Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Materiale de constructii, detalii de executie, specificatii tehnice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
331 replies to this topic

#19
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
pina la urma cum e corect?
si eu am primit o asemnea oferta : cea cu 68 de buc sau cea cu 76?
intr-un mc intra 76 de bucati ( fara mortar)?

#20
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
pai alege, daca e vb de aceeasi caramida, cea la care pretul per bucata est cel mai mic.

#21
constrictorul

constrictorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.04.2008
Poate cineva sa posteze detaliile de executie pentru armarea scarilor (un exemplu pentru scara cu 1 podest) Multumesc.

#22
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
are cineva normativ pentru capace de canal?
multumesc,

#23
constrictorul

constrictorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.04.2008
Daca poate cineva sa posteze detalii de armare pentru scari ca cele din poza. La mine particularitatea este, si nu apare in poza, ca pe al doilea tronson, cel care urca la etaj, primele trepte de jos sunt in spirala dar sper ca asta nu schimba prea mult datele problemei.
Multumesc.

Scuze, iata si poza.

Attached Files



#24
constrictorul

constrictorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.04.2008
M-am gandit sa fasonez personal fierul pentru fundatie. Din poza atasata inteleg ca trebuie:

Sectiunea 1-1
- centura de sus - etrier  de fi8 de 20X30 + 6 bare fi12
- centura de jos - etrier de 30X50 - nu-mi dau seama ce fi este
                        - 5 bare fi 10 + 5 de fi12
- agrafe de fi6

Ce nu inteleg:
- exista bare de fi10 pe laterale in numar de 6 care se prind cu agrafele de fi6 sau intre centura de jos si cea de sus nu este nimic? In cazul in care exista aceste bare banuiesc ca trebuie sa fie si un etrier care leaga centura de sus cu cea de jos si de care se prind barele. Barele verticale reprezinta acest etrier sau sunt de fapt firele pentru stalp?

Ma poate ajuta cineva cu o clarificare? Am atasat detaliile de fundatie.

Multumesc aniticipat

Attached Files



#25
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007
Ce am inteles eu
- centura de sus - etrier de fi8 de 20X30 + 6 bare fi12
- centura de jos - etrier de 30X50 - Fi12, din 10 in 10
- 5 bare fi 10 + 5 de fi12
- agrafe de fi6

- exista bare de fi10 orizontale pe laterale in numar de 6 care se prind cu agrafele de fi6, la distanta de 20cm (in desen scrie 30 dar nu pare sa fie corect)  si prind la randul lor barele verticale cu lungimea de 150cm, de fi10 dispuse la interval (pe orizontala) de 20cm. Din cate am mai vazut intre cele doua centuri se pune plasa de buzau (trebuie sa vorbesti cu structuristul tau daca este de acord cu asta)

In mod normal barele pentru stalpi le regasesti in plansa cu detaliile despre stalpi.


Oricum ceea ce am scris eu trebuie sa iti confirme cineva cu "greutate".

#26
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
daca grinda este de 30 latime etrierul este de 25, la partea de sus.
in pamant acoperirea este de 5cm cf stas, asa ca ar trebuii un etrier de 45 cu 20, ceea ce mi se pare cam putin, probabil ca proiectantul a considerat acoperirea de 2.5 cm asa ca etrierul este de 50 cu 25 la o sectiune de beton 55 cu 30.
plasa in elevatie nu prea e Ok, mergi pe varianta proiectantului , fier de 10 din 20 in 20 de cm, cu agrafe.
in mod normal pe plansa aia trebuiau dati si etrierii ca sa nu te mai complici tu cu calculatul lor.
in rest e bine.

#27
constrictorul

constrictorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.04.2008
is-yzy si septimiu, multumesc pentru raspunsuri.

 septimiu80, on Feb 16 2009, 08:09, said:

in pamant acoperirea este de 5cm cf stas, asa ca ar trebui un etrier de 45 cu 20, ceea ce mi se pare cam putin, probabil ca proiectantul a considerat acoperirea de 2.5 cm asa ca etrierul este de 50 cu 25 la o sectiune de beton 55 cu 30.
cand zici acoperire te referi la distanta pe laterale dintre fundatie si armatura? Deoarece in figura, la centura de jos sunt puse 5 bare de fi10, respectiv fi12, care se pun la 10 cm distanta, ar rezulta o lungime a etrierului de jos de 4X10+2,4(fi12)+1,2(fi6)=~44cm, deci cred ca e bine un etrier de 45X25. Dar nu scrie de dimensiune are - merge de 6?

 septimiu80, on Feb 16 2009, 08:09, said:

plasa in elevatie nu prea e Ok, mergi pe varianta proiectantului , fier de 10 din 20 in 20 de cm, cu agrafe.
in mod normal pe plansa aia trebuiau dati si etrierii ca sa nu te mai complici tu cu calculatul lor.
in rest e bine.
Deci sa inteleg ca se pun etrieri de fi10 cu lung de de 1.5m si latime de 30cm la distanta de 20 de cm. Acestia leaga cele 2 centuri pe verticala, iar de acesti etrieri se leaga pe orizontala bare de fi10 tot la 20 cm?

La cineva pe site am vazut ca nu a pus etrieri de legatura intre cele 2 centuri desi avea cam aceleasi detalii ca mine. Se poate face si asa?

#28
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007
un singur sfat daca imi permiti....nu te zgarci la fier. Stiu ca pare ca arunci cu banii in caini, dar mai bine sa fie decat sa lipseasca

#29
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 constrictorul, on Feb 16 2009, 22:07, said:

is-yzy si septimiu, multumesc pentru raspunsuri.


cand zici acoperire te referi la distanta pe laterale dintre fundatie si armatura? Deoarece in figura, la centura de jos sunt puse 5 bare de fi10, respectiv fi12, care se pun la 10 cm distanta, ar rezulta o lungime a etrierului de jos de 4X10+2,4(fi12)+1,2(fi6)=~44cm, deci cred ca e bine un etrier de 45X25. Dar nu scrie de dimensiune are - merge de 6?
da, la acea distanta ma refer, nu, nu merge de 6, normal sunt de 10 in fundatie.

Deci sa inteleg ca se pun etrieri de fi10 cu lung de de 1.5m si latime de 30cm la distanta de 20 de cm. Acestia leaga cele 2 centuri pe verticala, iar de acesti etrieri se leaga pe orizontala bare de fi10 tot la 20 cm?
da

La cineva pe site am vazut ca nu a pus etrieri de legatura intre cele 2 centuri desi avea cam aceleasi detalii ca mine. Se poate face si asa?

se poate, dar nu e cazul tau. Cred totusi ca ar trebuii sa obtii tot proiectul nu doar pac-ul. Poti face economie de multi mai multi bani cu un proiect bine facut, decat sa nu-l faci si sa platesti apoi greselile inerente daca nu esti de profesie inginer constructor
.


#30
constrictorul

constrictorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.04.2008

 is-yzy, on Feb 16 2009, 22:24, said:

un singur sfat daca imi permiti....nu te zgarci la fier. Stiu ca pare ca arunci cu banii in caini, dar mai bine sa fie decat sa lipseasca
Cu siguranta proiectantul nu s-a zgarcit, dar nu punea de la el :) (din studiul geo solul la mine pare destul de bun)

Ca o curiozitate, de ce nu se mai fac fundatii din alea: torni beton in sant pana la nivelul pamantului, apoi faci o armatura de 50 cm inaltime si o ingropi in beton sau torni beton pana la 40 de cm in sant, restul de 1 m il armezi (50 in pamant, 50 deasupra)? Chiar asa de fragile sunt sau proiectantii trebuie sa respecte ultimul normativ? (am inteles ca la mine ar fi dupa ultimul normativ). Oare casele facute pana acum sunt in pericol ? Mie mi se pare ca se pune prea mult fier, dar cred ca toti care au construit au avut aceasta impresie.

#31
constrictorul

constrictorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.04.2008
In armatura etrierii au rol de rezistenta? Se pot inlocui etrierii de o dimensiune data cu alta dimensiune? De ex: fi12 cu fi6?

#32
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Etrierii au rol de a tine barele impreuna. Lucreaza impreuna cu armaturile dar nu se considera ca au rol de rezistenta. Mai mult un rol constructiv, ele nu preiau incarcari.
De exemplu la un stalp ca sa nu crape ca un bat la mijloc si cele 4,6,8 armaturi sa iasa din beton, se monteaza etrierii ca sa tina aceste armaturi ca intr-un manson.
La case nu se folosesc etrieri mai grosi de fi 8. E si greu sa-i indoi pe cei de 12 sau 16. Ti-ar lua o zi intreaga sa faci 10 etrieri, si la o casa ai nevoie de minum 3-4000 de bucati.

#33
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
:) Etrierii au rolul de a :
- tine pe pozitie barele , in momentul turnarii ;
- de a prelua f. taietoare , perp. pe element ; armatura longitudinala se calculeaza la ...mom, incv.  :D
- de a impiedica umflarea (cresterea in volum) a betonului in elementul respectiv , impiedicand astfel anumite probleme cu cofrajul ;

Plus alte inform. despre amplasarea constructiva a etrierilor, pe care le-am scris acum 2 ani si ceva , aici , http://www.misiuneac...opic.php?p=2190

Edited by akinik, 05 March 2009 - 10:09.


#34
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Fa-i si o diagrama NTM si cu asta a inteles omul perfect. :lol:

#35
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 Astrul, on Mar 5 2009, 12:45, said:

Fa-i si o diagrama NTM si cu asta a inteles omul perfect. :lol:

diagrama NTM  -  Nu Trebuie Mult !  :lol:

#36
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 akinik, on Mar 5 2009, 10:07, said:

:) Etrierii au rolul de a :
- tine pe pozitie barele , in momentul turnarii ;
- de a prelua f. taietoare , perp. pe element ; armatura longitudinala se calculeaza la ...mom, incv.  :D
- de a impiedica umflarea (cresterea in volum) a betonului in elementul respectiv , impiedicand astfel anumite probleme cu cofrajul ;

Plus alte inform. despre amplasarea constructiva a etrierilor, pe care le-am scris acum 2 ani si ceva , aici , http://www.misiuneac...opic.php?p=2190


- de a prelua f. taietoare , perp. pe element ; armatura longitudinala se calculeaza la ...mom, incv. explicatia asta mi-a dat-o si mie un structirist, in timp ce umplea un A4 cu diagrame cu momente, forte taietoare, actiunea lor etc. La sfirsit ma durea capul ingrozitor :death: , dar am prins ideea;
Daca tu ai scris pe misiunea c... cu pseud, ciusorul, nu prea am inteles : petrecerea armaturii in grinzi sau stilpi  este 40 sau 50 fi; etrierii de fi 6 se pot confectiona, dar se recomanda a se si folosi ? :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate