Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum adaug un text transparent pe o poza?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Ma intereseaza sa adaug un text transparent pe o poza de tip JPG sau GIF, ceva asemanator cu poza atasata.

As vrea sa fie ceva simplu, ideal ar fi sa fie un script in Paint Shop Pro, pt. ca as vrea sa adaug acest text pe mai multe poze, deci un gen de Batch...

Merci.

Attached Files



#2
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Cu Photoshop. :)

Iei o poza, dai new action si record. Faci toate modificarile asupra pozei (inclusiv salvarea).

Te duci la File->Automate->Batch ( alt + f + u + b ) selectezi action-ul inregistrat, folderul sursa si folderul de destinatie.

Sper sa te prinzi ce si cum.

Toate cele bune,
      Razvan Pop

#3
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004

Razvan Pop, on Oct 20 2004, 15:10, said:

Cu Photoshop. :)

Iei o poza, dai new action si record. Faci toate modificarile asupra pozei (inclusiv salvarea).

Te duci la File->Automate->Batch ( alt + f + u + b ) selectezi action-ul inregistrat, folderul sursa si folderul de destinatie.

Sper sa te prinzi ce si cum.

Toate cele bune,
      Razvan Pop

<{POST_SNAPBACK}>



Merci de raspuns... Din cele ce ai spus tu insa, cred ca spui doar de modul de inregistrare a scriptului... Pe mine ma interesa insa si sa aflu cum pot sa adaug acel text transparent pe o poza, asa cum apare in imaginea atasata. Si eventual, as vrea sa fac asta in PSP 8 Paint Shop Pro... Daca se poate, daca nu, o sa fac si in Photoshop.

#4
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
in Photoshop merge frumos:
- selectezi o poza
- o deschizi
- creezi un action
- salveti acrionul
- cu automate batch poti selecta un folder sursa si unul destinatie si iti aplica textul cu pricina la toate automat. faci 1000 in 10 min :)

Bafta.

A

#5
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Probabil ca nu ma-m exprimat eu bine...

As vrea sa aflu si modul exact in care pot sa scriu transparent pe o poza... Uitati-va in poza atasata si o sa vedeti exact ce vreau... Vreau ca textul sa fie transparent, sa se vada poza dedesubt. Ceva de genul text outline... Nu stiu daca asa se zice, daca va uitati in poza o sa vedeti ce anume vreau...

Deci eu nu stiu cum anume pot sa fac un text transparent, si abia dupa ce ma lamuresc cum se face asta, o sa vad cum fac acel script...

Edited by galex, 20 October 2004 - 21:15.


#6
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Haideti, mai, nu-mi spune si mie nimeni cum pot sa adaug un text transparent peste o poza? Am inteles ca ar trebui ceva cu layere... dar am nevoie de niste pasi concreti ca nu ma descurc!

Uitati-va in poza atasata si o sa vedeti ce vreau...

#7
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
adica asa? (vezi fisierul)


step1: adaugi textul cu culoare alba.

step2: modifici fill pt layerul de text pe la ~20%

step3: te duci in blending options (click dreapta pe layer *F7 ca sa iti apara paleta daca e ascunsa*) si selectezi stroke cu latimea 2px, position: outside si o culoare mai inchisa. eu am ales un gri, dar poti folosi ce iti place tie.

salvezi si gata.



later:

optional: daca vrei sa ramana doar linia de pe exterior fill il pui 0% si modifici culoarea de la stroke in ce nuanta vrei tu sa ramana dungile de acolo.

Attached Files

  • Attached File  demo.jpg   75.07K   72 downloads

Edited by addicted, 21 October 2004 - 14:19.


#8
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Da, cam asa as vrea sa fac... O sa incerc asa cum ai spus tu... Sa vad daca reusesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate