Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Terasa tip "deck"

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#19
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
super tare! Imi place.

Nu stii cum sa ne construim singuri si o piscina? ca sa dau 16000 euro pe una ingropata de-a gata.... Scuze de off topic.

#20
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Misto detaliile despre deck home-made. Ramine sa faci rost de scinduri cum trebe. Si-a pus taica-miu dusumea facuta de o firma de prin Sinaia, teoretic firma stie ce are de facut, din brad, si dupa 5 ani arata mai rau ca la tataie la tara, zici ca am taiat io niste scinduri la plezneala si le-am aruncat pe podea.

Despre piscina, n-as putea da multe detalii, da in mare e vorba sa sapi o groapa si sa o umpli cu apa.

Edited by abancor, 28 May 2008 - 12:44.


#21
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

View Postabancor, on May 28 2008, 13:43, said:

Despre piscina, n-as putea da multe detalii, da in mare e vorba sa sapi o groapa si sa o umpli cu apa.
Ala nu e lãculeþ ?  :D

Ideea cu deck-ul e interesanta, ai uitat sa mai adaugi ceva: timp !
Dureaza pana le faci de mânã, dar altfel eu zic cã e o muncã placutã.

Aici nu e asa o problema ca la podele, unde tre sa iasa la fix (si de preferinþã aºa sã rãmînã :lol: )
Oricum se vor mai miºca în timp, si daca e loc printre ele se scurge apa.

#22
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Da, nu tre sa iasa ca o podea, dar tot ar fi bine sa nu inceapa sa se curbeze sipcile, sa ajungi sa te impiedici la fiecare pas.

Laculet, helesteu, sau piscina, depinde ce mai faci in afara de groapa. Am zis ca nu intru in detalii :D

Io mi-am facut la tara, dintr-o fosta piscina gonflabila, care a trait intens vreo 3 ani pina sa ajunga zdreanta, si un val de pamint, oarecum oval, un bazin de racoreala, cam de 1,70 x 3 x 0,4. Piscina am folosit-o pe post de captuseala, am asternut-o in "saiba" de pamint rezultata.

#23
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Pentru ca s-a ridicat problema aici - http://forum.softped...m...t&p=6018663 am observat ca as putea aduce informatii noi in suboectul de fata. Lasasem discutia inaintea montajului. Intre timp acesta a avut loc, dar am uitat cu desavirsire cit m-a costat. Sper sa reusesc sa gasesc aceasta informatie in arhive, desi ma indoiesc, ca am platit parchetarul per total, pentru montaj interior si exterior, plus materiale.

Dupa cum ziceam, se face mai intii un caroiaj pentru suport. Asta se poate face pe pamint, pietris sau beton. Pe caroiaj se monteaza deck-ul. Nu necesita cine stie ce materiale in plus la montaj (niste spuma, daca il montezi pe beton, cu care se fixeaza niste pene care au rolul de a lasa loc apei pe dedesubt). Deci - ramin cei 100 euro/mp materialele, plus manopera, probabil undeva intre 10 si 20.

Pentru intretinere trebuie curatat si dat cu ulei de 2 ori pe an, dar cica merge si o data sau chiar deloc, caz in care isi schimba culoarea. In orice caz cica te tine "o viata". Ramine de vazut, abia il am de 8 luni. Datul cu ulei nu e simplu. Trebuia sa eliberezi intreaga terasa, apoi trebuie spalata foarte bine, curatate striatiile (daca sint), degresata si apoi se da uleiul. O firma specializata are masina de curatat. Daca vrei sa faci singur tre sa iei bine la perie si furtun tot deck-ul, apoi sa speli cu detergent care si degreseaza si apoi sa iei la pensula scindurile. Produse vad ca se gasesc pe net, si la magazine de parchet. Nu luati Pronto sau alte d-astea din Mega Image, luati produse profesionale din magazine specializate.

#24
rbsb

rbsb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.02.2006
Poate ne ajuti si cu niste poze, asa putem surprinde un deck utilizat 8 luni la noi in republica, nu doar pe cele noi noute pe care s-a mers doar in sosete ca sa dea bine in fotografia de pe google.

#25
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Arata foarte prafuit (santiere in jur rezulta mult praf). Din pacate, inca nu m-am mutat in casa, deci a fost utilizat numai de muncitorii care s-au perindat prin curte. In afara de praf nu e deteriorat, nu s-a desprins pe vreundeva, nu e crapat etc. O sa pun poze cind m-oi muta si l-oi folosi.

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Toate bune si frumoase, dar lemnul utilizat trebuie f. bine uscat. In ce priveste stejarul, va cam rupe la bani sa cumparati stejar uscat. Un deck ori iese de lux si costa, ori e de buget si in curand va arata mai nasol decat o terasa cu gresie/ piatra.

#27
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
inca o intrebare, sigur o mai fi fost pusa: cum stii ca e lemnul uscat, cand il cumperi?
sau de unde se poate cumpara lemn si sa fii sigur ca e usact?

#28
zorin70

zorin70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 27.10.2007
Si pe mine ma intereseaza cum verific daca lemnul e cat de cat uscat. la deck sau poate si la lemnul necesar acoperisului?

#29
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Nu stiu de ce puneti intrebari legate de lemn. Cine viseaza la deck-uri ca in poze, dar realizate cu scandura, ar trebui sa stea sa se gandeasca de doua ori.

#30
RamsesII

RamsesII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.08.2003
Stiu ca exista niste instrumente cu care poti masura umiditatea din lemn. Costuri intre 100E si... mii de euro. Cele ieftine nu au o precizie foarte buna dar banuiesc ca isi fac cat de cat treaba...

#31
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007
Urmarind cateva oferte ale firmelor romanesti care importa/monteaza terase tip 'deck', nu pot sa spun decat ca sunt in apanajul celor cu bani multi. Sper ca si calitatea executiei/durabilitatea sa fie pe masura preturilor.

#32
rbsb

rbsb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.02.2006

View PostLED, on Mar 8 2009, 10:44, said:

Nu stiu de ce puneti intrebari legate de lemn. Cine viseaza la deck-uri ca in poze, dar realizate cu scandura, ar trebui sa stea sa se gandeasca de doua ori.

Pai deckurile chiar sunt realizate din scandura, doar ca pot fi de diferite esente, diferite tratamente ale suprafetei, difera calitatea manoperei, etc . Niciodata un deck sau orice alta constructie sau amenajare din lemn nu va ramane ca in poze, schimbandu-si aspectul in timp, imbogatindu-se cu "pesonalitate". Cata vreme o astfel de constructie este durabila si nu iti da senzatia de "subrezenie" atunci nu o sa deranjeze schimbarea culorii sau chiar usoare deformatii de diverse proveniente.

PS. Numai sa nu scartaie :D

#33
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Postrbsb, on Mar 9 2009, 22:34, said:

Pai deckurile chiar sunt realizate din scandura, doar ca pot fi de diferite esente, diferite tratamente ale suprafetei, difera calitatea manoperei, etc .
Reformulez: scandura "oarba".

Altfel liber la cumparat lemn pentru deck-uri, dar in cazul asta nu ar trebui sa existe intrebari legate de gradul de uscare. Sau cel putin teoretic.

#34
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
E drept, aici preocuparea pentru gradul de uscare nu trebuie sa fie asa de mare.
Daca e uscat decent, cat sa nu se strâmbe la prima uscare, e destul pentru ca si asa conditiie atmosferice vor dicta umiditatea. Dar sa nu fie verde, verde e una, umed e alta.

#35
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Am uitat ca eram dator cu detalii privind comportarea deck-ului. In primul rind vreau sa spun ca n-am mai avut finante ca sa platesc o firma sa il intretina, asa ca am purces sa il dau personal cu ulei. Prilej cu care am inteles ca firma care imi explicase cite operatiuni trebuie facute (slefuire, degresare etc.) intentiona sa il dea cu lac, nu cu ulei, acestea fiind operatiunile neceasare cind dai cu lac. Ca sa il dai cu ulei trebuie facute mult mai putine si mai simple operatiuni. De fapt doar una: il speli cu jet de apa (cu masina de presiune - Kaercher). Cind e uscat iei un trafalet, o coada lunga (ca sa stai in picioare), torni uleiul in ceva recipient in care sa poti inmuia trafaletul si merge repede si cu rezultate bune. Important e sa nu ploua citeva ore (teopretic in 2 ore e uscat). Iese brici, lemnul se vede bine, si e protejat, iar fata de lac, cind se duce uleiul, lemnul ramine curat. Lacul se "duce" pe portiuni, ramin mici "pete" etc (de aceea ar trebui slefuit). Iar la aplicare uleiul intra in mod natural in lemn, de aceea nu mai trebuie degresat lemnul ca in cazul lacului. Am dat 2 miini, a trecut o luna, se vede ca in prima zi. Ulei se gaseste pe la magazinele de parchet. Deck-ul arata ca in poze pina incepi sa calci pe el, praful e vizibil. Sper ca, dupa ce creste gazonul, sa scada cantitatea de praf. De spalat se spala usor cu orice instrument de spalat pardoseli, plus apa cu/fara detergent, dar nu iese ca in poze decit daca insisti si speli calumea, ceea ce e inutil avind in vedere ca a doua zi e iar prafuit.

Eu sint foarte multumit, nu puteam alege ceva mai misto de pus pe terasa.

#36
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

View Postabancor, on 5th May 2009, 13:22, said:

Am uitat ca eram dator cu detalii privind comportarea deck-ului. In primul rind vreau sa spun ca n-am mai avut finante ca sa platesc o firma sa il intretina, asa ca am purces sa il dau personal cu ulei. Prilej cu care am inteles ca firma care imi explicase cite operatiuni trebuie facute (slefuire, degresare etc.) intentiona sa il dea cu lac, nu cu ulei, acestea fiind operatiunile neceasare cind dai cu lac. Ca sa il dai cu ulei trebuie facute mult mai putine si mai simple operatiuni. De fapt doar una: il speli cu jet de apa (cu masina de presiune - Kaercher). Cind e uscat iei un trafalet, o coada lunga (ca sa stai in picioare), torni uleiul in ceva recipient in care sa poti inmuia trafaletul si merge repede si cu rezultate bune. Important e sa nu ploua citeva ore (teopretic in 2 ore e uscat). Iese brici, lemnul se vede bine, si e protejat, iar fata de lac, cind se duce uleiul, lemnul ramine curat. Lacul se "duce" pe portiuni, ramin mici "pete" etc (de aceea ar trebui slefuit). Iar la aplicare uleiul intra in mod natural in lemn, de aceea nu mai trebuie degresat lemnul ca in cazul lacului. Am dat 2 miini, a trecut o luna, se vede ca in prima zi. Ulei se gaseste pe la magazinele de parchet. Deck-ul arata ca in poze pina incepi sa calci pe el, praful e vizibil. Sper ca, dupa ce creste gazonul, sa scada cantitatea de praf. De spalat se spala usor cu orice instrument de spalat pardoseli, plus apa cu/fara detergent, dar nu iese ca in poze decit daca insisti si speli calumea, ceea ce e inutil avind in vedere ca a doua zi e iar prafuit.

Eu sint foarte multumit, nu puteam alege ceva mai misto de pus pe terasa.


O poza face cat o mie de cuvinte

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate