Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

DVD Player 5.1 help

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
monpeleu

monpeleu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2005
[noob alert]

Buna!

Am un DVD player Samsung DVD-P370 si as vrea sa stiu daca pot conecta la acesta un sistem audio 5.1 (care sa si mearga 5.1)
Din secificatile aparatului nu mi dau seama.

Connectori:
component-out
Composite video-out
digital audio output (Optical&Coaxial)
S-video-out
audio(L/R)-out

:huh:

Thanks in advance!

#2
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Eu am la un DVD-player Sony si un sistem Genius GHT-S200 un cablu cu 3 intrari si 3 iesiri (parca alb, rosu si galben) si parca sunt in concordanta cu cate o culoare din spatele dvd-ului si al sistemului...
Eu asa am, si merge si cu 5.1 si cu toate...

#3
monpeleu

monpeleu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2005
Sunt foarte derutat....

Citesc pe net fel de fel de chestii si nu mai stiu ce sa inteleg.
Uni vorbesc de diverse "reveivere" necesare, DTS, Dolby Digital, Pro Logic, mii de mufe si de cabluri si alte minunatii pentru a avea 5.1  :confuzzled:

Eu am DVD Playerul in cauza. Ajunge sa saumpar un sistem audio 5.1 oarecare si voi putea sa il conectez la acest DVD player...in sensul ca...va functiona?

Am atasat o imagine cum arata playerul in spate.

Sau poate ma poate lamuri cineva foarte pe scurt ce trebuie exact sa aiba DVD Playerul (functii, mufe etc.) pentru a puta auzii 5.1  :dj:

Thanks in advance!

Attached Files



#4
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008
monpeleu , poti !

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006
Ca să auzi 5.1, și nu un fake 5.1 făcut din stereo, va trebui să conectezi sistemul audio pe ieșirea digitală. Caută pe aici pe forum că s-a disutat/explicat cum vine cu semnalul ăsta 5.1 pe digital.

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 monpeleu, on Apr 15 2008, 09:53, said:

Sunt foarte derutat....

Citesc pe net fel de fel de chestii si nu mai stiu ce sa inteleg.
Uni vorbesc de diverse "reveivere" necesare, DTS, Dolby Digital, Pro Logic, mii de mufe si de cabluri si alte minunatii pentru a avea 5.1  :confuzzled:

Eu am DVD Playerul in cauza. Ajunge sa saumpar un sistem audio 5.1 oarecare si voi putea sa il conectez la acest DVD player...in sensul ca...va functiona?

Am atasat o imagine cum arata playerul in spate.

Sau poate ma poate lamuri cineva foarte pe scurt ce trebuie exact sa aiba DVD Playerul (functii, mufe etc.) pentru a puta auzii 5.1  :dj:

Thanks in advance!

Iti trebuie un receiver 5.1 cu INTRARE digitala capabil de decodare DolbyDigital si DTS (cam toate au aceste facilitati).
Si evident 5 boxe (de preferat full size macar pe front si dedicata "center" pentru central), eventual si un subwoofer (nu obligatoriu, canalul .1 poate fi trimis la boxele front).
Un sistem 5.1 de boxe PC nu iti va permite auditie surround din acel player pentru ca nu au decodorul respectiv (cu cateva exceptii, cum ar fi Logitech Z-5500).
Conectarea se va face de la iesirea audio digitala cu un cablu coaxial cu mufe RCA sau cu un cablu optic de la iesirea digital optical. Ambele notate cu 1 in desenul tau.

Edited by SuperDuper, 16 April 2008 - 23:03.


#7
monpeleu

monpeleu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2005
Hmm...

Ce sisteme audio 5.1 cu receiver incorporat se gasesc la noi? in afara de Logitech Z-5500 (acesta imi cam depaseste bugetul).

Am tot cautat dar gasesc doar cu preturi > 1.000 lei...


Later EDIT:

Am gasit ceva la < 400 Lei
http://www.atexpc.ro/produs?id=12249
ce parere aveti?

Edited by monpeleu, 17 April 2008 - 12:49.


#8
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Ia-ti un home cinema 5.1 si ai rezolvat problema. Eu am de exemplu un LG HT302SD, care e 400 RON.

#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Da, sunt ieftine, dar cat dai atata fac. Fara misto.
Oricum el are deja un DVD-player, daca isi ia un home cinema din ala, nu mai are rost acest topic :)

 monpeleu, on Apr 17 2008, 06:46, said:

Am gasit ceva la < 400 Lei
http://www.atexpc.ro/produs?id=12249
ce parere aveti?

Tu nu ai citit ce am scris eu. Trebuie neaparat sa scrie ca este digital altfel nu decodeaza nimic... ala este probabil (nu are nici macar poza) un sistem chior de boxe PC, exact cum am zis eu ca NU trebuie.

Edited by SuperDuper, 18 April 2008 - 01:12.


#10
bory

bory

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.12.2006

 monpeleu, on Apr 15 2008, 11:01, said:

[noob alert]

Buna!

Am un DVD player Samsung DVD-P370 si as vrea sa stiu daca pot conecta la acesta un sistem audio 5.1 (care sa si mearga 5.1)
Din secificatile aparatului nu mi dau seama.

Connectori:
component-out
Composite video-out
digital audio output (Optical&Coaxial)
S-video-out
audio(L/R)-out

:huh:

Thanks in advance!

Salut,

Ai reusit sa conectezi dvd-ul la sistemul 5.1? Daca da imi spui te rog si mie cum.

Mersi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate