Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

extindere retea de apa

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007
Terenul pe care il avem se afla intr-o comuna de langa Brasov. Intre limita de proprietate si drum se afla o fasie lata de aprox 10-15m care face parte din pasunea satului. Asa este peste tot in sat: drumul pe mijloc, apoi 50-80m latime pasune si abia apoi sirurile de case prin fata carora nu exista alte drumuri paralele cu cel principal.

S-a facut extindere de retea de apa paralel cu acest drum dar pe partea opusa terenului meu. Pe partea pe care am eu terenul sunt case si retea de apa dar ea este facuta pana la ultima casa si din cate am aflat caminul pe partea mea este cam la 150m de punctul in care as avea eu nevoie de bransament.

Am facut o cerere la firma care administreaza reteaua de apa in comuna, am platit 300 de lei taxa de bransament si apoi au venit la fata locului sa vada ce e de facut. Pana aici e de inteles. Numai ca pe urma mi-au zis ca pentru a sparge drumul (care acuma se pregateste pentru asfaltare) ar avea nevoie de aprobare de la serviciul de drumuri judetene (o fi la prefectura?) si ca nu s-ar da in nici un caz pentru racord individual. Ca ar trebui sa fac extinderea de retea cu teava de 110cm, desigur pe banii mei, pe cei 150m pe partea mea, ca trebuie proiect oricum o prezentare aproape apocaliptica.

Si din aceasta discutie nu am inteles deloc care sunt competentele si obligatiile lor ca firma fat de un solicitant cu teren in intravilan si nici daca exista sau nu in mod real posibilitatea de a face extinderea de retea prin traversarea drumului si nu prin prelungirea capatului de retea de pe partea mea.

Si ca sa ma bulverseze si mai tare m-au indrumat sa merg la primar cu o cerere. Dar tot gandindu-ma nu inteleg ce sa cer eu primarului?

Daca ati mai avut contact cu institutiile si intelegeti mai mult ca mine din aceasta increngatura, va rog sa-mi dati un sfat.

Edited by lvasilr, 16 April 2008 - 09:06.


#2
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006
In ce comuna ai terenul. Eu am in Brasov spre Stupini (Bartolomeu).
Si eu am aceasi problema, nu stiu ce sa fac : put sau sa vorbesc cu cei de la regia de apa sa imi aduca apa.

#3
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007
Mihai,

terenul meu apartine de comuna Tarlungeni. Daca as fi in locul tau n-as clipi si mi-as face put, din pacate in sat toti sunt legati la reteaua de apa si nimeni nu mai poate spune exact la ce adancime e panza freatica. Se spune ca ar fi forat unul intr-un sat vecin pana la 90m si n-a gasit...

#4
kondorl

kondorl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.01.2008
Sunt foarte multe case construite pe terenuri extravilane si chiar case mai mari de 100 mp amprenta. Poate se indura careva din ei sa ne spuna si noua muritori de rand cum au facut, cum au scapat de toate autorizatiile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate