Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Transnistria vrea sa ceara alipir...

Defectiune masina de spalat vase ...

Orase de trait -Europa

Monstruoasa coalitie - PNL&PSD
 Fractura humerus+radius(cubitus)&...

Propuneti sigla PSDNL pentru euro...

Tencuiala tavane cu folie de plas...

A cunoaste DOAR limba engleza e u...
 Izolatie tavan?

Telefoane low end - generalitati

setare permanenta 16:10 in VLC?

Schimbare nume strada se schimba ...
 ¨Pentru ca ti-a placut Einstein &...

Produsele marca proprie ar putea ...

Slabire burta

Extender mikrotik

Arc Electric In Televizor

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

Radio_Supersonyc

Radio_Supersonyc

New Member

• Grup: Banned
Salut la titzi!Am si yeu o problema!In televizor pe trful de linii se fac arc elctric cu masa tv-ului.Cauza?Carcasa de plastic de la traful de linii sa fisurat putin si pe-acolo face arc electric pt ca dup[a cum stim cu toti acolo sunt cam vre-o 20 de mi de volti.Intrebare:Cu ce pot lipi eu carcasa de plastic(sa acopar fisura)sa nu mai faca arc electric,cu vre-un adeziv ceva?Super-glue nu tine.Va rog sa ma ajutati.
Yahoo messenger: radio_supersonyc

burvi2001

burvi2001

Senior Member

poxypol.
Dar sa pui si un textolit acolo, sa fii sigur...

worm

worm

Senior Member

• Grup: Senior Members
silicon s-ar putea sa mearga

Radio_Supersonyc

Radio_Supersonyc

New Member

Ok.Crezi ca tine poxipol sau picatura?NU am cum sa pun textolid pentru ca e intr-o zona greu accesibila!Pun doar picatura sau celalant?

Sir_Vaska

Sir_Vaska

Member

• Grup: Members
Pentru asa ceva exista rezerve de plastic (de ex la telezimex). Le poti topi cu pistol special pt ele sau chiar cu un pistol de lipit obisnuit. Izoleaza bine de tot. Eu am scos tensiune de focalizare printrun divizor rezistiv direct de la FIT (~25kV) la un monitor color Philips , caruia i s-a dus potentiometrul de focalizare de pe treansformatorul de linii. Izolarea a fost atat de buna ca am putut pune mana direct pe conexiune fara sa iasa scantei

Edited by Sir_Vaska, 17 October 2004 - 20:09.

Radio_Supersonyc

Radio_Supersonyc

New Member

Exista rezerva de carcasa de traf o linii???Daca nu cum pot s-o lipesc pe asta cu pistolul de lipit?Adica sa uniformizez stratul de plastic peste fisura cu pistolul?Spune-mi te rog astept o idee perfecta de la tine.

nelu F

nelu F

Member

Radio Supersonyc, Sir Vaska se refera la bare (cilindrice) de adeziv care se depune la cald. Pt aplicare sunt "pistoale" cu rezistenta de incalzire, functie de diametrul barei respective. Se poate aplica si prin incalzire cu letconul dar trebie sa-i cureti f. bine varful de fludor, orice incluziune metalica, in cazul tau, putand duce la aparitia unui arc electric.

Sir_Vaska

Sir_Vaska

Member

inainte de a lipi plastic peste/in  fisura , trebuie curatate orice urme de plastic carbonizat , pt ca acestea se comporta ca niste conductoare (mai ales la inalta tensiune )

Edited by Sir_Vaska, 19 October 2004 - 19:57.

mister_rf

mister_rf

freelancer

...Si din experienta altora, acest tip de "rezolvare" este de scurta durata... B)

DrFan

DrFan

Active Member

ne pare rau...se pare ca userul Radio_Supersonyc ne-a parasit (daca la inceput a fost pentru 2 zile...acum sigur ne-a parasit definitiv) :P  :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate