Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 

CONDENS, scurgere APA, probleme diverse..

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#91
Smithsonian

Smithsonian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.04.2005
Buna. Vreau si eu o parere. Stau la etajul 3. Vreau sa prelungesc tubul de drenaj pana la parter. Ce fel de tub sa folosesc ? S-au suparat vecinii de sub mine ca le curge apa pe geamuri, pe pereti si m-au rugat sa fac ceva in acest sens. Sau stiti o alta sugestie de dirijare a condensului la departare de bloc ?

#92
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,660
  • Înscris: 23.10.2006
O teava de plastic, care sa duca condensul sa pice, unde nu deranjeaza vecinii.Lungimea o alegi tu in functie de condiiile din teren.

#93
razvan0606

razvan0606

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.12.2008

View Postholimen24, on 30 noiembrie 2009 - 18:47, said:

Panta nu este foarte bine facuta si cred ca de asta aparatul cand merge pe racire scoate apa prin tubul de dren la modul splash adica o cam scuipa (nu foarte tare). Dupa asta, mai trec cateva secunde sau cateva zeci de secunde cateodata pana mai scoate inca o data apa in acelasi mod.

1. E normal ca apa sa curga prin tub pic cu pic sau sa o scoata deodata si sa stea mai mult timp pana o scoate iar?

2. Poate dauna asta in vreun fel aparatului pe moment sau in timp?

Salut,

Am aceeasi problema la un aparat nou Daikin, in loc de picurare, iese cate un jet de apa la 15-20 secunde.

Exista vreo rezolvare?

#94
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007
Buna seara,

Am urmatoarea problema si as aprecia mult daca m-ati putea ajuta cu un sfat.

Vecinul de sus si-a montat aer conditionat pe care il foloseste pentru a incalzi locuinta. Problema este ca picura pe unitatea mea externa de aer conditionat.

A sunat la firma pentru a mai lungi acel furtun de evacuare condens, iar cei de la firma i-au explicat ca atunci cand AC incalzeste apa nu iese prin acel furtun, ci iese de undeva de dedesubtul unitatii exterioare.

Furtunul ar fi fost usor de modificat ca sa nu mai curga apa la mine, dar cum putem face in cazul in care apa picura pe dedesubt?

Se poate monta ceva vreun furtun acolo? Sau sa imi montez o copertina deasupra unitatii exterioare?

Multumesc

#95
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 17.04.2015
claust@
Problema e un pic mai greu de rezolvat corect si o sa-ti explic de ce:

-daca vecinul de sus isi pune o teava normala dedicata de preluare a apei provenita de la condensarea si defrosturile aparatului atasata direct in gaura de jos a UE, apa ii va ingheta in interiorul UE... se poate rezolva cu instalarea unei rezistente electrice dedicate dar tot poate ingheta mai jos, pe teava;
-solutia normala ar fi instalarea unei tavi de preluare a condensului, la care se ataseaza o tubulatura de scurgere care sa fie deviata intr-o pozitie in care apa sa nu mai curga pe aparatul tau... de estetica nu mai vorbim... si aici intervine o alta problema posibila, mai precis, inghetarea apei in tava de scurgere si apoi revarsarea acesteia tot pe aparatul de mai jos... solutia la aceasta este doar instalarea unei rezistente electrice dedicate care sa impiedice formarea ghetii;
-in Romania nu prea se gasesc usor tavi de genul de care vorbeam, decat doar scumpe si foarte scumpe (nu e ca la bulgari de exemplu, unde gasesti usor si ieftin si deoarece acolo aproape o tara intreaga se incalzeste cu AC si deci existand cerere se fac si o sumedenie de accesorii mai ieftine, unde instalatorii din prima monteaza asa ceva, pozitionarea la montajul UE se face tinand cond si de alte lucruri, se leaga tubulaturile de la tavita AC direct la alte tubulaturi de scurgere de pe terase sau acoperisuri, etc;

Avand in vedere cele de mai sus, cred ca varianta cea mai ieftina si usor de aplicat ar fi doar instalarea unei copertine peste aparatul tau, care sa-l protejeje de apa ce se scurge de sus ... mai mult, trebuie vorbit cu vecinul si corect ar fi sa plateasca el pt asta.

Doar ca sa-ti faci o idee, atasez niste foto, sa vezi cam cum arata acele tavite speciale... sunt unele ce se vand si cu sistemul de rezistente electrice, altele sunt fara (si se poate instala separat. Mai atasez si o foto in care vei vedea o instalatie a doua UE intr-un balcon, una peste alta, cea de sus cu tava de scurgere si tubulatura deviata.

Attached Files



#96
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007
Multumesc mult pentru raspuns.

Daca pune doar un stut in gaura aceea? Nu ar merge?

M-am uitat de copertina dar nu gasesc nimic in Romania, aveti va rog un link?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate