfalt permit cresterea vitezei la circa 30..40 km pe ora.
De la vama Halmeu pana la Mukacevo (circa 50 km) am facut 2 ore!
Apoi am intrat pe un drum normal - Mukacevo-Strii-Lvov.
Mi-e groaza de drumul de intoarcere....cred ca o sa incerca varianta prin Sighetul Marmatiei.

#45
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Info utile:
27 aprilie 2016
1 euro = 28 hrivne
1 leu = 6,5 hrivne
1$ = 25 hrivne

Preturi:
1 litru benzina 95 = 22 hrivne
1 litru benzina 98 = 23 hrivne
1 litru gpl = 7,7   -   8.6 hrivne
1 litru motorina = 20..22 hrivne
1 pachet de kent = 23 hrivne
1 pachet Lucky Strike = 21 hrivne
apa minerala 1 litru = 8 hrivne
coca cola la 0,5 litri = 10 hrivne

Edited by "BandiT", 27 April 2016 - 14:52.


#46
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
Pe site-ul MAE (https://www.mae.ro/node/37186) este o atentionare privind necesitatea vaccinului anti-polio pentru Ucraina.  A fost cineva recent? E obligatoriu?
Pe 29 sau 30 o sa merg in Ucraina, la Iordăneşti la rude si apoi, eventual o fugă până la Cernăuţi.
E o excursie de o zi şi nu intenţionez să fac cumpărături poate doar un plin de benzină la "A3C" dar acolo as plati cu cardul daca se poate.
Cam cati bani (hrivne) ar trebui sa ma la mine?

Goagăl zice că merg pe M19 şi apoi pe T2607. Ştie cineva cum sunt drumurile şi care sunt limitele de viteză?

Edited by Eagles, 09 August 2016 - 10:32.


#47
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
As dori mai multe detalii despre trecerea frontierei. Urmeaza sa ma trec pentru o zi granita la Iordăneşti, regiunea Cernăuţi, la nişte rude şi am auzit o grămadă de poveşti: că trebuie să ai 400€ de persoană (noi suntem 2 adulti si un copil de 10 ani), că trebuie asigurare medicală şi să dovedeşti ca ai făcut vaccin anti-polio.
De asemenea am înteles ca ar trebui completate niste declaratii vamale pentru maşina personală şi bunurile aflate în ea. Sunt doar în ucraineană?
Tot pe net lumea spune ca trebuie sa "ungi" fiecare vames ucrainean si sunt 4-5. Cat trebuie dat? Ce se intampla daca nu dai?

#48
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
in ucraina se plateste vigneta? pleaca ai mei din sighet vreo cativa zeci de km cu masina si is curios daca ei au asa ceva. ca informatii nu am prea gasit

#49
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Eu am fost în 2011, nu exista nicio vignetă atunci, şi se pare că nici pe net nu apare vreo informaţie (am gugălit adineauri).

Deci se pare că nu există vignetă în Ucraina, dar cel mai sigur pt. părinţii tăi e să întrebe atunci când trec prin vamă.


Sănătate şi toate cele bune !

#50
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
Am vazut ca din 2015 incoace a inceput si google maps sa fie disponibil in Ucraina.
Mai au de lucru dar macar arterele principale sunt acum acoperite.

#51
av_marian

av_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.07.2007
un update: fac drumuri prin ucraina de mult, in trecere catre Belarus si invers. De revelion am fost la Bukovel (anul asta si anul trecut). Noutatea in acest an este ca au aparut filtre cu alcooltest. Nu am patit eu - stiu rusa si ma cert cu ei - dar doi prieteni au plecat cu o zi inainte catre tara, pe rute diverite si au fost opriti ambii la iesirea din Cernauti.Nu bausera nimic seara precedenta si nici peste noapte, iar pana la ora 12 - ora filtrului - era clar ca ar trebui sa fi fost curati. Le-a iesit unuia 0.68, altuia 0.6 la mie. Primul a platit spaga 100 euro, alalalt a dat 300 lei, ca nu mai avea valuta. Am intrebat un taximetrist din Bukovel, mi-a confirmat ca politistii pun o picatura de spirt in mustiuc si in mod logic, iese alcool. Localnicii stiu povestea, in mod normal se cearta cu ei, ii pun pe ei sa sufle intai, sa le dea un mustiuc sigilat... etc. Dar ca roman, mai ales daca nu stii limba, esti victima sigura. Deci atentie. In plus, la dus a functionat traditia - 10 lei la vames in pasaport la controlul bagajelor, la intors am dat peste un incoruptibil care a vazut banii si ne-a indicat sa bem o cafea la bistro de ei. In concluzie, toate bune si frumoase daca nu ar fi rahatul din vama - la intors am stat 4 ore la ucrainieni si am admirat scarba afisata de rahatii de lucratori de la ei - si drumul de interior.

#52
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
Asta e un comportament generalizat la frontierele lor ? Si daca vii dinspre Polonia tot la kkturi de-astea tre sa te astepti ?

#53
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 01.07.2006
http://theroadtripgu...order-crossing/

#54
giulia09

giulia09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.06.2010

View Postvanitty, on 29 iulie 2017 - 09:49, said:

in ucraina se plateste vigneta? pleaca ai mei din sighet vreo cativa zeci de km cu masina si is curios daca ei au asa ceva. ca informatii nu am prea gasit

Nu!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate