Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

server win2k; domeniu; moare dns-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Retzea 25 calc+server;
server=win2kserver
Doemniu
ICS

De un timp, vreo 2 saptamani, gasesc internetul mort la calculatoare; Verific p-acolo, pingul in retzea e impecabil, pingul pe internet merge... chiar am deschis in IE google-ul cu ip-ul; Deci deduc ca nu merge DNS-ul; In acest timp pe server merge orice pagina fara probleme; Daca restartez serverul, o ia si internetul pe celelalte calculatoare... Ce se intampla?.. am incercat un ipconfig/flushdns , dar nici o diferentza...
Calculatoarele au ip- static, si la gateway si la DNS este pus ip-ul serverului; Nu s-a umblat nici la configuratia calculatoarele nici a serverului, nu am idee de ce se intampla, dar e tare aiurea,...

Any ideea?
10x

#2
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
cand dai ping de pe comp catre host in Internet il dai dupa IP sau dupa nume DNS ?
ai incercat sa restartezi doar serviciul de ICS pe server ?... ai vreun firewall pus pe server?

finally, de ce ai IP static pe compuri ? ca asta e scopul ICS-ului .. sa functioneze ca un mini-DHCP server si un mini-proxy DNS server. .....

si again, daca ai W2k Server ... de ce nu faci NAT  ?

Edited by PreTXT, 21 October 2004 - 09:33.


#3
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
10x de raspuns;
1-cand dau ping merge dupa ip, nu merge dupa DNS;
2-Am incercat azi sa restartez ICS-ul, merge...; Adica nu a trebuit sa restartez tot compu, dupa vreo 30 sec a luat-o ...
2.5-Am firewall, zonealarm, nu am umblat la el la setari, mergea inainte; Si dupa restart ICS, a luat-o netu fara sa umblu la ZA
3-Am ip-uri statice ca asa mi s-a cerut la scoala (e pentru un program, AEL);
4-Nu am pus nat pentru ca atunci cand am vrut sa share connection, am incercat ceva cu nat, n-am intzeles nimik, asa ca am pus o bifa si gata; Cum se activeaza acest nat?, care e diferentza intre el si ICS? Presupunand (prin absurd deocamdata) ca ar merge ok ICS-ul, se merita sa pun nat?
Nu va sfiiti de recomandari sau pareri :P

#4
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
Ok, ideea este in felul urmator:

- ICS-ul (Internet Connection Sharing)  este in general folosit pentru 1-5 compuri; marele sau avantaj este ca poate rula pe un OS non-server (ex. Win98, WinME, Win2000 Prof.) ... astfel permite ca un novice sa configureze rapid o miniretea functionala

ICS este practic un serviciu care functioneaza ca un mini-server DHCP si mini proxy DNS .. de asta trebuie clientii sa fie configurati ca DHCP clients ...in cazul tau a mers cu adrese statice intrucat probabil ai alocat adrese din aceeasi clasa cu si scope-ul de DHCP default (care la ICS este parca 192.168.0.2-254)

- NAT (Network Addresss Translation) este suportat nativ de sistemele Windows cu nucleu NT (2000 Prof, 2000 Server, XP, 2k3 ). In W2k Server si W2k3, NAT este mult mai usor configurabil din interfata grafica si este mult mai customizabil ... NAT-ul, combinat cu DHCP si DNS iti permit sa alegi ce, cand, unde, cum ...

practic, ICS-ul este o implementare a NAT-ului, care nu iti da prea multe optiuni.  W2k Server cu NAT, DHCP, DNS iti ofera o granularitate (si stabilitate ...) mai mare ..

finally, cateva link-uri despre configurare NAT:

HOW TO: Configure a Windows 2000 Server as a Network Address Translation Server
Internet Connection Sharing and Network Address Translation in Microsoft Windows 2000 Server
How To Configure Clients to Use a Network Address Translation Server in Windows
ow to Configure Input Filters for Services That Run Behind Network Address Translation

OK, acum despre problema ta cu ICS-ul : exista ceva de care te poti lega ? un soft instalat de curand? un patch de securitate? un device nou in retea ? ai DNS sau DHCP instalat pe acelasi server?

spor!

#5
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
pe cuv. ca n-am nici cea mai mica idee, in sensul ca nu am modificat nimik... Tot pica netul, au venit cei de la astral si au put o cutie metalica in clasa, si am intzeles ca ar fi schimbat firul de afara... Netul pica in continuare, dar dupa cateva zile am observat ca dak dadeam restart la server o lua netul, dupa inca catreva zile am observat ca dns-ul ar fi fost cel care nu mergea; Acum am vazut ca restart la ICS rezolva prob.... Nu am instalat nimik nou, nu s-a schimbat nimik :(
O sa vad ce-i cu natul sa vad dak merge ok cu el in caz ca reusesc sa-l configurez;
merzi de linkuri;
PS. sunt 25 calculatoare, XP pe toate, 192.168.1.1xx
PS2. tie iti mai merge fast reply?

#6
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Bun, dar poate nu am citit eu totul....

Ai incercat relay in functie de IP? Ca sa eviti DNS-ul?

in loc de adresa web sa folosesti IP-ul?

In felul asta iti poti da seama daca e de la DNS sau de la altceva.

#7
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
PS1: Mie imi merge fast reply....

On-topic: Da, vad ca ai spus ca iti merge, deci e de la DNS, sau cel putin asta inteleg eu...

Fa NAT ca e mai bine....

#8
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
adynis, incearca sa pui serverul de DNS al ISP-ului ca secondary DNS pe client ...

#9
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
o sa incerc faza cu dns-ul pe client; Am deschis google-ul cu http://IP si a mers ok; O sa incerc sa pun nat, sper ca asta sa rezolve :P
10q, va mai anuntz daca apar probleme...
Ciudat e ca nu-mi dau seama de la ce s-a intamplat... Ma gandesc acum ca eu am mai dat un install la nishte update-uri de windows, acum nu stiu dak a fost exact din momentul in care a inceput sa faca probleme...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate