Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Materiale de constructii, detalii de executie, specificatii tehnice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
331 replies to this topic

#73
fasttaff

fasttaff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.09.2005

View Postpivnitarul, on 25th November 2010, 18:42, said:

sunteti amabili sa-mi spuneti cum se numeste "gletiera asta de cauciuc" (daca are alta denumire sub care o pot gasi in comert )
am dat cautare pe google ...am cautat pe la diverse magazine online ...dar nu dau de asa ceva   :confuzzled:
multumesc si astept un raspuns
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Voi1B36yppg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   ( de la min. 2:20 ...la  2:35)

http://www.lorencic....e_01-1-36_3.htm

bafta

#74
amylo

amylo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.02.2009
In speranta ca ma incadrez in topic si ca printre cei ce citesc acest topic sa gasesc cunoscatori care ma pot lamuri, va prezint urmatoarea problema:
M-am mutat de 2 ani intr-un bloc nou din Cluj-Napoca. Asadar aceasta este a doua iarna pe care o petrec in apartamentul din blocul respectiv.
Atat iarna aceasta, cat si iarna trecuta, cand temperaturile au scazut foarte mult sub 0 grade, mai ales pe timpul noptii, se aud niste pocnete stranii, foarte puternice, pe care nu le-as putea localiza exact. Uneori se aud dinspre plafon, alteori dinspre pereti sau dinspre grinzile de beton din apartament.
Precizez ca, din cate stiu eu, blocul este construit pe fundatie de beton armat, cu structura în cadre din beton armat, zidarie din caramida atat la interior cat și la exterior, tamplărie PVC, acoperis tip terasa-placa din beton armat. Mai stiu si ca terenul de fundare este unul stancos.
Stie cineva care ar putea fi cauza acelor pocnete si de ce apar numai cand temeraturile sunt extrem de scazute?
Va multumesc

#75
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
am si eu o intrebare.
ma intereseaza daca exista o firma in romania care produc sape din anhidrita carbonica.
ma intereseaza o firma cre vine cu tank-ul si iti aplica ei sapa,pt ca am gasit la saci dar nu este acelsi lucru in primul rind pt ca dureaza mult mai mult iar rezultatul tine mult de acest aspect.
in italia exista firme care venea cu cisterna,intindea furtunele si intr-o zi iti facea citeva sute de mp de sapa.
rezultatul final este de exceptie,timp de uscare mult mai redus,sprafata autonivelanta,nu crapa,mult mai lejera.
in anumite cazuriai poti da un lac sau rasina si ai deja o pardoseala de exceptie.
daca cumva cineva a mai vazut asa ceva ai sunt recunoscator sa imi de si mie informatie legat de o asemenea firma.
am inteles ca asemenea aplicati au fost in romania doar ca nu stiu cine le face.
daca va ajuta cu ceva,din auzite ar fi fost construit un hotel proprietatea lui Ion Tiriac prin 2007-2008 unde s-a folosit asemenea sapa.
[ http://www.retestatic.it/user_allegati/500x500/jpeg/c66/153170.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#76
fasttaff

fasttaff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.09.2005
uite sapa pe care o cauti : sapa autonivelanta grosiera FE LARGO
daca ai nelamuriri intreba.... :peacefingers:

bafta

Attached Files


Edited by fasttaff, 31 January 2011 - 22:00.


#77
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postfasttaff, on 31st January 2011, 21:54, said:

uite sapa pe care o cauti : sapa autonivelanta grosiera FE LARGO
daca ai nelamuriri intreba.... :peacefingers:

bafta
iti multumesc,intradevar asta cautam.
poti sa imi oferi si niste preturi?

#78
fasttaff

fasttaff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.09.2005
32-35 RON/SAC de 40kg...pret de lista, negociabil evident

#79
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postfasttaff, on 31st January 2011, 22:09, said:

32-35 RON/SAC de 40kg...pret de lista, negociabil evident
iti multumesc.
pretul la sac il gasisem si eu imediat ce mi-ai dat informatia doar ca eu vreau ca materialul sa vina la tank(deja preparat) nu sa il prepar eu cu toate ca mi-ar convenii mai mult asa ca pret dar calitativ este cu totul alta poveste daca  o torni cu pompa din tank deja preparat.
daca e sa il iei la sac si sa il prepari tu nu merita investitia pt ca rezultatul nu este pe masura chiar daca este totusi unul bun.

#80
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008
am si eu de gletuit o camera si nu stiu ce glet sa cumpar.Stie cineva care este cel mai bun glet pe piata sau cineva care a lucrat cu unul anume si i-a placut.
sper sa fi postat bine aici............

Edited by chelie_d, 31 January 2011 - 23:04.


#81
fasttaff

fasttaff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.09.2005

View Postmardraaxi, on 31st January 2011, 22:33, said:

...eu vreau ca materialul sa vina la tank(deja preparat) nu sa il prepar eu cu toate ca mi-ar convenii mai mult asa ca pret dar calitativ este cu totul alta poveste daca  o torni cu pompa din tank deja preparat.
daca e sa il iei la sac si sa il prepari tu nu merita investitia pt ca rezultatul nu este pe masura chiar daca este totusi unul bun.

asa ceva nu exista in romania...sau cel putin eu nu cunosc.  
modalitatea de executie este turnarea mecanizata cu o pompa de tencuit cu un adaptor special ceva gen :http://www.lorencic.ro/pomp-de-amestecare-pft-g4-g5c_M08-1-1_3.htm
tot ce trebuie sa faci este sa cumperi materialul iar rezultatul obtinut este acelasi...

bafta

View Postchelie_d, on 31st January 2011, 23:04, said:

am si eu de gletuit o camera si nu stiu ce glet sa cumpar.Stie cineva care este cel mai bun glet pe piata sau cineva care a lucrat cu unul anume si i-a placut.
sper sa fi postat bine aici............

vreau sa gletuiesc si io o camera da' nu gasesc.. :lol:
ce suparafata suport?? tencuiala ciment,tencuiala ipsos, gipscarton,fermacell,vidiwall,etc
ce tip de glet?? de incarcat sau finisat??
mai multe detalii...

bafta

#82
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008

View Postfasttaff, on 5th February 2011, 18:07, said:

vreau sa gletuiesc si io o camera da' nu gasesc.. :lol:
ce suparafata suport?? tencuiala ciment,tencuiala ipsos, gipscarton,fermacell,vidiwall,etc
ce tip de glet?? de incarcat sau finisat??
mai multe detalii...
bafta
îmi trebuie glet de încărcat pentru următoarele suprafețe : tavanul și un perete sunt din beton,2 pereți au polistiren extrudat și un perete este din bca :D
numai bine...........

#83
alina_tom

alina_tom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 27.04.2010
Buna ziua stie cineva sa.mi spuna care caramida e mai buna dintre porotherm si siceram am primit o oferta de pret la porotherm 215 iar la siceram 185 si nu stiu care e mai buna precizez ca ambele sunt de 30

#84
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010
ati denaturat sensul topicului; incepuse atat de bine dar s-a ajuns la diverse-

nicio caramida nu e buna pentru ca alea sunt "blocuri ceramice"

merit un ban pentru raspunsul asta. :rolleyes:

#85
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008

View PostSir_Mario, on 12th March 2011, 22:42, said:

merit un ban pentru raspunsul asta. :rolleyes:
ca sa nu astepti prea mult,ti-l ofer eu
Poate ar trebui sterse toate off-topicurile,acesta e ca un ghid practic al celui care-si construieste o casuta

Attached Files


Edited by anonima1, 13 March 2011 - 08:41.


#86
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010
iti multumesc pentru darnicie:)
ai dreptate

#87
vladik

vladik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.11.2008
salutare,
E vreo diferenta semnificativa intre jgeaburile clasice si cele cu marginea curbata in interior?

#88
roditz

roditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.02.2010

View Postvladik, on 16th March 2011, 12:34, said:

salutare,
E vreo diferenta semnificativa intre jgeaburile clasice si cele cu marginea curbata in interior?

hmm, ai gasit jgheab cu marginea in interior?

#89
vladik

vladik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.11.2008
Uite aici am citit de jgheabul curbat. ideea e ca asa colecteaza apa mult mai bine cand sunt ploi torentiale

http://www.novatik.r...jgheabului#info

#90
luiza1980

luiza1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.10.2008
Pentru un proiect de casa cu acoperisul pana in pamant, stiti modelul ala de cabana de munte, ce fel de folie anticondens trebuie folosita? ma gandesc ca mori de cald vara la etajul superios si vreau ceva care sa tina racoare cat de cat in interior

ms

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate