Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[Recomandare] Caut scara de 7 m (...

Masinile de spalat AUTOMATE in an...

Procedura Rabla 2024

"File Explorer" pentru un...
 Inel de logodna

Ati auzit de scandalul in care es...

Iaz 12 m3

Recomandare masina de tuns gazon
 Recomandare rulouri/rolete/jaluze...

Zgarda capuse /pureci + hrana

Scula taiere plastic

Definitie activitate continua
 RC09 pentru camera A500s

Dren de fosa langa casa?

Panko lung

plata la persoana juridica pentru...

Cum e mai bine?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

fabius_d

fabius_d

Member

• Grup: Members
Salut,
am observat in ultimu' timp ca stau cam prost cu pregatirea fizica  :lol:
si as vrea sa fac dimineata niste exercitii cu gantere si sa alerg.
As dori sa-mi spuneti cum e mai bine, sa fac intai exercitiile apoi sa merg la alergat sau invers?
Inca ceva...
Cand ar trebui sa iau micul dejun ? Inainte sau dupa ce fac toate astea?
Astept sfaturile voastre.
Multumesc anticipat :D

ciutacu

ciutacu

Active Member

• Grup: Senior Members
Depinde ce intelegi prin "a sta prost cu pregatirea fizica". Esti prea slab, prea gras ? Alergarea trebuie facuta ca incalzire, inainte de exercitiile cu gantere, cat si dupa aceea. Daca vrei sa scapi de grasime, iti recomand sa mananci la o ora dupa antrenament.

fabius_d

fabius_d

Member

View Postciutacu, on Apr 19 2008, 07:57, said:

Depinde ce intelegi prin "a sta prost cu pregatirea fizica". Esti prea slab, prea gras ? Alergarea trebuie facuta ca incalzire, inainte de exercitiile cu gantere, cat si dupa aceea. Daca vrei sa scapi de grasime, iti recomand sa mananci la o ora dupa antrenament.
Nu sunt gras.
Prin "a sta prost cu pregatirea fizica" ma refer la faptul ca obosesc repede si nu pot alerga mult. In ultimu timp am cam lenevit, nu am facut foarte multa miscare.
Nu ar strica nici daca as mai pune ceva pe mine.
Si nu ma duc sa alerg 5 min...ca sa spui ca o fac ca incalzire, si nu prea as vrea sa ma duc de 2 ori.
O singura data, ori inainte ori dupa.
Deci ce imi recomanzi ?

ciutacu

ciutacu

Active Member

Dupa, pentru ca sa faci exercitii cu ganterele e mai obositor decat sa alergi, iar daca ai alerga inainte, nu prea ai mai avea chef de gantere.

fabius_d

fabius_d

Member

Multumesc :D
Si cu masa cum fac ?
Dupa sau inainte ?

ciutacu

ciutacu

Active Member

Mananca si inainte si dupa.

ma_shu

ma_shu

Junior Member

Salut.
Mă poate sfătui cineva în legătură cu un aparat simplu pentru acasă? Am un stil de viață cam sedentar (nu că vreau eu) și în principiu mă interesează să dau burta jos (nu-i prea mare dar promite) și aș vrea să știu dacă există ceva mai eficient decât clasicele abdomene sau flotări pe care (încerc să) le fac acum. În plus am înțeles că abdomenele (mă refer, desigur, la excercițiile fizice cunoscute sub numele ăsta) nu prea fac bine la coloană.

Am văzut niște chestii pe la tele-shopping dar nu prea cred în reclame, gen AB rocket sau altele. Vreau, dacă se poate, un sfat avizat. Și nu mă interesează body-building sau cine știe ce prafuri.

Nu de altceva, dar aseară am observat că nu pot să mai închei câteva perechi de pantaloni  :huh:

adi185

adi185

Member

regim alimentar...ala-i baza, si efort aerobic moderat. adica du-te si alearga 30-40 minute odata la 2-3 zile, pe nemancate cu 3-4 ore inainte, si cu o cafea mare inainte si o aspirina.

zalman

zalman

Member

si daca vreau sa alerg dimineata (ora 5-6 ) sa mananc ceva? sau direct pe stomacu` gol? stiu ca daca mananci ceva inainte de antrenament (depinde ce - carbo, proteine) in primele 20-30 de minute se arde ce e in stomac si abea dupa asta incepe procesul de ardere a grasimilor...dar revenind la intrebarea mea....daca vreau sa aleg dimineata cum e mai bine? sa mananc ceva sau pe stomacu` gol?

si referitor la postul de mai sus ... ce rol are cafeaua si aspirina?:D

Edited by zalman, 21 April 2008 - 13:24.

ciutacu

ciutacu

Active Member

Nu explic cum functioneaza, ci doar efectele: cafeaua te ajuta la arderea grasimilor, iar aspirina te face sa faci mai putina febra.

Valy1

Valy1

Senior Member

View Postzalman, on Apr 21 2008, 14:23, said:

alergi ca sa ce ?

ciutacu

ciutacu

Active Member

Alearga pe stomacul gol, sau citeste postul #8.

adi185

adi185

Member

View Postzalman, on Apr 21 2008, 13:23, said:

si referitor la postul de mai sus ... ce rol are cafeaua si aspirina?:D
ajuta la arderea mai buna a grasimilor.

alearga pe nemancate... orice mananci are calorii

RCIO07

RCIO07

New Member

View Postma_shu, on Apr 21 2008, 12:00, said:

În plus am înțeles că abdomenele (mă refer, desigur, la excercițiile fizice cunoscute sub numele ăsta) nu prea fac bine la coloană.
Eu sunt in alta situatie tot cam sedentar si pe la 16 mi-a aparut cifoza(deviere a coloanei,dureri...) am facut o perioada exercitii la Foisorul de Foc,faceam si flotari+ardomene deci nu cred ca dauneaza,acum mai fac acasa in mare tot exercitii pe care le faci la sala dar fara greutati sau mici(eu am de 3kg),si mult accent pe spate

ma_shu

ma_shu

Junior Member

View Postadi185, on Apr 21 2008, 13:20, said:

regim alimentar...ala-i baza, si efort aerobic moderat. adica du-te si alearga 30-40 minute odata la 2-3 zile, pe nemancate cu 3-4 ore inainte, si cu o cafea mare inainte si o aspirina.

Eu întrebam de un aparat de interior de genul ăla, nu vă mai explic de ce nu am cum și unde să alerg dimineața. Iar de regim nu e cazul, nu mă omor cu mâncatul nicidecum, la mine e de la stat prea mult pe scaun. Înainte jucam fotbal săptămânal dar nici asta nu mai pot să fac, îmi trebuie un aparat de interior altfel ajung legumă, cel puțin până îmi găsesc iar o activitate fizică regulată.
Deci, a folosit cineva ceva de genul ăsta?

zalman

zalman

Member

View Postma_shu, on Apr 24 2008, 13:48, said:

Eu întrebam de un aparat de interior de genul ăla, nu vă mai explic de ce nu am cum și unde să alerg dimineața. Iar de regim nu e cazul, nu mă omor cu mâncatul nicidecum, la mine e de la stat prea mult pe scaun. Înainte jucam fotbal săptămânal dar nici asta nu mai pot să fac, îmi trebuie un aparat de interior altfel ajung legumă, cel puțin până îmi găsesc iar o activitate fizică regulată.
Deci, a folosit cineva ceva de genul ăsta?

depinde la ce te referi prin "aparat de interior"...

keeekeeess

keeekeeess

Active Member

Zalman vezi ca este rubrica pe forum unde posturile nu se termina niciodata.

Pentru casa merge o bicicleta sau chiar bicicleta eliptica. Acuma depinde de buget, iti poti lua si o banda pe care sa alergi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate