Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

CONDENS, scurgere APA, probleme diverse..

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

View PostCalatorulXP, on 7th June 2009, 21:08, said:

Dețin un aparat de AC noname care a fost montat anul trecut.
Problema este că unitatea internă începe să "stropească" după un anumit timp de funcționare cu ... stropi de la apa care rezultă în urma unui condens (presupun).
Am observat că fenomenul se produce - cu precădere - atunci când afară este cald spre foarte cald.

Care ar putea fi cauzele și soluțiile ?

Mulțumesc
1. verifica drenajul sa nu fie obturat, indoit, sau neavand panta descendenta.
2. verifica planeitatea unitatii interne.

#20
CalatorulXP

CalatorulXP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.02.2009
Drenajul are pantă descendentă și nu este obturat. Unghiul sub care iese drenajul din UI este de aproximativ -20 grade.
Am verificat UI care este așezată oproape orizontal, orientată ușor în jos în partea cu drenajul.

#21
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Imi cer scuze, sigur ai verificat drenajul ca evacueaza bine? Anul trecut am avut o problema similara si a venit o firma care a suflat aer comprimat pe teava de drenaj. A iesit un ,,cuib" de fluturi, cei de la firma respectiva mi-au spus ca au vazut frecvent asta. Intrebarea fireasca a fost de ce nu pun o sita la capatul de iesire sa nu intre insectele???
Ca sa nu mai spun ca imbinarea furtunelor la drenaj numai cu patentul a putut fi desfacuta...

#22
CalatorulXP

CalatorulXP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.02.2009
Ceea ce spuneti este posibil.
Voi verifica.

#23
NIck__

NIck__

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.01.2009
Mai curge aparatul eu sunt in domeniu daca i-mi dai mai multe detalii te ajut fara nici o problema poate sa fie si furtunul infundat dar mai greu in primul an poate sa nu aiba freon si sa inghete dar cel mai precis este ca montatorii nu au aranjat bn tevile cu condensul este o mare problema asta mai mereu dau de probleme dastea majoritatea montatorilor nu fac bine treaba in speciat cei care monteaza ieftin posteaza 2 poze cu aparatul tau si i-ti spun eu ce sa faci sa nu mai curga

#24
atomistul

atomistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 14.03.2008
Salutare
Am si eu o intrebare:La unul din aparatele pe care le am , un SANYO SAP 74EH, nu ii prea iese condens pe la evacuare.
Asta comparativ cu un SAP 124.
Este normal sau e un indiciu de defectiune?
Rog pe cei ce stiu sau au informatii despre asemenea defecte sa-mi comunice.
Multumesc anticipat!

#25
justmepd

justmepd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 06.02.2009

View Postatomistul, on 1st July 2009, 19:31, said:

Salutare
Am si eu o intrebare:La unul din aparatele pe care le am , un SANYO SAP 74EH, nu ii prea iese condens pe la evacuare.
Asta comparativ cu un SAP 124.
Este normal sau e un indiciu de defectiune?
Rog pe cei ce stiu sau au informatii despre asemenea defecte sa-mi comunice.
Multumesc anticipat!
daca nu apare gheata pe teava si aparatul merge bine , nu ai avea de ce sa te ingrijorezi , in schimb daca vezi ca nu mai raceste asa bine ... posibil sa piarda gaz.

#26
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Salutare.
M-a sunat un amic sa ma intrebe daca stiu un instalator de AC sa il lumineze cu o treaba. Din pacate nu am pe nimeni "specializat" pe domeniul acesta, asa ca apelez la voi, cei care stiti.
Dupa cum am scris in titlu, este vorba de apa care se scurge din AC,  apa care are o tenta albastruie, gen spirt usor diluat. Nu are consistenta uleioasa si nici nu are alt gust. Aerul este montat de 3 zile si functioneaza perfect; nu face zgomote bizare, raceste bine dar .... are problema asta.
O explicatie, exista, cu siguranta numai ca .. o astept de la voi daca stiti. Sau daca vi s-a intamplat ceva similar, ce a fost si ce rezolvare s-a gasit?
Aerul .. nu stiu ce marca este, dar stiu ca este de 12.000 BTU si raceste o singura camera de vreo 20mp.
Multumesc.

#27
marusachi

marusachi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 14.08.2009

View PostCuteGuy, on 19th August 2009, 21:18, said:

Salutare.
M-a sunat un amic sa ma intrebe daca stiu un instalator de AC sa il lumineze cu o treaba. Din pacate nu am pe nimeni "specializat" pe domeniul acesta, asa ca apelez la voi, cei care stiti.
Dupa cum am scris in titlu, este vorba de apa care se scurge din AC,  apa care are o tenta albastruie, gen spirt usor diluat. Nu are consistenta uleioasa si nici nu are alt gust. Aerul este montat de 3 zile si functioneaza perfect; nu face zgomote bizare, raceste bine dar .... are problema asta.
O explicatie, exista, cu siguranta numai ca .. o astept de la voi daca stiti. Sau daca vi s-a intamplat ceva similar, ce a fost si ce rezolvare s-a gasit?
Aerul .. nu stiu ce marca este, dar stiu ca este de 12.000 BTU si raceste o singura camera de vreo 20mp.
Multumesc.
sincer, poltergeist!
daca face ce trebuie, cum trebuie, sa-l lase in plata domnului!
apa nu prea are de a face cu buna functionare a aparatului decat i mica masura: daca curge in casa( scuzati cacofonia) :)

#28
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
M-ai lamurit definitiv cu raspunsul asta ..
La mine de ce este apa curata si nu colorata ?
Ma refer la apa evacuata de la condens.

#29
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
up

#30
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
chiar nu gasim niciun mester in zona?

#31
gabriel17

gabriel17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 18.12.2005

View PostCuteGuy, on 20th August 2009, 17:03, said:

chiar nu gasim niciun mester in zona?

apa colorata putin in albastru ar putea fi de la oxidarea conductelor de cupru din unitatea interioara.

#32
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Multumesc!
Am mai mai primit raspunsul asta de la cineva, dar nu pe forum si ... daca deja am 2 raspunsuri asemanatoare, e un lucru bun.
Multumesc incaodata.
In cazul in care nu isi mai da nimeni cu pararea in sensul de a avea opinie, rog inchiderea topicului.

#33
marusachi

marusachi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 14.08.2009
chiar nu e normal ce se intampla! niciodata nu mi s-a intamplat asa ceva asa ca nu am idei :confuzzled:  !
a bagat cumva in el vreun odorizant care sa lase ceva culoare?
din cate imi amintesc eu numai sulfatul de cupru e de culoare albastra(piatra vanata)! cum arata unitatea interioara daca ii deschizi capacul si ii scoti filtrele???
ca sa intelegi fenomenul de formare a condensului: turbina u.i trage aerul cald prin fantele "radiatorului", care sunt reci!
pe fantele alea se formeaza condensul care se scurge intr-o tavita! de acolo se scurge prin furtunul de condens inspre inafara!
acolo se intampla ceva!
noi putem sa ne dam cu capul de pereti aici! nu avem de unde stii!
am patit sa se infunde furtunul de condens de la un mucegai, de la viespi si mai ales de la paianjeni, am inghitit o parte din balariile astea cu tot cu apa statuta :deadtongue:  dar sa curga apa albastra inca nu am vazut!
numai bine!
marius


View Postmarusachi, on 20th August 2009, 20:57, said:

chiar nu e normal ce se intampla! niciodata nu mi s-a intamplat asa ceva asa ca nu am idei :confuzzled:  !
a bagat cumva in el vreun odorizant care sa lase ceva culoare?
din cate imi amintesc eu numai sulfatul de cupru e de culoare albastra(piatra vanata)! cum arata unitatea interioara daca ii deschizi capacul si ii scoti filtrele???
ca sa intelegi fenomenul de formare a condensului: turbina u.i trage aerul cald prin fantele "radiatorului", care sunt reci!
pe fantele alea se formeaza condensul care se scurge intr-o tavita! de acolo se scurge prin furtunul de condens inspre inafara!
acolo se intampla ceva!
noi putem sa ne dam cu capul de pereti aici! nu avem de unde stii!
am patit sa se infunde furtunul de condens de la un mucegai, de la viespi si mai ales de la paianjeni, am inghitit o parte din balariile astea cu tot cu apa statuta :deadtongue:  dar sa curga apa albastra inca nu am vazut!
numai bine!
marius
citat:
"In aer umed, cuprul se acopera cu o pelicula protectoare de cupru metalic si oxid de cupru monovalent dupa ecuatiile:

2Cu + O2 + 2H2O = 2Cu(OH)2

Cu(OH)2 + Cu = Cu2O + H2O"
nu are nici o lefatura cu oxidarea
citat 2:
"Oxidul de cupru bivalent serveste in industria sticlei si a emailurilor ca pigment verde. "
citat 3:
"
Sulfura cuprului monovalent Cu2S : se intalneste in natura ca mineral numit calcozina. Se obtine prin combinarea directa a elementelor , prin actiune a H2S asupra cuprului metalic sau prin calcinarea CuS in atmosfera de hidrogen :

2Cu + S = Cu2S + 24,17kcal

2Cu + H2S = Cu2S + H2

2CuS + H2 --- H2S + Cu2S

Combinatia se prezinta sub form de octaedri albastri, de densitate 5,97g/cm3, greu solubili in apa si se dizolva in acid azotic dilut la fierbere

Reactioneaza cu acidul sulfuric si azotatul de argint precum si cu oxizi dupa ecuatiile:

Cu2S + H2SO4 = CuS +CuSO4 + SO2 + 2H2O

Cu2S + AgNO3= 2CuNO3 + Ag2S + 2Ag

Cu2S + 3PbO2 = Cu2O + 3Pb + SO2

Sulfatul cuprului monovalent Cu2SO4 : se obtine prin incalzirea sulfatului de cupru bivalent cu cupru metalic :

CuSO4 + Cu = Cu2SO4

Se prezinta ca pulbere cenusie sabila la rece si in aer uscat ,se dezolva in HCl conc. si acid azotic sau acetic. "

cam p-aci tre sa fie!
ceva pe baza de sulf. de unde??? nu ma intreba!
intreaba un chimist, nu un "mester"!!!
numai bine!
marius

#34
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009
Panta nu este foarte bine facuta si cred ca de asta aparatul cand merge pe racire scoate apa prin tubul de dren la modul splash adica o cam scuipa (nu foarte tare). Dupa asta, mai trec cateva secunde sau cateva zeci de secunde cateodata pana mai scoate inca o data apa in acelasi mod.

1. E normal ca apa sa curga prin tub pic cu pic sau sa o scoata deodata si sa stea mai mult timp pana o scoate iar?

2. Poate dauna asta in vreun fel aparatului pe moment sau in timp?

#35
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

View Postholimen24, on 30th November 2009, 18:47, said:

Panta nu este foarte bine facuta si cred ca de asta aparatul cand merge pe racire scoate apa prin tubul de dren la modul splash adica o cam scuipa (nu foarte tare). Dupa asta, mai trec cateva secunde sau cateva zeci de secunde cateodata pana mai scoate inca o data apa in acelasi mod.

1. E normal ca apa sa curga prin tub pic cu pic sau sa o scoata deodata si sa stea mai mult timp pana o scoate iar?

2. Poate dauna asta in vreun fel aparatului pe moment sau in timp?

Ești foarte misterios. Despre ce fel de aparat e vorba?

#36
Dorky

Dorky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 29.11.2009

View PostDigix, on 30th November 2009, 19:24, said:

Ești foarte misterios. Despre ce fel de aparat e vorba?

Mitsubishi Electric MSH-GA35VB

Ofer orice detalii care au relevanta, mi s-a parut ca nu e asa important modelul sau marca aparatului pentru intrebarea pe care am pus-o.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate